Skocz do zawartości

Medalion


Sv

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda ze znajomością religii krucho, ale myślę sobie że medalion mógł służyć do odmawiania tzw. koronki do św. Michała Archanioła - oddajacą cześć przywódcy zastepów anielskich, oddając się błogosławionym duchom pod opiekę i mającą sprowadzać wiele łask na tych, którzy bedą ją odmawiać.
Podobne praktyki dotyczyły bodajże brązowego medalionu św. Benedykta w wiekach średnich.
Co do rewersu spójrz na fotkę, a przy okazji gratuluję trafienia!
Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tropem św. Michała, rewers może stanowić symbolikę kościoła - wg Apokalipsy św. Jana, Michał ukazany jest jako „pogromca Smoka - Szatana”.
I nastąpiła walka na niebie. Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok (...) ale nie przemógł."
Walkę wszczyna Smok, który ma do dyspozycji dwie bestie, z morza i z lądu: bałwochwalcze mocarstwo (przemoc) i fałszywego proroka (symbol walki ideologicznej i kłamliwej propagandy). Obie bestie są narzędziami Smoka w walce z Niewiastą - Kościołem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć bardziej skłaniałbym się do teorii ochronnej medalionu - jednostki, społeczności, narody mają swoich duchowych opiekunów (tu konkretnie oddanie nowonarodzonego pod opiekę). Św. Michał, dzięki nadprzyrodzonej zwycięskiej mocy, którą posiada od Boga, występuje jako opiekun ludu świętego, sprawiedliwych i świętych, czyli zapisanych w księdze życia.

„W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze.„

Ale to tylko moje gdybanie :)
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gdybanie jest takie...

Ciekawy artykuł ale o medalionach z wizerunkiem Św. Jerzego zamieszczono w ostatnim Przeglądzie Numizmatycznym. Jest tam wzmianka o umieszczaniu wizerunku Św. Michała na medalikach w okresach „średnich” .
W oparciu o ten artykuł sądzę, że ten z fotki należy zakwalifikować jako medalion opatrznościowy, być może noszony w kieszeni lub zaszywany w ubranie, ewentualnie wieszany na szyi ( tu bym się zastanowił z uwagi na jego wielkość i ciężar ).
Trudno jest określić czy posiadał zawieszkę, gdyż miejsce w którym powinna się ona znajdować jednoznacznie tego nie wskazuje – na górze jest lekkie uszkodzenie rantu ale tylko od strony Św. Michała.
Poza tym, gdyby w miejscu, gdzie jest ubytek doczepić uszko, medalion wisiałby ale krzywo.

Na medalionie nie widać żadnych napisów – takowe są na zamieszczonych w PN medalionach z „ Kopijnikiem”. Czy tam były? Może uległy wytarciu, a do tego pokryła je gruba warstwa patyny? Bez materiału porównawczego, bądź ściągnięcia patyny nie można tego stwierdzić – to ostatnie ze względów oczywistych odpada.

Św. Michał jest patronem m.in. małych dzieci, a na medalionie jest wizerunek kobiety [ (?)... chyba lekko widoczne piersi...] z uniesionym w górę dzieckiem – może tak jak sugerował martian powierzającej dziecko opiece Św. Michała (?). Kobieta przebywa na jakimś dziwnym łożu ( może kształt tego łoża to wskazówka z jakiego okresu pochodzi medalion? ) – czy ma to sugerować, że dziecko zostało niedawno urodzone, a kobieta odzyskuje siły na tej leżance po przebytych trudach? Jeżeli tak, to może był wtedy zwyczaj darowania dziecku takiego medalionu zaraz po jego narodzeniu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie