Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-04 15:38:30

News z TT:
"Niedaleko m. Sulimy Patrol rozminowania nr 10 #15GBZ zabezpieczył i podjął niemiecki pocisk Rakete Werfer (ok 28cm) - były to tak zwane "latające krowy", które używane były między innymi podczas Powstania Warszawskiego."

 Linki sponsorowane
RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-04 15:42:18

ładniutka krówka :)

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-04 17:38:41

http://olsztyn.onet.pl/saperzy-wydobyli-i-zabezpieczyli-latajace-krowy/n2y0n93

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-04 18:03:25

"Dobierano serię tak, że były w niej 4 pociski burzące i 2 napalmowe."

To niemcy używali napalmu?!

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-04 18:47:13

A onetowi nie wierzysz?

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-08 14:20:07

@predi888 To niemcy używali napalmu?!

Z dzisiejszego punktu widzenia można tak powiedzieć.

Obecnie nazwą "napalm" określa się najczęściej wszystkie środki zapalające złożone z ciekłych węglowodorów (czyli mówiąc potocznie benzyny, nafty itp.) i substancji zagęszczających, które nadają całej mieszaninie konsystencję od gęstego syropu czy miodu poprzez galaretowaty żel aż po takie prawie stałe ciastowate "gluty", zależnie od potrzeby.

Klasycznie nazwą tą określano właśnie ów środek zagęszczający dodawany do benzyny, wynaleziony przez Amerykanina Louisa Fiesera z Uniwersytetu Harvarda. Była to mieszanina mydeł, czyli soli wyższych kwasów tłuszczowych - naftenowego i palmitynowego, stąd nazwa napalm - i metali takich jak wapń, glin czy potas. Potem nazwą tą zaczęto określać całą mieszankę zapalającą, nie tylko zagęstnik. W latach 60. firma DuPont wymyśliła mieszankę o zupełnie innym składzie - benzyna, benzen i polistyren - i oferowała ją pod nazwą handlową alecto. Ale nowa nazwa się nie przyjęła i dalej wszyscy mówili na to napalm i tak już zostało.

Niemcy w czasie II wojny stosowali bomby zapalające (np. Flam C 250 i 500) z taką właśnie mieszanką węglowodorów, natomiast raczej nie zagęszczali ich mydłami tylko niewielką ilością syntetycznego kauczuku (czyli w zasadzie wcale nie zagęszczali, żeby zagęszczać coś takim tworzywem toby go musiało być dużo, co najmniej ze 20-30% albo i z połowa, a u nich było bodajże 6%). Na niewielką skalę stosowali improwizowane bomby z podwieszanych zbiorników paliwa wypełnionych mieszaniną zużytych smarów i olejów silnikowych no i tu powiedzmy było coś bliżej, mydła w rodzaju naftenianu glinu są właśnie typowymi składnikami smarów.

Bardziej moją wątpliwość budzi zdanie "Dobierano serię tak, że były w niej 4 pociski burzące i 2 napalmowe." Nie słyszałem o tym nigdy i wydaje mi się to nieco podejrzane. Rakiety 28 cm (burząca) i 32 cm (zapalająca) choć podobne konstrukcyjnie różniły się bowiem balistyką. Donośność wyrzutni regulowano zaś klasycznie, zmianą kąta podniesienia. Gdyby załadować do jednej wyrzutni mix rakiet burzących i zapalających, to nie dałoby się wystrzelić ich na jeden cel, bo albo jedne upadłyby za blisko albo drugie za daleko.

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-08 14:52:39

Znając balistykę pocisku nie jest problemem ustawienie na cel, tym bardziej że nie były to precyzyjne rakiety. Na epokowych zdjęciach stuka zu fuss widać niejednokrotnie różne ustawienia wyrzutni.

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-13 11:04:20

@agnar11 "Znając balistykę pocisku nie jest problemem ustawienie na cel, tym bardziej że nie były to precyzyjne rakiety. Na epokowych zdjęciach stuka zu fuss widać niejednokrotnie różne ustawienia wyrzutni

Oczywiście, gdyby strzelano z pojedynczych skrzyń. Jednak na zdjęciach najczęściej widuje się je zblokowane po 4 na wspólnej ramie z jednym kątem podniesienia. A w takim razie w standardowej salwie byłoby 8 pocisków, a nie 6 jak opisuje tamten tekst.

Istniała 6-pociskowa wyrzutnia holowana na dwukołowym podwoziu, ale oczywiście też miała jeden kąt podniesienia dla wszystkich prowadnic.

W zasadzie więc tylko z wyrzutni na transporterze SdKfz.251 dałoby się chyba zrobić tę sztuczkę. Było tam 6 skrzyń zawieszonych pojedynczo na burtach wozu i chyba rzeczywiście miały indywidualnie ustawiany kąt podniesienia.

RE: Znaleziono Rakete Werfer
2018-01-17 10:25:46

.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.