Skocz do zawartości
  • 0

Czy to z powst.listopadowego?


bruner0

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Masz bruner0 100% pewność że blaszka z 8k jest z cynku, a nie z ołowiu? Wycięcie pasuje do śruby kurka od zamka. Widziałem też kilka skałek obkładanych ołowianą, powycinaną na krawędzi w ząbki blaszką. Myślę, że w tej dziedzinie panowała pewna dowolność.
Jeżeli chodzi o guziki to Ruscy w tym okresie używali głównie mosiężnych, natomiast polskie żołnierskie były z cyny, cynku lub ołowiu, przynajmniej z takimi się spotykałem. Chociaż posiadam guzik płaszczowy 96 Wileńskiego Jegierskiego Pułku wykonany ze srebrzystego stopu, prawdopodobnie pewter, zachowany w tak rewelacyjnym stanie (co okazało się po umyciu) jakby był niedawno odlany. Gdybym go nie wykopał kilka lat temu nie uwierzył bym, że taki stan może pochodzić z ziemi. Widziałem też sporo ruskich guzików znalezionych na obozowisku z 1831 r., prawdopodobnie od od opinaczy nogawek (nie jestem pewien czy tak się nazywa ten element umundurowania) i były prawie płaskie, wykonane ze stopu o dużej zawartości miedzi (sądząc po patynie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Darek419 - porównaj oba granaty - są między nimi istotne różnice - granat znaleziony przez Kosucha jest właśnie rosyjski.
Zresztą granat bruner0 został znaleziony z polskimi guzikami, z których jeden był grenadierski z granatem. Wśród znalezisk nie było rosyjskich guzików pułkowych więc to dodatkowo moim zdaniem potwierdza pochodzenie znaleziska. Zresztą poproszę o wypowiedzenie sie w temacie znawcę granatów Petrelusa.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Sławku nie jestem tam zarejestrowany; a im dłużej się przyglądam temu hakowi to myślę ,że masz racje tylko z tyłu na tej krótkiej części nie widać jak był mocowany do żabki,może bezpośrednio do pochwy?chyba się tam zrejestruje:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
na moje oko hak był zgrzewany z górnym okuciem, a pochwa mocowana tak jak pochwa drugowojennego bagnetu np. od mausera w żabce. Mam górne okucie od pochwy bagnetu (z resztką skóry) gdzie hak jest mocowany w ten sposób do trójkątnego w przekroju okucia.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierścienia - nie sądzę, żeby była potrzeba sprawdzania nim kul. To że ma ok. 16 mm średnicy to raczej przypadek. Armia polska i rosyjska używała w 1831 r. tych samych wzorów broni. Broń austriacka, pruska czy inna o odmiennym kalibrze raczej nie znajdowała się na wyposażeniu jednostek liniowych, takich jak pułk grenadierów oraz 2 i 23 liniowe.
Jakim sprzętem szukałeś?
Czy znaleziska zalegały głęboko?
Czy pochodzą z pobojowiska, czy z obozu?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minelab se,
na różnych głebokościach ,kulki muszkietowe(99szt)czasami pod wierzchem a czasami na granicy słyszalności(takie podbicie dziwięku??),po tym gorejącym granacie kopałem wszystkie sygnały :) nawet te ewidentnie na folie czy kapsle
Myśle,że to było chyba obozowisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bruner0 - mam jeszcze pytanie o kule - czy wygladają na wystrzelone tzn. czy nie są zdeformowane, lekko spłaszczone na na części obwodu lub z dziurką po usuwaniu grajcarem w przypadku niewypałów? Coś dużo ich jak na obóz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie