Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Miejsca warte odwiedzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Chełmsko śląskie - Lubawka
2008-09-12 14:19:39

witam wszystkich serdecznie -czy nie wiecie może nic o terenach Chełmsko Śląskie -Lubawka-jakieś ciekawe miejsca,mapki, częstop rzemierzam kilometry z pulsatorem-proszę was o jakąś pomoc.Pozdrawiam

 Linki sponsorowane
RE: Chełmsko śląskie - Lubawka
2008-09-19 16:39:20

Własnie wrociłem z tamtego rejonu. Sprzęt miałem ale brak czasu i fatalna pogoda nie pozwoliły pochodzić za bardzo po terenie.
Okolice ciekawe. Stara zabudowa. Wystarczy trochę poczytać o historii regionu i mozna wytypować jakiś ciekawy rejon.
Choćby niedaleko Kamiennej Góry rejon bitwy z 1760roku tzw. pruskie termopile.
powodzenia

RE: Chełmsko śląskie - Lubawka
2008-09-19 17:30:38

Wiem, że jestem nudny *, monotonny *, monotematyczny *, zarozumiały *, bardziej oczytany w temacie * etc., ale popieram radę kol. 220V i odsyłam w zacisze bibliotek, gdzie można zgłębiać wiedzę nt. przeszłości tych okolic.
Na "dzień dobry" polecam książkę lokalnego historyka z Kamiennej Góry, pana Jana Lubienieckiego, pt. "Z dziejów ziemi kamiennogórskiej" (wydana w 1996 r.). Da Ci ona ogólny obraz historii interesujących Cię okolic. Potem możesz rozwijać swoje badania w wybranym kierunku - np. wojen śląskich (oprócz wspomnianej bitwy z 1760 r., w której zniszczono osłaniający Śląsk korpus gen. Fouque, był jeszcze w dniu 22 V 1745 r. bój pod Kamienną Górą, gdy na wzgórzach pod miastem broniły się przed sześciotysięcznymi siłami austriackimi liczące 2400 żołnierzy oddziały pruskie dowodzone przez pułkownika Winterfeldta). Jeśli interesuje Cię militarne wykorzystanie Przełęczy Lubawskiej na przestrzeni wieków (a było to jedno z 3 najdogodniejszych przejść przez Sudety wiodących ze Śląska do Czech i na odwrót), zajrzyj do niemieckiego miesięcznika "Der Wanderer im Riesengebirge", wydawanego przed 1945 r. przez Riesengebirgsverein, gdzie jest artykuł na ten temat.

W Chełmsku Śląskim spędziłem Sylwestra 2007/2008. Pewnego razu z dziewczyną wracaliśmy na stopa z Mieroszowa. Zabrał nas sołtys Chełmska, który m.in. opowiedział nam ciekawe rzeczy o odwrocie wojsk niemieckich przez te okolice w 1945 r.

Możliwością są ogromne - więc działaj!


------------------------------------------------------------
* Niepotrzebne skreślić

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.