Skocz do zawartości

Manewry piechoty 1920 - zaproszenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w otwartych manewrach „Wojsko Polskie 1920”.

Manewry odbędą się w dniach 17,18 kwietnia pod Radzyminem, miejscu decydujących walk na przedmościu warszawskim w sierpniu 1920 roku. Ich bazą będzie jedna ze stajni zlokalizowanych w tym terenie. W programie przewidziane są ćwiczenia z wyszkolenia pojedynczego strzelca, sekcji i plutonu piechoty, wspólne zwiedzanie miejsc walk pod Radzyminem, ognisko, spanie na sianie i wiele innych przyjemności.
Manewry będą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi środowiskami zajmującymi się wojną polsko-bolszewicką, a także pozwolą na głębsze wejście w ten okres wszystkim, który planują swój udział w filmie Hoffmana.

Do udziału w manewrach zapraszamy grupy rekonstrukcyjne zajmujące się wojną polsko-bolszewicką i posiadające minimum odpowiedniego umundurowania i wyposażenia.

Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy.

Pozdrawiam
Michał Miazga
Towarzystwo Historyczne „ROK 1920”
michalmiazga@yahoo.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, to przyjdzie nam bić sie z czerwoną konnicą:
http://www.odkrywca.pl/manewry-konarmii,668283.html#668283
Wspólne spotkanie w polu z kolegami odtwarzajacymi czerwonych kozaków już ustalone. Jak pogoda dopisze szykuje się więc ciekawe urozmaicenie.
Trzeba będzie kolegom przypomnieć historie spod Brodów i spod Zamość :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
A po co od razu takie drastyczne przypomnienia? Jak się koledzy z jazdy tymi słowami nakręcą, to może się skończyć na Zadwórzu. Nie wszyscy mamy hełmy, a maciejówka szabli nie zatrzyma. Dlatego też wystarczy poprzestać na ewentualnych wspólnych zajęciach, które z samej wspólności zapowiadają się bardzo interesująco. Dużo ciekawiej manewrować przeciw kawalerii, którą się widzi niż urojonej. Myślę, że dla Kolegów z Konarmii również będzie ciekawiej jeśli na wprost siebie będą mieli realny oddział piechoty niż np. udającą go kępę krzaków. Ja się wybieram.
Michał mam pytanko typowo organizacyjnej natury - napisałeś: Do udziału w manewrach zapraszamy grupy rekonstrukcyjne zajmujące się wojną polsko-bolszewicką..." - Moje pytanie brzmi czy w związku z takim zapisem, to jeśli grupa się nie wybiera, to indywidualnie nie można się zgłosić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie czerwonej mile widziani ochotnicy ;) - Plakat z okresu wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku. Tekst umieszczony poniżej niego głosi: Jazda pańska była dotąd postrachem dla robotników i włościan. Jaśniepańscy synalkowie na koniach dokonywali podbojów i ujarzmiali ludy pracujące na Wschodzie. Pod kopytami ułańskich rumaków jęczała Litwa, Białoruś i Ukraina. Odłogiem leżały stratowane pola, dymiły się zgliszcza spalonych chałup i krwawe łuny pożarów biły pod niebiosa. Dzikim harcom paniczów kładzie kres Czerwona jazda robotników i włościan. Pędzi husarja Czerwona naprzód i huraganem spada na ułańskie karki, wyzwalając lud polski z pod jarzma kapitalistów, obszarników i żandarmów. Wstępujcie do niej robotnicy i żołnierze polscy! Konia za cugle i do nas towarzysze! NIECH ŻYJE CZERWONA JAZDA POLSKA!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał były ale w małych ilościach. A tu zamieszczam fotkę z 1920r gdzie je widać. Po za tym jest więcej plakatów tak rosyjskich jak i polskich z tego okresu na których jest widoczna taka czapka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż trzeba będzie poszukać kompromisu. Jeśli Wy obiecacie nie machać nam szablami nad głowami bliżej niż z 5 metrów to my obiecamy bagnety mieć w pochwach. Tym sposobem obie strony mają szansę nie doznać zawałów, a przynajmniej nie zmieniać kalesonków na zakończenie potyczki". ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, program manewrów już dopięty, teren walki z Konarmią ustalony, a i kuchnie (dzięki uprzejmości Darka) też już wiedzą co mają pichcić. Otrzymałem także wiadomość, że na manewry, w charakterze obserwatorów, wybierają się przedstawiciele pana Jerzego Hoffmana.
Teraz zostaje już tylko sprawdzić oporządzenie i można ruszać. Do manewrów zostało ledwie 2 tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach Józefowa i Wiązownej jest sporo okopów z 1920 roku nie przebudowywanych podczas kolejnych konfliktów, do tego dochodzi masa ruin poniemieckich schronów z lat 1915/16 świetnie wykorzystanych przez naszych w sierpniu 1920 roku. Może warto poćwiczyć w okolicach bardziej zbliżonych do realiów z 1920 roku? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubertus - to brzmi niezmiernie intersująco.

Czy lepiej? Trudno stawiac sprawę w tych kategoriach.
Radzymin to jedno z takich miejsc, gdzie z uwagi na wydarzenia roku 1920 chocby samo tylko przebywanie to juz wartość sama w sobie.
Zajmuję się odtwarzaniem postaci zołnierza piechoty WP z 1920 i nie jest to sezonowy akt jednorazowy". Ta pasja trwa i trwac bedzie a tym samym pasja ta potrzebowc bedzie nowych miejsc :-)
To co napisałes jest fascynujace, tymbardziej iz ostanimi czasy robie wycieczki po okolicy szukajac upamietnionych miejsc z wojny 1920 - Wiązowna, Glinianka, Kołbiel,Całowanie,Emów, Karczew... i próbujac poznac oraz zrozumiec to, co działo sie tam w roku 1920.
Nie umiem jednak odrożnic okopów z czasów budowy przedmoscia od tych poprawianych czy wrecz drugowojennych.
Fajnie bylo by kiedys spotkac sie w terenie :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okopów z 1920 roku to w rejonie Emowa to odświeżane właśnie przez Polaków niemieckie okopy z lat1915/16.Swoją drogą polska instrukcja saperska z 1919 roku to chyba tylko przetłumaczona pruska instrukcja z I w.ś. :)
Na innych odcinkach były one zmieniane zarówno przez Niemców w latach 1940-41 oraz 1944 a także Sowietów w 1944 (np sowieci odpierali niemieckie kontrataki mające odbić silny punkt oporu Wiązownę w oparciu o niemieckie okopy).
Jakby co to kontakt do mnie na:
gg 5083055 lub mailowo hubert-trzepalka@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach z zainteresowanymi ustaliliśmy nowy, dogodniejszy dla wszystkich termin manewrów. Mam nadzieję, że więcej zmian już nie będzie.

Ostatecznie (tfu, tfu!) manewry odbędą się w niedzielę 9 maja. Będzie to dokładnie 90 rocznica wejścia wojsk polskich do Kijowa.

Proszę zainteresowane grupy o potwierdzenie swojego uczestnictwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Do manewrów pozostało już tylko kilka dni. Dotychczas udział zadeklarowali koledzy z 4 grup, będzie więc wesoło. Jeśli jeszcze ktoś chciałby dołączyć TO proszę o sygnał na prv NAJPOZNIEJ DO CZWARTKU. Zwrotnie odeślę wszelkie informacje logistyczne.

Michał Miazga
Towarzystwo Historyczne ROK 1920"
michalmiazga@yahoo.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym odbyły się manewry piechoty polskiej z okresu wojny polsko bolszewickiej. Wszystkim uczestnikom dzisiejszych zajęć pragniemy podziękować za uczestnictwo i zaangażowanie w dzisiejszych ćwiczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie