Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-09 14:26:02

Nowa, 18. dywizja Wojska Polskiego będzie się składała z trzech brygad, jej dowództwo będzie się mieściło w Siedlcach - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dowódcą dywizji został gen. Jarosław Gromadziński.

Podjąłem decyzję o tym, aby utworzyć nową dywizję Wojska Polskiego. Ta dywizja z założenia musi być zlokalizowana na wschód od Wisły. Podjąłem decyzję, aby dowództwo tej dywizji mieściło się w Siedlcach - powiedział minister Błaszczak w Siedlcach podczas uroczystego apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych.

Szef MON poinformował, że nowa dywizja będzie składać się z trzech brygad. Już teraz w jej skład wejdą dwie funkcjonujące brygady: 1 Brygada Pancerna, która operuje w okolicach Warszawy i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która operuje na południowym-wschodzie RP - powiedział.

Ponadto - poinformował szef MON - powołana zostanie nowa brygada. Będzie ona składała się z żołnierzy, którzy przystąpią do służby wojskowej. Jest to dla mnie niezwykle ważne, aby proces naboru do zawodowej służby był dynamiczny. Chciałbym rozpocząć kampanię, którą nazwaliśmy kampanią "Zostań żołnierzem RP" - dodał Błaszczak.
Gen. Gromadziński: Najpierw dowództwo i sztab nowej dywizji
Formując nową dywizję trzeba najpierw utworzyć dowództwo i sztab; dowództwo musi być mobilne i zdolne zarządzać także jednostkami sojuszniczymi - mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński wyznaczony na dowódcę nowej dywizji wojsk operacyjnych.

Według niego dywizja musi się w większości składać z lekkich i mobilnych jednostek kołowych, w jej składzie powinna się jednak znaleźć także ciężka brygada, zdolna powstrzymać ewentualne uderzenie. Podkreśla, że dywizja nie będzie budowana od zera, w jej skład wejdą już istniejące jednostki, choć niektóre trzeba będzie przezbroić; część będzie też trzeba dopiero sformować.

Podkreślił, że dowództwo i sztab dywizji oprócz tego, że powinny posiadać zdolność do kierowania i zarządzania polskimi jednostkami - jak każda inna dywizja - musi być także gotowe przyjąć wsparcie sił NATO.

Na ostatnim ćwiczeniu Saber Strike 18 jako dowódca brygady miałem przydzielone wzmocnienie w postaci dodatkowych batalionów transporterów Stryker, batalionu artylerii rakietowej HIMARS, jak również batalion śmigłowców Apache. Musiałem się uczyć, jak to wykorzystać, bo takie rozwiązania są nietypowe na poziomie brygady; a na poziomie dywizji jest to normalne - podkreślił.

W warunkach wojny podprogowej, kryzysu, działań hybrydowych, ważny jest czas, to aby wojska pierwsze wyszły na strategiczne kierunki, uchwyciły kluczowy teren, jak również demonstrowały swoją obecność i gotowość do podjęcia działań - zaznaczył.

Gromadziński uważa, że wojsko powinno ćwiczyć nie tylko na poligonach, musi też znać teren, przez który musiałoby przejść w razie działań bojowych lub gdzie musiałoby walczyć.

Jestem zwolennikiem prowadzenia ćwiczeń poza poligonami, zwłaszcza powrotu do prowadzenia ćwiczeń stanowiskami dowodzenia w terenie cywilnym, jak również prowadzenie ćwiczeń taktycznych z wojskami w terenie cywilnym, czego najlepszym przykładem były realizowane przez ze mnie ćwiczenia BULL RUN - powiedział.

Gromadziński ocenił, że potrzebuje "góra pół roku na dokładną analizę i opracowanie szczegółowego harmonogramu formowania całej dywizji, łącznie z tym, jakie inwestycje budowlane i w których garnizonach są potrzebne".
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-powstanie-nowa-dywizja-z-dowodztwem-w-siedlcach,nId,2628854

 Linki sponsorowane
RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-09 16:05:12

Jeszcze tylko dywizjon gwiezdnych wojen powoła i będzie spełniony na stanowisku, nieogarnięty fantasta.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-09 18:33:25

E tam, Siły Kosmiczne R P i jesteśmy potęgą.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-09 22:34:17

Lekka dywizja to może i byłaby dobra by powstrzymać Czechów, na Rosjan potrzebna jest super, ekstra, mega ciężka dywizja. Ale od czegoś trzeba zacząć.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 00:52:54

Jeśli już od czegoś zacząć to od obsadzenia na stanowisku szefa MON kogoś kompetentnego , bez lokajskich skłonności.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 07:18:19

może Marian Janicki? ew amerykański generał Kuf Drahrepus.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 07:31:09

Tu rzeczony generał

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 18:30:11

To może oświeć mnie wszechwiedzący skąd kadry i sprzęt dla tej nowej formacji? Będzie drenaż już istniejących jednostek? Bo zakupy sprzętu jak się odbywają to każdy widzi, niedługo wojsko będzie chodzić w połatanych mundurach i butach.Jak na razie to najlepiej wychodzi rozbrajanie istniejącego wojska.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 19:25:05

Polska "to taka dziwna kraj" jak mawiał Zulu Gula, gdzie nic nie dzieje się na poważnie, a wszystko jest w oparach absurdu.

Tak jest i z tą "czwartą dywizją" - to nic, że trzy już istniejące dywizje nie mają obsadzonych chociażby w 90% etatów. To nic, że mają olbrzymie braki w wyposażeniu, ale właśnie z ich kanibalizacji powstanie czwarta! A to, że praktycznie na papierze + etaty sztabowe to nieważne, bo liczy się hasło "czwarta dywizja".

P.S.
I tak mamy szczęście, że tylko UPAina ma do nas pretensje terytorialne, ale oni mają zajęcie w Donbasie [Niemcy się już chyba pogodziły z utratą swoich ziem, a Litwa jest zbyt słaba aby odzyskać Suwalszczyznę], bo inaczej to marny by był nasz los...

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 19:47:53

Witam . Jestem pod wrażeniem ! Przy okazji gdyby wszystkie związki taktyczne pomnożyć przez 2 , dzieląc je na 2 ? 2 razy więcej batalionów pancernych , 2 razy więcej eskadr lotniczych … robi wrażenie .

A sprzęt ? Główny modernizator twierdzi że ludzie i zapał wystarczą .

Powodzenia .

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 21:43:20

Również jestem pod wrażeniem, że nareszcie po 30 latach zwijania WP powstaje nowa duża jednostka. Wiem, że wy zrobilibyście to wszystko szybciej i lepiej ale nie dane wam to, no i git.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 21:48:09

Zapytam się i ciebie expercie od wszystkiego , skąd sprzęt i ludzie?

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-10 22:28:44

O qurde, te genarały to jednak głupie so, zapomnieli, że dywizja musi mieć sprzęt i żołnierzy. No to klapa, jeszcze nie powstała a już trzeba likwidować, że oni nie pomyśleli o sprzęcie i ludziach.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 00:04:22

W normalnej sytuacji tak się właśnie robi: tworzy się z rezerw kadrowych sztab, bierze się 1/3 składu z jednostek już istniejących i dopompowuje nowym wojskiem.
Coś podejrzewam, że podstawowy sprzęt po cichutku trafi do nowej dywizji zamiast do WOT, a i kasa na resztę będzie spływać z takiego samego źródła.
Ot, zmienił się minister, zmieniają się priorytety.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 04:21:36

Erih, pacjent przez trzy lata rozbrajał WP , teraz lokaj osłabi jednostki już istniejące tworząc coś na co niema sprzętu i ludzi.Istniejących formacji nie daje się wyposażyć zgodnie z etatami, a tu taka fantasmagoria.Psu na budę to wszystko.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 19:04:49

Zacznijmy od tego, że naszą armię wykończył PACYFISTA Klich - likwidując w 2008 roku zasadniczą służbę wojskową. Swoją drogą, ten który psychiatrę zrobił ministrem MON, powinien za sabotaż trafić pod Trybunał Stanu.

Wraz z likwidacją poboru zaczął się szybki upadek naszego wojska - brak kadr do etatowego obsadzenia istniejących jeszcze jednostek wojskowych, brak specjalistów w wojsku bo ci olewają służbę za te pieniądze, no i wreszcie brak rezerw.

Aż trafił się psychol, który postanowił to zmienić - tworząc kosztem wojsk liniowych własnych "wyklętych", czyli partyzantów z wyciętego przez arcy-szkodnika lasu. Zrobiło się jak w tym dowcipie o całowaniu tygrysa - i śmieszno i strasznie...

Teraz jest chyba jeszcze "śmieszniej", bo w sytuacji bardzo dużych braków kadrowych dla obsadzenia trzech dywizji, tworzy się czwartą i to w oparciu o ... 21 Brygadę Podhalańską!

Czuwaj!

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 19:14:49

Czyli wyspecjalizowani w walce górskiej mają się topić na bagnach, ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości jaki cel ma ten poroniony pomysł?

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 19:20:11

Czyli jednak potrafisz napisać coś z sensem.

"Zacznijmy od tego, że naszą armię wykończył PACYFISTA Klich - likwidując w 2008 roku zasadniczą służbę wojskową. Swoją drogą, ten który psychiatrę zrobił ministrem MON, powinien za sabotaż trafić pod Trybunał Stanu.

Wraz z likwidacją poboru zaczął się szybki upadek naszego wojska - brak kadr do etatowego obsadzenia istniejących jeszcze jednostek wojskowych, brak specjalistów w wojsku bo ci olewają służbę za te pieniądze, no i wreszcie brak rezerw."

Ale później było już tylko gorzej....

Pewnie słyszałeś, że Putin jest przekonany, że za kilka lat, gdzieś w między 2020-30 dojdzie do konfliktu więcej niż regionalnego przy granicach z Rosją. To tak a propos.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 19:23:40

Fala- Siedlce, bo albo matecznik któregoś przez naród wybranego, albo chodzi o to, żeby "zielone ludziki" nie mogły najkrótszą drogą na Białoruś Patriotów wywieźć.


"Pewnie słyszałeś, że Putin jest przekonany, że za kilka lat, gdzieś w między 2020-30 dojdzie do konfliktu więcej niż regionalnego przy granicach z Rosją."

Les- do 2025 to one, w tych Siedlcach, nawet nowych onuc* nie dostaną a Ty coś o Putinie i zagrożeniu :-)


* na marginesie genialny wynalazek...

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 19:56:26

Yety, w takim tempie rozbrajania WP to do 2020-2030 pozostanie jedynie Sztab Generalny.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 22:04:03

Że onuc nie dostaną, to jestem pewien. Człowieku, czasy cekaemistów spod Lenino już dawno się skończyły a razem z nimi era onuc w naszym niezwyciężonym WP. Ocknij się bo nie nadążasz.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 22:06:29

Racja. Po co im onuce, gdy nie mają obuwia?

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 22:14:16

Z butami to coś na rzeczy może być, bo kiedyś pojechałem na strzelnicę we własnym obuwiu ponieważ nie mieli mojego numeru, choć nie był jakiś skrajny.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-11 23:53:17

Bjar, to piszesz że psychiatrę pacjent wysiudał? I w dodatku kontynuuje jego dzieło?
Masz rację.
Niemniej, niechęć do poboru była tak powszechna, że coś z tym trzeba było zrobić.
Tyle że likwidując pobór, nie zrobiono nic więcej, bo politykierzy liczyli że warunkach bezrobocia służba wojskowa nawet bez perspektyw i dodatkowych benefitów będzie atrakcyjna.
A tu się okazuje że nie bałdzo, bo atrakcyjniejszy jest wyjazd za granicę, którą to politycy szeroko otwarli...
Ci sami politycy.

zaś co do sprzętu, to ten można wyprodukować lub kupić, tylko trzeba się skupić na realnych potrzebach, a nie miotać się jak panna negocjowalnego afektu pod klientem. Od jednego ambicjonalnego projektu do drugiego.

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-12 01:50:06

Erih, co do zakupów to w ciągu trzech ostatnich lat udało się zakupić długopisy bojowe , jakieś duże ilości słodyczy, no i bez przetargu samoloty do wożenia tłustych d..p.Jeśli coś pominąłem to proszę mnie poprawić.Acha odwiedzono pewne złomowisko z zamiarem kupienia nic za duże pieniądze,ale ktoś tam podobno komuś świnię podłożył, ewentualnie dwaj faceci mówiący po polsku nie mogli zrozumieć jeden drugiego.Zresztą polecieli do Nowej Zelandii a wylądowali w Nowej Irlandii i okazało się że nikt z wycieczki nie wie po co tam polecieli.Czy w takim stanie umysłu decydentów może coś sensownego się udać?

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-12 10:20:10

http://www.portal-mundurowy.pl

"Czwarta dywizja nabiera kształtów

W niedzielę, 9 bm. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystego apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych w Siedlcach oficjalnie poinformował, że podjął decyzję o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego. Dowództwo 18 dywizji będzie ulokowane w Siedlcach, zaś nominację na dowódcę nowego związku taktycznego z dniem 17 września otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński.

Zdaniem szefa MON, to doświadczony dowódca, który co prawda krótko był zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, ale wcześniej przez ponad dwa lata dowodził 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Ma 46 lat, czyli jest w takim wieku, w którym jest „gotowy do podejmowania nowych wyzwań".

Gen. bryg. Jarosław Gromadziński obejmie obowiązki z dniem 17 września br. - To nie przypadek – podkreślił minister, wyjaśniając nadanie numeru jednostce. Nawiązuje on do roku odzyskania przez Polskę niepodległości. 98 lat temu w Bitwie Warszawskiej wyróżniła się bowiem 18 Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją.

18 Dywizja Zmechanizowana ma spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowa ( na razie nie podano do kiedy – przyp. red.) , do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Minister zapewnił, że powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej. Jej podstawowym zadaniem będzie bowiem obrona terytorium RP.

Nowa dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie dopiero utworzona. Gen. bryg. Jarosław Gromadziński zapewnił , że zadanie zostanie wykonane, choć nie będzie łatwo, bo potrzebne będą koszary, sprzęt i ludzie. Z pomocą ma przyjść resort obrony narodowej i pomóc w sprawie naboru żołnierzy zawodowych m.in. poprzez zmianę przepisów usprawniających rekrutację. W tym celu MON ma niebawem uruchomić nową kampanię informacyjno-promocyjną o nazwie „ Zostań żołnierzem RP" . Narybkiem mają być m.in. absolwenci klas mundurowych, a także wojska obrony terytorialnej. Czy to oznacza, że będzie m.in. skrócony trzyletni okres dla „terytorialsów”, po którym będą mogli wstąpić do służby zawodowej, tego nie wiadomo, bo nie znamy jeszcze szczegółów zapowiadanych nowych przepisów. Minister Błaszczak chce jednak wykorzystać energię i zapał młodych ludzi, aby stworzyć nową brygadę wojsk operacyjnych.

Więcej szczegółów o planach utworzenia nowej dywizji poinformowano podczas debaty zorganizowanej przez Defence24.pl, która odbyła się podczas pierwszego dnia trwania Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz wypowiedzi nowo mianowanego dowódcę dywizji dla mediów. Polska dywizja liczy przeciętnie dziewięć batalionów pancernych lub zmechanizowanych, tzn. trzy brygady po trzy bataliony. Wyjątkiem jest obecnie tylko 16 Dywizja Zmechanizowana w Białobrzegach, której podlegają cztery brygady, w tym 1 Brygada Pancerna w Warszawie-Wesołej

Zdaniem gen. Gromadzińskiego budowę trzeciej brygady w nowej dywizji można rozpocząć na przykład na bazie batalionów zmechanizowanych w Chełmie i Zamościu, obecnie podporządkowanych 1 BPanc. W skład nowej brygady musiałyby wejść nowy sztab i inne pododdziały – bataliony dowodzenia i saperów oraz dywizjony przeciwlotniczy i artylerii, który jest w Chełmie. Nowa dywizja na wschodzie kraju powinna być lekka i mobilna. Jej tworzenie należy rozpocząć od modułowego dowództwa, szkolonego szczególnie pod kątem przyjęcia wsparcia sojuszników i reagowania poniżej progu wojny. Swoją koncepcję gen. bryg. Jarosław Gromadziński przedstawił w rozmowie z Defence24.pl.

Z lokalizacji nowej dywizji bardzo są zadowolone władze Siedlec i mieszkańcy, którzy wczoraj tłumnie przybyli na uroczystość. Mogli zobaczyć sprzęt wojskowy z 1 Brygady Pancernej, 15 Brygady Zmechanizowanej i 11 Pułku Artylerii, m.in. czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz samobieżną haubicę Krab.

General brygady Jarosław Gromadziński oraz prezydent miasta Siedlce podpisali list intencyjny zapowiadający dobrą współpracę pomiędzy 18 Dywizją Zmechanizowaną a miastem Siedlce."

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-12 23:34:35

Fala, jedyny program który wydaje się być realizowany to zakup MSBS, tylko że to oczywiście nic, w stosunku do potrzeb. Natomiast kupa bardzo obiecujących projektów czy to wdrożeniowych czy zakupowych, gdzieś się rozpłynęła. No, jeszcze coś się słyszy w temacie Narwi i Wisły, ale też za mało.
Za to taktyczne długopisy, o tak, to jest towar pierwszej potrzeby!

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-13 19:16:20

A czym my byśmy odpowiedzieli?

"Rosja prywatnie ostrzegła sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa, że jeśli doszłoby do wojny w krajach bałtyckich, Moskwa nie zawahałaby się użyć małej taktycznej broni jądrowej przeciwko NATO - pisze Bob Woodward w swojej nowej książce "Strach".

RE: Powstanie nowa dywizja z dowództwem w Siedlcach
2018-09-16 21:50:58

Mądrego człowieka to aż miło posłuchać:)

http://www.defence24.pl/powinnismy-miec-piec-dywizji-gen-skrzypczak-w-programie-skaner-defence24

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.008
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.