Skocz do zawartości

Rzymskie groby na posesji w Pruszczu Gdańskim


EMPAI

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Muzeum Archeologicznego, prowadzący badania ratunkowe na jednej z posesji w Pruszczu Gdańskim, natrafili na bogato wyposażone groby, pochodzące z około III wieku naszej ery.

- Dotąd przebadaliśmy dwa pochówki mężczyzn, którzy zmarli w wieku około 25-30 lat. Przy świetnie zachowanych szkieletach znaleźliśmy ostrogi, sprzączki do pasów i zapinki - mówi archeolog Małgorzata Tuszyńska. - Teraz przygotowujemy się do otwarcia kolejnych pochówków - dodała.

Działka na której znaleziono groby z czasów rzymskich to część dużego cmentarzyska, które funkcjonowało w miejscu dzisiejszego centrum Pruszcza w III i IV wieku naszej ery. Jeszcze przed wojną, niemieccy badacze wyeksplorowali tutaj ponad 20 pochówków. Po wojnie odkryto kolejnych 47.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z III tysiąclecia przed naszą erą. Potem intensywność osadnictwa wzrastała. Od II w p. n.e do IV w n e. Osady funkcjonujące na terenie Pruszcza Gdańskiego stały się jedną z centralnych stacji końcowych słynnego „Szlaku Bursztynowego”. To dlatego miasto jest prawdziwym badawczym „eldorado” dla pokoleń archeologów.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Rzymskie-groby-na-posesji-w-Pruszczu-Gdanskim,wid,11227971,wiadomosc.html?ticaid=18394
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie - gdzie ostatecznie po badaniach lądują takie starożytne szkielety z wykopalisk? I to do tego w większej ilości. W tym samym miejscu? Nie bo nie zgodzili by się mieszkajacy tam ludzie. W muzeum, też nie bo tam może byc co najwyżej jeden lub kilka dyżurnych szkieletów. Więc gdzie - na obecnych cmentarzach?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszą - to co piszą- zależy jaki charakter - całego procederu jest. w przypadku bezimiennych niezidentyfikowanych - pewnie nie piszą.
Zresztą - stare przykościelne cmentarze teraz są trawnikami... i przy robotach ziemnych - wychodzą stare kości... i wracają, ale już na cmentarz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie