Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Wojny Światowe
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Trupia czaszka z piszczelami: Zapomniany symbol
2008-03-20 16:47:00

Witam poszukuje informacji o polskich oddziałach z pod znaku trupiej czaszki za wszystkie infrmacje z Góry dziękuję.

 Linki sponsorowane
RE: Trupia czaszka z piszczelami: Zapomniany symbol
2008-03-20 17:22:00

Po drugiej wojnie światowej zdecydowana większość ludzi trupią główkę kojarzy z formacjami niemieckimi SS. Tymczasem jednak w historii Wojska Polskiego występowała ona już sporo wcześniej, a mianowicie w XIX w. Prześledzić można historię samodzielnych jednostek, tzw. Celnych Strzelców, czy innych oddziałów partyzanckich. Wszystkie tego typu grupy znane były z odwagi i doskonałych umiejętności. A czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami noszone były przez żołnierzy na mundurach i epoletach. Sięgając trochę bliższych czasów, warto wspomnieć o oddziale „Huzarów Śmierci”, o których nawet dziś wiedza jest bardzo skąpa. Wiadomo jednak, że oprócz wielce oryginalnych uniformów, członkowie tej formacji używali symboli trupiej główki. Żołnierze ci mieli zwój epizod w wojnie 1920 r., jednak kontrowersje wokół oddziału sprawiły, iż jako kłopotliwy, dość szybko został rozwiązany, a pamięć o nim zaginęła. Kolejna grupa, o złowieszczej nazwie „Bateria Śmierci” operowała mniej więcej w tym samym czasie. Jej tradycja kontynuowana była ponad 20 lat później, a jej wskrzesicielem była I Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka. Również polskie okręty podwodne ORP „Sokół” i ORP „Dzik” posługiwały się symboliką trupiej główki.
W walkach z 1919 r. brał udział „Poznański Batalion Śmierci”, liczący ok. 300 ludzi. Posiadał własny sztandar i odznaki, z których jedną byłą rzeczona czaszka z piszczelami. Po przysiędze złożonej w Poznaniu 17 kwietnia 1919 r., oddział został skierowany na Wileńszczyznę, gdzie walczył w składzie 6 Pułku Piechoty Legionów. Po kilku miesiącach batalion rozwiązano. Część jego żołnierzy walczyło następnie w II i III Powstaniu Śląskim.Żołnierze tych formacji niejednokrotnie nosili na mundurach naszywki z wizerunkiem czaszki. Pierwszym z nich była kompania „Warszawianka” NSZ Okręgu Warszawskiego, która jako 1. kompania szturmowa walczyła w Powstaniu Warszawskim. Niektórzy żołnierze z 1. plutonu nosili na lewym rękawie wspomniane wcześniej naszywki. Inną grupą był pluton „Śmiertelni”, wchodzący w skład Oddziałów Leśnych Okręgu VII NSZ, operujący w rejonie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w latach już po zakończeniu wojny. Także oni mieli na rękawach wyhaftowaną trupią główkę orz napis „Śmiertelni”. Grupa została rozbita we wrześniu 1946 r.
Żołnierze 3. Wileńskiej Brygady NZW (dawna 3. Wileńska Brygada AK), dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”. „Bury” był jednocześnie szefem Pogotowia Akcji Specjalnej Okręgu XV „Chrobry” Białystok. Jego podkomendni nosili min. czaszkę z piszczelami i literami Ś.W.O. ( Śmierć Wrogom Ojczyzny ), przejęte z 1. kompanii szturmowej 3. Brygady AK. Natomiast odznaka bojowa 3. Wileńskiej Brygady przedstawiała orła w locie, wspartego na trupiej główce. Całość zawieszona była na dwóch łańcuszkach z centralnie umieszczonym Mieczykiem Chrobrego. Symbole te wprowadzono 30 czerwca 1946 r. na wniosek szefa PAS, kpt. „Burego”

RE: Trupia czaszka z piszczelami: Zapomniany symbol
2008-03-20 17:29:00

.

RE: Trupia czaszka z piszczelami: Zapomniany symbol
2008-03-23 15:04:00

Proszę administratora o usunięcie tego tematu, ponieważ kolega ,,Sebastian p,, założył identyczny temat w forum Główne, więc nie widzę powodu by dublować wątki w różych działach Forum Odkrywca.

Pozdrawiam

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.