Skocz do zawartości

Pałatki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Chciałem Was prosić o informację/dyskusję, nt. przedwojennych polskich pałatek przeciwdeszczowych do rekonstrukcji. W nPK były publikowane WT płachty namiotowej/pałatki WP. Czy ktoś porównywał to kiedyś z pałatkami z demobilu, które można kupić na allegro? Czy jakaś grupa dostosowywała te pałatki współczesne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płachty namiotowe z tzw. mobilu nienadają się absolutnie do niczego, no może za wyjątkiem obciążenia tornistra.
Po pierwsze mają ciemnozielony kolor.
Po drugie mają inny kształt.
Po trzecie nie nadają się do łaczenia z płachtami namiotowymi oryginalnymi lub replikami przedwojennych.
Po czwarte nie mają oczka na bagnet...
i długo można by jeszcze pisac.
Cena tego badziewia moze byc kusząca, ale odradzam zdecydowanie nabywanie tych płachta namiotowych (pałatka to rusycyzm) dla celów rekonstrukcyjnych.

Bardzo zbliżone są polskie płachty namiotowe z lat 50-tych.
Do uszycia tego przedmiotu nadaje się też materiał pozyskany z niektórych namiotów cywilnych wyprodukownaych w CCCP (ale dzis juz pewnie trudno taki znalezc).


Swoją drogą odtworzenie takiego materiału nie byłoby aniskomplikowane, ani drogie (wczoraj oddałem do wstepnej analizy laboratoryjnej taki materiał). Szacowany koszt 1 mb zapewne nie przekorczyłby 30 zł za 1 mb.
Ale rekonstrukcja tej tkaniny to juz raczej temat nie na ten sezon. Ciągle walcze z tematem replik guzików i to jest większy problem. Niestety guziki sprzedawane na allegro, jako tzw. repliki guzików bieliżnianych tyle mają wspólnego z oryginałem, ze są okragłe i maja 4 dziurki, a reszta .... szkoda gadac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podobnych wnioskow doszedłem kilka lat temu.
Fakt posiadania jedynie okrycia przeciwdeszczowego w postaci pałatki LWP, z którego mozna było postawic namiocik na biwaku nie zadowalał mnie do końca. Chciałem aby wygladało to jak plachta przedwojenna i aby mozna bylo stawiac namioty w wariantach takich jak przed wojną.

Dlatego korzystajac z opublikowanych w NPK Warunkow technicznych oraz wykonujac wycieczkę do sochaczewskiego Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą celem obejrzenia faktycznego przykładowego sposobu wykonania plachty - postanowilm ja uczyc od podstaw.
Udało mi sie trafić w handlu na tkaninę w niemal identycznej barwie jak na egzemplarzu w Sochaczewie, tkanina ponadto jest cieńsza od płótna pałatkowego, które powszechnie znamy , co zbliza ja do lżejeszej i cieńszej tkaniny przedwojennej, wykazuje takze cechy lekkiego opalizowania na swietle słonecznym - cecha takze do podpatrzenia w egzemplarzach oryginalnych.
Taknina posiada takze doskonałe walory uzytkowe -poprstu naprawde jest nieprzemakalna.

Niestety po kilku latach dostepnosc tkaniny stała sie problematyczna.

Efekt tych prac mozna ogladac w tornistarch rekonstruktorow kilku grup, czasami na prezntachach statycznych widuje się namiociki spodowane z tych placht.

Kupa pskudnej i montonnej roboty, ale jesli marzenie jest dostatecznie silne, to... da sie. :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność obejrzenia i pomacania" 2 oryginalnych płacht przeciwdeszczowych. Są zupełnie inne. Tak jak już zostało to napisane, wspólne z pałatką jaką znamy jest chyba tylko przeznaczenie. Jeśli chodzi o powojenne pałatki z lat 50, to też chyba nie do końca się nadają. Kolor bliższy niż współczesna pałatka, ale trzeba sporych przeróbek, by wyglądała jak trzeba. Pomijam już sam materiał. Przedwojenny jest cieńszy i wydaje się dużo delikatniejszy. Jednak z braku laku można iść na kompromis :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pisząc i polskich pałatkach LWP z lat 50-tych, nie macie przypadkiem na myśli tych, które są kopią pałatek radzieckich? Mam taką właśnie polską z lat 50-tych i poza okuciami (a raczej ich brakiem), to jest identyczna z radziecką (prostokąt ze ściągaczem w jednym rogu, tworzącym kaptur) Czy też były w LWP jakieś romboidalne?

Jeśli idzie o repliki, to z pewnością nada się produkcja Schipperfabrik (sprzedawana tam jako polska i austryjacka), ale jak wiadomo, dostępność produktów ze Stanów nie pozwala o tych replikach mówić jako o regularnej alternatywie na rynku dla rekonstruktorów WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Z tego co przeczytałem w tym wątku wynika, że przedwojenna płachta namiotowa była bardzo dobra. Lekka i wodoodporna. Natomiast u Wieleckiego przeczytałem, że przepuszczała wodę, sztywniała na deszczu. Oceniona została jako nieudana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt .Lesiu
(@ płachta namiotowych (pałatka to rusycyzm)

A 'chleb' to prasłowiańskie zapożyczenie z języka gockiego. Mamy go w związku z tym nazywać wypiek z mąki"?)

Słowiańska nazwa używana równolegle to Podpłomyk/Podpłomyki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie