Skocz do zawartości

Muzeum WP - przeprowadzka!


jagoda

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem dziś w 1 Programie Polskiego Radia wywiad z nowym dyrektorem MWP w Warszawie Panem prof. Januszem Ciskiem. Dyrektor zapowiedział wieką przeprowadzkę Muzeum do Cytadeli. Ciekawe co im z tego wyjdzie. Aha powiedział jeszcze ze muzeum jest w posiadaniu ponad 250 tyś eksponatów! No trzymajmy kciuki za plany Pana dyrektora, oby wypaliły!
Pozdr. MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przecież budynki przy Muzeum Narodowym są w lepszym stanie niż Cytadela.

Przeprowadzka, a ile fantów się nagle zapodzieje........
Pokrętne pomysły. Uważam osobiście że miejsce przy Alejach jest świetne, centrum było nie było. Władza wie lepiej.

Jak zniknie to nie szkodzi, spisze się protokół zagubienia, przeprowadzi likwidację i z bańki.

:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWP trzeba przenieść na cytadelę i nie ma co gadać. Wreszcie było by na odpowiednim miejscu kupa terenu i historycznych wojskowych budynków ,bo sama cytadela to niezłe militarne cacko. Jak się rozwali współczesne stodoły które tam stoją to takiego muzeum może nam świat zazdrościć.
ps. Pozostaje tylko ta poruszona kwestia... co dowiozą ,a co zgubią" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. Zapowiedział wielką przeprowadzkę, Przecież pomieszczenia muszą być przygotowane, odgrzybione, zachowana odpowiednia wilgotność. Przygowowanie Cytadeli to ogromna kasa, która jeśli nie będzie wydawana na zasadzie podcierania d... szkłem" i fałszywych oszczędności" zwróci sie w ciągu kilku-kilkunastu lat. Jednak nie bardzo to widzę ogladając to co przy Alejach się dzieje. Dziadowskie podejście bez wzgledu na miejsce ekspozycji zepsuje wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z deszczu pod rynnę.

Już z Alei ginęły fanty, to cóż tu mówić jak okazja sama się szykuje.
Pewnie ktoś podjął decyzję - przenosimy, ale pod względem logistycznym, kolejoności przenosin fantów, rozplanowania czasowego, transportu, pewnie nic.
I to najgorsze, że potem nie będzie winnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Muzeum Wojska tylko wynajmuje pomieszczenia w Alejach od Muzeum Narodowego, które samo nie ma gdzie prezentować swoich ekspozycji. Wyprowadzka Muzeum Wojska to świetny pomysł, jednak powinno zbudować sie dla niego nowoczesny obiekt. Niezłym projektem byłoby umieszczenie Muzeum w odbudowanym Pałącu Saskim a całe żelastwo przenieść na Cytadelę. Cytadela jako miejsce głównego muzeum to dla mnie pomysł średni bo to jednak nie jest tak bardzo blisko centrum ale jeżeli nie da się inaczej - to trudno. Na terenie Cytadeli są jakieś budynki po konwikcie Pijarów i dowództwie wojsk lądowych ale nie wiem czy wystarczą na pomieszczenie zbiorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że tak. Nie jestem warszawiakiem, ale zawsze podobało mi się umiejscowienie muzeum w Alejach. Pobliże historycznego mostu, miejsca lądowania LWP we wrześniu 1944.
Wiadomo jednak że lepsze jest wrogiem dobrego.

Pałac Saski to było by ciekawe rozwiązanie. Tradycje właściwe. No i centrum. Ciekawe jak i na ile procent jest to realne.


Jeżeli tak jest postanowione że Cytadela, są plany i projekty z prawdziwego zdarzenia, jest jakiś rozsądek, to sprawa potrwa jeszcze. Lepiej powoli, ale żeby nic nie zapodziewało się" albo ozpadło się" niż na wariata i hurraa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mnie rozśmieszajcie tym, że Muzeum Narodowe nie ma miejsca na ekspozycję. To wycie psa do księżyca. Rozpipcą im kolekcje rzeźby gotyckiej, Luwr odbierze te czwartorzędne starozytne depozyty i będzie po muzeum. Ileż można lecieć na Grunwaldzie" Matejki i freskach z Faros.
I jeszcze jedno szczycimy sie naszymi tradycjami wojskowymi, wkładem w II WS, a MWP jest traktowane jak dziesiąte koło u wozu. Cały świat robi na tym pieniądze z pożytkiem dla wszystkich, a u nas jak zwykle. Albo afera albo brak pieniędzy. Polak potrafi. Wszystko sp.....lić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Mają być badania archeologiczne - ciekawe, co ciekawego wyjdzie na cytadeli? A tak swoją drogą to w jednym z bloków jest już na cytadeli muzeum upamietniające więzionych, no i jest też ekspozycja open-air sprzętu wojskowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy byłem po studiach na SPR odsłużyłem 3 miesiące własnie na Cytadeli w batalionie zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych. Budynki, którymi zarządza wojsko nie są w złym stanie, ale nalezy pamiętać, że są to carskie jeszcze XIX-wieczne koszarowce, a więc tu i uwdzie grzyb i wilgoć są na pewno. Ciekawe tylko, które dokładnie budynki zaadaptuje MWP? Oprócz bloków są tam budynki magazynowe przerobione na garażowce, przykryte wałem ziemnym magazyny o sporej kubaturze, jest plac defilad, jest lotnisko dla helikopterów, kilka parkingów na całkiem spora flote pojazdów słuzbowych DWLad. - przestrzeni naprawdę sporo. Oczywiście budynki w których znajduje się Dowództwo Wojsk Lądowych, kasyno, biura itp. są w bardzo dobrym stanie. Trzeba by tylko wyburzyć rozmaite parterowe baraczki z dykty, które dobudowano na przestrzeni lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ma takiego szwagra, że ile razy coś robi, ten zjawia się i mówi z tego nic nie będzie", o nie wyjdzie", ie uda się"... Rysio malkontent...
Od wielu lat mówi się o tym by MWP przestało być sublokatorem i poszło na swoje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem na stronicę MWP:

Wydarzenia i aktualności
2006-10-22
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie!
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawskiej Cytadeli

18 października br. Minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski podpisał decyzję o przeniesieniu Muzeum Wojska Polskiego do Cytadeli, dawnej rosyjskiej fortecy wzniesionej po powstaniu listopadowym w celu pacyfikowania mieszkańców Warszawy. Od 170 lat jest to teren, który w Warszawie zajmuje wojsko. Projekt muzeum wyłoniony zostanie w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Minister Sikorski podpisał list intencyjny w tej sprawie z ministrem kultury Kazimierzem Ujazdowskim, komisarzem Warszawy Kazimierzem Marcinkiewiczem i prezesem Agencji Mienia Wojskowego, która będzie głównym inwestorem tego przedsięwzięcia. Muzeum w Cytadeli stanie się dopełnieniem Traktu Królewskiego.

Międzynarodowy konkurs na projekt budynków muzealnych ma być ogłoszony w przyszłym roku. Budowa powinna rozpocząć się rok później a zakończyć po trzech, czterech latach. Koszt inwestycji szacowany jest na 300-400 mil zł.
Fundusze znajdziemy częściowo w budżecie państwa. Ta budowa jest już wpisana do programu rozwoju sił zbrojnych na lata 2007-2012. Liczymy też na partnerstwo publiczno- prywatne, żeby jak najmniej obciążać budżet - tłumaczył na konferencji prasowej minister Radosław Sikorski.

Dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w dzierżawionej części Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Siedziba ta od dawna jest dla niego za mała. Zbiory przekroczyły 250 tys. eksponatów. O przeprowadzeniu ich do Cytadeli mówi się od lat 70. W 1979 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt siedziby muzeum, 1996 r. wmurowano nawet kamień węgielny. Wszystko upadło. W październiku br. Rada Warszawy zatwierdziła plan miejscowy Starego Żoliborza. Cytadela jest w nim przeznaczona dla Muzeum Wojska Polskiego. Nowe budynki muzeum o powierzchni użytkowej 35 tys. m. kw. staną w centrum fortecy.

Ekspozycja będzie nowoczesna , multimedialna, przyciągająca młode pokolenia. Ale musimy zachować umiar. Elektronika powinna być tłem dla naszych najcenniejszych eksponatów ? mówi Dariusz Matlak, powołany przez ministra obrony pełnomocnik ds. budowy muzeum.
Poza wystawami planuje się m.in.: salę kinową i amfiteatr, rewitalizacje otoczenia fortecy i przerzucenie nad fosą estakady łączącej ją z al. Wojska Polskiego.
By zbytnio nie zagracać terenu czołgami i innym sprzętem ciężkim, część z nich MON chce pozostawić w IX Forcie Czerniakowskim przy ul. Powsińskiej w Warszawie, w którym funkcjonuje Odział Polskiej Techniki Wojskowej MWP i Muzeum Katyńskie.

Kalendarium:
1920 r. - powstanie Muzeum Wojska Polskiego;
1938 r. - wprowadzenie się w Aleje Jerozolimskie;
lata 60 - pierwsze wizje przeniesienia MWP na Cytadelę;
1991 r. - powstanie Fundacji Budowy Narodowego Muzeum WP;
1993 r. - opracowanie przez Marka Budzyńskiego i Andrzeja Kicińskiego koncepcji zagospodarowania architektonicznego muzeum;
1995 r. - podjęcie przez ówczesnego ministra ON Piotra Kołodziejczyka decyzji o lokalizacji MWP na Cytadeli;
1996 r. - wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego;
marzec 2006 r. - opracowanie nowych planów i koncepcji dotyczących umiejscowienia muzeum na Cytadeli;
maj 2006 r. - powołanie przez szefa MON Radosława Sikorskiego pełnomocnika ds. budowy MWP i polecenie szefowi Sztabu Generalnego włączenia projektu budowy MWP do Planu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2007 - 2012;
18 października 2006 r. - podpisanie listu intencyjnego o nowej lokalizacji MWP;
2009- 2011 r. - możliwy termin przeprowadzki MWP.
http://www.muzeumwp.pl/wydarzenia.php?NID=6

Od siebie dodam jedno słowo amen.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł przenosin jest moim zdaniem zupełnie słuszny, ale budowanie nowoczesnego muzeum w zabytkowym otoczeniu to pomyłka. Ja bym ograniczył koncepcję architektoniczną do odbudowy Koszar Gwardii Saskiej (wygląd zewnętrzny) a projektantom dałbym się popisać w ich wnętrzu.
Co do ie zagracania" terenu to chyba komuś cos na głowę spadło. Upychanie czołgów w walącym sie forcie Czerniakowskim kiedy na Cytadeli jest tyle miejsca? Żarty?!
No i ta powszechnie powtarzana głupota partnerstwo publiczno-prywatne". Znaczy, że kasy po prosu nie ma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce od dawna panuje kult strupa. Baraki z blachy falistej, palais a la stodoła" zalęgły się w centrach naszych miast. Trzeba kończyć z prowizorką, tymczasówką, z żarówką na drucie.
Ekonomia ma swoje prawa; opłacalna jest rekonstrukcja zabytku z adaptacją, bo wtedy zabytek trwa i jest pożyteczny dla ogółu poprzez nową funkcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto zajrzeć (po uzyskaniu przepustki) na teren Cytadeli, czyli Dowództwa Wojsk Lądowych i słabo to widzę, tę przeprowadzkę, tym bardziej że ma byc tam upchnięte jeszcze parę instytucji. Teren wewnątrz wcale nie jest duży!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie