Skocz do zawartości

Gdzie szukać informacji o pradziadku w armii carskiej?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Mój pradziadek, mieszkajacy w Nałęczowie, służył przed pierwszą wojną światową i w jej trakcie w armii carskiej. Brał udział w wojnie rosyjsko - japońskiej 1904 - 1905 roku, był nawet 2 lata w niewoli w Japonii. Bardzo chciałbym zdobyć informacje, w jakim pułku służył. Niestety, żadne dokładniejsze informacje z tamtego okresu, zdjęcia ani dokumenty nie zachowały się w rodzinie. Poradźcie mi, proszę, od czego mogę zacząć poszukiwania? Będę wdzięczny za każdy pomysł - może komuś z Was udało się dotrzeć do podobnych informacji na temat przodków służących w carskiej armii?
Z pozdrowieniami!
Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc
mam ten sam problem". moj pradziadek rowniez odsluzyl 5 lat w carskiej armii bedac przez caly okres wojny rosyjsko-japonskiej na froncie. nie wiem nawet w jakim sluzyl pulku, ale kontynuacja jego kariery zawodowej po 1918 roku byl przydzial do rezerwy ulanow. dziadek jako ciekawostke opowiedzial mi, ze jego ojciec dostal chyba nawet 2 przepustki. jednak ich dlugosc byla taka ze jak wsiadl w pociag na Dalekim Wschodzie, przyjechal do rodziny i praktycznie tego samego dnia musial wracac. tez nie wiem gdzie szukac informacji. pewnie jest w rosji jakies archiwum wojsk carskich, ale sadze ze i w polsce musza istniec jakies organizacje badajace dzieje polakow wcielonych do armii carskiej.

pozdr
robert_kudelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,ze chopaki macie problem. Niewiele chyba zostało z archiwów armi carskiej po rewolucji, a znając rosję nawet jak coś jest, trudno będzie się czegoś dogrzebać. Spróbujcie w ambasadzie o to zapytać , tylko czy nasi lub tamci was za szpionów nie wezmą to nie wiem ;) pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem, pobór był przeprowadzany przez samorząd terytorialny, jak byśmy teraz nazwali, listy kandydatów w sołdaty" sporządzali przecież sołtysi, wójtowie, w porozumieniu z wojskowymi władzami carskimi. Może jakiś tego ślad pozostał w lokalnych archiwach? W przypadku mojego dziadka, mogą to być archiwa w Puławach lub Lublinie. To na razie mój pierwszy trop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeśli chodzi o carskie archiwa, to akurat przetrwało dość sporo. Problem polega na tym, że teraz w Rosji każdy sobie panem" i część zbiorów uległa prywatyzacji;)
Co za tym idzie, można wszystko znaleźć, ale bynajmniej nie za darmo..
Tutaj przykład takich usług:

http://www.aha.ru/~russarch/eng/3/1.html

A tu można popróbować samodzielnie:

http://www.iisg.nl/~abb/#abb_b

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu zwracać się do ambasady Federacji Rosyjskiej,bo w archiwach rosyjskich AMO /Archiw Ministierstwa Oborony/ nie ma skatalagowanych zbiorów armii przedrewolucyjnej,chyba ze zaliczono jakiegoś starszego oficera lub generała do wrogów ludu".Nie są zinformatyzowane też jednostki archiwalne RKKA i Armii Czerwonej.
Jeżeli Wasi przodkowie służyli pózniej w armii II Rzeczypospolitej - można zwrocić się do CAW - Centralnego Archiwum Wojskowego - dane kontaktowe w sieci,informacje niestety płatne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mój pradziadek nie służył po 1918 w Wojsku Polskim - po 2 wojnach - japońskiej (plus 2 lata niewoli) oraz I wojnie św., którą skończył w niemieckiej niewoli, nie nadawał się już raczej do służby wojskowej. Co ciekawsze, w 1918 roku miał już ok.40 lat, co pozwala mi przypuszczać, że w 1914 musiano wcielić go w szeregi opołczenia, jako już wiekowego" sołdata. Więc sytuacja się komplikuje - jaki pułk podczas wojny japońskiej i jaki pułk w czasie wielkiej wojny (zwykły", czy już opołczenie)? Obawiam się, ze mogę tej rodzinno - historycznej zagadki nie rozwiązać, ale będe próbował.
Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kudiego jest tak jak napisał coriolan - szukać w polskich arhchiwach a najpierw.

daniel - sam odnalazłeś trop: lokalne archiwa z danymi do 1918. Ustal jakie rosyjskie jednostki formowano (nie zrozumiałem czy mieszkał przed wojną także w) Nałęczowie, tam gdzie mieszkał przed wojną. Z tamtąd najpewniej trafił na wojnę 19o5 roku a wtedy 'nawierno' nie był jeszcze opołczeńcem.

W Lublinie są świetne archiwa. Wieńczysław dogrzebał się całej masy dokładnych danych o polakach w rosyjskich jedn. To człowiek z forum kudiego - zapewne znasz jego gr. rekonstr. 69 Riazańskiego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslicie ze rezerwitow tez wprowadzano na jakies listy? no moze tak bylo. swoja droga zastanawiam sie czy nasi pradziadkowie nie spotkali sie gdziez na dalekim wschodzie strzelajac do japoncow :) szkoda ze pradziadek zadnej pamiatki nie przywiozl...

pozdr
robert_kudelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój właśnie w Nałęczowie. Tam się urodził i tam zmarł w 1942. Szkoda, ze nie istneje już dom, w którym mieszkał z rodziną - w latach 50-ych przeniosła się ona do innego, nowego, a pamiątki gdzieś zaginęły podczas przeprowadzki i zawieruchy wojennej. Tak sobie myślę, że przecież list poborowych z terenów dawnego zaboru rosyjskiego nie sporządzano w Petersburgu ani w Moskwie. Kudi - a gdzie mieszkał Twój pradzadek? Może jakoś połączymy siły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj pradziadek mieszkal w Makowie Mazowieckim. Zmarl pod koniec lat 50. Sily polaczyc mozna. Tylko Rosja i jej urzedy sa jak tajga czy tundra... nie do przebycia :)
Moze jednak przez ambasade warto poszukac? W koncu co by nie gadac, chociaz sila wcieleni, pradziadkowie walczyli dla interesu Wielkiej Rosji. Chyba nalezy sie im jakas pamiec?

pozdr
robert_kudelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak zacznę od prób dotarcia do materiałów w Polsce. Spróbuję ustalić, gdzie sporządzano listy poborowych z rejonu Lublina lub Puław. Następnie, jeżeli takie istniały, to czy odnotowywano, do jakiego pułku trafiał poborowy. W przypadku mojego pradziadka istotny może być fakt, że był w latach 1919-23 wójtem pewnej małej miejscowości w okolicah Kazimierza Dolnego (Wąwolnica) oraz prezesem spółdzielni mleczarskiej, więc być może w aktach gminnych jest jego ankieta personalna, życiorys lub coś w tym stylu. Na pewno w jakiś sposób weryfikowano życiorysy lokalnych urzędników. Może jest tam gdzieś zapis, w jakim pułku przeszedł lata wojny z Japonią lub Wielkiej Wojny. Dopiero, gdy uda mi się to ustalić, pomyślę o zwróceniu się do jakiejś instytucji rosyjskiej. Jeżeli napiszę tylko, jak się nazywał, to na 100% nic się nie dowiem. Trzeba złapać najpierw jaKiś konkretniejszy trop - najlepiej numer pułku, garnizon, ewentualne miejsce stacjonowania. A czy w rosyjskich archiwach zachował się jakikolwiek ślad po pojedynczym, szarym sołdacie z lubelskiej guberni? Watpię. Już prędzej w Japonii mogą mieć archiwalne listy z obozów jenieckich. Ale to już fantazja:-)
Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZUKAM - wysłałem Ci maila na piv.
VanWorden - dziękuję za link, bedę miał tylko problem z jezykiem rosyjskim, nie wiesz, czy można się z nimi skontaktować w języku angielskim?
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nieporozumienie - zasoby tego archiwum są wymienione szczegółowo tutaj i nie ma wsród nich nic co by dotyczyło armii carskiej:
http://www.rusarchives.ru/bd/list.shtml
Pod poz 26 wymieniony jest Rossijskij Gosudarstwiennyj Wojennyj Archiw - Rosyjskie Państwowe Archiwum Wojskowe ktorego katalog jest b.szczupły i nie ma nic wspólnego z armią carską.Jako ciekawostka - są tam Polskije grażdanie wojennopliennyje pogibwszyje w 1942 r.
Nazwy archiwów - niestety z 1993 r.- w których ewentualnie mogłyby się znależc spisy żołnierskie armii carskiej:
CAMO SSSR -Centralnyj Archiw Ministieirstwa Oborony SSSR
CGASA Centralnyj Gosudarsiwnnyj Archiw Sowietskoj Armii
Skróty używane w radzieckiej/rosyjskiej archiwistyce:
d. dieło /teczka archiwalna/
f. fond /zespół archiwalny/
l. list /karta/
op. opis /spis,inwentarz archiwalny/
p. papka /teczka/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coriolan - zapewniam Cię, że to dobre źródło. Zadaj im pytanie mailem i jeśli czegoś u nich nie ma, to wskażą gdzie tego szukać. Dużo dokładniejszy katalog to: Tsentral'nyi gosudarstvennyi voenno-istoricheskii arkhiv SSSR: Putevoditel'. Compiled by A. P. Gudzinskaia, E. A. Elpat'evskaia, K. M. Nikolashina, E. P. Voronin, et al. Edited by I. I. Stroumov, V. N. Avtokratov, et al. 3 vols. Moscow: GAU, 1979. (Lib: DLC)

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowała mnie niegdyś osoba faworyta Stalina - marszałka Borysa Michajłowicza Szaposznikowa /2.10.1882 - 26.03.1945/byłego pułkownika carskiej armii,absolwenta Nikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego,jedynego,który mogł palić papierosy w obecności Stalina i jednego z bardzo nielicznych,którzy mogli zwracać się do niego Iosifie Wissarionowiczu". W 1989 dzięki protekcji warszawskiego Energopolu - potężnej polskiej firmy budującej w ówcz.ZSRR nie tylko urę" ale i elektrownie atomowe np.w Desnogorsku k/Smoleńska,osiedle mieszkaniowe w Moskwie- Końkowo,osiedla w stepach kurskich i pod Kaługą,pierwszego budowniczego Cmentarza Orląt znalazłem się w Moskwie,by uzyskać dostęp do teczki-papki" osobowej Sz.Miałem już rekomendację prof.Rudolfa Pichoi,szefa radzieckich archiwów i w końcu znalazłem się w ówcz.kompleksie gmachów CAMO.Budynki strzeżone były przez uzbrojonych żołnierzy,obowiązywała kontrola teczek,cziemodańczikow".W Moskwie,jak i w całym ZSRR obowiązywał wtedy gorbaczowowski suchyj zakon" - ograniczenia w sprzedaży alkoholu.Mimo to,poinstruowany przez pracownika Energopolu,kupiłem wBieriozce",takim odpowiedniku peerlowkiego dolarowego PKO,trzy butelki francuskiego Camus'a,które bez żadnych przeszkód ze strony wartowników wniosłem do budynku.Odprowadzonego przez wartownika przyjąl mnie szefsektora marszałkowskiego",który sprawdził telefonicznie rekomendacje prof.Pichoi ale posadził mnie na dwie godziny w malutkiej poczekalni.Zirytowany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oops - kliknęło się --
cd. Zirytowany zwłoką wyciągnąłem jedną z butelek i poprosiłem archiwistę i wtedy okazało się,że teczki nie ma,ale po wręczeniu alkoholu dostałem do przeglądnięcia mikrofilm.Nie było w nim przebiegu służby w armii carskiej a archiwista wyjaśnił mi,że materiały te zabrał" historyk gen.Dmitrij Wołkogonow.Z teczki usunięto też donosy z czasów Jgody,Jeżowa i Berii - przeniesione do archiwów KGB.Zapytany o archiwa osobowe armii carskiej potwierdził,że są tego całe kilometry",ale nie opracowane.
Możliwe,że aktualnie jest inaczej.
Moja wizyta w CAMO była prawie bezowocna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Zapewniam ,iż w rusarchives. ru jest potężna ilośc 'fondów'. Trzeba dobrze poszukać - jaka frajda z odkrycia. Udało mi się kilka miesięcy temu. Jest tam wszystko - po ostanią drużynę opołczenia i jednostki zaopatrujące inne jednostki w mięso.

Tutaj kolejny pomysł dla poszukiwaczy pradziadków
z 'fondów':
Dyslokacja rosyjskiej armii tworzyła ogromną 'fluksję' w okręgu Wisły. Przed rosyjsko-japońską wojną w zachodnich okręgach znajdowało się 16 korpusów. 4 korpusy pokrywały Petersburg i wybrzeże Bałtyckie, i tylko 7 korpusów, przeważnie w zmniejszonym składzie, pozostawało wewnątrz państwa i na innych peryferiach. Podstawową tyłową masą rosyjskiego terytorium były Moskiewski i Kazański wojenne okręgi. Dawały do 10% składu armii. Nauka i bojowe przygotowanie w wewnętrznych okręgach znajdowały się na nadzwyczaj niskim poziomie. Taka dyslokacja rosyjskich wojsk okazała się niezdatna w momencie wybuchu rosyjsko-japońskiej wojny, którą wypadło zaczynać, oprócz strzelców syberyjskich, przeważnie z drugo liniowymi, słabymi wojskami. W swoich okręgach służyło tylko 1/8 rekrutów; 7/8 rekrutów wyznaczano na służbę w odległych od ojczyzny miejscach. W ten sposób rezerwiści dostawali się do jednostek, w których wcześniej nie służyli. Uwarunkowania narodowe jeszcze bardziej komplikowały położenie systemu dyslokacji. Wszyscy Polacy w razie mobilizacji mieli być wezwani w szeregi wojsk, które wypełniały Warszawski okręg wojskowy. Natomiast aby zachować rosyjski charakter armii, wszyscy Polacy w czasie pokoju udawali się na służbę daleko na wschód, a Warszawski okręg wojskowy w całości otrzymywał rekrutów z innych okręgów. Mimo to, że przy mobilizacji w pogranicznych okręgach do służby wzywano 43-letnich brodaczy, których obecność poważnie obniżała jakość piechoty. Nawet tych rezerw nie starczało i w trakcie mobilizacji trzeba było przekazywać setki tysięcy rezerwistów z okręgu w okręg. Po 1910 roku, 128 batalionów, z odpowiednią artylerią i kawalerią- 12% całej rosyjskiej armii, wyprowadzono z granic Warszawskiego i Wileńskiego okręgu i rozmieszczono wewnątrz Rosji."

Poniżej i na szybko wklejam zestaw jednostek biorących udział w wojne rusko-japońskiej. Dalej znajduje się podana po polsku, jedyna brygada sformowana w okręgu warszawskim i z Polaków biorąca udział w tej wojnie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów.

Главнокомандующий всеми сухопутными и морскими силами, действующими против Японии - Алексеев, Куропаткин, Линевнч
Начальник полевого штаба - Жилинский.
Командующий Манчжурской армией - Куропаткин.

После образования трех армий
Командующий 1-й армией - Линевич, Куропаткин.
Командующий 2-й армией - Гриппенберг, Каульбарс.
Командующий 3-й армией - Бильдерлинг.
Командующий 1-й Тихоокеанской эскадрой - Макаров, Витгефт.
Командующий 2-й Тихоокеанской эскадрой - Рожественский.
Командующий 3-й Тихоокеанской эскадрой - Небогатов.

1-й Сибирский корпус- Штакельберг, Гернгросс.
1-я Вост.-сиб. стр. дивизия - Гернгросс, Довбор-Мусницкий.
1-я бригада - Рутковский, Максимович, Леш.
2-я бригада - Яцынин, Сычевский.
4-й Вост.-сиб. стр. полк - Котюжинский.
9-я Вост.-сиб. дивизия - Кондратович, Краузе.
1-я бригада - Краузе.
33-й Вост.-сиб. стр. полк - Лисовский, Бунин.
3-й Вост.-сиб. стр. полк - Бачинский. [453]
2-й Сибирский корпус- Засулич.
5-я Сибирская дивизия - Алексеев, Окулич.
2-я бригада - Путилов.
1-я Сиб. пех. дивизия - Морозов.
3-й Сибирский корпус- Иванов.
3-я Вост.-сиб. стр. дивизия - Кашталинский.
1-я бригада - Марданов.
11-й Вост.-сиб. стр. полк - Лайминг, Яблочкин.
6-я Вост.-сиб. стр. дивизия - Трусов, Данилов.
2-я бригада - Кричинский.
21-й Вост.-сиб. стр. полк - Лечицкнй.
4-й Сибирский корпус- Зарубаев.
2-я Сиб. пех. дивизия - Левестам.
8-й Томский полк - Успенский, Борисов.
3-я Сиб. пех. дивизия - Коссович, Шилейко.
1-я бригада - Шилейко.
2-я бригада - Ребиндер.
11-й Семипалатинский полк - Стельницкий.
5-й Сибирский корпус- Дембовский.
54-и Сиб. пех. дивизия - Орлов, Артамонов.
71-я Сиб. пех. дивизия - Экк, Подвальнюк.
1-я бригада - Петров.
284-й Чембарский полк - Беймельбург.
6-й Сибирский корпус- Соболев.
55-я Сиб. пех. дивизия - Лайминг.
72-я Сиб. пех. дивизия - Туган-Мирза-Барановский, Радкевич.

1-й армейский корпус- Мейендорф.
22-я пех. дивизия - Кутневич, Афанасович, Флейтшард, Новиков.
1-я бригада - Новиков.
86-й полк - Тихомиров, Сивицкий.
2-я бригада - Фриш.
88-й полк - Апухтин, Эмануэль.
37-я пех. дивизия - Чекмарев, Ползиков. [454]
1-я бригада - Мандрыко.


8-й армейский корпус- Мылов.
4-я пех. дивизия - Русанов.
2-я бригада - Ганнефельд.

4 Dywizja piechoty - sztab Łomża.
2 Brygada - dowództwo, Repnińsk, koszary niedaleko Zambrowa
15th Generała- Marszałka Księcia Nikity Repnina Schlüsselburgski p. p. oraz
16 Ładożski p.p.
4 Artyleryjska Brygada.


15-я пех. дивизия - Иванов.
2-я бригада - Голембатовскин.
59-й полк - Кузнецов.

10-й армейский корпус- Случевский, Церпицкин.
9-я пех. дивизия - Гершелыиан.
1-я бригада - Рябинкин.
2-я бригада - Мартсон, Шатилов.
31-я пех. дивизия - Мау, Васильев.
122-й Тамбовский полк - Клембовский, Соколов.
124-й Воронежский полк - Ржесниовецкий, Соломко.

16-й армейский корпус- Топорнин.
25-я пех. дивизия - Пневский.
41-я пех. дивизия - Биргер.

17-й армейский корпус- Бильдерлинг, Волков, Селиванов.
3-я пех. дивизия - Янжул, Орлов.
1-я бригада - Защук.
10-й Новоингерманландский полк - Цараделов.
2-я бригада - Якобинский.
11-й Псковский полк - Грулев.
35-я пех. дивизия - Добржинский.
1-я бригада - Глинский.
137-й Нежинский полк - Истомин.
138-й Волховский полк - Орлов.
2-я бригада - Гласко.
139-й Моршанский полк - Петров.
140-й Зарайский полк - Плавский.

Сводно-стрелковый корпус- Куткевич.
1-я стр. бригада - Дембровский.
2-я стр. бригада - Петров.
3-я стр. бригада - Чурин.
Сводная дивизия из частей 10-го корпуса - Васильев.
Сводная дивизия из частей 8-го корпуса - Голембатовский.
Ляохейский отряд - Коссаговский. [455]

Отряд Запольского (из состава 3-й армии).
Цихэченский отряд - Ренненкампф, Алексеев, Ренненкампф.
71-я пех. дивизия (некоторые части) - Экк.
Сводносибирская бригада - Маслов.
Забайкальская казачья дивизия - Ренненкампф (основная должность).
1-я бригада - Греков М.
2-я бригада - Любавин.
2-й Читинский полк - Закржевский.
Кавказская конная бригада - Орбелиани.
Оренбургская казачья дивизия - Греков В.
2-я бригада - Толмачев.
Донская казачья дивизия - Телешов.
Сибирская казачья дивизия - Коссаговский, Самсонов, Баумгартен.
7-й казачий полк - Трубецкой.
Донская кавалерийская бригада - Степанов.
52-й Нежинский драгунский полк - Стахович.
Уссурийская конная бригада - Самсонов, Гурко.
Конный отряд, Урало-Забайкальская казачья дивизия и приданные части - Мищенко.
Южно-Уссурийский отряд - Анисимов.
Квантунский укрепленный район - Стессель.
Крепость Порт-Артур - комендант Смирнов.
Крепость Владивосток - комендант Казбек
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na koniec - wychodzi na to, że skoro pra daniela miał ok. 27 lat w 1905, to trafił do warszawskiego okręgu wojskowego jako zmoblizowany żołnierz tzw. 2 kategorii, gdyż swoją 1 'powinność' jeśli wysłużył to gdzieś w 1886-88 jako żołnierz 1 kategorii.

Do opołczenia brano i młodych i starych, to nie będzie podstawa do poszukiwań.

Podobnie z wiekiem pra kudiego. Jeśli poszedł na wojnę 1905 roku z Makowa w 1905 to ciekawe w jakim wieku - jeśli jako zmoblizowany, to także 'zasilił' jednostki okręgu warszawskiego. Pozostaje szukać jednostek formowanych wtedy w zaborze na potrzeby wojny z Japończykami.

Pozdrawiam i przepraszam za przydługi tekst powyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->2A
Terytorialne jednostki Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce nosiły nazwę Okręgowych Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.Współpracowali w tych ostatnich prokuratorzy,historycy,germaniści,archeologowie /ekshumacje/anatomopatologowie i archiwiści.OKBZH obowiązane były wszczynać i prowadzić śledztwa m.in.w sprawie zbrodni popełnianych na jeńcach wojennych w stalagach i oflagach położonych w przeszłości na terenie działania OKBZH.Akta tych postępowań z zebranymi dokumentami po ukończeniu śledztw przekazywano do GKBZHwP,a obecnie winny znajdować się w IPN a nie w CAW.Jeżeli prowadzono śledztwo w sprawie tego obozu - akta będą w IPN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie