Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-26 12:09:00

Z archiwum IPN" - "Wołyniak" w TV Polonia

W poniedziałek 26 marca 2007 r. o godz. 18:00 TV Polonia wyemituje kolejny program z cyklu "Z Archiwum IPN", tym razem opowiadający historię kapitana Józefa Zadzierskiego ps. "Wołyniak" (1923-1946).

Kpt. Józef Zadzierski "Wołyniak"

"Z archiwum IPN" - "Wołyniak"
TVP Polonia,
26.03.2007 (Poniedziałek), godzina 18.00
27.03.2007 (Wtorek), godzina 00.20.
Czas trwania: 24 minuty
Scenariusz: Tadeusz Doroszuk

Dokument opowiada o życiu i działalności konspiracyjnej kpt. Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka", dowódcy oddziału partyzanckiego Narodowej Organizacji Wojskowej (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), działającego na Rzeszowszczyźnie i południowej Lubelszczyźnie. Program, w którym występują towarzysze walki "Wołyniaka" i historycy zajmujący się badaniem tej tematyki, przybliża sylwetkę tego, jak mówili niektórzy, "ostatniego zagończyka Rzeczpospolitej" oraz ukazuje kulisy operacji UB, która w 1950 roku doprowadziła do rozbicia grupy Adama Kusza "Garbatego", będącej pozostałością oddziału "Wołyniaka".

Ożanna, uroczystości z okazji święta 3 Maja 1945 r., na cztery dni przed bitwą z NKWD pod Kuryłówką. Przed oddziałami partyzantów NZW, stoją ich dowódcy, w kolejności (od prawej): kpt. Józef Zadzierski "Wołyniak", por. Stanisław Pelczar "Majka", Bronisław Gliniak "Radwan".

Więcej na temat kpt. Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka" czytaj TUTAJ>
12:30, gregg71 , AKTUALNOŚCI
Link Skomentuj »
Film o Żołnierzach Wyklętych w TVP 2
"Żołnierze Wyklęci" w

W poniedziałek 26 marca, o godz. 23:50 TVP2 zaprezentuje długo oczekiwany film dokumentalny w reżyserii Wincentego Ronisza pt. "Żołnierze Wyklęci".
Film opowiada o losach tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego. Walczyli samotnie w lasach, bez nadziei na zwycięstwo, wierni ideałom wolnej i rządzonej przez demokratycznie wybrane władze Polsce. Dopiero po blisko pół wieku historia przyznała rację tym żołnierzom wyklętym.


Scenariusz, komentarz, reżyseria: Wincenty Ronisz
Zdjęcia: Grzegorz Borowski
Produkcja: Fundacja Filmowa Armii Krajowej - Telewizja Polska SA, Polska 2006
Czas: 57 min.

"Chcieliśmy iść na pomoc powstaniu warszawskiemu, ale gońcy przyszli z meldunkiem, że Sowieci rozbrajają i nie ma możliwości dojścia do Warszawy. Komendant kazał składać broń, pożegnał się z nami z łezką w oku i mówi: chłopcy, nie wiem, ale nasza walka się chyba nie skończy, będziemy musieli dalej walczyć o Polskę" - wspomina pełne wątpliwości chwile jeden z żołnierzy "Zapory" - majora Hieronima Dekutowskiego. On i wielu innych członków Armii Krajowej nie postrzegali wkroczenia Sowietów na polskie ziemie jako wyzwolenia.

Zapraszam do oglondania.

 Linki sponsorowane
RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-26 18:36:00

Ma ktoś możliwość nagrania tych programów? Od siebie dodam, że dziś o 22:20 na TV Polonia bedzie leciał dokument o "Młocie" - normalnie wysyp, jak była posucha przez długi czas, to teraz człowiek nie nadąża z oglądaniem ;)

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 09:50:00

Sebastian napisal :"Walczyli samotnie w lasach, bez nadziei na zwycięstwo, wierni ideałom wolnej i rządzonej przez demokratycznie wybrane władze Polsce." ale oprocz tego napadali sklepy GS ,czesto niewinnych ,zbyt bogatych chlopow ,na podstawie plotek ,zabijali listonoszy ,soltysow ( czyli urzednikow panstowyc ) O tym tych akcjach zbrojnych tez w tych filmach wspomna ? Tu na podlasiu tak walczyli bohaterzy w latach 50 -tych nie wiem ,jak na rzeszowszczyznie ,ale pewnie podobnie ,bo za cos trzeba zyc w lesie ,szkoda ze nie mowi sie o takich akcjach zbrojnego podziemia ...


pzdr pik

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 10:19:00

Bo po propagandzie lewicy mamy propagande prawicy. Idealizowanie bandytyzmu i róznorakich watazków stało sie modne (ba, popierane przez władze i kościół) a ponadto łatwo przyswajalne, przez młodziez, która w te bajki szczerze uwierzyła i gotowa jest bronić legend opartych na kłamstwach.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 10:24:00

A kim lub czym były "GS-y", kto zasiadał w zarządach czy prowadził w/w, ......pewnie raczej przychylni władzy ludowej, bo innym nieokreślonym lub podejrzanym politycznie raczej nie pozwalano.......choć na rzeszowszczyźnie byli tacy i tacy, często (ci lepsi), mogli liczyć na niewymuszony prowiant przychylnej ludności, "ustrielić" sobie sarenkę lub :) GS-y :)

pozdr.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 10:30:00

cyt:
"ustrielić" sobie sarenkę lub :) GS-y

Teraz, w dobie demokracji i "panstwa prawa" nazywa sie to kłusownictwem i napadem rabunkowym.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 10:41:00

film o "Młocie" był bardzo "artystyczny" - tak bardzo, że mimo, iż znam temat - "poczułem się zagubiony"...

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 12:45:00

AKMS, a wtedy??????????. Wolność słowa, poglądów, niezależne wybory, "prawo" narzucone ze wschodu, czyli byle pretekst i paka lub gorzej, rugowanie rolników (polska wersja kołchozów))- czyż to nie jest napad rabunkowy? Swoją drogą na wojnie (lub tuż po) jak to na wojnie, ochrona sarenek -przyrody jest oczywiście priorytetem... hmmmm, chyba nie te czasy, by cokolwiek porównywać.

pozdr.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-27 23:05:00

"po propagandzie lewicy mamy propagande prawicy" - na prawdę nie widzisz różnicy? Wydaje Ci się, że 20 lat temu mógłbyś głosić publicznie poglądy sprzeczne z komunistyczną propagandą?

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 06:09:00

A co Ty myslisz, ze 20 lat temu nie głoszono takich pogladów??? I jakoś nikt nie jechał za to na Sybir...

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 11:22:00

Witam tżeba dodać że często czerwoni przebierali sie za partyzantów podziemia Niepodległościowego atakowali na bezbroną ludność i kradli inwentaż zostawiali pokwitowania fałszywe że zrobił to odział partyzantki niepodległościowej nawet pisano o tym w gazetach też krążyła bandy rabusiów wtedy ktuży kradli co popadło ale nie byli związani w żaden sposób z partyzantką !!!!!!
Pzdr

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 15:42:00

"tżeba dodać że często czerwoni przebierali sie za partyzantów podziemia Niepodległościowego atakowali na bezbroną ludność i kradli inwentaż zostawiali pokwitowania fałszywe że zrobił to odział partyzantki niepodległościowej"

A jak często? Podaj moze jakieś przykłady.
Zdecydowanie "częściej" robiły to autentyczne oddziały tzw. "partyzantki niepodległosciowej" (lub zwykłe bandy przestepcze) niż przebierańcy. Szczególnie po 1946 roku.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 18:13:00

Te AKMS a ty potrafisz podać przykład że tak nie było,czy może raczej nazwiesz mnie "Zaplutym karłem reakcji",acha według ciebie mieli normalnie żyć po wojnie,wyjść z lasu i skończyć jak ci w Katyniu.No dwadziescia lat temu co prawda nikt nie jechał na sybir ale jeszcze można było dostać pałą w potylicę,20-lat temu komuna chyliła się ku upadkowi no ale wcześniej to PZPR mogło się pochwalić takimi datami (Poznań-28-29.06.1956r) (Kraków 8.03.1968)(w 1968 Ludowe Wojsko Polskie pojechało do Czechosłowacji walczyć z bandytami ?)( Gdańsk 17.12.1970)( Bydgoszcz 1981)i wreszcie ( 13.12.1981 tu dopiero komuna popisała się walką z " bandytami ")
Najlepszym dowodem ,że LWP i KBW przebierała się za oddziały partyzantki wolnościowej w czasach powojennych jest ich późniejsza bezwzględność wobec jakiegokolwiek przejawu myśli wolnościowej.

Zwróć uwage na zagadkową śmierć gen."Waltera" , czy aby UB mu w tym troszkę nie pomogło?

PS . Niejestem pieniaczem ale denerwuje mnie ignorancja historyczna i gdy czytam coś takiego to mi się krew w żyłach gotuje być może dlatego ,że miałem w swojej rodzinie kilku WIN-owców i dzięki temu wiem jak to było naprawde .Przecież część żołnierzy ( oficerów) partyzantki wolnościowej to byli powstańcy z Warszawy i należy im się szacunek.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 18:23:00

AKMS - tak, nie tylko myslę, ale wiem, że nie głoszono. Chyba, że cenzor coś przypadkiem przepuścił. O cenzurze słyszałeś, prawda?

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 18:49:00

Ad.lubuszanin-cyt"denerwuje mnie ignorancja historyczna"
W Twoim wypadku jest zdecydowanie głupota polityczna połączona z podstawową nieznajomoscia historii
Parowóz

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 20:07:00

Parowóz do twojej wiadomości jestem całkowicie apolityczny nie stoję ani po lewej ani po prawej stronie patrzę na wszystko z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba (szanuję zarówno LWP np.za męstwo pod Mirosławcem jak i Kurasia-"Ogień"- za walkę do końca).Zarzucasz mi brak podstawowej znajomości historii cóż masz do tego prawo to wolny kraj.

Swoją drogą jak można stwierdzić brak "podstawowej znajomości historii"u kogoś z kim się nie miało okazji nawiązać jakiejkolwiek konwersacji.Czy mam Ci np.zarzucić brak podstawowej znajomości gramatyki z powodu błędu jaki popełniłeś pisząc Lubuszanin z małej litery czy zrobiłeś to z powodu braku szacunku do osoby której nie znasz .

Pozdrawiam

Lubuszanin :)

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 22:50:00

1.Jb, najlepszym przykładem sa chociazby filmy Barei. Do dzis ludzie zastanawiaja sie, jakim cudem przeszły cenzure.

2.Lubuszanin, tak, znam bardzo wiele przypadków mordowania cywili przez "lesnych" po 1944. Mam sporo literatury na ten temat.
Co do "Waltera" to bardziej NKWD niz UB-ale zgadzam sie, ktos mu pomógł.
Akurat "Ogień" to zły przykład bo na Podhalu wzbudza wiecej nienawisci niz miłości. I wcale sie nie dziwie...

"Najlepszym dowodem ,że LWP i KBW przebierała się za oddziały partyzantki wolnościowej w czasach powojennych jest ich późniejsza bezwzględność wobec jakiegokolwiek przejawu myśli wolnościowej."

A co ma piernik do wiatraka??????
(np. Najlepszym dowodem ,że oddziały partyzantki wolnościowej przebierały sie za LWP i KBW w czasach powojennych jest ich późniejsza bezwzględność wobec jakiegokolwiek przejawu PRL-u).

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 23:41:00

Filmy Barei... kabaret Tej... przeszły cenzurę bo miały przejść - takie igrzyska zamiast chleba.
Żeby nie było zupełnie OT - piszesz, że masz "sporo literatury na ten temat". I nie było tam nic o przebierańcach? To znaczy, że albo czytałeś wybiórczo, albo Twoja literatura pochodzi sprzed 1989 - czyli nadaje się... na makulaturę.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-28 23:59:00

A teraźniejsze materiały to za to wcale nie nadają się na makulaturę. Niemalże katechizm.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 00:03:00

pudło :-)

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 04:08:00

" albo Twoja literatura pochodzi sprzed 1989 - czyli nadaje się... na makulaturę."

Heh, na makulature to nadaje sie "świeta" literatura z okresu po 1989. Taka sama propaganda tylko inne skróty i nazwiska.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 11:27:00

"Taka sama propaganda..." A skąd Ci to przyszło do głowy? Po 1989 roku mamy książki dobre i kiepskie - to jasne. Natomiast przed 1989 absolutnie wszystkie publikacje przechodziły przez cenzurę i z tego powodu nie są one po prostu wiarygodne. Szczególnie że mówimy o drażliwym temacie, wyjątkowo niewygodnym dla komunistów.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 11:28:00

jak czytam takie polemiki to wydaje mi się ze coraz bardziej zbliżamy się poziomem do komentarzy pod notkami politycznymi onetu albo wirtualnej ... oczywiście lepiej byłoby żeby krajowi nie przydażyło się ostatnie pięćdziesiąt lat komuny i psełdo komuny ale skoro już się przydażyło to trzeba to zaakceptować z całym dobram inwentarza, czyli dzisiejszym przysłowiowym "parszywym lewactwem" (bez obrazy, to nie inwektywa tylko swego rodzaju zbitka charakterystyczna i pleonazm językowy) ... ludzie wyedukowani w zeszłej epoce zawsze będą myśleć w jeden słuszny sposób i interpretować historię najnowszą w swoją jedynie prawdziwą modłe, typu oficerowie z ostaszkowa uciekli do mandżurii lub win był organizacją zbrodniczą ...

racja, i ak i win'owi zdażały się wpadki z mordowaniem niewinnych, częściej jednak mieliśmy do czynienia z ludzmi podszywającymi sie pod zołnierzy ak - zapytacie kto sie podszywał? - oczywiście głównie zwykli bandyci ale również, zwłaszcza gdy było to do czegoś potrzebne, żołnierz ub i funkcjonariusze milicji ... w ipeenie znajduje sie cała masa dowodów na to, z czasem będziemy sie o tym stopniowo dowiadywać ... ktoś zapyta (jak we wcześniejszych postach) dlaczego dopiero teraz i dlaczego taki wysyp - chodzi o dokumenty historyczne o "zapomnianych" narodowych bohaterach - otóż znów wracamy do sedna sprawy i owego "parszywego lewactwa" ... po 89' próbowano zamieść wszystko pod dywan i wmówić nam, że zaczynamy od nowa utożsamiając to "nowe" od zera, a jak wszyscy wiedzą naród bez przeszłości, to naród bez przyszłości ... w tym miejscu, z naciskiem na "dobrze" należy stwierdzić: dobrze sie dzieje że w końcu pokazuje sie prawdziwą historę i odkłamuje wieki indoktrynacji, typu 17 września weszli żeby zabezpieczyć ludność białoruską i ukraińską ...

tu z całą pewnością lewackie "norzyce" sie odezwą: prawicowiec (może nawet skrajny, na wzór przedwojennych narodowych socjalistów w rajchu vide erika) i na dodatek jeszcze "pisowiec" (tego mi jeszcze brakuje w poprzedzajacych mój postach), otóż nie !!! po prostu historyk hobbysta (nawiasem mówiąc dość mocno związany towarzysko z kilkoma historykami ipn) dość dobrze poinformowany ... ktoś powie: pożyj jeszcze chłopie, nie żyłeś w tamtych czasach to g...o wiesz, gdy tymczasem najtrafniejsze interpretacje dziejów od wieków to interpretacje ludzi nie związanych z danym czasokresem, potrafiących spojrzeć "chłodnym okiem" ...

a teraz najważniejsze: bardzo dobrze, że w końcu lansuje się prawdziwą wersję historii (czasami troche i straszno i śmieszno patrzeć na pewne przerysowania no ale......) a nie czyjeś jedynie słuszne interpretacje i wynaturzenia !!! oczywiście były i napady na przysłowiowe gieesy ale były to wypadki sporadyczne żeby nie powiedzieć śladowe ... ciągłe przytaczanie przez niektórych ludzi czarnych i mniej popularnych kart z historii win'u i ak przypomina mi przysłowiowe wyrzucanie kosza lub może raczej kontenera jabłek przez jednego zgniłka ...

do moich lewicowych adwersarzy, bo do tego się sprowadza moja polemika są trzy ewentualności: jesteście niedouczeni, zmanipulowani albo celowo próbujecie wprowadzać ludzi w błąd głosząc swoje poglądy, ot co ...
dowodem na niezwykłą siłe i chęć do manipulacji, nawet po 89' niech będzie pewien fakt: w połowie lat dziewięćdziesiątych ze sprzedaży w ostatniej chwili został wycofany cały nakład pewnego dziennika (kto jest w temacie ten będzie znał tytuł tych łamów) w którym z okazji rocznicy pewnego powstania w największym polskim mieście notabene będącym stolicą, powstanie to nazwane zostało II powstaniem warszawskim, co było swego rodzaju próbą deprecjacji historycznej powstania warszawskiego w stosunku do wsześniejszego powstania ... kto wie czy gdyby nie bystry umysł i konsekwencja w uporze jednego z członków rady nadzorczej dziś dzieci w polskich szkołach nie uczyłyby się o drugim powstaniu warszawskim - identycznie jest z winem - ktoś gdzieś kiedyś coś powiedział, a dziś bezmyślnie się go cytuje uogólniając przy tym co nie miara ...

na koniec: z takimi poglądami nie ma co polemizować (pisząc ten post robię wyjątek i niemalże postępuje wbrew sobie), bo to syndrom "dziada i obrazu" jak mówią fizycy - tłumaczysz, uczysz, opisujesz a dziad i tak nie wie co na obrazie ...

PS. co do filmu barei, to kilka pytań do tych dla których nie istniała cenzura: dlaczego jest taki krótki? dlaczego 12 lat przeleżał na półkach? dlaczego w końcu jak już pozwolili go oglądać wyswietlany był, a właściwie istniał w repertuarach bardzo nielicznych kin??? aaaaaaa i smoleń też nie siedział za teja tylko za przejście na czerwonym świetle ... poza tym to była niesłychana wolność można było myśleć co tylko się chciało ale spróbowałbyś o tym komuś powiedzieć.

pozdro ;-)

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 22:12:00

"a teraz najważniejsze: bardzo dobrze, że w końcu lansuje się prawdziwą wersję historii"

Pozwole sobie skomentowac tylko ten fragment z tak długiego ale jakże ciekawego postu kol.Miksona.
A po czym poznać te "prawdziwa" historie od tej "zakłamanej"??? Dlaczego mam wierzyć, że obecne materiały to "świętość" a te sprzed 1989 to propaganda??? Takie najprostsze pytanie...
Ps. Obserwujac pis, lpr czy rydzyka nabieram przekonania , ze propaganda tzw. IV RP (nota bene tylko z nazwy, bo wciąz mamy III) bije na glowe propagande PRL...

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 23:19:00

"Dlaczego mam wierzyć, że obecne materiały to "świętość" a te sprzed 1989 to propaganda???"

Dlatego, że przed 1989 rokiem absolutnie wszystkie publikacje były cenzurowane. Cenzura natomiast okrajała teksty według wytycznych "siły przewodniej". Co to była siła przewodnia to powinieneś wiedzieć. Dodatkowo, nieprawomyślni historycy po prostu nie mogli publikować nic i nigdzie. Wtedy nie było prywatnych wydawnictw tylko państwowe, kontrolowane całkowicie przez państwo czyli PZPR. Piszę to trzeci raz, jaśniej już się nie da.

P.S.
Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie obecne wydawnictwa są idealne czy też "święte" jak to piszesz, podkreślając tym samym, że Twój pogląd na sprawę nie wynika bynajmniej z troski o rzetelność historyczną. Mamy teraz książki lepsze i gorsze, możesz sobie wybrać - to jest zupełnie normalna sytuacja.

P.P.S.
Komentarze o PiS i Rydzyku sobie daruj. Nie o tym mowa.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 23:45:00

Jb, nie rozsmieszaj mnie... nagle okazuje sie, że 45 lat pisano same kłamstwa a po 1989 nagle olsniło wszystkich i pisza juz tylko prawde i sama prawde :D
Teraz publikuje sie wszystko (nawt najwieksze kłamstwa, brednie i głupoty) o ile szkaluja PRL. To jest obecna "siła przewodnia". Co to była siła przewodnia to powinieneś wiedzieć :)

" Mamy teraz książki lepsze i gorsze, możesz sobie wybrać - to jest zupełnie normalna sytuacja."
Masz racje, mamy książki piszace o "czerwonych mordercach" i "czerwonych bandytach". Moge sobie wybrać.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-29 23:59:00

AKMS - nie chce mi się pisać po raz czwarty tego samego. Albo się odniesiesz do faktu istnienia cenzury albo EOT dla mnie. I nie mydl oczu kabaretami czy innymi Chałupami.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 00:14:00

Jp, kabarety? Chałupy? O czym Ty piszesz?

Powiedz mi tylko DLACZEGO WG. CIEBIE WSZYSTKIE MATERIAŁY DO 1989 TO NIC NIE WARTA PROPAGANDA A PO 1989 TO SZCZERA PRAWDA??? Po czy to poznać??? I nie zasłaniaj sie peerelowska cenzura.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 00:38:00

"kabarety? Chałupy? O czym Ty piszesz?"

To był taki test - nie zdałeś. Albo jesteś za młody żeby pamiętać komunę, albo wszystko zapomniałeś.

Co do Twojego pytania, a właściwie tego co napisałeś na końcu (wreszcie zauważyłeś ten szczegół) - cenzura _na prawdę_ była. Ja się nią nie zasłaniam, tylko stwierdzam dość prosty fakt, że wszystkie materiały sprzed 1989 roku były cenzurowane. Chyba temu nie zaprzeczysz? Moim zdaniem dyskwalifikuje je to jako wiarygodne prace historyczne.

Druga sprawa - możesz się ze mną nie zgadzać, ale nie przypisuj mi poglądów, których nie wypowiadałem. Nie uważam, że wszystkie materiały powstałe po 1989 roku to "szczera prawda"; pisałem nawet wyraźnie, że są one zróżnicowane pod względem jakości.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 09:16:00

Aby AKMS juz ci wytłumaczyć łopatologicznie subtelną różnice: to czy przed 89 rokiem naczytałeś sie ksiazek np. Herlinga -Grudzińskiego czy Józefa Czapskiego kupionych w oficjalnych księgarniach? Czy często w gazetach pisano o Katyniu? i wydawano na ten temat publikacje? a jesli to co o tym pisano?. Teraz mozesz sam napisać swoja wizje historii, możesz pojsc do biblioteki archiwum (również byłego PZPR) i napisać co tam uważasz. Inną sprawą jest czy ktoś to kupi. ale pisać i wydać mozesz wszystko nawet np pisząć że Katyń zrobili sowieci albo że referendum w 1946 roku było zrobione w sposób demokratyczny. Również mozesz napisać że w 39 roku Zwiazek radziecki zajął wschodnie tereny Polski aby wziąć w opieke ludy zachodniej ukrainy i bialorus. nikt ci tego nie zakazuje. Po tym to poznać ........

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 13:15:00

ad'vocem posta akms'a jak rozróżnić czy przed 89' historiografia ostatniego stulecia relacjonowana była w sposób rzetalny ... czy ktoś słyszał że pogoniliśmy bolszewików bo nas napadli po odzyskaniu niepodległości - nie, a co wobec tego słyszeliśmy - w najlepszym razie w szkole słyszało się pańska polska uniemożliwiła rozlanie sie rewolucji na tereny ciemiężonej przez kapitalistów europy, lub zapobiegła połączeniu sie rewolucji sowieckiej z coraz śmielej poczynającą sobie "bolszewicką rewolucją niemiecką" ...

inny przykład (może lekko przejaskrawiający oczywiste fałszerstwa i wymysły) niejaki pawka morozow - doniósł na własnych rodziców kułaków - miał być przykładem dla młodych komsomolców ... co się okazało - taki człowiek w ogóle nie istniał - został wymyślony na potrzebę chwili ...

a może bohater rewolucji bolszewickiej niejaki czapajew - taki rewolucyjny rambo - świat dowiedział się o jego wyczynach od jednego politruka, który bzdurnie opisał go w swoich pamiętnikach jako bohatera bo było zapotrzebowanie (gdyby nie to, nikt by o nim nie słyszał) ... otóż owy czapajew zginął śmiercią uciejakącego żołnierza - utopił się podczas przeprawy przez rzeke po niespodziewanym ataku żołnieży kołczaka lub denikina (już nie pamiętam), co w niczym nie przeszkodziło nadaniu mu statusu bohatera narodowego zsrs, i tak jego imieniem nazwano miasto, każde szanujące sie inne miało ulicę czapajewa, jakby tego było mało nawet na amerykańskie studebakery krasnoarmijcy mówili czapajewy - niezniszczalne bagadyry ;-) he he he, co ciekawe na pytanie dlaczego ciężarówki mają białe amerykańskie gwiazdy ??? z przekonaniem odpowiadali że były pierwotnie przeznaczone na eksport do usa jako pomoc wojskowa ...
nawet przypomniał mi się jeden kawał traktujący o tej szczególnej postaci, mający również związek z rzetalnością historyczną (na śmieszno) przed 89' - oto on: muzeum historii rewolucji październikowej, przewodnik oprowadza grupę pionierów - w tej gablocie uprząż konna czapajewa, a tu widzimy szkielet czapajewa - dodaje z powaga przewodnik ... na co jeden z pionierów pyta: a ten mały szkielet obok szkieletu czapajewa ??? aaaaaaaaaaaa to, to jest szkielet czapajewa jak był mały :-)

mamy swojego "czapajewa" i my ... nie jest to oczywiście tak głupie i poroste do podważenia kuriozum ... o ludwiku waryńskim pewnie niewielu usłyszałoby (może z wyjątkiem ludzi z miasta jego urodzenia i okolic) ... został wyciągnięty jak królik z kapelusza przez czerwonych bo było takie zapotrzebowanie no i zrobili z socjalisty zafascynowanego ruchem robotniczym zdeklarowanego komunistę, później ulice fabryka itp. pamiętajmy że czasy 19 wieku to nie czasy aleksandra wielkiego, że umierając w wieku 30 lat można w tak znaczny sposób zaznaczyć swoją bytność na tym łez padole ...

ostatni przykład: głód na ukrainie sztucznie wywołany przez stalina przy rozkułaczaniu chłopów ... umarło z głodu według różnych szacunków 8-10 mln ludzi ... słyszałeś o tym przed 89' rokiem - nie, a teraz to świętość narodowa ukraińców ... takich manipulacji było wiele ...

to jest właśnie różnica w relacjonowaniu historii przed i po 89' ...

pozdro

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 17:16:00

No ta....

IPN- owska prawda to materiały wyciągnięte archiwów MON i MSW i przygotowane przez "proroków" IPN takich jak te indywidua jak Gontarczyk.....to ja dziękuję za taką prawdę niech ją sobie........

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 17:41:00

"acer", ty nie czytaj juz literatury historycznej, bo z tego nic dobrego nie wynika, ty sobie przeczytaj co Oleksy ma do powiedzenia Gudzowatemu o sobie i swoich kolegach. Gdyby WiN i NSZ wygrali w 1945-46, to całe to towarzystwo pasałoby krowy, a nie było prezydentami, premierami, marszałkami.
Mnie możesz nie wierzyć, historykom z IPN też możesz nie wierzyć, ale Oleksy chyba się nie myli, zwłaszcza jak mówi, że wszyscy oni mieli w dupie Polskę. Taka jest smutna prawda o formacji politycznej, której korzeni tak zaciekle bronisz.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 20:12:00

Teraz wszyscy przeciwnicy lewicy będą przytaczali słowa Oleksego, który rozmawiał z Gudzowatym przy wódce i zakąsce. Dla przeciwników politycznych lewicy z dnia na dzień po upublicznieniu tych taśm Oleksy stał się niemalże wyrocznią, która mówi całą prawdę i tylko prawdę, a z pewnością prawdę jak mówi źle o swojej partii, a prawda jak wiemy przeważnie jest po środku. Pozdrawiam.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-03-30 23:46:00

Skoro IPN, filmy dok., WIN itp, są do d....., bądźmy sprawiedliwi i pozwólmy im jeszcze istnieć przez jakieś 40 lat, do nadejścia nowej ery 55 letniego socjalizmu.
Teraz wszyscy przeciwnicy lewicy przez Józka, będą wytykać naszemu Olkowi, ból goleni na pewnym mało znaczącym cmentarzu, czy jakieś tam przekręty (obecnie spłacane z pieniędzy nas wszystkich - podatników) na parę mld $ (z fabryką osocza), tego czy tamtego umoczonego z ogródka, itp., Jak można tak krzywdzić, obwiniać, przecież sie starali, w końcu trzeba z czegoś żyć...., Józek be, po co (tam) tyle pił? przecież tylko my mamy od 45 monopol na nagrywanie. :( Popsuł cam beck.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-01 15:41:00

A ja napisałem że Oleksego bronię - ?

Powiedział co powiedział - a w d...pie to Polskę miało całe towarzystwo rządzące, tak z lewa jak z prawa od Wałęsy poczynając i na teraźniejszych kończąc
Zawsze liczyli się kumple, kolesie, teczki, albo aborcja a nie żeby w końcu podnieść poziom życia masom a nie tylko jednostkom i grupkom.

Co do tego kto byłby pastuchem to już bajania, bo i tak nigdy by NSZ, WIN i inne organizacje podziemne nie przywróciłyby stanu przedwojennego - Stalin trzymał za mordę

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-01 19:20:00

"acer", a prosiłem...przeczytaj, a potem pisz: Oleksy wcale nie mówił o Wałęsie i na prawo od niego, tylko wyraźnie mówił: "ja nie, ale moja sitwa tak" i dalej, że nikomu z lewicy nie wierzy itd.
Zarzucasz kłamstwa historykom z IPN, a sam przekręcasz słowa Oleksego, oni piszą o sprawach sprzed 60 lat, a ty próbujesz wcisnąć kit w sprawie sprzed tygodnia...

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-01 20:30:00

Nie denerwuj mnie człowieku, dobrze wiesz o co mi chodzi a łapiesz za słówka -

To co że nie mówił o Wałęsie - to znaczy że ci byli cacy ?

Ktoś coś powiedział na luzie co myśli o lewicy - i na tym koniec ? tylko u nich tak było ?

Akurat

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-13 16:44:00

Witam Panowie! Nie czytałem odkrywców od ponad 6 miesiecy.Widze że wywiązała sie tutaj ciekawa dyskusja.Otóż i ja chciałbym dołożyć swoje 5 groszy.Zgadzam sie z jednym z kolegów, ze czesc tej powojennej partyzantki to były zwykłe bandy, które żeby sie utrzymać rabowały często niewinnych ludzi.A napad na GS i normalny szary człowiek który jest odpowiedzialny za ten sklep-ginie w obronie pieniędzy -jak to nazwać.Przychodzili nocą do gospodarza i spróbuj odmówić im ,,poczęstunku,, i zawiadom policje ze cie bandziory nachodzą .Zaraz jesteś konfident-może nie?Czesc tych ludzi schroniła sie w lesie ponieważ nie chciała iść do wojska,częsc zdezerterowała z milicji -bo bała się kulki od leśnych .U mnie w rodzinie też był kuzyn w takiej ,,partyzantce,, przez pierwsze 5 miesiecy rabowali niewinnych ludzi, potem zostali wchłonieci przez Łupaszkę był u niego 2 miesiące .Teraz to on wielki działacz niepodległosciowy> Trzeba mówić prawdę tak jak było ponieważ żyją jeszce świadkowie tamtych dni.

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-13 17:32:00

wiosną 1945 roku L.Okulicki rozkazem rozwiązał Armie Krajową - i od tego momentu każdy kto nie zastosował sie do tego rozkazu zostawał bandziorem - czy tak trudno to zrozumieć .
Tylko literatowi z krainy emaliowanej patelni pomylily sie epoki , ludzie i zdarzenia

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-13 17:42:00

Jakos we Francji nikt nie tworzył "zolnierzy wylętych " przeciw legalnemu rzadowi a pózniejsza rozprawa z OAS przyjeta zostala z aprobatą całego społeczenstwa francuskiego
A warto wspomniec ze na jej czele także stali zawiedzeni oficerowie -ktorzy po powrocie z Algieri mogli tylko paśc krowy -jak zauwazyl pewien "literat?

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-13 18:22:00

"Jakos we Francji nikt nie tworzył "zolnierzy wylętych " przeciw legalnemu rzadowi"

po wojnie...

Francja = Polska
rząd fancuski = rząd (prawie)polski (wszak cieszył sie poparciem brata ze wschodu, jakaż była frekwencja w wyborach z 1947 r, jak sprawnie liczono głosy, szok)

Jednym słowem porównanie - zajeb.....

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-04-14 10:02:00

A ja jestem spokojny. Za pare lat dzisiejsi "działacze niepodległosciowi" znów stana sie "zwykłymi bandziorami". I zaczna sie zmiany nazw ulic, burzenie pomników i odbieranie emerytur. To taka polska specyfika...

RE: Dziś w TV o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH !!!!!!!!!
2007-05-24 15:21:00

zawiedziesz się ... za kilka lat pomniki stawiene dziś nie przestaną istnieć z prostej przyczyny - są stawiane bohaterom ...
co się zaś tyczy wcześniejszej wypowiedzi, że po decyzji okulickiego ak przestała istnieć, a ci co walczyli dalej byli bandytami, to jak by powiedzieć że po kapitulacji w 39' hubal był bandytą ... ile wagonów soli trzeba zjeść żeby wypisywać takie głupoty ... bez urazy ale czy mieliśmy zachowywać się jak francuzi, a może jak finowie ... nic z tego ... tak, ak została rozwiązana ale warto się zastanowić czy generałowie podjeliby taką decyzje gdyby wiedzieli co się z nimi i ich żołnierzami później stanie ...

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.011
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.