Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 16:41:00

Witam !
Rok temu miałem przyjemność nurkować w Resku i dotykać samolotu zatopionego 20 m od brzegu. Wtedy zastanawiałem się ,co to za samolot ? Podobno miał być transportowy z ok 80 dziećmi na pokładzie ,który runął do wody (różnie ludzie mówią). Widoczność w wodzie praktycznie zerowa oraz zaleganie dużej części samolotu w mulistym dnie nie pozwala na zidentyfikowanie wraku.
W tym roku postanowiłem urlop poświęcić w całości wrakowi i spotkała mnie przykra niespodzianka. Najbliższy teren od zatopionego wraku został wykupiony i znależli się już chętni do jego wyciągnięcia (dwaj panowie - "polski niemiec" i polak. Kwoty jakie proponują właścicielowi terenu tylko za jego udostępnienie są ogromne i nie świadczy to o dobrych panów zamiarach. Podobno chcą założyć muzeum.
Miejscowi mówią ,że sprawą interesują się media i prasa tyle że ,wszystko robione jest w wielkiej tajemnicy.
Czy ktoś z okolic Kołobrzegu słyszał coś o tej sprawie ?
Pozdrawiam.

 Linki sponsorowane
RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 16:46:00

Na zjęciu 20 m od tego brzegu leży wrak samolotu. Widać już wycięte sitowie.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 16:55:00

Nawet jeśli wykupili grunt, to woda wciąż jest własnością państwa. Dopóki nie wyjdziesz na brzeg, nie znajdujesz się na terenie prywatnym, tym samym niezależnie od ostatniej ustawy o ohcronie zabytków, obaj panowie nie mają żadnych praw do tego wraku i każdy może tam nurkować (chyba, że pilnuje go ktoś z kbkak, wtedy sprawa staje się bardziej delikatna.
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 17:14:00

A zo z pasem ochronnym wokół jeziora. Kiedyś buła to strefa 15m. Czyżby przepisy się zmieniły i można kupić grunt do samego jeziora.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 17:32:00

Prawo takie jest, ale różnie bywa w rzeczywistości. Proponuję np. podpłynąć pod willę letniskową Waltera (tego od Polsatu) i tłumaczyć ochronie, że jest strefa ochronna 15 m.
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 19:21:00

Z tego co pamiętam były kiedyś głośno o tym wraku - ale to chyba było z 10 lat temu ... Przyjeżdżały jakieś ekipy do Dźwirzyna w tym celu z tego co pamiętam ....

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 19:25:00

fakt, sprawa jest z przed lat dziesięciu albo i lepiej, o ile pamiętam miał być to Do-24 z jakimiś cywilami na pokładzie i podobno cos z niego wyciągnięto, ale nie jestem w stanie tych informacji sprawdzić

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 19:35:00

Moze popytać o ten samolot w Muzeum w Kołobrzegu , może oni coś będą wiedzieć w tej sprawie .... W końcu to ich tereny .... :-)

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 20:17:00

Cześć. Byłem w Rogowie w lipcu tego roku,mam tam jakby przyszłą rodzinke,teren rzeczywiście jest ogrodzony, a z rozmów z tubylczą ludnością wyniknęło, iż facet z samochodu na niemieckich blachach ma sporo sprzętu i często tam nurkuje z jakimefektem tego się już nie dowiedziałem.l aty troche z historii:
http://www.rogowo.com/historia.html ale o tym to chyba wszyscy wiedzą.

Pozdrowienia.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 21:08:00

Facet na niemieckich numerach to ja tyle że, samochód jest tylko niemiecki.
Wiadomo że ,co w wodzie to jest naszego państwa własność ale też państwo ma wszystko w dupie włącznie z panią dyrektor z muzeum w Kołobrzegu której tak zależy na posiadanych zbiorach że, kazała zlikwidować pracownię konsewacji i wszystko sobie teraz gnije, wiec po co jej dodatkowy kłopot.
Teren jest ogrodzony ,właściciel terenu decuduje, kogo chce wpuścić a cały pikuś polega na tym by samolot wyciągnąć na ten najbliższy brzeg i zrobią to jeśli wcześniej ktoś tej sprawy nie zakapuje gdzie trzeba.
Samolot prawdopodobnie angielski miał ewakuować z Rogowa dzieci i spadł do wody. Zwłoki mogą być jeszcze na pokładzie i tu zaczynają się dotatkowe prawne problemy ,których panowie chętni do wyciągnięcia pragną być może również uniknąć.
W tym roku długo kręciłem się wokół tego tematu , dużo rozpytywałem i wiem jedno że wszyscy związani z całą tą sprawą liczą że dużo zarobią . My jak zwykle stracimy , bo każą nam pisać pisma i jesteśmy zbyt biedni by wygrać .
Liczę że ,media faktycznie o tej sprawie się dowiedziały i nie będzie można nic ukryć , sam musiałem wyjechać co pozwoliło odetchnąć niektórym co pozostali. Sumienie ich nie ruszy bo kasa im je zabrała .

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 21:48:00

Altean, proponuję skrobnąć e-maila z jakimiś szczegółami do GW, najlepiej dodatku loklnego, ew. poinformować ich telefonicznie. Teraz wakacje, sezon ogórkowy. Jeśli przyczepią się do tematu, to ten importowany niemiec guzik na tym zarobi i będzie szansa, że wydobycie odbędzie się zgodnie z prawem, a ludzie znajdujący się na jego pokładzie zostaną uczciwie pochowani.
Gdyby była ponadto pewność, co do znajdujących się w samolocie ciał, to dochodzi tu chyba kwestia bezczeszczenia zwłok.
Jeszcze jedno pytanie: samolot jest w końcu angielski , czy niemiecki?
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:08:00

Sam nie wiem. Samolot jest metr pod wodą cały w mule .
Trzeba go odmulić pompami i wtedy prawda się ujawni inaczej to tylko domysły - chociaż .............

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:19:00

Ale jakim cudem miałby być angielski? Angole porywali niemieckie dzieci, czy jak..?
Dziwne..

Pójdź z tym do Faktu lub SE. Ci to od razu rozdziawią japę na całą Polskę. Z GW bym nie ryzykował. Nie ten etos.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:21:00

cos o tym wiem bo sam o tym pisałem....

http://asgaard.w.interia.pl/rogowo.htm

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:21:00

zapraszam na temat postu "rogow" gdzies tu na głównym :]

pozdrawiam Lobo26

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:26:00

Nie masz może w okolicy znajomego pasjonata paralotniarza, czy pilota. Zdjęcia z powietrza mogły by coś wnieść. A tak a propos. Masz może jakąś dokładniejszą mapkę jeziora. W którym miejscu leży ten wrak?
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:32:00

nie wiem - popytam... ale nie sadze aby to cos wnioslo do sprawy bo lokalizacja wraku jest wiadoma (m.in. dla nurków i muzeum)
ja dopiero w polowie sierpnia wybieram sie na Rogowo na duzy rekonesans wiec moze wtedy cos wyjdzie

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 22:45:00

Zelig,
zdziwiłbyś się, jakimi sprawami GW potrafi się zajmować, mówię oczywiście o dodatkach lokalnych. Ponadto podejście "nie uda się" gwarantuje na 100%, że się nie uda. Masz może jakiś konstruktywny pomysł?
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 23:06:00

Niestety, ale moja opinia o tej gazecie oscyluje wokół stwierdzenia: "jakimi to sprawami GW nie potrafi się zajmować". Mówię oczywiście o spojrzeniu z pozycji centrali - z bunkra na ul. Czerskiej. A znam to miejsce z kilkuletniej - bardzo traumatycznej autopsji...

Jeśli w ogóle z tym angielskim samolotem to prawda jest, to konstruktywny pomysł zgłosiłem poprzednio. :)

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 23:14:00

Nie pisałem, że lubię GW (czy też nie) jedynie, że można ją praktycznie wykorzystać w tej sprawie - lub inną dowolną gazetę. Co do brytyjskiego samolotu, to też sprawa wydaje mi się mało prawdopodobna, ale w końcu poniważ posiadam zdjęcie łosia z oznaczeniami luftwaffe, to dopuszczam możliwość wykorzystywania przez Niemców zdobycznych maszyn brytyjskich.
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 23:17:00

Z doświadczenia wiem,że nie warto zgłaszac do jednej gazety.
Trzeba to zgłosić do kilku albo więcej i każdej powiedzieć,że te inne są zainteresowane artykułem.
A wezmą się szybko do roboty,by prześcignąć konkurencję.

pozdrawiam i zyczę sukcesu :)
Monti

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-03 23:31:00

Tyle że ludzie z "Faktu" mogliby walnąć artykulik i zpapomnieć o sprawie. W szczecińskiej GW są osoby lubiące historię, ceniące ją i nie traktujące jej instrumentalnie. Akurat z nimi mam bardzo pozytywne doświadczenia w tej kwestii.

A na marginesie moja ex z Rogowa - mam nadzieję, że nie obecna Wojciecha ;) - mówiła mi, że miłośnik lokalnej historii z Rogowa czy Mrzeżyna, starszy ponoć pan, powiedział jej o jakimś tanku w Resku. Ile w tym prawdy - tego nie wiem.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-04 00:17:00

Ten wariant z samolotem zdobycznym też pewnie każdemu jakoś "śmignął przez rozum", ale to raczej jak z szóstką w totka - niby ktoś zawsze wygrywa.. tylko czy ktoś zna takiego szczęściarza osobiście...

To może (stara, dobra) zabawa w tytuły?

np. Nasz dziennik: "Niemieckie płetwy hańbią wodę ojczystą! Rządowi cwaniacy dopuścili do wycinki trzciny!"

SE: "Szajka brunantnych nurków penetruje Resko! Już 4 tony mułu przemycono za zachodnią granicę!"

Fakt: "Niemcy ukradli samolot! Hydropłat PzKpfw V Panther wylądował bez przeszkód na lotnisku Tempelhof."

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-04 00:26:00

Nie byłem, nie nurkowałem i raczej nie pojadę sobie tam popływać. Może być jak w Wietnamie: kura w każdym garnku, plotka w każdym ogródku, tygrys w każdym stawie.
Chwilowo wolny czas, jeśli będę miał takowy przeznaczam na badanie sprawy zatopionych w 39 roku tankietek, ale jeśli samolot tam leży i będę mógł pomóc to pomogę.
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 12:22:00

Do Lobo26 proszę o kontakt na email, lub na kom :606615322. Jak juz bedziesz w Rogowie to moglibysmy sie spotkać. Moze cos by ciekawego z tego wyszło.
pozdrawiam.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 12:50:00

Do Zeliga!

Wątek o samolocie fajny, ale zabawa w tytuły fajniejsza! Może pociągniemy?

1.RZEPA - Niemcy rozpoczęli restytucję swojego mienia w Polsce nie czekając na zgodę strony polskiej
2. Fakty i Mity - Księża z Dzwiżyna sprzdali Niemcom jezioro z zawartością - samolotem pełnym skarbów kościelnych
3. GW - Działacze Samoobrony z Pomorza zamieszani w nielegalne wydobycie i wywóz zabytków
4. Czas (albo Najwyższy Czas - pismo UPR) - Mają pieniądze, więc biorą swoją własność

Kto zabawi się dalej? Do Zeliga! Też byłem w GW (lok) może napiszesz na priv?

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 13:12:00

Szanowni Panowie Forumowicze !
Niniejszym chciałbym rozwiać parę mitów i nieprawd.
- Polski Niemiec to jakoby ja (mam polski paszport)
- Nie proponuje i nie proponowałem nikomu żadnych pieniędzy za udostępnienie terenu do poszukiwań (ponieważ jestem współwłaścicielem)
- Jako fundacja powołana między innymi w celu poszukiwań zaginionych militarii dysponujemy odpowiednimi zezwoleniami na poszukiwania aczkolwiek nie rozpoczęliśmy ich jeszcze albowiem świadkowie nie maja czasu
- Na zdjęciu pływak od ARADO 196 który został przerobiony na kajak po wojnie(świadczą o tym pozalepiane lepikiem luki inspekcyjne jak i dwie dziury z pistoletu od środka)
Powyższa część czeka zdeponowana na miejscu(do wglądu) na muzeum które mamy zamiar otworzyć w Rogowie !
Dziękujemy z góry za poparcie naszych idei ! Prezes Mirosław Huryn

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 13:27:00

Jeszcze jedno w sprawie DO-24.Jeżeli dojdzie do wydobycia go to ujdzie ten temat miediom.Samolot miał 28 m rozpiętość skrzydeł i nie prześliznie się przez trzciny !
Rozmawiałem na ILA w Berlinie z Panem Irvinem Dornierem(wnukiem konstruktora Dorniera) i jest on osobiście zainteresowany i chce być przy wyciąganiu jak i również chce pomóc w restauracji tego samolotu ! Najważniejszym jednak aspektem jest zapewnienie spokoju i ostatniego spoczynku ofiarom wypadku ! Zapraszam chętnych do współpracy przy rekonstrukcji wydarzeń !
Mirosław Huryn (zdjęcie DO-24 nie pochodzi z Reska !)

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 15:48:00

Witam
byłbym zainteresowany...

moze jakieś formalne spotkanie? w celu choćby odbycia rozmowy na ten temat.

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 16:01:00

Będę w Rogowie na nastepny weekend ! Może wtedy .Jestem na razie pod emailem i tel. 0049172/1518698 Proszę o kontakt !

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 21:04:00

Ja sie jak najbardziej pisze na takie spotkanie :)

Co do samolotu pamietam jakis czas temu wystawala z nad lustra wody czesc samolotu, ale to bylo bardzo dawno z 15lat temu.
Moze ktos ma fotki hangarow ktore byly na lotnisku w Rogowie?

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-08-17 23:14:00

Zapraszam jak najbardziej ! Moze uda sie w ten weekend ?Spotkanie Camping Rogowo( jazda konna ) Sobota rano 10.Prosze o potwierdzenie ! Miroslaw Huryn

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-09-24 19:25:00

Czy dzieje się coś nowego w tej sprawie?
Ironrat

RE:Jezioro Resko - Samolot
2004-09-25 17:22:00

Zajmujemy sie na razie nanoszeniem koordynatow na mapy i lokalizacja nowych znalezisk. Jestesmy w trakcie organizacji Fundacji i Muzeum Militariow i Techniki w Rogowie. W dalszym planie chcemy wykupic Lotnisko i zagospodarowac oraz zabezpieczyc Hangar przed zima.Wkrotce wlasna www.xxx a tam wszelkie informacje o naszych dzialaniach.Fundacja Fort-Miroslaw Huryn

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.009
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.