Skocz do zawartości

Zmarł bokser-legenda Auschwitz


Rekomendowane odpowiedzi

Legendarny pięściarz Salamo Arouch zmarł w wieku 86 lat. Urodzony w Grecji Żyd zasłynął tym, że przeżył obóz koncentracyjny w Auschwitz. Stoczył tam ponad 200 walk o życie, które hitlerowcy organizowali dla rozrywki.

Przed wojną Arouch był bokserskim mistrzem Bałkanów. Jego karierę przerwała II Wojna Światowa. W marcu 1943 roku, podobnie jak tysiące innych mieszkających w tym kraju Żydów został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, razem z rodziną i narzeczoną.

Pięściarskiemu mistrzowi obozowi strażnicy kazali walczyć z innymi więźniami. W ten sposób Arouch uniknął komory gazowej. Wszystkie kobiety i dzieci z jego rodziny zostały zagazowane już pierwszego dnia w Auschwitz. Drugiego dnia pobytu w obozie musiał walczyć po raz pierwszy - jego rywalem był Żyd z Polski. 20 minut później jednym ciosem w żołądek znokautował więźnia z Czech. Często spotykał się ze znacznie większymi i silniejszymi od siebie rywalami W jednej z walk w ciągu 18 sekund znokautował rywala (Cygana) o wzroście 198 cm i wadze 130 kg.

W najtrudniejszej walce zmierzył się z niemieckim Żydem, Klausem Silberem, który przed wojną legitymował się rekordem 44-0 i który do tego momentu nie przegrał żadnej ze 100 walk w Auschwitz. Po przegranej walce z Arouchem nikt już nie zobaczył Silbera żywego na terenie obozu.

Przez dwa lata Arouch walczył dwa lub trzy razy w tygodniu w wypełnionym dymem magazynie. Nazistowscy funkcjonariusze obozu mieli znakomitą zabawę, obstawiając walki. Po pojedynku z Silberem został przeniesiony z pracy w polu do prac administracyjnych. Do tego czasu cała jego rodzina została wymordowana. Ojciec zginął w komorze, gdy stał się zbyt chory, by pracować. Brata Avrama zastrzelono, kiedy odmówił wyjmowania złotych zębów z ust zagazowanych więźniów.

Salamo Arouch w ciągu dwóch lat stoczył w Auschwitz 208 walk. Wszystkie wygrał. Gdy obóz został w końcu wyzwolony przez wojska alianckie, Arouch zapytał, czy są jacyś pięściarze chcący się z nim zmierzyć. Znalazło się dwóch. Obu pokonał.

Legenda obozu w Auschiwtz przyznaje, że czuł się fatalnie posyłając innych na śmierć. - Ale bokser nie może mieć w sobie współczucia. Jeśli bym nie wygrał, zginąłbym - mówił.

Po wojnie Arouch wyjechał do Palestyny, a w 1948 roku został obywatelem Izraela. W 1989 roku powstał film oparty na jego losach. W Triumfie Ducha" w postać Salamo Aroucha wcielił się Willem Dafoe.


http://www.sport.wp.pl/kat,1878,title,Zmarl-bokser-legenda-Auschwitz,wid,11092816,wiadomosc.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 18:50 04-05-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaaaa azistowscy" funkcjonariusze", Piszcie Koledzy historie na nowo, dla mnie to zawsze będą NIEMCY!!!!
Pozdrawiam.
i Powodzenia Życzę!
GW


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 20:47 04-05-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie