Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Lotnictwo i okolice
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-17 21:37:53

Wielkopolska Eskadra Niepodległości powstaje w Poznaniu. Stworzą ją trzy latające repliki samolotów Fokker D.VII. Projekt jest realizowany m.in. z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i dlatego ma być gotowy w grudniu 2018 roku.
Pierwsze Fokkery D.VII powstańcy wielkopolscy zdobyli na lotnisku Ławica, i w Hali Zeppelina na Winiarach (wtedy) pod Poznaniem, także na lotniskach polowych w Ostrowie Wielkopolskim i Jarocinie. W sumie polskie szachownice trafiły na 50 takich maszyn, które brały udział i w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie z bolszewikami.
Marszałek województwa wielkopolskiego przekazał 400 tys. zł na projekt realizowany przez Politechnikę Poznańską. Tam powstają trzy samoloty, które będą sprawnymi latającymi maszynami z zachowaniem kształtu, ale w skali 0,8:1. Użyte zostaną nowoczesne technologie i materiały, ale z zewnątrz zachowane zostanie nawet wygląd, z ówczesnym kształtem polskiej szachownicy włącznie (czerwono-białej, dziś jest biało-czerwona).
Gotowe samoloty mają pojawić się nad niebie nad Poznaniem 27 grudnia 2018 roku, dokładnie sto lat po wybuchu powstania.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rekonstruuja-samoloty-ktore-100-lat-temu-przejeli-powstancy-,nId,2453479

 Linki sponsorowane
RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-17 21:51:21

Super sprawa, tylko jedna wątpliwość mnie po głowie kołacze... 400 tysięcy polskich nowych złotych na 3 - słownie TRZY - latające repliki Fokkerów ??

Hmm Może trzeba im podpowiedziec jak załatwić temat na pewniaka i szybko:
http://www.airdromeaeroplanes.com/airdromeorderform.html

Wychodzi za kompletny kit jakieś 30-35 tysi i tylko poskładać trzeba ;) Dodatkowa kasa na silnik i instalacje... Myślę, że w 50-60 tysiach by się zamknęli...

Po co wyważać otwarte na oścież drzwi?

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-17 22:49:16

http://m.youtube.com/watch?v=fSyU5-lnpNQ

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-17 22:55:23

Nadlatuje Wielkopolska Eskadra Niepodległości!
17 października Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej podpisali umowę o przekazaniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansowania w wysokości 400 tysięcy złotych na budowę trzech latających replik samolotów w ramach projektu „Wielkopolska Eskadra Niepodległości”. Projekt wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

„Jako spadkobiercy czynu powstańczego Wielkopolan, jesteśmy zobowiązani do przypomnienia tych nieco zapomnianych kart historii, zwłaszcza pięknych dziejów polskiego lotnictwa. Bardzo cieszę się z tej chwili, która zbliża nas do setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ” – mówił podczas wtorkowego spotkania Marszałek Marek Woźniak, który dodał, że Fokkery będą używane także podczas innych uroczystości.

Rektor Tomasz Łodygowski podziękował Marszałkowi i Samorządowi Województwa Wielkopolskiego za wsparcie w procesie budowy samolotów dodając, że prace są zaawansowane - obecnie trwa wybór silników do powstających replik. Nawiązując do zbilżającego się stulecia Politechniki Poznańskiej Rektor podkreślił „Zależało nam na tym, by elementy Powstania Wielkopolskiego były obecne w rocznicowych obchodach dlatego, że to właśnie rada Powstańców Wielkopolskich zdecydowała o utworzeniu wyższej szkoły technicznej w Poznaniu”.

Zrekonstruowane samoloty będą zarejestrowane i zbudowane w skali 80% względem oryginału. Będą także podlegać pod nadzór Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dokładnie zostaną odwzorowane charakterystyczne kształty konstrukcji płatowców: usterzenie i skrzydła, które zostaną zbudowane ze współczesnych materiałów. Samoloty wyposażone będą w nowoczesny sprzęt radionawigacyjny, przyrządy, transponder i współczesne silniki. Repliki budowane są w zakładach lotniczych, a nad ich powstaniem czuwa Politechnika Poznańska kształcąca specjalistów pilotażu statków powietrznych, transportu lotniczego, budowy silników lotniczych i płatowców.

Projekt jest realizowany nie tylko z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Samoloty będą też przypominały o 100-leciu utworzenia w Poznaniu szkolnictwa wyższego - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej oraz powstania pierwszego w Polsce Aeroklubu.

Piękna historia

Pod koniec I wojny światowej w 1918 roku, Niemcy zgromadzili na Ławicy i w Hali Zeppelinów na Winiarach wiele samolotów, silników i części zamiennych. Gdy 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, po kilku dniach, 6 stycznia 1919 roku Powstańcy zdobyli Ławicę i Halę Zeppelinów. W ich ręce trafiło prawie 300 samolotów! Zdobyto także balony obserwacyjne. Było to największy łup wojenny Wojska Polskiego.
Zdobycz Powstańców Wielkopolskich miała gigantyczne znaczenie dla organizacji Wojsk Lotniczych II Rzeczypospolitej i Wojny Obronnej 1920 roku. W Poznaniu powstały warunki do dynamicznego rozwoju lotnictwa. To tutaj 30 października 1919 roku powstał Aeroklub Polski, 10 maja 1921 roku wystartowały pierwsze samoloty w komunikacji lotniczej do Warszawy i Gdańska, a w 1924 roku otwarto Wielkopolską Wytwórnię Samolotów S.A. SAMOLOT.

Nadlatuje eskadra!

W 100. rocznicę tych wydarzeń Samorząd Województwa Wielkopolskiego chce nadać im godną oprawę, która uświadomi społeczeństwu polskiemu czyny Wielkopolan. Pokażemy w locie formację samolotów zdobytych przez Powstańców, pod nazwą WIELKOPOLSKA ESKADRA NIEPODLEGŁOŚCI. W kolejnych latach ESKADRA będzie widowiskowym akcentem obchodów rocznic i pokazów lotniczych.

Fokkery D.VII

Już jesienią przyszłego roku mają odbyć się loty testowe samolotów WIELKOPOLSKIEJ ESKADRY NIEPODLEGŁOŚCI wyposażonej w trzy samoloty typu Fokker D.VII. Po 100 latach od wielkiego zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich na wielkopolskim niebie znowu zabrzmią silniki niezwykłych dwupłatowców z biało-czerwonymi szachownicami!

Pierwsze Fokkery D.VII Polacy zdobyli w Powstaniu Wielkopolskim, na lotnisku w Ławicy i Hali Zeppelina na Winiarach pod Poznaniem oraz na lotniskach polowych w Ostrowie i Jarocinie. 20 Fokkerów D.VII Wielkopolanie po prostu… kupili. Umówieni wcześniej piloci niemieccy lądowali po stronie polskiej, gdzie pilotowi wypłacano należność i odsyłano koleją do Niemiec. Zawsze z ważnym biletem!

Historia Fokkera D.VII w Polsce najściślej wiąże się z dziejami 15 Eskadry Myśliwskiej. Powstała ona początkowo jako 4 Wielkopolska Eskadra Lotnicza Bojowa. Już jako 15 Eskadra Myśliwska wyposażona w Fokkery D.VII odznaczyła się szczególnie w trakcie walk z kawalerzystami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego w połowie sierpnia 1920 roku u bram Lwowa.

Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej Fokkery D.VII trafiły głównie do 3 Pułku Lotniczego z siedzibą w Poznaniu. W Polsce samoloty te użytkowano jeszcze w drugiej połowie lat 30. Stąd decyzja Komitetu Budowy i Organizacji o wyborze tego typu statku powietrznego do budowy latających replik Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-18 09:57:54

Tylko dlaczego nie budują w skali 1:1?

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-18 11:46:00

Bo pewnie kupią "kity" za 40 tysi w takiej dziwnej właśnie skali do których trzeba dokupić silniki i instalacje za kolejne 15-20 tysi i za 210 tysi będą mieli bez specjalnego kombinowania gotowe samoloty a reszta z tych 400 pójdzie w "robociznę"...

Po co odkrywać Amerykę skoro ktoś już to zrobił wcześniej.

Ciekawe czy ten post doczeka się publikacji ;)

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-18 11:46:46

Aaa sorki nie przyzwyczaiłem się do układu tego forum jeszcze i nie zauważyłem poprzedniego ;)

Gamoń jestem ;)

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-18 17:33:21

Może i tak, moze to Miś na miarę naszych możliwości, ale może zamiast doszukiwać się od razu afery, przekrętu i sączyć jad na nieznanych sobie ludzi zastanowić się czy nie ma jakiegoś np źródła w przepisach (ultralajty?), że tak dużo ludzi nie tylko w Polsce (np Czechy) buduje repliki szmatopłatów właśnie w tej skali? Myślisz że producent kitów sam sobie ubzdurał że zrobić takie maleństwo zamiast normalnej wielkości samolotu? Dostępność silnika też pewnie nie ma znaczenia?

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-10-18 19:37:28

Nie sadzę, żeby skala robiła jakąś różnicę skoro firma która to robi robi dziesiątki replik różnych typów samolotów od I WW po II WW i robi je w większości wypadków w skali 1:1.

Można gdybać co jest przyczyną wyboru takiej a nie innej skali.
Silnik? Silnik to tylko kwestia wyboru, jest pełno różnych silników montowanych do tego typu replik. I na pewno nie są to repliki oryginalnych silników bo byłoby to bez sensu jeżeli chodzi o latające repliki.
Silniki mają bezawaryjnie działać i przede wszystkim stanowić o bezpieczeństwie tych latadeł. Dlatego, poza muzeami i pojedynczymi latającymi egzemplarzami w skali świata, najczęściej oryginałami zachowanymi w całości, do replik tego typu montuje się nowoczesne silniki gwarantujące:
A- niezawodność znacznie większa niż oryginały,
B- nadmiar mocy który też stanowi o bezpieczeństwie w czasie lotu.

Nie "pluję jadem" tylko racjonalnie oceniam pomysł.
1 - po co budować coś od zera skoro można kupić dokładnie takie coś i do tego sprawdzone.

2 - jeżeli ktoś wpadł na pomysł z kupnem to tylko jego prawo zrealizować go. jeżeli ktoś zdecydował zapłacić za to taka czy inną kwotę to tez jego prawo. Ja tylko sugeruję, że można taniej :P

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-11-15 00:00:37

Nehen ma całkowitą rację.

Jest to wyważanie otwartych drzwi. Kompletnie bez sensu. Ambitnym projektem byłoby to tylko wtedy, gdyby te Fokkery D.VII miały być w skali 1:1. Ale nie będą. Będą dokładnie takie (zmniejszenie 80-procentowe), jakie można kupić na profesjonalnym rynku za 8995 USD, czyli po dzisiejszym kursie za 32 495 zł (bez silnika). Silnik do tego latadła (Hirth) kosztuje 29,3 tys. zł. Łącznie za 61,8 tys. zł ma się replikę D.VII certyfikowaną przez FAA i tylko trzeba ją recertyfikować w Polsce, a to się dziś robi rutynowo.

Łącznie za trzy D.VII z profesjonalnego rynku trzeba dać 3 x 61,8 = 185,4 tys. zł

Na co więc aż 400 tys. zł?

Po prostu ktoś nie chce przyznać, że jest to nie tylko (fakt, sympatyczny) projekt z zakresu kultury historycznej, ale także projekt „prospołeczny” dający czasowe miejsca pracy. Poznań, wiadomo, bogaty, więc 214,6 tys. zł idzie w błoto nie wiadomo na co, chyba głównie na utrzymanie inspektorów ULC i koła naukowego polibudy poznańskiej.

To jest taki sam „rozsądny projekt”, jak androny wygadywane przez obecny MON, że sami sobie zrobimy śmigłowce transportowe i sami sobie zrobimy czołgi IV generacji.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-11-15 03:17:08

.... I to jest takie Wasze " rozsądne gdybanie " .... a w Świdniku już je klepią.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-11-15 11:28:13

W tej skali to nie replika, ale typowy UL/ULM. Jak już zauważyli inni - za te pieniądze można było kupić ich tak ze dwa razy więcej...

P.S.
A co w Świdniku klepią, za wyjątkiem niezbyt popularnego cywilnego śmigłowca?

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-11-15 16:10:32

Fokkery klapką 🤔

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-11-15 16:11:29

Klepią

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-11-15 23:45:22

Gdybym nie znał osobiście konstruktorów Irydy i gdybym nie wiedział, synem jakiego narodu jestem, to bym się z tego projektu śmiał. Ale jako pilotowi już mi się z głupoty w polskim lotnictwie przestało chcieć śmiać. 214 tys. zł idzie w błoto, żeby:

a) odbył się patologiczny polski „patriotyzm”
b) młodziaki z polibudy „skonstruowały” sobie coś, co na świecie jest dawno skonstruowane
c) ULC mozolnie certyfikował coś, co na świecie dawno certyfikowane

To jest taka sama aberracja umysłowa jak z Irydą. Polscy marzyciele, „konstruujący” Irydę po domach na umowę-zlecenie myśleli, że za 24 mln zł sklecą sobie samolocik wojskowy. Za równowartość 24 mln zł to w BAe Hawku dokonano modernizacji sekcji ogonowej i usterzenia dla US Navy, a nie skonstruowano cały samolot.

A więc wyrzucajmy pieniądze w błoto, bo to jest uświęcona tradycją mentalność w polskim lotnictwie.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:10:52

ble , ble a tera trochę konkretów ... Replika Fokkera D.VII, Airdrome Aeroplanes

- W dniu 30 stycznia 2017r. Politechnika Poznańska podpisała umowę na wykonanie montażu trzech płatowców samolotów Fokker D.VII. Zadania podjęła się firma Warsztat Lotniczy TZL Henryk Wicki ze Świdnika. W okresie od lipca do września w zakładzie odbędą praktyki studenci kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka.

- Producentem zestawów do montażu replik samolotów Fokker D.VII jest założona w 1989r. firma Airdrome Aeroplanes z USA, mająca w ofercie 22 zestawy do budowy samolotów z okresu I wojny światowej (Fokker, Nieuport, Bleriot, Sopwith). Zbudowano ok. 500 latających samolotów wykonanych z zestawów produkcji Airdrome Aeroplanes. Fokkery D.VII produkowane są od 2004r., zbudowano co najmniej 9 latających egzemplarzy.


W roku 2006 firma w ciągu 52 dni wykonała 4 latające repliki samolotów Nieuport 17 na potrzeby filmu Flyboys. W 2009r. replikę Morane L wykorzystano w filmie Amelia.

Samoloty wykonane są w konstrukcji aluminiowej nitowanej. W skład zestawu wchodzą rurki tworzące kratownicę, elementy okuć, dźwigary, wręgi, żebra, elementy usterzenia, podwozie, napędy sterów, fotel pilota, zbiornik paliwa, łoże silnika i pokrycie kadłuba oraz skrzydeł. Zastosowana technologia wymaga wykorzystania przy budowie jedynie podstawowych narzędzi (piła, wiertarka, nitownica, klucze). Samoloty spełniają wymóg dopuszczalnych przeciążeń dla kategorii Light Sport Aircraft w zakresie +4.4 G ÷ -1.8 G.
Rozbieżności proporcji poszczególnych wymiarów repliki względem oryginału (charakteryzującego się ogonem o ciężkiej konstrukcji) są efektem dopasowania położenia środka ciężkości. Skala 80% wynika z konieczności przystosowania konstrukcji do wymogów amerykańskiego prawa lotniczego w zakresie budowy samolotów ultralekkich.

Koszt zestawu do budowy repliki samolotu Fokker D.VII wynosi ok. $9400. W skład zestawu wchodzą elementy konstrukcji płatowca i opłótnienie bez awioniki, śmigła i silnika. Dostarczane są także atrapy karabinów maszynowych. Czas budowy płatowca z zestawu wynosi ok. 400 godzin. Producent zapewnia pełną dokumentację CAD, plany złożeniowe, dokumentację fotograficzną i filmową procesu technologicznego.

Osiągi z silnikiem 110 KM

rozpiętość 7,2 m
długość 4,6 m
wysokość 2,5 m
masa własna 215 kg
masa startowa 355 kg
prędkość
przeciągnięcia 55 km/h

przelotowa 150 km/h

maksymalna 165 km/h

wznoszenie 300 m/min

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:17:57

W dniu 22 marca 2017r. kurier DHL dostarczył przesyłkę z trzema zestawami do montażu replik samolotów Fokker D.VII do Warsztatu Lotniczego TZL w Świdniku. Przesyłka nieszablonowa, bo o wadze 600 kg i wymiarach 90 x 120 x 370 cm.

Wraz z przybyciem zestawów do Polski rozpoczynają się prace montażowe w zakładzie Warsztat Lotniczy TZL w Świdniku. Właściciel firmy, pan Henryk Wicki, od 2004r. zajmuje się montażem samolotów z zestawów, głównie RV-7/10 Van’s Aircraft (samoloty 2÷4 os. o prędkości przelotowej 330 km/h i masie startowej nawet do 1250 kg). Współpracuje z Muzeum Lotnictwa Polskiego przy renowacji silnika jedynego istniejącego egzemplarza samolotu PZL P11c. Wykonywał remonty samolotów TS-8 Bies, Jak-12, PZL 101 Gawron czy Stinson 108 Voyager z 1946r.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:20:19

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:20:29

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:20:40

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:20:50

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:21:00

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:24:13

Z doręczonych w marcu podzespołów służących do budowy replik samolotów Fokker D.VII powstały już elementy przypominające swym kształtem części samolotu. Projekt nabiera kształtu. Na szczególną uwagę zasługuje kunszt i dokładność z jaką powstaje Wielkopolska Eskadra Niepodległości Poniżej, kilka dowodów potwierdzających powyższe słowa.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:24:27

k

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:24:37

k

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:24:47

k

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:34:56

23 września 2017
Okres letni kojarzy się zazwyczaj z czasem wakacji i wypoczynku. Jednak w Warsztacie Lotniczym Henryk Wicki nie było chwili wytchnienia. Pracowano nad elementami szkieletami skrzydeł dla wszystkich trzech egzemplarzy, które gotowe są już do ostatecznego montażu na kadłubie płatowca.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:35:07

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:35:18

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:35:28

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:46:20

21 października 2017
Kolejny ważny punkt w harmonogramie budowy trzech replik samolotów Fokker D.VII. został zrealizowany. Wszystkie elementy szkieletowe zostały złożone i zamontowane na swoich miejscach. Efektem tych działań są trzy kompletne szkielety replik. Kolejnym etapem prac będzie montaż linek i popychaczy umożliwiający sterowanie samolotami w locie.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:46:47

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:46:59

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 03:47:10

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 10:39:09

"Ble ble"?

A to nie jest ble ble?: "Samoloty wykonane są w konstrukcji aluminiowej nitowanej".

"Wysoce profesjonalne" określenie lotnicze. Z jakiego to jest podręcznika budowy płatowców? Chętnie poznam autora. Sama tylko polszczyzna jest "ciekawa", nie mówiąc o terminologii lotniczej.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 12:00:42

PS.

Współczynniki obciążeń dopuszczalnych w tych samolotach są mniejsze, niż np. w starym drewnianym dwumiejscowym szybowcu Bocian. Wbrew pozorom tym szybowcem do dziś można kręcić przyzwoitą akrobację.

Repliki Fokkerów są jednak dość delikatne. Wielkich popisów akrobacyjnych to na nich nie będzie. Katalogu Aresti to się na nich nie pokaże, niemniej akrobację podstawową i może coś ze średniej ktoś na tym zrobi na pokazach.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-05 20:17:40

Woodheaven, dzięki że wrzuciłeś te zdjęcia, bo można zobaczyć, na co można liczyć w tych samolotach, jeśli chodzi o bycie przez nie replikami. Repliki to one są takie sobie, prawie żadne, głównie z grubsza, aby zachować przybliżoną geometrię, choć oczywiście w powietrzu nikt na takie rzeczy nie będzie patrzył.

Gwoli sprawiedliwości – opis techniczny Fokkera D.VII w jednej z polskich książek o samolotach z I wojny to też kuriozum. Widać, że autor nie ma pojęcia, o czym pisze, więc D.VII ma w Polsce pecha do pisania o nim językiem lotnictwa.

Oczywiście fajnie, że te trzy samoloty będą w Polsce. Ale „replikami” to one są tyle, o ile. Już sama konstrukcja skrzydeł oryginału i repliki pokazuje, że te repliki to są raczej takie sobie. Płótno na skrzydłach replik na pewno nie ułoży się tak, jak w oryginałach.

Oryginał D.VII miał bardzo interesujące skrzydło łączące w sobie rozwiązania skrzydeł kilku typów konstrukcyjnych, podczas gdy skrzydła replik to taniocha po najmniejszych kosztach i największej wytrzymałości, aby tylko w rzucie z góry trzymało kształty zbliżone do oryginału.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-06 18:19:52

Ale jaja - jak w tym dowcipie o "Radiu Erewań", gdy to ktoś zapytał redakcję czy to prawda, że w Moskwie Iwan Iwanowicz znalazł rower na Placu Czerwonym?

Słuchacz pyta redakcji:

Czy to prawda, że w naszym Poznaniu na Politechnice Poznańskiej powstają repliki trzech Fokkerów D VII?

No i Wood odpowiada - tak! To prawda drogi słuchaczu, ale NIEZUPEŁNIE - bo:

Nie w Poznaniu, ale w Świdniku.
Nie na Politechnice, ale w zakładach TZL.
Nie budują, ale kupili gotowce w firmie Airdrome Aeroplanes.
Nie repliki, ale tylko udające repliki ULM-y.

Gratulacje!

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-06 19:01:29

Gawiedz się nie połapie, a już tu policzono koszty i wychodzi że za zmontowanie wyjdzie więcej niż za zakup tych "replik".

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-07 00:35:39

Balans, Ty to potrafisz przyprawić o szeroki uśmiech przed snem. I dobrze :-)

No cóż, poznański zakup to będą trzy lekkie maluszki, podczas gdy prawdziwy D.VII aż taki mały nie był. Ten zakup to takie „cuś” oczko lepsze od motolotni :-)

Superwierne repliki D.VII w skali 1:1 są na świecie robione, jest do nich normalna dokumentacja produkcyjna, częściowo oryginalna, częściowo zrobiona w ramach tzw. odwrotnej inżynierii, ale jest, można robić pełnokrwiste repliki 1:1. Pytanie tylko o cenę – pewnie taka replika 1:1 i z materiałów jak z epoki kosztuje tyle, co te trzy 80-procentowe motolotnie D.VII.

Fajny filmik z budowy repliki Fokkera D.VII w skali 1:1
https://www.youtube.com/watch?v=dqG8CyhauY8

A tu słynny Kermit Weeks składa swoją replikę 1:1
https://www.youtube.com/watch?v=3RbJtBOhkks
https://www.youtube.com/watch?v=gOT8A2ZX6XM
https://www.youtube.com/watch?v=L8YnAq8ovL4

Dobrze na tych filmach widać, że D.VII nie był taki mały. I fajnie też widać całą technikę i technologię. D.VII miał – moim przynajmniej zdaniem – rewelacyjne skrzydła. Do ich konstrukcji zaczerpnięto wszystko to, co najlepsze w skrzydłach typu monospar; wszystko to, co najlepsze w skrzydłach dwudźwigarowych; wszystko to, co najlepsze w skrzydłach kesonowych. I to niestety dość boleśnie będzie widać w tych motolotniach D.VII, gdzie krawędź natarcia to zwykła rura i już począwszy od niej płótno na skrzydłach będzie się układało inaczej niż w oryginale.

Ale tak, jak pisze Fala – gawiedź i tak się nie połapie, i tak będzie się cieszyła. :-)

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2017-12-07 18:19:10

Tak ogólnie to szkoda, że za te pieniądze nie kupili do Poznania PRAWDZIWEJ repliki Fokkera D VII, a pewnie mogli.

No cóż może i chcieli dobrze, ale jak to już w naszym kraju bywa, wyszło jak zawsze...

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 05:58:36

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 05:58:49

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 05:59:02

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 05:59:28

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 05:59:46

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 06:00:32

,

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 07:56:50

Kratownica Fokkera w ramie montażowej.

Foto: www.dlapilota.pl

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 08:36:10

„...Marcin Ziółek
- Z tego co Pan opowiadał, dużym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniej jednostki napędowej…

Henryk Wicki
- Wspólnie z Politechniką długo się nad tym zastanawialiśmy. Według pierwszej wersji miał to być Rotax, ale doszliśmy do wniosku, że do samolotu z I Wojny Światowej nie będzie pasował dźwięk takiego silnika. W związku z powyższym zaczęliśmy rozważać zastosowanie starszych wersji Continentala, np. takich jakie są stosowane na samolotach Piper Cub. Pasują mocą i mają ładną charakterystykę dźwięku, natomiast trudna jest ich dostępność i są dosyć ciężkie, więc ten pomysł też upadł. Problem jest taki, że w oryginale Fokker miał silnik rzędowy, a takich silników dzisiaj się już nie produkuje. Ostatecznie zastosowaliśmy inne i dosyć ciekawe rozwiązanie. Znaleźliśmy firmę, która przerobiła silnik Volkswagena do zabudowy na samolot i to w atrakcyjnej cenie, bo za ok. 8 tys. dolarów, co jak na lotniczą jednostkę napędową jest dosyć atrakcyjną stawką.
Jednak musimy skonstruować własne łoże zawieszenia silnika i maskę, ponieważ większość silników to boxery, a one nie będą pasowały do wąskiego dziobu Fokkera. Tutaj nastąpi niewielka utrata wierności wyglądu w stosunku do oryginału, ale w zasadzie lepszego wyjścia nie było.
Nasz Fokker zostanie zbudowany w skali 80%. Oryginalnie miały one silniki o mocy ponad 200KM, a w naszym przypadku będzie to 100KM bo samolot nie będzie uzbrojony i będzie miał skrzydło duralowe, a nie drewniane, więc będzie lżejszy...”

http:///wiadomosci/dlapilota/tzl

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 14:34:06

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 14:34:37

Ooo.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 14:35:08

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 14:35:57

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-01-11 21:45:22

"Znaleźliśmy firmę, która przerobiła silnik Volkswagena do zabudowy na samolot i to w atrakcyjnej cenie"

Nie od dziś wiadomo że motor VW pasuje do takich latawców

Ale trza było inteligencje z polibudy wziąć..

Przynajmniej będą mieli co wpisać w cv jak w wieku 24-26lat pójdą pierwszy raz do pracy:)

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-27 05:21:46

Wielkopolska Eskadra Niepodległości wyruszyła do Poznania

Henryk Wicki, mechanik lotniczy, właściciel zakładu TZL w Świdniku, zakończył montaż trzech replik samolotów Fokker D VII na zamówienie Politechniki Poznańskiej. Wstępny oblot pierwszego samolotu już się odbył.

Wielkopolska Eskadra Niepodległości już odlatuje? Na razie odjeżdża. W czwartek dwa samoloty odjeżdżają na platformach do Poznania, gdzie staną 27 grudnia na Placu Wolności na wystawie statycznej. Potem jeszcze pojawią się 5 i 6 stycznia na lotnisku Ławica, z okazji 100-lecia jego zdobycia. Przypomnijmy: to nie są wierne repliki Fokkerów. To tak zwane 80 procent, nieco zmniejszone, ale wiernie oddające kształty i charakterystyki maszyn, które po zakończeniu I wojny światowej, porzucone przez Niemców, stały się zalążkiem polskiego lotnictwa wojskowego.

http://kurierlubelski.pl/wielkopolska-eskadra-niepodleglosci-wyruszyla-do-poznania/ar/13756664

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-27 05:23:09

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-27 05:23:27

l

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-27 05:23:48

l

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-27 05:24:04

l

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-27 05:24:20

l

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:44:57

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:45:16

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:45:32

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:45:51

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:47:35

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:47:52

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:48:13

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:48:28

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 02:48:48

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 06:44:17

,

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 21:58:53

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-28 21:59:27

.

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-29 20:48:19

F. Porsche chyba byłby dumny, chyba... ;))

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2018-12-29 21:48:38

to co tu jest pokazane,pomalowane na czerwono, równie dobrze może rekonstruować Fokkera dr1 ;)

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2019-01-08 01:31:37

A tymczasem .... Poznań Ławica

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2019-01-08 01:31:57

t

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2019-01-08 01:32:22

f

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2019-01-08 01:32:44

k

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2019-01-08 13:25:04

to makieta d II ?

RE: Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
2019-01-08 18:30:35

http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/13824/126/Albatros-D-II-Makieta

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.015
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.