Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka Kolberg pytanie


Martian

Pytanie

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam Kolberga z produkcji okupacyjnej z nr.95404
Wygląda jak pożnowojenny ZEISS.Sygnowany po lewej stronie wpisane w kształt soczewki H.Kolberg i ska WARSZAWA i po prawej też wpisane w kształt soczewki 6x30 i 95404.
Lornetka jest bardzo lekka i kształtem przypomina Zeissa i Busha z końca wojny,pokryta antypoślizgową farbą".Nie ma podziałki w prawym okularze.Optyka bardzo dobra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie Zakłady Optyczne – powstałe w 1921 r. w Warszawie, założone przez grupę przemysłowców: Kazimierza Mieszczańskiego, Georga Coro, Karola Hercyk, Henryka Kolberg i innych. Działania Panów były procesem ratowania i rozwoju fabryki aparatów optycznych powstałej w 1899 r. Tak narodziła się spółka o nazwie Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i s-ka".

Na szybki rozwój firmy miało wpływ zamówienie złożone przez III Departament Artylerii i Uzbrojenia Ministerstwa Spraw Wojskowych na 1000 sztuk lornetek. Do produkcji potrzebne było miejsce i tak w czerwcu 1926 r. zakupiono plac wraz z budynkami przy ul. Grochowskiej 316, gdzie wcześniej produkowano tabakierki.

Lata 1930-31 były dla firmy trudne z powodu kryzysu gospodarczego w Polsce. Wtedy to francuscy udziałowcy wykupili pakiet kontrolny akcji i zmienili nazwę na Polskie Zakłady Optyczne S.A. Podczas II wojny światowej kontrolę nad zakładem przejął Zeiss – Jena.
Czyli po teorii 5 lat produkcji Ciekaw jestem ile wyprodukowano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WŁADECKI
OPW to kod PZO WARSZAWA ,a nie fabryki H.Kolberg,która też pracowała w czasie wojny.
Poniżej zamieszczam link do archiwum allegro,gdzie jest opisana podobna(ale nie taka sama)lornetka:
http://allearchiwum.pl/lornetka_kolberg_z_produkcji_okupacyjnej__unikat-2358487568.html

To,że nie ma Pan takiej w swoich zbiorach nie oznacza,że takich nie produkowanao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to faktycznie lornetka z tej wojennej produkcji to gratuluję egzemplarza. Widoczne wpływy niemieckie, nie tylko materiały. Po opisie z linku i zdjęciach, które Pan pokazał wynika, że różniły się na pewno okładzinami i obecnością podziałki. Okładziny malowane wynikały, z tego co czytałem, z braku surowców co dotyczyło późniejszych lat wojny.
Nie sugerowałem, że optyka, której nie posiadam nie istnieje, czy też nie istniała. Mam nadzieję, że nie wzbudziłem u Pana urazy. O produkcji wojennej Kolberga nie wiedziałem, a jak się okazuje, są ku temu przesłanki i zapisy. Dziwne było zachowanie nazwy producenta w sygnowaniu lornetki. W pańskiej nie ma podziałki ale w linku wskazano na obecność podziałki charakterystycznej dla polskich lornetek co też jest ciekawym tematem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom w czasie wojny trwała produkcja lornetek cywilnych" bez podziałki na rynek cywilny i innych służb.
Lornetka nie ma kodowanej nazwy ,ale wygląda jak póżnowojenna produkcja oszczędnościowa.Lornetka wygląda na kompletną i niezbieraną.Pozyskana w Słupsku,gdzie po wojnie osiadło wielu powstańców warszawskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie