Skocz do zawartości

Mapa pancernych wraków


les05

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na ograniczenia wielkości plików mapa nie jest może dostatecznie czytelna, ale co nieco na niej widać. Zaznaczyłem na niej miejsca, z których wydobyto w ciągu ostatnich 25 lat wraki niemieckich pojazdów gąsienicowych. Oczywiście nie ma tu wszystkich miejsc, a tylko te, co do lokalizacji, których nie miałem wątpliwości. O innych mam za mało informacji, aby nanieść je na mapę. Wydobyte wraki podzieliłem na te, zachowane w ponad 50% ( mogą zostać lub już zostały zrekonstruowane) i poniżej 50% ( części lub małe fragmenty pojazdów). Podział jest w kilku wypadkach dość umowny, ale chciałem w ten sposób wyróżnić „ calaki” pojazdy wydobyte w stanie bardzo dobrym, jak na 60-letnie leżakowanie w bagnie, na dnie rzeki lub stawu.
Na pierwszy rzut oka widać, że prawdziwym „zagłębiem” pancernych wraków jest dolina Pilicy, zwłaszcza okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Wydobyte w tym rejonie pojazdy zatonęły podczas przeprawy po zamarzniętej rzece w styczniu 1945 r. Z mapy wynika, że w ostatnim ćwierćwieczu wydobyto z Pilicy, co najmniej 9 wraków. Każdy, kto śledzi internetowe fora wie, że jeszcze kilka obiektów czeka na wyciągnięcie.
Inną ciekawą rzeczą jest, że w tym okresie, żadnych wraków nie udało się wyciągnąć z ani z Wisły ani z Odry. Czyżby nic w czasie wojny tam nie zatonęło? To samo dotyczy jezior, których w Polsce jest niemało. Zimą 1945 r. walki i ruchy wojsk na terenie Mazur, Pomorza i Wielkopolski były dość intensywne, ale fantów z jezior jak na lekarstwo. Po wojnie wszystko pozamiatano? Miejmy nadzieję, że jednak coś jeszcze jest do wydobycia.
les05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że widły Wisły i Pilicy trzymają fason ;)
Ja z kolei na podstawie własnych spacerów w terenie i pomocy kolegów zrobiłem spis pojazdów pozostawionych/zniszczonych w Świętokrzyskiem i południu Łódzkiego i w niektórych wsiach było tego tyle, że strach pomysleć ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garwolin sherman
pod konskowolą - aircobra
pod tomaszowem Lubelskim - najwiekszy samolot transoprtowy niemiecki
pod kaplonosami 2 szt rwd 8
sulejów - wieża od panzer II
regów staru nad wisła koło puław henkiel
ruda koło deblina 2 aircobra
gdzies koło mogielnicy w drodze sd kfz 250
jak bym znalazł swój kajecik .. a tak juz wyleciało z głowy :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Czy Moge swoje wraki dolozyc jesli tak prosze o info.

Wraki 2 B17 oraz 1 FW190Ax a takze pradopodobnie me410 wszystkie leza obok siebie w promieniu 9KM-12Km Miejsce Miedzyrzecz-LUBUSKIE

Co do 1. B17 bylem i mam czesci od niej nr.no. 42-102699(wszycy sie uratowali) w drugiej b17 zginol(radioperator) Calkiem niedaleko (4Km) me410 najprawdopodobniej (bylem na mijscu) zostal stracony

Tu prosze link do czesci.

http://forum.armyairforces.com/download.axd?file=0;206781&where=msg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa ma tytuł: Wraki niemieckich pojazdów pancernych z II wojny światowej wydobyte w Polsce w latach 1987-2011. Dlatego nie łapią się ani Pantherturm ani Universal, FAI itp. Zwracam uwagę na słowo wydobyte" w tytule mapy. Jak dobrze wiecie to, że ktoś uważa, że w ziemi jest StuG, Hetzer, Jagdpanther, to trochę za mało. Bo często zamiast panzera w czasie akcji z ziemi wychodzą koła od siewnika lub dyszel od kosiarki. Ale cieszę się, że nowe informacje wzbogacą naszą wiedzę o fantach z II wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Robi się. W dniach 4-5.07.2002 na zlecenie MWP z Warszawy wydobyto z Pilicy koło Przedborza wrak Sd.Kfz. 7/2. Pojazd wydobyto w stanie podobnym do Sd.Kfz. 6 z Białobrzegów. Jednak 7 była co nie co podpalona. Obecnie wrak rdzewieje prawdopodobnie w Forcie Czerniakowskim. Armata 3,7 cm Flak (lufa z fragmentem zamka) z tego pojazdu znajduje się w Bydgoszczy w tamtejszym Muzeum Wojsk Lądowych (słyszałem, że pochodzi z tej 7, ale głowy nie dam):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest może mapa wydobytych pojazdów radzieckich?"

Ford GPA, Warszawa 1980
FAI (pancerne nadwozie i wieża), koźliki, 1984
T-18 (zdekompletowany kadłub), Sieniawa, 1996
KW (zżyn wanny), Łomża, 2002
T-34/76 (wieża), Opatów 2005
...
wieża BA-10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie