Skocz do zawartości

Odkryto Zamek Sambora?


EMPAI

Rekomendowane odpowiedzi

Odkryto Zamek Sambora? Podczas prac ziemnych na Starym Mieście w Tczewie natrafiono na fragmenty średniowiecznego muru.
dziś
Ta wiadomość zelektryzowała mieszkańców grodu Sambora. Podczas prac ziemnych na działce przy ul. Zamkowej w Tczewie odkryto być może ślady zamku historycznego władcy grodu księcia Sambora II. Czy tak jest faktycznie? Archeolodzy są powściągliwi w ocenie odkrycia.

- O zamku tczewskim historia pozostawiła niewiele wzmianek - mówi Krzysztof Korda, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Tczewie. - Tych kilka, które się zachowały, w połączeniu z wiedzą archeologiczną dają nam interesujące ustalenia. W przeddzień jubileuszu Tczewa (w 2010 r. przypada 750-lecie nadania opraw miejskich Tczewowi) odkryto ślady muru powstałego prawdopodobnie na reliktach dawnego zamku tczewskiego, lub nawet zachowany do XIX w. fragment jego budowli. Być może głębiej pod zachowanym obiektem znajduje się północny mur zamku założyciela Tczewa.
Pasjonaci historii prześledzili informacje na temat zamku, jego otoczenia. Pierwotna siedziba Sambora II z połowy XIII wieku, posiadała jakieś budynki murowane (badacz tego okresu prof. B. Śliwiński wyklucza, by cały zamek był murowany, gdyż w tamtym czasie takich nie stawiali nawet Krzyżacy, którzy pomagali w budowie księciu tczewskiemu). Prawdopodobnie murowana była przynajmniej jedna wieża zamkowa oraz jakieś budynki użytkowe. Jesienią 1308 r. zamek spalono, a następnie najprawdopodobniej adaptowano jego budynki na siedzibę wójta tczewskiego. - Przypuszcza się, że siedzibę tę zniszczono w czasie wojny trzynastoletniej i już jej nie odbudowano - mówi Korda. - Od końca średniowiecza zamek stanowił integralną część umocnień miejskich, zajmując ich północno-wschodni narożnik.

W pierwszej poł. XIX w. odnotowano, że północny mur dawnego zamku miał około 59 m długości około 1,9-2,1 metra wysokości i blisko 1 metr szerokości. - Mur miał mieć pięć sklepionych otworów o wymiarach jakiś metr na metr dziesięć, co pozwala go identyfikować z murem określanym, jako pozostałość kaplicy zamkowej - mówią Bartosz Świątkowski, Michał Kargul i Krzysztof Korda.
Bartosz Świątkowski, student V roku archeologii Uniwersytetu Gdańskiego zauważa na podstawie zachowanych informacji pisanych, że zamek leżał w okolicy dzisiejszej ul. Zamkowej pomiędzy numerami 8 do 13. Był zamkiem nietypowym, leżał nie na górze, lecz na płaskim terenie. - Porównaliśmy historyczne informacje na temat zamku z odkrytymi w trakcie robót budowlanych fragmentami muru w Tczewie położonego pomiędzy ul. Zamkową a Bulwarem Nadwiślańskim - mówi. - Dokopano się do przynajmniej 30 metrowej długości muru, który na krawędzi wykopu ma przynajmniej dwa metry wysokości i metr szerokości. W tej partii muru występują, duże cegły o wymiarach ok. 30 cm x 9 cm x 14 cm oraz biała zaprawa wapienna z widocznymi grudkami wapna. Na cegłach widoczne są ślady ręcznej obróbki (palcówek"). To są cegły gotyckie, używane od średniowiecza do początku XVI w. Wschodnia krawędź wykopu jest zlokalizowana ok. 25 m od krańca skarpy staromiejskiej.

::: Reklama :::


Z tym, że to mur datowany na średniowiecze zgadza się Mirosław Jonakowski, kier. prac archeologicznych na działce przy ul. Zamkowej. - Jednak ferowanie wyroków, iż odkrycie to ma związek z zamkiem jest przedwczesne - mówi. - Wie-my, że znaleziono relikty architektoniczne.
Odsłonięty został też fundament prawdopodobnie bramy w rejonie dawnego portu.
Zdaniem Józefa Golickiego, badacza historii Tczewa, lokalizacja zamku tak naprawdę nie jest do końca znana. - Co pewien czas prowadzone są jedynie fragmentaryczne badania. - Tu potrzebne są kompleksowe badania archeologiczne, które pozwoliłyby zlokalizować m.in. zamek tczewski.

Rozmowa z Mirosławem Jonakowskim, kierownikem prac archeologicznych na działce przy ul. Zamkowej 12/13 w Tczewie

W Tczewie zawrzało, mówi się, że odkryto ślady dawnego zamku. Czy tak jest naprawdę?

Na takie pytanie nie można jeszcze odpowiedzieć ani twierdząco, ani zaprzeczyć. Na razie wiadomo tylko, że coś tam jest. Prace dopiero rozpoczęto. Bez kompletnych badań nie można niczego przesądzać.

Co dotąd udało się ustalić?

Odkryto mur średniowieczny na zaprawie wapiennej. Do niego doklejony jest od północnej strony nowożytny mur. Po obu stronach są posadzki. Być może jest coś poniżej tych posadzek. To się jednak dopiero okaże. W tym tygodniu rozpoczniemy oczyszczanie. W przyszłym powinniśmy już coś więcej wiedzieć.

Czyli nadzieja, że to zamek Sambora wreszcie ukazał swoje oblicze jest płonna?

Nie należy rozbudzać apetytu, aby później nie było rozczarowania. Poczekajmy spokojnie aż sprawdzimy co się na tym terenie znajduje, co naprawdę tam odkryto.

http://pomorze.naszemiasto.pl/turystyka/aktualnosci/1012981.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie