Skocz do zawartości

Podczas spaceru na Podlasiu znalazł starożytne skarby. Monety wykuto w Imperium Rzymskim


Rekomendowane odpowiedzi

Archeologowie nie mają wątpliwości, że numizmaty mają bezcenną wartość historyczną.

75 srebrnych denarów znaleziono w lesie na terenie gminy Drelów. Monety pochodzą z czasów rzymskich. Wstępnie datuje się je na okres między II a III wiekiem naszej ery. Monety przedstawiają wizerunki cesarzy oraz rzymskich bogów.

Na starożytne skarby trafił jeden z mieszkańców gminy podczas spaceru. Znalazł kilka denarów i poinformował o tym lokalnego konserwatora zabytków. Gdy razem wrócili do lasu, trafili na kilkanaście kolejnych.

Kilka dni później do lasu pojechała ekipa poszukiwaczy. Przedstawiciele Urzędu Ochrony Zabytków, Muzeum Południowego Podlasia, koła naukowego Fibula" oraz leśnicy szukali kolejnych skarbów. Udało im się znaleźć kilkadziesiąt denarów.

To bardzo ważne i wielkie odkrycie, które przybliża nas do tematu, którym zaczęliśmy zajmować się w tamtym roku, czyli plemieniem Gotów na terenie gminy Drelów. To kolejne dużej skali znalezisko związane z tym ludem - mówi Mieczysław Bienia, archeolog, Muzeum Południowego Podlasia."

To nie pierwsze odkrycie z czasów starożytnych w okolicach Drelowa. Wcześniej odkryto cmentarzysko Gotów w Witorożu. Eksperci są przekonani, że obecność plemion na Podlasiu musiała trwać przynajmniej kilka wieków.

http://www.o2.pl/artykul/podczas-spaceru-na-podlasiu-znalazl-starozytne-skarby-monety-wykuto-w-imperium-rzymskim-6226560425265281a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech się cieszą, co tam. 5 % zabytków może trafia do muzeów 95% na rynek kolekcjonerski, więc proporcje nie są takie zachwiane.

Szkoda tylko że jak kiedyś posiadacze jakiś kolekcji zaczną umierać (bo to w końcu dość młode środowisko) to rodziny nie będąc mogły tego legalnie sprzedać na giełdzie czy aukcji będą je porostu wyrzucać.... Przy obecnym prawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie