Skocz do zawartości
  • 0

Łuska - niby prosty temat !


JanW

Pytanie

Witam. Przedstawiam na zdjęciu dosyć ciekawą i nie spotykaną łuskę. Długośc 56,52mm, średnica zewnatrzna na całej długości to 12,1mm, średnica wewnętrzna 11,43mm i średnica przy samej krawędzi 10,41. Niby nic, ale jak zobaczycie kolejne zdjęcie pojawiają się wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Na mój gust kłusownicza robota do zwykłego obrzyna mausera z rozwierconą lufą i stożkiem przejściowym, do strzelania śrutem.
Na pewno nie wystrzelono z niej pocisku, ani nie jest to rozdęty oryginał - za małe ciśnienie przy strzale co widać na spłonce.
Każdy ślusarz w średnio wyposażonym warsztacie jest w stanie dorobić tuleję kalibrującą wraz z trzpieniem i nie jest to nic skomplikowanego. Inna sprawa, że przekalibrowanie łuski mausera w ten sposób to ciężka robota, ale powiedzcie to kłusownikom ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy w temacie dziwnych łusek to może ktoś pomoże mi zidentyfikować moją łuskę od polskiego mausera znalezioną kilka lat temu. Już raz była w dziale identyfikacja jednak wtedy nikt nie potrafił mi pomóc. Czy ktoś może wie w jakiej broni była używana i w jakim celu została poddana przeróbce? Bicia na spłonce to N 67 Orzełek 39. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbka zdecydowanie odpada ponieważ tak dokładnie rozkuć łuskę jest po prostu niemożliwe.
zdecydowanie mylisz się, nie wymaga to zbyt dużej energii a tylko oprzyrządowania, co w przypadku potrzeby" wymaga tylko pracy ślusarza. zarówno Patron jak i Boruta mogą mieć rację, nie wykluczając się na wzajem. Przeróbka na potrzeby innego kalibru. Zwróć uwagę na rysy w środkowej części łuski...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej widzę, że paru Kolegów ten wątek zainteresował.
Proszę zinterpretujcie ślady oznaczone drobnymi czerwonymi kreskami, i kształt wylotu" łuski.
jedno jest pewne, jeżeli jej obecny stan jest związany z odpaleniem, nie była to typowa komora pierwotnego systemu amunicji.
teza 1 - gdyby zniknięcie" szyjki łuski spowodowane było ekspansją prochu do kształtu komory w jaki sposób zachowała się kryza w otworze szyjki" (najsłabszy element)?
teza 2 - gdyby zniknięcie" szyjki łuski spowodowane było ekspansją prochu do kształtu komory w jaki sposób powstały przegłębienia ścian łuski w obszarze przed szyjką" (małe czerwone kreski je wskazują)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to co napisał Landminer... maus przerabiany na strzelanie śrutem kłusowniczy lub jednak partyzancki, ale w przypadku partyzanckich to to robiono przez obcięcie łuski mausera ...nie pamietam do czego to pasowało ale moge się dowiedzieć ...



PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)))
Mnie w temacie zainteresowały wypowiedzi typu - przeróbka kłusownicza lub partyzancka.
Własciwie to interesuje mnie to jak ludziom myśl biega?
Kłusownicy i partyzanci widocznie owiani są jakimś mitem niemal jak.... masoni.
W związku z tym mam pytanie:
Po jaką cholere kłusownicy mieliby przerabiać (czytaj niszczyć) dobrego mausera? To samo dotyczy partyzantów?
Tylko prosze nie pisać: by kłusować/by partyzancić :)))))

Kiedyś , dawno temu pewnie bym się zastanawiał co to takiego i czemu tak się satło z normalną mauserowską łuską gdybym sam nie dokonał takiej kłusowniczo-partyzanckiej" przeróbki :))))
308Win na .30-06, 7mmRem Mag na 300WinMag i całkiem świadomie 8x57IS na 8x60S.

:)))))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysy powstały w wyniku czyszczenia , boczna strona łuski była zaśniedziała i zabrudzona. A proszę mi pokazać ślusarza , który z precyzja maszyby wyprostuje szjkę łuski. Jak dotrę źródła to ustalę czy to pojedyńczy egzemplarz , czy było tego więcej.
Na końcu łuski widać jednak mikroskopijne poziome niby nacięcia , takie zame jak powstaja przy zaciskaniu pocisku na zwykłym firmowym naboju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widac odbłyski lampy błyskowej.One trochę przekłamują obraz. Postaram się wykonać zdjęcie bardziej wyraźne , w świetle naturalnym i spróbuję sfotografować te ślady zaciskania pocisku .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam fotke łusek kolegi. To on wyszperał je wśród złomu u starszego pana na giełdzie staroci we Wrocławiu. Jak tylko uporam się z cyfrówką zrobię fotki o których pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie