Skocz do zawartości

1/30 talara


karpik

Rekomendowane odpowiedzi

1826D- F-3$, VF-6$, XF-15$, Unc-50$
1841 (mogą byc albo A, albo D, ale Krausse podaje ceny jednakowe do obu) F-2$, VF-4$, XF-10$, Unc-40$

Porady odnosnie rozpatrywania stanu monety:
http://www.monety.d2.cz/d-stany.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

von Neumarkt nie zgodziłbym sie co do Twojej wypowiedzi; Przedewszystkim nie jest to 30 część talara,a 1 srebrny grosz o wartości równej 1/30 części talara.A na wszelkich aukcjach jest określany jako "1 silbergroschen."

Gdyż sformułowanie trzydziesta (30) część talara jest równoznaczna z 1/30 talara. Wystarczy podstawowa znajomosc matematyki jedna trzydziesta czyli 1/30 z całosci jest równoznaczna z trzydziestą częscia tej samej całości...mamy 100 jabłek z tego 1/30 to jest 30 jabłek, czyli to 30 jabłek jest trzydziestą częścia całości...to samo odnosi sie do wartosci talara, jako podstawowego miernika :), ale co tam nie ma co się łapac za szczegóły

Aha a to że nazywa się 1 srebrym groszem jest umowną wartoscia, zauważ że w monetach np XIX wieku (Państwa Niemieckie) monety miały podawane różne nazwy, ale wartosc zawsze była podawana odnosnie talara (pomijam dukaty). pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/30 ze 100 to chyba 3,333.....,ale to rzeczewiście szczegół.Ale nie chodziło mi,o to czy 30 część talara jest równa 1/30 talara,bo wiadomo że równe(chyba!?),ale właśnie o tę wartość umowną czyli 1 Sgr,która jest bardziej zrozumiała.I prośba,niech ktoś przetłumaczy dokładnie:30 EINEN THALER,pozdrawiam v.N .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłumaczenie - 30 EINEN THALER,pozdrawiam v.N .
30 ((części) na (z)) jednego talara
pokrętne" nominały wynikały z tzw stopy" danego systemu, gdzie na ilość srebra w srebrze" emitenta nakładały się system rozdrobnienia monety (krzyżaki) i system obliczania miar danego emitenta. Na postrzeganie tego nakłada się nasz młody system dziesiętny.
Ogólnie talar (thaler, dolar, dhaler), denar, dukat były miarą kruszcu w przybliżeniu porównywalną.
dewaluacja miedzi jako kruszcu wyparła ją najwcześniej z pow. reguł. Wymienność nominałów doprowadzała do zjawisk jak fałszowanie własnej monety (zaniżanie zaw. kruszcu przy zachowaniu nominału)i powstania pojęcia monety dobrej" i złej". Zjawisko notowane już w okresie rzymskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie