Skocz do zawartości

Polskie czolgi .. - [pytania techniczne]


Rekomendowane odpowiedzi

Mam garsc watpliwosci i prosilbym o ich wyjasnienie.

- Czy sylwetka 9TP(*) prezentowana w monografii dotyczacej 7TP jest oparta na jakichs materialach, czy jest to lekkie s-f"?

- Jak rozumiem dziwny (lamany) ksztalt wanny 10TP jest dziedzictwem" z czolgu typu Christie ? [kolowo-gasienicowy]
I zwiazane to jest ze skrecaniem kol (gdzies mi sie obilo o oczy takie zdjecie wlasnie, ze skreconymi dwiema pierwszymi parami kol).
Jednak, czy wersja rozwojowa 14 TP rowniez posiadala taka wanne, czy tez jej ksztalt byl juz prosty - bez tego uskoku"?

(*) - juz wyjasniam skad to 9TP, otoz prawem kaduka" jesli czolg o masie projektowej 4 tony (PZInz 140) nosi oznaczenie 4TP, czolg 7-mio tonowy - 7TP, 10-cio tonowy - 10TP, to logicznym wydaje sie, ze czolg 9-cio tonowy bedzie oznaczany 9TP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To jest S-f. Nigdzie w źródłach nie wystepuje nazwa 9Tp. Wymyślił ją Magnuski. Tak samo wygląd pojazdu. Znany jest opis zmian czołgu, ale je dotychczas nie widziałem żadnego zdjęcia, ani żadnego wiarygodnego rysunku tych zmian. I nie tylko ja.

2. Wg założeń układ kołowo-gąsiennicowy nie sprawdził się i w 14Tp z niego zrezygnowano - od razu założono, że będzie to czołg czysto gąsiennicowy. Nawet w opisach jest informacją, że dizęki temu będzie więcej przestrzeni w kadłubie. Należy więc przyjąć, że wanna miała mieć inny kształt. Jaki? Niewiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi Panów rozczarować. Sylwetka 7TP wzmocnionego" (tak w dokumentach) zachowała się w 3 rysunkach. Został nawet wykonany model plastykowy w skali 1:35. Jest w Muzeum Techniki na wystawie Ogólnopolskiego Przeglądu Modelarstwa Redukcyjnego.
Odnośnie 14TP wiadomo tylko częściowo jakie zmiany miały być w stosunku do 10TP. Rysunek boczny w dokumentach jest schematyczny i bezwartościowy.
P.Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ozczarowac" ?
Rozumiem, ze ten rysunek (7TP wzmocniony/9TP) byl juz publikowany w jakiejs pozycji literaturowej?
Jesli tak, to w jakiej ?
Ja sie z nim nigdzie nie spotkalem (ale pewnie jak zwykle zle szukalem)

A co do 14TP, to mnie interesuje, czy nadal zostalo to, ze czesc przednia wanny kadluba jest wezsza niz tylna. Bo o ile w 10TP mialo to jakikolwiek sens (kolowo-gasienicowy naped) o tyle we wpelni gasienicywom 14TP sensu tego raczej ne ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czołgi zatwierdzone do produkcji wyglądały jak ten na rysunku?

Bo podobno były dwa projekty modernizacji 7TP. A wybrany projekt nie przewidywał istotnych zmian w ukształtowaniu pancerza (chodzi mi o mniejszy gabarytowo silik i co za tym idzie obniżony pancerz w tylniej części).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do produkcji został zatwierdzony 7TP wzmocniony z silnikiem dieslowskim. Z wersji z silnikiem 725 zrezygnowano argumentując m.in.tym, że w sytuacjach awaryjnych diesel i na spirycie pojedzie. We wrześniu nie raz były takie przypadki, że w gorzelniach w paliwo się zaopatrywano.
P.Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie