Skocz do zawartości
  • 0

Poszukiwane informacje - znakowanie


Piotr J. Bochyński

Pytanie

Witam
Zwracam się z uprzejmą prośba o udzielenie informacji na temat przedstawionego znakowania. Ma występować ono na amunicji kalibru 9x19 Paraballem z przełomu międzywojennego i II Wojny Światowej (najprawdopodobniej produkcja okupacyjna), chodzi oczywiście o polskie zakłady w Skarżysku. Zależy mi na informacjach czy spotkano się z nim kiedyś, lub gdzie to znakowanie było opisywane w literaturze.

Pozdrawiam: melon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ulega wątpliwości że jest to produkcja z zakładów w Skarżysku. Chodzi o to czy ktoś to widział na własne oczy (trzymał w reku, posiada w kolekcji) lub też ma dostęp do źródła w którym to znakowanie było opisywane (oprócz tego przedstawionego przeze mnie). Gwiazdka jest jak najbardziej niemiecka oznaczająca materiał na łuskę w postaci mosiądzu. Jak wiadomo znakowanie to różni się od znakowań amunicji kalibru 9x19 mm produkcji niemieckiej (okupacyjnej) z pierwszych serii z roku 1940.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
może palnę bzdurę , ale raz kozie śmierć ...... A dlaczego wszyscy się upieracie że to jest produkcja niemiecka, ja posiadam łuski polskie z lat trzydziestych ( Mauser) gdzie też wystepuje gwiazdka przy oznaczeniu składu mosiądzu. I na pewno nie są one niemieckie bo posiadają .... Orzełki polskie.
Może jest to po prostu takie oznaczenie polskie ?????? ciekaw jestem co wy na to..?


POZDR
PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę szanowne koleżeństwo przedstawię swój wywód.
Otóż na amunicji kalibru 9x19 Parabellum produkcji polskiej z okresu międzywojennego, znakowanie wygląda w ten sposób że na godz.12 umieszczone jest oznaczenie kaliberu amunicji, na godz.3 wybity jest orzełek (kod zakładów w Skarżysku), na godz.6 dwucyfrowa końcówka roku produkcji łuski, zaś na godz.9 dostawca materiału do produkcji łusek N". Całość jest dzielona na setory za pomocą pionowych kresek odchodzących promieniście od dna łuski. To po pierwsze.
Po drugie, znakowanie tej samej amunicji z okresu produkcji okupacyjnej z roku 1940 z początkowych serii odbiega w ten sposób że zmienia się układ bić tych oznakowań (kod producenta - HASAG rumienka"), kod materiałowy 67"). Pozostają bicia roku produkcji i kodu dostarczyciela materiału na łuski N" z zachowaniem podziału dna łuski na sektory za pomocą pionowych kresek.
Natomiast to przedstawione znakowanie nie odbiega zasadniczo w układzie od znakowania polskiego, ze zmianą oczywiście orzełka na gwiazdkę i braku podziału na sektory za pomocą pionowych kresek. Usunięcie orzełka i umieszczenie na jego miejscu gwiazdki" symbolizującej kod materiałowy (mosiądz) spotykanej na tej samej amunicji produkcji niemieckiej z okresu międzywojennego jest chyba jednoznaczne.
Moja sugestia jest taka że jest to amunicja produkcji okupacyjnej z serii wykonanej jeszcze w grudniu 1939 r.

Co tych oznakowań mauserowskich chętnie bym je zobaczył jeśli je udostępnisz na forum lub podeślesz mi mailem:
piotr.bochynski@wp.pl

A co na ten temat sądzi Landminer?

Pozdrawiam: melon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dodam swoje rzy grosze" do dyskusji.W początkowym okresie wykorzystywania fabryki w Skarżysku Niemcy korzystali z polskich zapasów materiałowych, stąd zastąpienie orzełka gwiazdką lub (jak w przypadku amunicji 7,92x57) sygnowanie łusek kodami Hasag a nastepnie kam, przy czym na dnie łuski pozostawiono kod materiałowy 67 charakterystyczny dla polskich oznaczeń.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
w kwestii gwiadek jakie posiadam na łuseczkach do Mauser'ka to nie mogę wrzucić zdjęcia bo nie mam możliwości technicznych, ale posiadam następujące:
wszystkie łuski są dzielone na cztery
1/ 25/N/*67/N
2/ 27/E/*67/Pk
3/28/E/*67/Pk
4/ no i oczywiście : Pk/67/1924/*



Pozdrawiam
PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trzech pierwszych znakowaniach gwiazdka umieszczona przy kodzie materiałowym 67" oznacza mosiądz pochodzenia zagranicznego. System ten był stosowany przez drugą połowę lat dwudziestych (później z niego zrezygnowano). Co się tyczy znakowania [4], gwiazdka jest jest pozostałością po starym systemie znakowania który jest zaprezentowany jest na forum przez kolege berthie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Znakowanie to wykonałem w poczciwym windosowskim Paintcie.
Co do samego znakowania to występuje właśnie bez charakterystycznego podziału na sektory za pomocą pionowych kresek. Zaś w miejscu gdzie na przedwojennej amunicji produkcji polskiej umieszczany był orzeł jest pięcioramienna gwiazdka.
Spotkałem się z tym znakowaniem w amerykańskiej literaturze pod tytułem chyba Small-Caliber Ammunition Identification Guide -Volume 1 - Small Arms Cartridges up to 15mm"
Co do umieszczenia skanu wyrażam w tym względzie serdeczną prośbę.

Pozdrawiam: melon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którymś z forów o ammo było zdjęcie łuski mauzerowskiej ze Skarżyska gdzie zamiast orzełka była ukośna kreska /. Łuska była wyprodukowana w 39 po przejęciu fabryki przez Niemców.
Mi akurat gwiazdka kojarzy się z ammunicją węgierska, ale to chyba fałszywy trop.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie