Skocz do zawartości

KOSZALIN vol. IX


wojna1939

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 224
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Chwała,

jak minął łik-end? Sądzę po warunkach pogodowych, że miło - w terenie. Może koledzy dadzą się pocieszyć swoimi nowymi znajdkami?
Nabyłem film fabularny o wojnie sowiecko-fińskiej w 1939 roku (walczyli ze sobą 105 dni). Jeśli kogoś interesuje to oczywiście mogę pożyczyć.

Czekam na wieści z dziwnego zimowego frontu.
Bywajcie - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej:]
Weekend minął ciekawie jak zawsze. Spacer w tym samym miejscu co ostatnio zaowocował krążkiem z grawerką J.G. 20.1.18. Do tego Pare innych mniej ciekawszych rzeczy. A co słychać u innych?:>
Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała,
kilkadziesiąt razy z różnych powodów szwędałem się po okolicy Mielna i Unieścia (Łazy). Poza tym o czym napisałeś nie trafiłem na nic ciekawego jeśli chodzi o umocnienia, bunkry budowle...

Śpieszę publicznie pogratulować Leonowi potomka, który zasili w przyszłości szeregi poszukiwaczy przygód.

Sqn - musisz teraz postarać się o drugi ring do pary...

A starszyzna to była w terenie w sobotę hi hi...?

Tymczasem - czekam na sygnały i opowieści z sobotnich wypadów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, chyba jednak będziecie musieli zmienić zdanie co do tego terenu i lepiej się postarać :).
Jest ich na pewno 100% więcej - dane potwierdzone, a możliwe że jeszcze więcej - dane w trakcie potwierdzania.
Ale po koleji.
Też się zajmuję poszukiwaniami, ale nie jak Wy w erenie" z sprzętem, a w papierach" i pamięci ludzi". Od przeszło roku zajmuję się tramwajami Koszalina, wąskotorówką i kilkoma innymi osiągnięciami " Koszalina. Przy okazji gromadzenia materiałów dotarłem do danych na temat budowy drogi z Mielna do Unieścia pod koniec lat 30. Zastanowiło mnie jedno - po co tak solidna droga do jednostki lotniczej ( oficjalny powód) w której było raptem 30 wodnopłatowców, i w pobliżu - 300 metrów od bramy jednostki torowisko tramwajowe połączone z torowiskiem kolejowym :). Wszystkie oficjalne powody miały sens dopóty nie dotarłem do zdjęć i materiałów dotyczących naczep samochodowych służących do transportu wagonów. Takie kursowały między stacją w Mielnie a Unieściem - relacja naocznego swiatka, przedwojennego mieszkańca Mielna. Póżniej dotarłem do artykułów w prasie lokalnej opisujących poszukiwania pana Z.Rekucia w Mielnie - Uniesciu 4 bunkrów będących opisanych w 1950 w dajnych dokumentach LWP. 2001 znalazł je 3. W kolejnych mozolnych poszukiwaniach znalazłem wreście wstępną lokalizację 4 - tego z listy z 1950r. Ale przy okazji odnalazłem kilka kolejnych relacji z lat 50 i 60 o innych znaleziskach" dokonanych przez saperów stacjonujących na tym terenie.
Ma dzień dzisiejszy są na 100% 4 unkry" i około kolejnych 4-5 lokalizacji/opisów bez kolejnych potwierdzeń. Nad tymi potwierdzeniami ciąglę pracuję, więc ilość 100% może wzrosnąć. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustne przekazy w 90% okazują się nawarstwiającą się przez lata konfabulacją. Należałby też sprecyzować słowo bunkier. Bo jeśli masz na myśli schrony bojowe to takich tam nie ma - brak strzelnic, płyt pancernych, kopół, pancernych drzwi. Ba, nawet wejść o ile dobrze pamiętam dwa obiekty. Moim zdaniem są to jakieś pomocnicze obiekty. Na mierzei funkcjonowała szkoła artylerii i poligon artyleryjski. Typowych umocnien tam nie było. Być może obiekty te można wiązać ze stalowymi wieżami które stały w sporych odstępach wzdłuż wydm. Ostatnią w Gąskach zcięto kilka lat temu (w polu ok. 200 m od morza). Około 30lat temu podobną zcięto w lesie za wydmą między Mielnem a Mielenkiem. Prawdopodobnie funkcjonował tam jakiś system łączności lub radiolokacji i może właśnie z nim można powiązać unkry"
Pozdrawiam L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, o tych 4 obiektach wspominają pisma oficjalne. Dwa z nich znamy wszyscy, to te dwa w lesie przed Mielnem. Dwa następne na 100 % były jeszcze latem 2001 - fragment ze szczegółów poszukiwań" jest tu [url]http://www.koszalin24.info/forum/Jeszcze-wicej-zagadek-t2511.html[/url]. Tekst jest dość długi. Lokalizacja 4 nie jest w nim podana, mam ją z innego źródła i nie jest dość precyzyjna. Ponadto ten 4 obiekt ma według danych z 1950r komorę o długości 80 metrów na 12 metrów szerokości !!!!
Ponadto jest też tam winda !! Na co taki wielki bunkier w tak małym lotnisku ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała,

niestety ja nie trafiłem na podane przez Ciebie obiekty (poza dwoma bunkrami w kierunku Mielenka i dziwnej rampy przed kanałem od strony Łaz). Cała historia zaczyna obrastać rzeczami nie sprawdzonymi tak naprawdę... choćby ta dziwna komora, bunkier czy jak to nazwać (12x2x80m) - toż to potężne pomieszczenie-tunel... no i ma być tego (bunkrów - nie tuneli) znacznie więcej. Niestety jestem niedowiarkiem, jeśli nie zobaczę umiejscowienia na mapie i nie zweryfikuję tego w terenie - nie uwierzę. Zacznę chyba systematycznie w miarę wolnego czasu czesać" ten teren pod kątem umocnień hi hi (nie żebym się nabijał - śmieję się z mojego wolnego czasu).
Historia zaiste warta jest wyjaśnienia.
Akwabud - mam prośbę: jeśli pojawiły by się jakieś ciekawostki odnośnie tematu - daj znać.
Tymczasem - M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała,

Luger - mógłbyś określić pozycję tych obiektów w odniesieniu do kanału? Jadąc z kierunku Łazy, jakieś 800m przed kanałem po prawej stronie jest rampa usytuowana prostopadle do drogi asfaltowej. Znajdę fotki to zamieszczę. Ciekawi mnie czy jest to wytwór powojenny (z oględzin ciężko wyrokować) i do czego służyła (rampy zwykle służą do prze - roz- za- ładunku, ale tam nie ma drogi tylko piach).

Czekam na sygnały - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam jeden - sporo za kanałem, mniej więcej w połowie drogi do Łaz w lesie nadmorskim, po lewej stronie drogi. Jest podobny lub identyczny jak te w kierunku z Mielna na Mielenko - dwa okna" i brak drzwi.
Pozdrawiam L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy na wydmach i plaży na wysokości tego bunkra też są jakieś pozostałości betonowe. Lokalizację tego czwartego mogę podać Wam na e-mail. Narazie wolę nie umieszczać jej na ogólnodostępnym forum.

mój to akwabud[małpa]tlen.pl

Tak przy okazji, zamieszczę też to na stronie głównej.
Poszukuję wszelkich materiałów: planów, opisów, zdjęć, pocztówek, rozkładów jazdy, innych drobiazgów związanych z kolejką wąskotorową i tramwajami koszalińskimi. Materiały te w postaci scanów, zdjęć (najlepiej o rozdzielczości 300 Dpi )potrzebne są do publikacji charytatywnej z której dochód będzie przeznaczony na sprowadzenie taboru kolejki wąskotorowej do miasta, aby mogła jeszcze przed wakacjami ruszyć na szlak. Adres do wysyłki materiałów : kolejkakoszalin[małpa]gazeta.pl. Wszystkim z góry dziękuję za ewentualną pomoc. Autorów natomiast proszę o dołączanie do scanów pliku txt z krótkim opisem materiałów, zgodą na ewentualną publikacją i danymi jakie mają być zamieszczone w podpisie fotografi w publikacji - pełne imię i nazwisko, inicjały czy też nik.

Pozdrawiam
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W. jeżeli chodzi Ci o obiekt" na którym jedliśmy kanapki ;) ,to jest to chyba poligonowy kanał do naprawy pojazdów. Sądząc po solidnej żelbetonowej konstrukcji także gąsienicowych. W dzieciństwie bawiłem się tam w wojnę" i pamiętam wraki pojazdów wystające z piachu.
Pamiętam też z dzieciństwa jakiś schron na wydmach zasypany śmieciami ,jednak mogła to być tylko wyobraźnia (że to schron)...muszę to obadać.
Mój mail też się wyświetla ,chętnie też coś poczytam.
Pozdrawiam der K.

PS. Uziemiony przez pogodę ,miałem trochę czasu na poskładanie niedawno wygrzebanych puzli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) :)

Zagorzalców stron internetowych i innych opowieści o UFO.


Jestem już sprawny i chętny na podboje podmorskich plaż , wydm, lasów i pól które tak owocnie spierają nas w tak ciężkich czasach , proponuje panowie małą wizje lokalną w plenerze , bo dzień już coraz dłuższy i warto by poczuć trochę emocji .

( W ) masz już sprzęt w domu ??


Pozdrawiam ... J ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała,

sprzęt będę miał dopiero pod koniec miesiąca, ale życzę udanych łowów (czyżby dzisiejszych?)... J. - Ty nawet jak byłeś niesprawny (gips) to i tak byłeś chętny i aktywny - nic się nie zmieniło hi hi...

der K. - tak to ten obiekt", tylko jak na kanał do naprawy poj. troche dziwnie wyglada, bo gdzie jest w takim razie drugi równolegle położony (nie znam się na kanałach hi hi może tak musi być...). Fajne masz puzzle i blaszki znamionowe (co na nich jest napisane?).

Bywajcie - M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie :)
akwabud - zaciekawiły mnie Twoje dociekania w sprawie lokalizacji tych bunkrów , napisz tylko jaką posiadają tajemnice i co Rekuć sobie po nich obiecywał ?
niedawno założyłem nową stronę na którą serdecznie zapraszam
www.tropiciele-tajemnic.com
bywajcie :):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tajemnice ? Ciężko na dzień dzisiejszy powiedzieć - badania, szperanie w archiwach trwają.
Jedno jest pewnw. Nie były to zwykłe bunkry obserwacyjne, czy też magazynowe - brak wejścia. Ponadto rozłożenie ich z dwóch stron jednostki sugeruje iż miały coś z nią wspólnego, chyba że odnajdą się kolejne w innych lokalizacjach wzdłuż wybrzeża.
Inną hipotezą jest możliwość iż te bunkry służyły jako stanowiska aparatury pomiarowej dla poligonów w Darłówku, a nawet dla Penemunde ?
Jednostka w Nest mogła prowadzić obserwacje testów dział artyleryjskich z Darłówka, lub testów rakiet V1 i V2 .
To wszystko domysły. W tej chwili skupiłem się na jednostkach stacjonujących w Unieściu i ich zadaniach. Może to coś rzuci więcej na temat.

Co do informacji od Z.R., cóż, nic innego niż w wywiadach i jego opisie w Odkrywcy nie uzyskałem. Więcej mam z innych źródeł. Teraz próbuję nawiązać kilka kontaktów z dawnymi" mieszkańcami tych miejscowości.
Co ciekawsze, na mapach wojskowych z 1935-1940 obszar bazy wojskowej to łąka - droga się kończy na łące i dopiero pojawia się most. Brak nawet zaznaczonego lasu. Tak jakby tam nic nie istniało. Na tych samych mapach natomiast są zaznaczone lotniska w Bagiczu i Rogowie :) Niedopatrzenie, kopia map sprzed lokalizacji jednostki czy celowe zamaskowanie jednostki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała,
J.- masz zdaje się najwięcej możliwości czasowych więc nie dziw się hi hi.
Mam już lokalizację miejsca gdzie znaleziono mundur. Przespaceruję się któregoś dnia, żeby odszukać w terenie owo miejsce. Jak weryfikacja przebiegnie pozytywnie - dam znać.

Czyżby nikt nic nie znalazł przez ubiegły łik-end?

W/s bunkrów nie trafiłem narzie na nic ciekawego...

Czekam na sygnały - M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie