Skocz do zawartości

Cena granatów moździerzowych


MarcinF

Rekomendowane odpowiedzi

Konstankiewicz podaje, że produkcja amunicji moździerzowej była droższa niż innej artyleryjskiej. Z tekstu wynika, że z tego powodu nie wprowadzono francuskiego 120 mm moździerza wz.34.
Czy to tylko polska specyfika, czy też było tak w innych państwach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z informacji raczej wynika, że prowadzono, bądź zamierzano prowadzić próby z dwoma moździerzami 120 mm wz.34 (francuskie), lecz z nieznanych bliżej powodów nie było ostatecznej decyzji w tej sprawie, natomiast pod koniec 1937 r. podjęto w Polsce prace nad konstrukcją własnego moździerza 120 mm, nalezy przypuszczać, że nowo opracowana amunicja do moździerza (gładkolufowego ?) tego kalibru musiałaby być początkowo droższa od amunicji artyleryjskiej (lotki do stabilizacji wystrzelonego pocisku z pewnością komplikujące produkcję i podnoszące cenę), stąd w polskim moździerzu 120 mm lufa była gwintowana;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś chyba nie tak, bowiem w publikacji Stromotorowa broń piechoty polskiej konstrukcji i produkcji do 1939 r." [w:] Polska myśl techniczno-wojskowa 1918-1989, Koszalin 1997, s.77-90 podaje na s.84, że przygotowano trzy typy amunicji: I - masa 17,6 kg, II - 14,6 kg i III - 13,8 kg, z których najlepsza okazała się typu II (masa trotylu 5,2 kg) i której wstępnie zamówiono 340 sztuk;
owszem taką hipotezę podał bodaj w 1982 r. (Wojsk. Prz. Techn.) ale cytowana wyżej publikacja ukazała się w 1997 r. (nawiasem mówiąc masa granatu wz.14 do 120 mm armaty wz.1878/09/31 (bądź wz.1878/10/31) wynosiła 20,35 kg, we wz.15 - 18,9 kg), reasumując dla moździerza 120 mm miała być stosowana amunicja typu II (oczywiście moździerz z lufa gwintowaną (36 bruzd);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z technicznego punktu widzenia to była haubica. Nazwana moździerzem z powodu możliwości strzelania pod dużym kątem. Granatnik to, przynajmniej wówczas broń o kalibrze do około 50 mm, wyglądająca jak moździerz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Patrzac na moj wspolczesny (2000) slownik wojskowy Polsko-Angielski to do dzis granatnik = grenade launcher czyli garlacz (u nich znowu nawet 46mm czy 50mm to jest 'mortar' czyli mozdzierz). Jak bylo u nas w 1939 to pewnie sie niedwuznacznie nie dowiemy bo garlacze w WP juz nalezaly raczej do rzadkosci. Ale byly w uzyciu w WP we Francji w 1940, a czasem nawet w tym samym oddziale byly male mozdzierze (50mm) i garlacze VB (Francja akurat byla w trakcie przezbrojenia sie z garlaczy na male mozdzierze). Mozliwe ze spisy broni z tego okresu ktore mam w kolekcji cos wyjasnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo powierzchowna 'analiza' w moich papierzyskach wykazala ze regulaminowo uzywano w WP terminow 'garlacz' na wyrzutnik nasadkowy na karabin, 'granatnik' na mozdzierz do kal 50mm i mozdzierz powyzej. Poniewaz holduje zasadzie ze powinno sie uzywac slownictwa jakie wspolczesnie formalnie obowiazywalo (tylko dlatego ze to oszczedza niepotrzebnych nieporozumien), wiec przyznaje MarcinowiF kompletna racje formalna.

W potocznym slownictwie przed o podczas wojny (np w WP we Francji) slowa 'granatnik' i 'garlacz' sa uzywane wymiennie i dochodzi jeszcze 'granatnik nasadkowy' (to ostatnie zreszta chyba bedzie najbardziej dokladne okreslenie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie