Skocz do zawartości

bunkry koło Góry kawarii


okejos

Rekomendowane odpowiedzi

na skarpie wislianejsą dwa bunkry. ten z fotek najlepiej dostepny. drugi wiekszy ale zalany i trzeci najwiekszy z otworem na działo zasypany w 80%. czy ktos wie albo słyszał kto je zbudował i kiedy? dla informacji GK koło warszawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Z tego co słyszałem to przedwojenne bunkry polskie. Mogły osłanieć przeprawę na Wiśle w tym rejonie. W Górze Kalwarii były także koszary 1Pan a bunkierki znajdują się od nichw bardzo niedalekiej odległości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej pocztowce to jest jakas ruska ziemianka, przeciez napisane. Czy te tereny byly w ogniu juz nie w 1914 roku?

Kwestia schronu w Czersku pojawila sie na tzw. liscie Rekucia, niestety nie byl on w stanie nic wyjasnic, liste znalazl chyba w jakims archiwum. Udalo mi sie tylko ustalic ze pod kosciolem PONOC byly jakies tunele ale jest zasypano. A schrony jesli byly mogly zostac rozbrane, jak sie stalo jeszcze przed odzyskaniem niepodleglosci z duzo czescia Przedmoscia Warszawa (z I wojny).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
w watku, do ktorego odnosi sie link jest mowa o 5 schronach, a tutaj o dwoch...jezeli ktos zna ich polozenie, niech zaznaczy na mapie (moze nawet na foto z google earth, bo akurat obejmuje w duzej czesci ten obszar...), to nam wszystkim ulatwiloby wyjasnienie sprawy...z gory dzieki
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 km od tego miejsca w lewo stojąc twarzą do wisły znalazłem łuske mosięznia od austryjacjiej haubicy 76 mm i to bez wykrywcza poprostu wystawała z miedzy. ładne bicia :D na przedłuzeni lini ognia tego bunkra był stary most widac w wisle czasami resztki drewnianych pali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
Niezłego tosta odgrzałeś. Jestem z tych okolic . Szczeże mówiąć nigdy tych bunkrów nie widziałem . Słyszałem tylko o ich istnieniu i wiem , że jeden z nich znajduje się blisko mostu kolejwowego . Wydje mi się że w okolicy jest wiele ciekawszych miejsc niż te betoniaki. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie bardziej zaciekawił wątek starego mostu na Wiśle...
Skąd ta rewelacja, czy ktoś natrafił na jakąś wzmiankę źródłową o starym moście w Górze Kalwarii??
w 1939 owszem był most na Wiśle, ale pontonowy i nie w Górze ale kilka kilometrów w górę rzeki w Brzuminie.
Zaś z mostem w Górze pierwszy raz się tu spotkałem.
Brzegi Wisły w tym rejonie są usiane ostrogami", w różnym stanie, regulującymi bieg rzeki, więc może to są owe esztki mostu".

Co zaś tyczy się podziemi w Czersku, to pod kościołem jest faktycznie krypta, z zewnątrz widać zakratowane okna wentylacyjne.
Mówi się też o ceglanych tunelach w Czersku i w kościele Parafialnym w Górze Kalwarii, oraz o ich połączeniu w skarpie, po wojnie już były w dużej mierze zasypane.
Spotkałem się z historią działa niemieckiego, które ulokowane miało być w kościele ostrzeliwując wschodni brzeg poprzez witraż znajdujący się nad ołtarzem. W bramie kościoła w Czersku po prawej stronie znajduje się murowana budka wartownicza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie