Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Polska odzyskała samochód, używany przez wojsko Andersa. W ceremonii brał udział prezydent
2016-09-21 22:20:44

Prezydent Andrzej Duda w środę w Nowym Jorku wziął udział w ceremonii przekazania stronie polskiej samochodu pancernego Dingo. Pojazd, który w czasie II wojny światowej był używany przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

W czasie II wojny światowej produkowane w Wielkiej Brytanii samochody pancerne Dingo stanowiły wyposażenie pułków pancernych i rozpoznawczych, w tym w I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz II Korpusie gen. Władysława Andersa. 15. Pułk Ułanów Poznańskich wchodził w skład 14. Wielkopolskiej Brygady Pancernej w ramach 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej Korpusu generała Władysława Andersa.

Samochód udało się odnaleźć m.in. dzięki pomocy dyrektora Polish-American Museum w Port Washington na Long Island, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku Geralda Kochana oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii. W ceremonii przekazania pojazdu uczestniczył jego poprzedni właściciel John Gradomski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Pozyskany przez Polskę w Stanach Zjednoczonych Dingo będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafi do naszego kraju.

http://wiadomosci.dziennik.pl/...-samochod-uzywany-przez-wojsko-andersa-w-ceremonii-bral-udzial-prezydent.html

 Linki sponsorowane
RE: Polska odzyskała samochód, używany przez wojsko Andersa. W ceremonii brał udział prezydent
2016-09-21 22:32:29

http://odkrywca.pl/unikalny-zabytek-z-ii-wojny-swiatowej-trafi-do-polski,754468.html#754468

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.