Skocz do zawartości

ASU-57 w polskiej sluzbie


Lukas P

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji o dzialach samobieznych ASU-57 w polskiej sluzbie. W 1962 roku dostarczono do Polski 100 fabrycznie nowych pojazdow, ale co sie z nimi stalo Internet milczy. Zakladam ze weszly w sklad naszych wojsk powietrzno-desantowych, ale dziwne jest ze zadne z dzial sie nie zachowalo, jak w przypadku ASU-85. Czy ktos moze mi pomoc w rozwiazaniu tej zagadki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ufaj Wikipedii - nigdy ich nie bylo w WP -zdjecia z naszymi zolnierzami pochodza ze wspolnych cwiczen z sowieckimi oddzialami.
Co ciekawe tylko angielska strona Wikipedia podaje ta informacje o 100 dzialach w WP.Prawdopodobnie ktos tlumaczyl z rosyjskiej strony i pomylil Polisario z Polska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za upewnienie mnie ze nasze wojsko nie mialo ASU-57 husky1. Nie widzialem ich u Magnuskiego w ksiazce o LWP, ale pomyslalem, ze moze byly 'tajne/poufne' to ich nie umiescil :). To tez tlumaczy ich brak w naszych muzeach. Aski 85 sie przeciez uchowaly w calkiem pokaznej liczbie.

Co do ZSU-57-2 to mysle ze jozfig ma racje. Mozliwe, ze ktos pomylil je z ASU-57 I blad sie wciaz powiela. ZSU-57-2 z pewnoscia w naszej armii byly.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisali Koledzy jozfig i husky1 dział ASU 57 nie było w Wojsku Polskim. Co do ZSU 57-2 to w połowie lat sześćdziesiątych było prawdopodobnie 40 sztuk a pięć lat później około 50 które to były na uzbrojeniu baterii artylerii przeciwlotniczej w składzie pułków czołgów średnich z dywizji wchodzących w skład Śląskiego i Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie