Skocz do zawartości

Sniper SS/WH


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.
Chciałbym szanownych kolegów poprosić o wszelkie informacje zswiazane z sniperami w SS i WH
Interesuje mnie szczególnie okres wrzesnia 39 oraz poznieszy okres wojny.


Interesuje mnie informacje o cechach szczegolnych umundurowania , wyposazenia itp
Mile widziane fotki lub linki.

Przymierzam sie do rekonstrukcji snipera na okres wrzesniowy w SS LAH czy wogle jest to realne i mozliwe?

z gory dziekuje za pomoc i informacje
pozdrawiam
Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. troszkę mało sprecyzowane pytanie. O tej tematyce można napisać encyklopedie. W przypadku snajperów (nie mylić ze strzelcami wyborowymi) panowała pewna dowolność. Były oczywiście standardy szkoleniowe, ale w przypadku snajperów nie można tego do końca usystematyzować. Wszystko zależało od warunków terenowych, odległości zadania itp. Najlepiej bazować na zdjęciach i regulaminie. Co do września to sprawa sie upraszcza, bo tacy ludzie bazowali na materiałach szkoleniowych, bo nie mieli okazji do wypracowania pewnych własnych nawyków.

Jest kilka świetnych książek, niestety większość w języku Angielskim i kilka po niemiecku. A google wpisz słowa klucz german snipers" itp. A powinna wyskoczyć szeroka tematyka. Tak samo przy wyszukiwaniu obrazów. JEst sporo ładnych zdjęć. Przy czym sporo jest zdjęć strzelców wyborowych, a nie snajperów. Na nich sie nie wzoruj, jeżeli chcesz odtwarzać sylwetkę.

A jeśli chcesz to robić wiarygodnie to radzę godzinami ćwiczyć w lesie kamuflaż itp. JA badam ta tematykę z ciekawości. Może kiedyś przerzucę sie na tą formę rekonstrukcji.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz
Przyznam ze wprowadziles mnie w delikatna konsternacje poniewaz nie za bardzo wiem na czym polega roznica pomiedzy snaiperem a strzelcem wyborowym, zawsze myslalem ze to tylko dwie rozne nazwy okreslajace z definicjito samo.

Czy zatem moglbys mi podac taka najprostrza roznice pomiedzy snaiperem a strzelcem wyborowym?
dzieki i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I raczej nikomu go nie postawisz.

Opisy działań strzelców wyborowych WH z 1939 muszą być znikome, nigdzie żadnych informacji, chyba że są jakieś ultraszczegółowe opracowania angielskojęzyczne.
Ja się przynajmniej z niczym takim nie spotkałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelec wyborowy" jest jednym ze zwykłych strzelców pododdziału, który w toku służby zasadniczej/nadterminowej wykazał się szczególnymi wynikami w ćwiczeniach strzeleckich z broni etatowej. W praktyce używa broni etatowej, bez specjalnych, dodtakowych przyrządów celowniczych, zaś w ramach dziłania swojego pododziału wykonuje wszystkie zadania taktyczne na równi z zespołem. Jego umiejętności wykorzystywane są doraźnie, w wyniku decyzji dowódcy pododziału, który czasowo wydziela strzelca wyborowego do poruczenia specjalnego (likwidacja jakiegoś uciążliwego punktu ogniowego, prowadzenia nękającego ognia demoralizującego itp.)

Snajper" natomiast jest żołnierzem specjalnie szkolonym, nie tylko w zakresie wyborowego użycia broni, ale także w zakresie taktyki, samodzielnegj realizacji zadań, poruszania się w terenie itd. Bardzo często posiada autonomię działania, lub nawet jest zgrupowany w specjalistycznych pododziałach. Używa broni specjalnie przystosowanej, różniacej się parametrami od etatowej broni strzeleckiej piechoty. (urządznia optyczne, dźwiękochłonne itp.)

Użycie strzelców wyborowych było powszechne juz w I Wojnie Światowej, wiec nie ma sie co zastanawioać nad Wrześniem, chyba, że nastąpił regres w sztuce wojennej.

Prugar-Ketling opisuje w pamiętnikach użycie w trakcie walk umiejętnosci polskiego strzelca wyborowego, więc nawet nie posiadając źródła przyjac nalezy, że i WH korzystał z ich umiejętności. Dość wspomnieć o legendarnych aumschutze" który zdaniem Niemców trzebili szturmujących Westerplatte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według definicji encyklopedycznej snajper, strzelec wyborowy to żołnierz wyszkolony w precyzyjnym strzelaniu, obserwacji i maskowaniu. Uzbrojony w specjalną broń(celownik optyczny, noktowizor itd.). Prowadzi ogień do trudnych pojedynczych celów, gł. ludzi;(...). Nie do końca bym się z tą definicją zgodził. Jest pewna subtelna różnica pomiędzy snajperem a strzelcem wyborowym. Snajper to gość pozostawiony w ukryciu, zasadzce, nękający ogniem z zaskoczenia i niespodziewanie, powodując zamieszanie w szeregach enpla. Może to robić choćby z pistoletu maszynowego.
Strzelec wyborowy jest wyposażony w broń specjalnie wyselekcjonowaną w procesie produkcyjnym, charakteryzującą się wysoką precyzją wykonania. Dotyczy to także amunicji. Dodatkowo broń taka jest wyposażona w celownik optyczny. Strzelec wyborowy ma też trochę inne zadania. Będzie zajmował się likwidacją celów tzw. ważnych: dowódców, łącznościowców, obsługantów broni ciężkiej, gońców. Będzie to robił z dużej odległości (wojenne normy brytyjskie to trafienie w głowę do 350 yardów, a do biegnącego do 500 yardów). Może działać samodzielnie lub w ramach pododdziału, będąc na jego etacie. Może być również utworzony pododdział strzelców wyborowych mających „pod opieką” określony fragment terenu. Według płk Middeldorfa, autora: ·Taktyka w Kampanii Rosyjskiej, płk Eike Middeldorf 1961r." taki oddział powinien składać się z „zawodowców” i „amatorów” w stosunku 1: 3. „Zawodowiec” będzie miał karabin wyborowy o prędkości początkowej 1000m/sek i sześciokrotną lunetę o dużej sile światła. „Amator” będzie wyposażony w standardowy karabin szturmowy i lunetę o czterokrotnym powiększeniu, zakładaną na broń, gdy zajdzie taka potrzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zdjęciom nie ma co wierzyć - chyba ze zostaną podpisane w epoce. Wiadomo jak to bywa z opisami zdjęć. JEdnak kiedyś spotkałem się z zapisem w jakiejś książce dot. wspomnień polskich żołnierzy z września, dokumentującej spotkanie (i zabicie) raczej strzelca wyborowego, a może i snipera. Opis zawierał nieścisłości więc traktowałem go z dystansem. Jak tylko znajdę tą książkę ponownie podam tytuł.


A i czas rozwiać kolejny mit o sniperze jako samotnym łowcy, czającym się na ofiarę i strzelającym od czasu do czasu. JAk wiadomo Niemcy przywiązywali szczególna wagę do rozwijania tego typu formacji, ich szkolenia itp. Dzięki temu, osiągnęli w tej sztuce mistrzostwo. Powiem, że mauser w połączeniu z celownikiem x6 był skuteczny nawet do ponad 1000m. Ale wracając do samych Scharfów. Niemieccy sniperzy działali z reguły w 2 osobowych zespołach. Podobnie jak dzisiaj był strzelec i obserwator. Niewielu wie, że większość technik kamuflażowych wymagało 2 osób do przygotowania. NA pewno były odstępstwa od tej zasady, ale tak przewidywały zasady szkoleniowe. Mógłbym napisać na ten temat znacznie więcej, ale po co skoro większość rzeczy można znaleść w necie i w kilku ciekawych książkach :D


A z ciekawostek wywiad z czołowymi niemieckimi Scharfami WWII.

http://www.snipersparadise.com/history/german.htm

Mam nadzieję, że pomoże :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie