Skocz do zawartości

Carska odznaka żubrowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Według mnie jest to emblemat strażnika żubrowego, ale nie mam pewności, bo żadne źródła nie podają nic na ten temat. Odznaka jest po profesjonalnej renowacji. Znaleziona w Puszczy Białowieskiej. Na górze a napis: ЗУБРОВЫЙ СТОРОЖЪ, na dole nie wiem. Będę wdzięczna za pomoc w identyfikacji i określenia przeznaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne odznaka strażnika puszczy z lat 1888-1914.Po III rozbiorze Polski(1795) Puszcza Białowieska znalazła się pod zaborem rosyjskim. W 1888 roku Puszcza weszła w skład apanaży carskich i do I wojny światowej, została podporządkowana sprawom łowiectwa carów rosyjskich. W roku 1905 - 1906 wybudowano linię kolejową Hajnówka - Siedlce- Lida - Wołkowysk, przecinającą teren gminy Dubicze Cerkiewne.

info ze strony tej gminy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłam podobną odznakę ale o innej treści: http://myvimu.com/exhibit/5944517-jakies-carskie-blaszki-odznaki
tutaj też jest niezidentyfikowana.
O historii puszczy wiem co nieco ale bardziej mnie interesuje kto nosił takie odznaki, czy tak jak ja się domyślam, strażnik żubrowy, czy też ktoś inny. I czy jest to odznaka czy może coś innego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żubry od dawna były pod ochroną i musiał je ktoś strzec ,więc byli strażnicy, a w czasie zaborów na żubry mogła polować tylko rodzina carska.Najlepiej skontaktuj się z Muzeum w Białowieży,na pewno mają informację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza odznaka to : żubrzy stróż ........ resortu .
Druga to : leśny nadzorca ......... resortu.
Tego brakującego słowa udjeln"? nie znam.

A tu fragment z rysu historycznego ze strony Nadleśnictwa Białowieża .



Od 1869 r. zmniejszyła się ilość straży leśnej. Zamiast 77 rodzin stałej straży i 73 osoczników, powołano 64 gajowych i 10 leśnych objazdowych. W 1872 r. ustanowiono stanowisko rewizora leśnego, a podział administracyjny zmieniono tworząc 4 leśnictwa. W 1882 r. do pomocy leśniczym powołano tzw. konduktorów leśnych, a liczbę straży powiększono do 12 objazdowych, 82 gajowych i 10 stróżów żubrów. W 1888 r. Puszczę Białowieską włączono do dóbr cesarskich i przekazano do apanaży rodziny carskiej. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie