Skocz do zawartości

Piła. Odkopali fragmenty samolotu


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

PIŁA. Dwa skrzydła samolotu Lim-6, wirnik i fragment poszycia śmigłowca Mi-2 to najcenniejsze znaleziska, jakie udało się odkopać w sobotę na pilskim lotnisku.

Członkowie Pilskiego Muzeum Wojskowego postanowili odkryć trochę historii, odkopując zlokalizowany na pilskim lotnisku krąg kompensacyjny.

- Odkopaliśmy wnętrze połowy kręgu. Oczyściliśmy je i dokonaliśmy inwentaryzacji. Niestety po tych działaniach ze względu na brak możliwości zabezpieczenia obiektu o głębokości ok. 2,15 m musieliśmy go zakopać. Na dnie znaleźliśmy dwa skrzydła samolotu Lim-6, wirnik i fragment poszycia śmigłowca Mi-2. Oprócz tego sporo bezwartościowych śmieci z lat siedemdziesiątych: wojskowe naczynia, butelki, a nawet ramę od motoroweru Komar - opowiada dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego Przemysław Olszański.

Krąg kompensacyjny służył do minimalizowania dewiacji stałej i półokrężnej busoli zamontowanej w samolocie poprzez porównanie jej wskazań ze znanymi kursami zaznaczonymi na obwodzie betonowego kręgu. Sama zasada działania busoli powoduje podatność na odchylenia wywołane działaniem pól magnetycznych. części stalowych konstrukcji.

- Jest to jeden z 3 tego typu obiektów zachowanych w Polsce i zaledwie kilku w Europie. Dzięki naszym działaniom pilski krąg w najbliższym czasie, jako pierwszy w Polsce zostanie wpisany do rejestru zabytków. 27 grudnia 2011 roku złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Pile o wszczęcie postępowania mającego na celu wpisanie go do rejestru - mówi dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego Przemysław Olszański.

Krąg kompensacyjny typu ND 12/20 lub ND 12/30 został wybudowany na wojskowym lotnisku w Pile w roku 1942-1943. W okresie II wojny światowej służył do kompensacji przyrządów nawigacyjnych na pokładzie samolotów wojskowych. Niemcy w znajdujących się na lotnisku zakładach Ludwig Hansen & Co., Werke Schneidemuhl naprawiali uszkodzone podczas działań bojowych samoloty Me 210, Me 410, Fw 189 oraz naprawiali i składali odrzutowe Me 262 z dostarczonych części.

P. Zdunek

http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/26529.dhtml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie