Skocz do zawartości

Jaka to bitwa


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawców historii II w.ś. Chodzi mi o walki w kampanii wrześniowej 12 Batalionu Pancernego z Łucka. Potrzebuję ustalić miejscowość gdzie odbyła się bitwa uwzględniona w książeczce wojskowej mojego Ojca. Nic nie mogę dopasować na mapach. W załączeniu przedstawiam skan z wpisem. Również zainteresowany jestem informacjami o Stalagu 3A.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stalag IIIA, Luckenwalde, Germany
District: III - Berlin
Opened: September 1939
Closed: April 1945
a to wspomnienia jednego z brytyjskich jeńców stalagu http://www.pegasus-one.org/pow/douglas_smithson.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie ma żadnego pomysłu. Mam, więc jeszcze takie pytanie. Może ktoś spotkał się z archiwum 12 Batalionu Pancernego. Gdzie się znajduje lub raczej gdzie szukać jakiejś informacji. Kilka lat temu pisałem CAW w Warszawie, lecz mnie (podejrzewam) spławili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akta zasadnicze sa w CAW w zespole Oddzialy Wojsk Technicznych, tzn. rozkazy dzienne 12 batalionu pancernego i akta 21 batalionu pancernego.

Najwiecej relacji z kampanii wrzesniowej jest w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Zachowaly sie rowniez szczatkowo niektore dokumenty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugiej (prawej) stronie na samej górze jest nazwa miejscowości. Nie twierdzę,że była tam bitwa. Odbyło się jednak tam coś ważnego jeżeli wymieniono miejscowość w zapisie. Wiem na pewno, że czołg mojego Ojca przetrwał bombardowanie niemieckich samolotów. Sam Ojciec niestety od tego zdarzenia był głuchy na jedno ucho. Głównie chodzi mi o rejon w którym operował ten oddział. Czy cały, nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Niestety, z książki nic się nie dowiedziałem. Jeszcze bardziej poszerzył się obszar poszukiwań. 3. 09 przestał właściwie istnieć 12 Batalion Pancerny. W to miejsce powstały dwa związki taktyczne: 21 Batalion Czołgów Lekkich i 21 Dywizjon Pancerny. Myślę, że jest to Dywizjon. Ojciec wcześniej szkolił się na TKS. A R35 przyszły w ostatniej chwili. Nie dali by więc żołnierzy rezerwy do obsługi nieznanego sprzętu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że twój ojciec służył w 21 szwadronie czołgów rozpoznawczych w składzie 21 dywizjonu pancernego Wołyńskiej BK. Jeśli dostał się do niewoli niemieckiej 29.09.1939 r. to może znalazł się wraz z częścią dywizjonu w Łucku gdzie w koszarach 12bpanc mjr Gliński sformował ze znalezionego tam sprzętu oddział rozpoznawczy który zakończył swoją drogę bojową wraz ze sprzętem pod koniec września.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by pasowało żeby nie daty. 21 Dywizjon zmobilizowany został 13.08.39 r. i 18.08.39 r. opuścił w pełnym składzie Łuck. W książeczce wojskowej jest data mobilizacji 3.09 więc data zmobilizowania 21 Bat Czołgów. Ojciec wspominał, że przeżył w czołgu bombardowanie, a przecież Bat nie był pod ogniem. Broń zdał 22.09 we Lwowie, a do niewoli dostał się 29.09 w Krakowie. Dużo zagadek i nic nie mogę dopasować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jeszcze raz odświeżam temat. Może teraz na większym skanie skojarzy się komuś nazwa miejscowości na szlaku walk, którejś z jednostek powstałych na bazie 12 Bat. Panc. z Łucka. Ustaliłem czas i miejsce zamieszczonych wyżej fotografii. Były to cztero tygodniowe ćwiczenia rezerwy w 9 Bat. Panc. w Kowlu, w lipcu 1939 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Odświeżam temat. Może teraz coś nowego się komuś skojarzy. Do tematu dodam jeszcze, że zdobyłem Ojca listę przewozową do obozu. I tam jak byk jest napisany 9 Batalion Pancerny (9 Panzer Bat.). Lista co innego i książeczka co innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie ogarniecie tematu
12 Batalion Pancerny był jednostką mobilizującą dla

- 21 Batalion Czołgów Lekkich
- 21 Dywizjon Pancerny
- samodzielnej półkompanii czołgów R35 - to jeszcze do wyjaśnienia

Brak danych o szlaku bojowym, być może jednostka miała za zadanie zmobilizować jednostki i ulegała rozwiązaniu lub przeformowaniu w jednostki mobilizowane tak czy siak przestawała istnieć, świadczyć o tym może to ze jej dowódca mjr Jerzy Łucki został dowódcą 21 Batalionu Czołgów Lekkich.

21 Dywizjon Pancerny sformowany został w dniach 13-16 sierpnia 1939 /czyli za wcześnie, 3 września był daleko od Łucka/ i podporządkowana dowódcy Wołyńskiej Brygady Kawalerii, 21 września 1939 dywizjon przekroczył granicę z Węgrami nic nie wiadomo o szlaku bojowym

21 Batalion Czołgów Lekkich zmobilizowany został 3 września w Łucku /co by pasowało/ 14 września batalion wykonał przemarsz z Kiwerc do Dubna, gdzie załadowano go na pociąg. Z powodu zniszczenia linii kolejowej batalion dotarł tylko do stacji Radziwiłłów. /może o to bombardowanie chodzi/ Stamtąd, po wielokrotnej zmianie przydziałów, skierowany został 15 września, rozkazem Naczelnego Dowództwa do obrony tzw. rumuńskiego przedmościa. batalion nie walczył.

Jedyną jednostką która brała udział w walkach była samodzielna kompania lub półkompania zorganizowany został w dniach 14-15 września 1939 r. w Kiwercach z pozostałości 12 Batalionu Pancernego i Ośrodka Zapasowego Broni Pancernych nr 1 /nic nie pasuje/jednostka ta jako jedyna brała udział w walkach więcej za wiki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Samodzielna_Kompania_Czo%C5%82g%C3%B3w_R-35

co do 9 batalionu pancernego to też była jednostka mobilizująca głownie dla kolumn samochodowych. Po sformowaniu pododdziałów przewidzianych planem mobilizacyjnym ulegała likwidacji.

stawiał bym na 21 Batalion Pancerny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie