Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
U-boot dla Polski?
2009-01-12 07:46:03

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej

"U-boot dla Polski?

Okręt podwodny U214, którego nie chcą kupić Grecy, bo znaleźli w nim usterki, zaproponował Polsce niemiecki armator. MON nie mówi tak, nie mówi nie

Grecy zakontraktowali w niemieckim koncernie stoczniowym Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW) budowę czterech okrętów U214. Trzy zbudowano w należącej do tego niemieckiego koncernu stoczni w Grecji. I z nimi nie ma problemów.

Są z pierwszym zbudowanym U214, nazwanym "Papanikolis" i zwodowanym w 2006 r. w Kilonii. Grecy oświadczyli, że go od Niemców kupić nie chcą. - Znaleźli usterki. Przecieki, usterki peryskopu, stwierdzili też, że okręt jest niestabilny podczas pływania na powierzchni. Do tego usterki instalacji elektrycznej i systemu dowodzenia - mówi nasz informator z Marynarki Wojennej.

U214 uważane są za najnowocześniejsze okręty podwodne na świecie. Eksperci twierdzą, że teoretycznie mogą schodzić pod wodę na głębokość aż 400 metrów. Te U214, które zamówili Grecy, uzbrojone są w osiem wyrzutni torpedowych, mogą poruszać się na powierzchni z prędkością 12 węzłów, a pod wodą z prędkością 20 węzłów. Napędzane są silnikami dieslowsko-elektrycznymi, ale zdolnymi do długotrwałego pływania pod wodą (podobno U214 jest w stanie pływać kilka tygodni bez wynurzenia). - W porównaniu z flotą podwodną, którą dysponuje polska Marynarka Wojenna, to jakbyśmy przesiedli się z przeciętnej klasy auta do nowego modelu mercedesa - mówi nam osoba z kręgów zbliżonych do dowództwa MW.

Siła podwodna polskiej floty to przede wszystkim cztery okręty typu Kobben, wyprodukowane jeszcze w latach 60. w Niemczech. Ich maksymalna głębokość zanurzenia to 200 metrów. Do tego jest ORP "Orzeł", radziecki okręt typu Kilo z lat 80. zdolny zanurzyć się na 300 metrów.

Jednak czas kobbenów się kończy. MON do 2018 roku zamierza wymienić je na nowoczesne jednostki. Okazuje się, że niemiecki koncern zaproponował Polsce... kupno "Papanikolisa". Pisał już o tym m.in. specjalistyczny serwis internetowy o technice wojskowej "Altair".

- Faktycznie, wpłynęła do MON oferta kupna tego okrętu - potwierdza rzecznik MON Robert Rochowicz. - Strona niemiecka twierdzi, że okręt jest całkowicie sprawny, a Grecy nie chcą go odebrać, gdyż nie mają pieniędzy.

Dowiedzieliśmy się, że już dwukrotnie polscy specjaliści z MW oglądali w Niemczech U214 i wypływali nim w morze. - Byli zadowoleni z testów - mówi nasz informator.

MON nie chce powiedzieć wprost, czy jest zainteresowany kupnem. - Nie mogę udzielić takiej odpowiedzi - mówi Rochowicz. Oficjalnie MON napisał nam: "Strona niemiecka miała prawo wysłać ofertę sprzedaży do MON, tak jak do jakiegokolwiek innego podmiotu. Sztab Generalny, Zarząd Planowania Rzeczowego P-8 nie określiły potrzeby kupna takiego okrętu i nie zostały stworzone WZTT [wstępne założenia taktyczno-techniczne] dotyczące tego typu okrętu".

Oględną odpowiedź resortu obrony nasz rozmówca z Marynarki Wojennej wyjaśnia tak: - Oferta dla Polski może być elementem gry niemieckiego nacisku na Grecję, żeby odebrała "Papanikolisa". I dodaje: - Zresztą nie mamy takich pieniędzy, za U214 trzeba by zapłacić ok. 600 mln euro, w naszym budżecie nie ma w tej chwili środków na taki zakup."

 Linki sponsorowane
RE: U-boot dla Polski?
2009-01-12 08:58:44

A jednak nasi go nie kupią

"Koniec polskiego rozdziału historii Papanikolisa

Definitywnie kończy się bardzo krótki polski epizod burzliwej historii najnowszego greckiego okrętu podwodnego S 120 Papanikolis. Według informacji z dobrze poinformowanych źródeł greckich, jednostka, którą latem 2008 niemiecki wykonawca oferował Marynarce Wojennej RP za 2 mld zł (lub 1,5 mld zł bez najważniejszych systemów walki), zostanie wreszcie w najbliższych tygodniach oficjalnie przyjęta w skład Polemiko Naftiko – floty Grecji.

W Kilonii, w siedzibie koncernu stoczniowego Howaldtswerke – Deutsche Werf (HDW) bawi wysokiej rangi grecka delegacja, którą tworzą oficerowie marynarki i urzędnicy ministerstwa obrony. Ma ona najbliższym okresie zakończyć dwuletni podwodny kryzys na linii Ateny – Berlin – Kilonia, i definitywnie ustalić warunki dalszej współpracy przy wprowadzaniu do służby zamówionych 8 lat temu nowoczesnych okrętów podwodnych typu U214. Wszystko sprowadzi się najprawdopodobniej do wzajemnych ustępstw finansowych i kompromisowego rozwiązania otwierającego drogę do sprowadzenia S 120 Papanikolis do Grecji.

Polemiko Naftiko złożyła 15 lutego 2000 zamówienie w HDW na 3 uważane wówczas na najnowocześniejsze na świecie okręty podwodne niemieckiego typu U214. Do zamówienia dodano czwarty – w czerwcu 2002. Pierwszy – S 120 Papanikolis zbudowali Niemcy w Kilonii. Następne – S 121 Pinos, S 122 Matrozos i S 123 Katsonis budować mieli już Grecy w Hellenic Shipyards Co. w Skaramanga.

Na początku XXI wieku na rynku okrętów podwodnych odnotowano rodzaj gorączki U214. Do zamówień greckich dołączyły oczywiście tureckie – 6 jednostek specjalnego wariantu TN, które buduje Goelcuek Naval Shipyard z 80-% wkładem lokalnej robocizny i technologii z Turcji. Do tego wszystkiego doszli Południowi Koreańczycy – 3 U214 w konfiguracji zbliżonej do greckiej, z najnowszymi masztami optoelektronicznymi i super cichym radarem SPHINX kilońskiego oddziału Thalesa Defence Deutschland. Radiolokator dysponuje funkcją elektronicznej syntezy obrazu, a na głębokości peryskopowej emituje mniej energii niż... telefon komórkowy. Koreańskie U214 znane są jako okręty typu Son Won-il, budowane przez koncern Hyundai Heavy Industries. W służbie znaleźć się mają w 2009.

Wszystkie eksportowe U214 wykonane są z konwencjonalnej stali o znacznie podwyższonej wytrzymałości, co pozwala teoretycznie schodzić na głębokość ponad 400 m (dokładna granica odporności na implozję jest utrzymywana w tajemnicy). Wyposażone są w klasyczną siłownię dieslowsko-elektryczną, ale także w układ ogniw wodorowo-tlenowych konstrukcji Siemensa, uniezależniających od dopływu powietrza atmosferycznego do ładowania akumulatorów i długotrwałego pływania podwodnego. Jedynym silnikiem U214 połączonym z wałem napędowym śruby jest bezstykowy elektryczny Permasyn Siemensa, taki sam, jak w niemiecko-włoskich okrętach podwodnych typu U212. Greckie okręty uzbrojone są w 8 wyrzutni torpedowych kal. 533 mm, z możliwością odpalania za ich pomocą kierowanych pocisków rakietowych spod wody. 65-metrowe U214 wypierają na powierzchni 1700 ton, pod wodą – 1980. Na powierzchni ich prędkość dochodzi do 12 węzłów, a pod wodą do 20. Za pomocą ogniw wodorowo-tlenowych pod wodą okręty te mogą się długotrwale poruszać z prędkością do 6 węzłów. Załoga, złożona z 5 oficerów i 22 marynarzy, może przebywać wiele tygodni w zanurzeniu (mówi się o patrolach nawet 12-tygodniowych), co U214 zbliża do możliwości bojowych okrętów atomowych.

Stępkę pod najnowszego Papanikolisa (tak nazywał się najskuteczniejszy grecki okręt podwodny II wojny światowej) położono w Kilonii 27 lutego 2001. Wodowano go w kwietniu 2004. We wrześniu 2006 okręt z załogą złożoną z marynarzy niemieckich, greckich i południowokoreańskich, pod flagą RFN i z robocza nazwą Kiel na kiosku zawinął do portu Bergen w Norwegii, gdzie rozpoczęły się tajne próby głębokich zanurzeń. Ale już w połowie listopada 2006 flota grecka ogłosiła całą listę zarzutów i usterek, które jej zdaniem całkowicie dyskwalifikowały jednostkę zbudowaną przez Niemców: słaba stabilność na powierzchni – na zburzonym morzu przechyły boczne dochodziły do 56o, spory hałas podczas pływania podwodnego, wibracje i przecieki pod wodą, ciągłe usterki pracy systemu zarządzania okrętem – ISUS i jego zawieszanie się w trybie operacji dowodzenia i zarządzania walką, usterki pracy systemu ogniw paliwowych, usterki i przecieki peryskopu...

Grecy odmówili odebrania okrętu i spłaty kolejnych rat należności dla HDW. Niemcy odpowiedzieli jeszcze w 2006 oświadczeniem, że wszelkie wskazane przez zamawiającego problemy zostały rozwiązane, a mnożenie zarzutów jest celowym zabiegiem, który obliczony jest na znaczne obniżenie całości kwoty kontraktowej. Ripostą Aten była jednak stanowcza odmowa przejęcia Papanikolisa, co zastopowało program budowy następnych U214 na miejscu.

Papanikolis od końca 2006 pod flagą RFN i z roboczym symbolem Kiel (Kilonia) na kiosku pozostawał przycumowany do nabrzeża korporacji HDW w Kilonii, raz w roku stając się fotograficzną atrakcją Kieler Woche – morskiego Tygodnia Kilońskiego – parady żaglowców. Za kulisami toczyła się jednak zacięta walka na linii Berlin-Ateny-Kilonia o pieniądze. Ponieważ nikt nie chciał zrobić pierwszego kroku, a latem 2008 stało się jasne, że Marynarka Wojenna RP w okolicach 2015 będzie się musiała zaopatrzyć w choć jeden nowy okręt podwodny – pragnąc zachować ciągłość szkolenia i służby naszych podwodniaków – Niemcy zwrócili się do polskiego MON.

Gotowy Papanikolis został zaoferowany w połowie 2008 polskiej flocie za kwotę 2 mld zł w całości, lub za 1,5 mld zł, jeśli Polska chciałaby jednostkę w postaci konstrukcji pozbawionej głównych systemów zarządzania i walki – skrojonych przecież na konkretne zamówienie greckie. Do tego doszła obietnicy dostaw jeszcze dwóch dalszych U214 dla MW RP na podobnych warunkach w następnych latach.

Z dzisiejszej perspektywy sprawę tę należy ocenić jako zabieg obliczony na wywarcie presji na Grekach. Jest faktem, że po polskim epizodzie w dotychczas trudnych rozmowach Niemców z Atenami nastąpił wyraźny przełom. Sygnalizuje to wyraźnie optymistyczna i bardzo dyplomatyczna wypowiedź dowódcy sił podwodnych Polemiko Naftiko – komandora Panagiotisa Davarisa z końca sierpnia 2008 dla specjalnego wydania Jane’s Navy International, sugerująca rychły koniec grecko-niemieckiej wojny o Papanikolisa.

Obecnie wiele wskazuje na to, że najnowszymi okrętami Marynarki Wojennej RP mogą być budowane w Polsce francuskie Scorpene, wyposażone w technologie napędu uniezależniające załogę pod powierzchnią od korzystania z powietrza atmosferycznego na głębokości peryskopowej – podczas ładowania akumulatorów, zbliżone do rozwiązań nuklearnych, jednak bez zastosowania siłowni jądrowej."

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-13 13:47:24

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/537757,okrety-podwodne-zakup-albo-leasing.html

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-13 20:31:38

uwazam ze taki zakup nie jest potrzebny , w obecnej dobie powinny powstac fabryki uzbrojenia w Polsce I tu powinien byc produkowany sprzet wojenny na ogromna skale

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-14 02:13:53

@marecki
No pewnie! A najlepiej dzidy i proce bojowe - wówczas jest szansa, że przedsięwzięcie się powiedzie. Na ogromną skalę (w końcu OT czeka!) :)

M.

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-14 03:14:04

jak sie czyta kreigsbuch z 1944 r z pomorza to nawet niezle im szlo , prawie codziennie jakies wodowanie , jak nie uboota to jakiegos statku , a samoloty lataly I rzucaly bomby i z Berlina przenoszono cale zaklady I jakos machina dzialala , teraz jest pokoj I nic nie dziala , samoloty nie rzucaja bomb

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-14 15:04:23

No to możemy spróbować samodzielnie zbudować okręt podwodny klasy Whiskey (projekt 613 z wczesnych lat '50), może się powieść po 10 latach. Damy radę!

Wiem, że mamy instytuty badawcze, jak np. CTM w Gdyni, gdzie powstają całkiem niezłe, niszowe projekty - ale elementów wyposażenia. A my mówimy o całym systemie i przeniesieniu go do produkcji. Jak to działa w przypadku nowoczesnej broni najlepiej widać na przykładzie USA - najbogatszego i najlepiej rozwiniętego przemysłowo kraju, jeśli chodzi o możliwości wytwarzania uzbrojenia. Projekty okrętu Zumwalt czy samolotu F-35 pokazują jak to wygląda. W Polsce nigdy nie wyprodukujemy zaawansowanych systemów broni. Tym bardziej nie w ilościach, które uzasadniałyby uruchamianie takiej produkcji.

P.S. ORP "Gawron" vel "Ślązak". To hasło wystarczy za kolejne milion słów. Mało? No to... I-22 Iryda!

M.

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-15 06:33:41

Oto okręt na miarę naszych możliwości. Też niemiecki, w sam raz dla naszej obrony terytorialnej ;)Zawsze można go sobie w garażu poskładać.

RE: U-boot dla Polski?
2016-12-20 00:36:24

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/okrety-podwodne-dla-polskiej-armii,105,0,2222185.html

RE: U-boot dla Polski?
2017-03-07 18:52:12

c.d

http://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/303069900-Po-Baltyku-moga-plywac-polskie-U-Booty.html#ap-1

RE: U-boot dla Polski?
2017-06-30 00:03:35

http://www.rp.pl/artykul/1327582-Niemcy-kusza-U-bootami-ze-stoczni-w-Szczecinie.html

RE: U-boot dla Polski?
2017-08-10 14:14:55

http://trojmiasto.wyborcza.pl/...ony-zlotych-w-stare-okrety-podwodne-beda-w-sluzbie-a-mialy.html#BoxLokRadLink

"MON zdecydował o remoncie 50-letnich okrętów podwodnych. Interesowały się nimi muzea, jednak dalej mają pływać

Z powodu opóźniających się zamówień na nowe okręty podwodne w programie "Orka", MON musi przeznaczać kolejne miliony na naprawę starych Kobbenów, które służą od lat 60. Właśnie podpisano umowy m.in. ze Stocznią Marynarki Wojennej.

Kobbeny we flocie Marynarki Wojennej to okręty podwodne zbudowane w Niemczech w latach 60. XX wieku. Pod polską banderą znalazły się w 2002 r., gdy zostały przekazane nam przez Norwegię. Tamtejszej marynarce przestały być potrzebne, bo dostała nowe jednostki. Na początku miesiąca Komenda Portu Wojennego Gdynia podpisała umowy ze Stocznią Marynarki Wojennej i spółką Net Marine Marine Power Service ze Szczecina na naprawę dwóch okrętów ORP „Sęp” i ORP „Sokół”. Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, dotyczy ono „przygotowania do rewizji wewnętrznej oraz próby ciśnieniowej zbiorników sprężonego powietrza oraz tlenowych”. W sumie prace kosztować mają 2,4 mln zł.

Zamiast do muzeum, do stoczni
Kryterium przy wyborze najkorzystniejszej oferty zainteresowanych było jedno: najniższa cena. Kontrakt na konserwację ORP „Sęp” trafił do będącej w stanie upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, która zaproponowała 1,5 mln zł. „Sokołem” zajmie się natomiast firma ze Szczecina, której cena wyniosła 0,9 mln zł.

W tym miesiącu informowaliśmy, że Kobbenami zainteresowanych jest kilka polskich muzeów, które wzorem innych państw nadbałtyckich, chcą uczynić z wycofanych ze służby okrętów atrakcje turystyczne. Dokładny termin, kiedy Kobbeny wyjdą ze służby, nie jest znany, ale konserwacje na pewno przysłużą się żywotności okrętów.

Kiedy kupimy nowe okręty?
Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Obrony Narodowej, wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie podpisana umowa na kupno trzech nowych okrętów podwodnych w ramach programu „Orka”, na który szacunkowo przeznaczono 10 mld zł.

– Faza analityczno-koncepcyjna dla zadania „Orka” jeszcze się nie zakończyła. Zakończenie fazy planowane jest w tym roku – poinformowało „Wyborczą Trójmiasto” centrum prasowe resortu.

Negocjacje odnośnie dostawy okrętów prowadzone są z trzema podmiotami. Pierwszy to francuska korporacja stoczniowa Naval Group (dawniej DCNS), producent okrętów Scorpene. Drugim dostawcą może być niemiecki holding stoczniowy TKMS z okrętami 212CD. Trzecim potencjalnym oferentem jest szwedzki SAAB, który sprzedaje okręty typu A26. Wiceminister obrony Bartosz Kownacki w ostatnich miesiącach odbył rozmowy z trzema oferentami, po których zapewniał, że decyzja zostanie podjęta w ciągu „kilku lub kilkunastu tygodni”.

– Trzeba też zaznaczyć, że rozmowy są bardzo trudne, gdyż zdolności polskiego przemysłu są ograniczone. Dążymy do uzyskania zwrotu dla polskich stoczni, realnego transferu technologii, co w znaczący sposób wydłuża prowadzone negocjacje. Gdybyśmy chcieli pozyskać gotowy okręt bez pakietu przemysłowego, kontrakt mógłby zostać podpisany już znacznie wcześniej. Pomimo tego oceniam, że przy jasnym i twardym stanowisku idziemy do przodu, widzimy wyraźny postęp w rozmowach – mówił wiceminister Kownacki w rozmowie z ekspertem portalu defence24.pl."

RE: U-boot dla Polski?
2017-12-20 16:25:11

http://www.tvp.info/35289342/okret-podwodny-orp-kondor-konczy-sluzbe-w-marynarce-wojennej

RE: U-boot dla Polski?
2017-12-20 18:37:23

Mam nadzieję, że trafi do jakiegoś muzeum, a nie na żyletki.

RE: U-boot dla Polski?
2017-12-20 18:39:51

"...zostanie przykazana Agencji Mienia Wojskowego..."

Może się okazać, jak to np w Stolycy zDolnego Śląska bywało, że interes czysto materialny czy też po prostu pieniężny, wygra... Bo podobno one są z wpływów na konto rozliczani.

RE: U-boot dla Polski?
2018-01-30 10:13:31

http://wiadomosci.onet.pl/...fm-mon-wycofuje-sie-z-obietnicy-macierewicza-w-sprawie-okretow-podwodnych/3p6lcls

RE: U-boot dla Polski?
2018-02-08 07:51:54

http://www.money.pl/...odarka/wiadomosci/artykul/mon-modernizacja-marynarki-okrety-podwodne,246,0,2397942.html

"Nowy okręt miał przypłynąć w 2017 r. MON mówi już o 2026 r., a marynarze pływają na 50-letnich zabytkach

Resort obrony ws. zakupu okrętów podwodnych wraca na start. Prace nad przetargiem wartym 10 mld zł trwają już od 2013 r. W zeszłym roku mieliśmy nawet poznać dostawcę. Teraz MON cofa się do wyboru trybu zakupu, co proces wydłuży o kolejne lata.

To co dzieje się wokół zakupu okrętów dla naszych marynarzy, można by przyrównać do niesfinalizowanego zakupu mieszkania. Wyobraźmy sobie kupującego, który sprzed drzwi notariusza cofa się do mapy, by wybrać miasto, w którym chce zamieszkać.

Podobnie zachowuje się resort obrony. Jak pisaliśmy w money.pl, pod koniec 2017 r. ówczesna rzecznik resortu płk Anna Pezioł-Wójtowicz zapewniała, że w styczniu zostanie podjęta decyzja dotycząca wyboru partnera strategicznego dla realizacji programu Orka. W maju słyszeliśmy zapewnienia, że taka decyzja zapadnie w wakacje.

Ostatnia deklaracja nowego wiceministra w MON Wojciecha Skurkiewicza całkowicie przekreśla te wcześniejsze. Skurkiewicz cytowany przez Defense24.pl zapowiedział we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej, że MON czeka w tej sprawie na decyzje o trybie pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia.

Kupujemy, ale jak?
Deklaracja ta jest bardzo zaskakująca. Za rządów Macierewicza słyszeliśmy, że już za chwilę wybiorą producenta, a na ostatniej prostej nagle słyszymy, że trzeba jeszcze wybrać sposób ich pozyskania.

- Okazuje się, że nawet nie do końca przemyślano, jak chcemy kupić te okręty. Czy przetarg ma być konkurencyjny, a może wskażemy dostawcę? Cofamy się na start, będąc prawie na mecie. To co uzyskano w formie dialogu technicznego z producentami może i nie przepadnie, ale pojawia się pytanie, jak w ogóle mogło do tego dojść - mówi money.pl Mariusz Cielma, ekspert wojskowy i redaktor naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa".

Nasz rozmówca nie wyklucza, że może to oznaczać również kompleksową zmianę wymagań co do okrętów podwodnych, które chcemy kupić. - Może ktoś w MON dostrzegł, że jest to trudne do realizacji. Teraz już nawet nie jest takie pewne, czy nadal chcemy, by te okręty były budowane w Polsce - mówi Cielma.

O wyjaśnienia poprosiliśmy MON, ale do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jednak jak pisaliśmy w money.pl to bardzo drogi i trudny przetarg. Wartość tego kontraktu to minimum 10 mld zł. W ramach programu "Orka" Polska Marynarka Wojenna ma otrzymać trzy nowoczesne okręty podwodne (Macierewicz mówił też o 4), wyposażone w rakiety samosterujące."Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 08:14 08-02-2018

RE: U-boot dla Polski?
2018-02-13 12:41:10

http://www.wprost.pl/blogi/boguslaw-mazur/10104006/podwodne-okrety-widma-czyli-orka-na-ugorze.html

"Podwodne okręty widma, czyli Orka na ugorze

Pisanie o zakupie przez Polskę trzech okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi wydaje się zajęciem dożywotnim. Media informują, że MON znowu prowadzi „prace analityczno-koncepcyjne”. Choć podobno sprawa zakupu była zapięta prawie na ostatni guzik.
Program Operacyjny Orka zakłada pozyskanie trzech okrętów podwodnych dla naszej Marynarki Wojennej. Przenoszone przez nie pociski manewrujące są skutecznym orężem odstraszania, a Polska miała stać się jednym z nielicznych państw nim dysponujących. Nie wspominając już o tym, że dzięki zakupowi takich wyposażonych w rakiety okrętów Marynarka Wojenna wreszcie zyskałaby na znaczeniu. Wedle nie tak dawnych komunikatów przedstawicieli MON, kwestia wybrania partnera była nieomal przesądzona. Jednak przedstawiciele MON ulegli wymianie i okazało się, że kwestia ta w ogóle nie jest przesądzona. Zamiast odstraszać, raczej się ośmieszamy. I to jako państwo.

Oczywiście zagraniczni potencjalni kontrahenci widzą różnice pomiędzy kolejnymi kierownictwami polskiego resortu obrony. Widzieli, jak jedna ekipa przebierała nogami do zakupu leciwych konstrukcyjnie śmigłowców a zarazem wyczyniała dziwne łamańce przy okrętach, że kolejna podobno niemal dopięła sprawę okrętów, że obecna nie dopina, itd. itp.

Jednak per saldo chodzi o wizerunek całego państwa, jego organów władzy, administracji, systemu prawnego, antykorupcyjnego, obrony narodowej. Jego politycznych elit i ich zdolności do strategicznego myślenia. Realizacja Orki, a może raczej jej brak, ten wizerunek ośmiesza.

Zresztą nie tylko Orki, realizacja części innych programów modernizacyjnych też się od lat ślimaczy. To polskie ślimaczenie i grzęźnięcie w kolejnych „pracach analityczno-koncepcyjnych” obserwują Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Norwegia, Izrael, Turcja - czyli państwa zainteresowane jakimś udziałem w unowocześnianiu polskiej armii i naszego przemysłu obronnego. No i oczywiście obserwuje Rosja, której głowa państwa musi się szyderczo uśmiechać na widok tej ślamazarności. Szczególnie, że świat w dziedzinie zbrojeń wchodzi w fazę rewolucji technologicznej.

Na przykład trwają prace nad bronią hipersoniczną, czyli manewrującymi pociskami poruszającymi się z prędkością wielokrotnie większą niż dotychczasowe rakiety. Antidotum na broń hipersoniczną mogą być potężne działa elektromagnetyczne (w stworzenie takich dział zaangażowała się m.in. francuska stocznia Naval Group, ta sama, która proponuje nam swoje okręty podwodne typu Scorpène wraz z rakietami manewrującymi). Duże nadzieje pokłada się też w rozwoju dział laserowych.

Z kolei Amerykanie alarmują, że Chiny i Rosja mogą tuż po 2020 r. dysponować ASAT, czyli uzbrojeniem antysatelitarnym. Piękne perspektywy otwierają też systemy walki radioelektronicznej, mogące eliminować czy ograniczać systemy uzbrojenia przeciwnika. A o „niewidzialnych”, czyli bardzo trudnych do wykrycia okrętach, czy o samolotach bojowych piątej generacji nawet nie ma co wspominać.

Oczywiście o większości tych technologii nie możemy nawet pomarzyć (może z wyjątkiem systemów walki radioelektronicznej). Nie stworzymy kosmicznego rodzaju sił zbrojnych jak USA, Rosja czy Chiny. Lecz wożenie się przez lata z zakupem trzech okrętów podwodnych czy innych rodzajów już klasycznego uzbrojenia staje się cokolwiek groteskowe. Oczywiście sprzedaż trzech okrętów też jest łakomym kąskiem, lecz z drugiej strony bez przesady, rząd Australii zakupił w francuskiej Naval Group 12 takich okrętów, nota bene rezygnując z oferty niemieckiego koncernu TKMS jako technologicznie mniej atrakcyjnej. Francuskie Scorpène zakupiły też Chile, Malezja, Indie i Brazylia. Nie jest więc tak, że cała światowa zbrojeniówka zamarła w pełnym napięcia oczekiwaniu, od kogóż to polskie państwo kupi okręty w liczbie trzech, czy od kogo łaskawie kupi inne uzbrojenie.

Można się oczywiście pocieszać, że dużo bogatsi nie mają lepiej. Pełnomocnik Bundestagu do spraw obrony, Hans-Peter Bartels alarmuje, że niemieckiej marynarce wojennej brakuje sprawnych okrętów. Bo te rodzimej produkcji są dość, mówiąc delikatnie, zawodne.

Ale słaba to pociecha, bo to my sąsiadujemy z Rosją, która – jak niedawno poinformowała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite - w obwodzie kaliningradzkim rozmieściła na stałe rakiety Iskander mogące przenosić głowice jądrowe. A w dodatku intensywnie pracuje nad zwiększeniem liczby jednostek uderzeniowych.

A tymczasem my powoli, bez pośpiechu, spacerkiem, kontynuujemy „prace analityczno-koncepcyjne”. Zawsze w końcu można powiedzieć, że mamy przełomowy patent na najbardziej niewidzialne okręty podwodne na świecie."Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 12:44 13-02-2018

RE: U-boot dla Polski?
2018-02-13 16:19:04

Czyli jednak Macierewicz wróć.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.008
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.