Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Historia do I Wojny Światowej
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-14 18:37:00

Od pewnego czasu poszukujemy w naszym kraju miejsc, które w jakiś sposób związane są z czasami epmire'u. Niedawno przedstawiliśmy w serwisie http://napoleon.gery.pl kilka takich obiektów. Były to nekropolie z czasów wojen napoleońskich oraz pomniki upamiętniające ten okres. Wciąż szukamy informacji oraz fotografii, które mogłyby przybliżyć takie miejsca naszym czytelnikom.
Być może ktoś z Państwa podczas wędrówek i poszukiwań natknął się na interesujące nas obiekty?
Prosimy o kontakt osoby, które byłyby skłonne nam pomóc. Wszelkie informacje prosimy kierować na adres: wlonab@wp.pl

 Linki sponsorowane
RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-14 19:23:00

Na Gdańskich fortach pomnik poległych żołnierzy rosyjskich.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 00:11:00

Dziekuje za namiary, choc ten pomnik jest mi akurat znany. Bardziej interesują mnie przydrożne, zapomniane niekiedy obeliski lub nekropolie. Może coś jeszcze komuś się nasuwa?

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 10:01:00

W Chojnicach koło mleczarni jest cmentarz żołnierzy francuskich zmarłych w pobliskim szpitalu.Zachowały się tylko szpalery drzew i jakies betony ale chyba to póżniejsze.Pzdr.Ryszard

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 10:15:00

W miejscowości Krzywosądz właściwie to wioska jest figura w polu z okresu napoleońskiego.była w niej chyba nawet taka mała rzeżba żołnierza napoleońskiego.
Pozdrawiam Etam.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 11:07:00

Byłbym ostrożniejszy. Posty te są czytane również przez hieny cmentarne i wkrótce te miejsca będą dokumentnie zryte.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 12:31:00

Dziękuję za informacje, tym bardziej, że są one dla mnie zupełną nowością :)
Jeżeli powyższe obawy mają przełożenie na rzeczywistość, proszę kierować kolejne informacje na mój e-mail podany w pierwszym poście.
Liczę bardzo na Waszą pomoc.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 12:38:00

Raned bym nie demonizowal. Z resztą wystarczy poczytać o tamtym okresie. Za wojskiem ciągnely hieny, maruderzy. Polegli od razu byli grabieni ze wszystkiego (ranym w zimie zabierano ubranie itp.)., resztę rabowalo chlopstwo.
Wiec nie sadze aby jakowes hieny cmentarne byly by tym zainteresowane. Zas temat jest bardzo ciekawy i chetnie się wiecej dowiem.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 13:15:00

Zgadzam się z Mietkiem. Poległy lub ranny był "odzierany" przez kolegów, przeciwników czy też miejscową ludność ze wszystkiego, co miało jakąkolwiek wartość. Na pewno nic cennego nie znalazło się w grobach zmarłych w lazarecie. W przypadku np. Powstania Listopadowego zjawisko "odzierania trupów" oraz obrabowywania rannych i jeńców opisał m.in. mjr Leon Drewnicki we wspomnieniach "Za moich czasów". Poza tym nawet jeżeli przy zmarłym były jakieś drobne metalowe przedmioty - to chyba niewiele jest wykrywaczy które zlokalizują je przy zmarłym, jeżeli jest on pochowany głęboko. Dlatego też wydaje mi się, że umieszczone w tym wątku informacje na temat miejsc związanych z wojnami napoleońskimi nie będą raczej wykorzystywane przez hieny cmentarne.
Mieszkam natomiast w rejonie potyczki pod Grochowem, stoczonej 25 kwietnia 1809 r. przez WP z armią austriacką. Na pobojowisku nie zachował się niestety żaden ślad po tym zdarzeniu, nie słyszałem o żadnych znaleziskach z epoki, mało kto nawet wie, że w miejscu gdzie stoi jego dom walczyli i ginęli żołnierze. Mam jedynie przypuszczenia, że pusty placyk przy jednej z uliczek (która kiedyś była odcinkiem starego traktu litewskiego) skrywa ponurą tajemnicę - ale nie mam pomysłu jak to sprawdzić.
Pozdrawiam
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 13:47:00

Mam już dość sporo ustaleń związanych z tematem. Jeśli ktoś jest szczególniej zainteresowany sprawą pomników i nekropoli napoleońskich proszę o sygnał, a umieszczę tutaj jakieś ciekawe informacje.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 14:06:00

Ja interesuję się również okresem wojen napoleońskich, a zwłaszcza wydarzeniami, które miały miejsce na ziemiach polskich i chętnie bym poczytał o pomnikach i nekropoliach z tego okresu na forum.
Warto by w przyszłości pomyśleć o zebraniu dostępnej wiedzy na ten temat i opublikowaniu w formie przewodnika, tak jak uczynił to Pan Tomasz Chludziński - wydając "Śladami Powstania Listopadowego".
Pozdrawiam
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 14:12:00

Na razie musisz się zadowolić tym, co ukazuje się w serwisie http://napoleon.gery.pl Radzę pogrzebać w archiwum, jest już tego dosyć sporo.
A w przyszłości? Kto wie? Może coś z tego wyjdzie.

Tak więc na początek sprawa, która mnie osobiście szczególnie zbulwersowała:

Pomnik, który odnosi się do wydarzeń sprzed prawie dwustu lat, stoi w Krzemieniu. Upamiętnia on pochówek kilku tysięcy żołnierzy francuskich i polskich zmarłych podczas odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy, tzw. traktem napoleońskim, w 1812 r., a byli to tylko ci, którym udało się sforsować rzekę Bug. Część z nich nie doczekała nawet tego i tylko dzięki ofiarności towarzyszy broni ich ciała mogły spocząć na polskiej ziemi (Krzemień znajdował się już na terenie Księstwa Warszawskiego). Historia wystawionego pierwotnie bezimiennym bohaterom pomnika sięga 1936 r. Niestety miejsce pochówku jak i sam pomnik sprofanowano i zniszczono, dokonał tego tutejszy aparat komunistyczny w latach 60-tych XX wieku. Dyrektor tutejszej szkoły był do tego stopnia perfidny, że w miejscu pochówku wybudował szkolne szalety. Na szczęście w 1993 r. z inicjatywy miejscowych patriotów pomnik odbudowano (niestety już w innym miejscu).

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 14:41:00

OK, powiem wprost, nie tylko hieny cmentarne ale użytkownicy wykrywaczy metali. Takie pismo jak Archeologia żywa od kilku lat nie podaje nazw miejscowości i pisze głównie o wykopaliskach w Namibii czy Egipcie, bo jakiekolwiek wyjawienie nazwy miejscowości przyciągało poszukiwaczy z wykrywaczami. Jeszcze 10 lat temu było wiele pomników wielu bitew po których już dzisiaj nie ma nawt śladu, dzięki hienom cmentarnym, złodziejom figur, zbieraczom złomu itp.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 15:20:00

Raned. Dla złodziei złomu jest wszystko jedno co to jest byle było złomem.

O napoleońskich grobach był tez wątek:
http://www.odkrywca-online.com/...iletab=jedna&sub=pokaz_watek&ktory=12593&id_forum=0&&sq=Wilno&wi=13405#13405

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 18:02:00

Nie wiem ,czy ta informacja już jest? Przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa,blisko wioski Szprotawka przy drodze leży kamień upamiętniający zniszczenie tej wioski przez wojska rosyjskie;podobno gdzieś w okolicach tej wioski jest zbiorowa mogiła żołnierzy zmarłych w lazarecie,ale nikt tego grobu nie znalazł (do przeszukania ładnych parę hektarów lasu).Krąży też opowieść,że gdzieś jest zakopana francuska (bądź rosyjska)kasa pułkowła.Były też jakieś drobne potyczki,bo czasem znajduje się drobiazgi,głównie rosyjskie.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 21:34:00

Co do Szprotawy, to już coś mam na ten temat:

Niejednokrotnie w Szprotawie hucznie obchodzono urodziny cesarza niezwykle iluminując całe miasto. 27 maja 1813 r. miała miejsce bitwa, podczas której Francuzi wyparli Rosjan z miasta. Wycofujące się oddziały rosyjskie wysadziły wtedy w powietrze swój skład amunicji, przez co wybuchł wielki pożar pochłaniający wschodnie rubieże Szprotawy. Do dnia dzisiejszego zachowały się bogate opisy tamtych wydarzeń. W archiwach francuskich zachował się m.in. taki fragment (dotyczący już odwrotu wielkiej armii): „...tegoż dnia podjęto działania mające na celu ukrycie kasy wojennej: część zakopano na obszarze majątku [cenzura - coby nikt nie pojechał kopać :)]Niemcy przypuszczają, że skrzynie zostały odnalezione przez Neumanna - późniejszego właściciela majątku w [cenzura].

Pamiątką z tamtych dni jest kamienny pomnik stojący przy szosie do Szprotawki, po lewej stronie, ok. 0,5 km przed wsią.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 22:36:00

Ślesin niedaleko Konina, biała piękna Brama Napoleońska.Wybudowano ją ,bo mial przez nią przejeżdzać Napoleon, niestety jego droga wiodła inaczej.Ale brama,coś w rodzaju łuku triumfalnego pozostała.Grzebiuszka

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-15 22:37:00

Ślesin niedaleko Konina, biała piękna Brama Napoleońska.Wybudowano ją ,bo miał przez nią przejeżdzać Napoleon, niestety jechał inaczej.Ale brama,coś w rodzaju łuku triumfalnego pozostała.Grzebiuszka

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-16 15:18:00

Wierzchowice koło Głogowa. Według "Archiwali do archeologii dawnego obszaru Kreis Glogau" znajduje się grób z okresu wojen napoleońskich. Badania przeprowadzone w 1932 roku przez niemców. Obecnie stanowisko bez dokładnej lokalizacji i numeru.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-16 23:41:00

Ślesin jest ogólnie znanym miejscem i nie zaskoczyło mnie to zbytnio. Może mało kto wie, ale takich łuków triumfalnych jest w Polsce więcej. Jeden z nich stoi w Jabłonnie. Wzniesiony przed rokiem 1842 wg projektu Henryka Marconiego dla uczczenia pamięci księcia Józefa Poniatowskiego - jednego z właścicieli Jabłonny. Na zwieńczeniu napis: "Poniatowskiemu". Posągi przedstawiają wojowników rzymskich i niewiasty z tarczami.

Co do tego tego cmentarza w Chojnicach: czy to na pewno nekropolia żołnierzy napoleońskich z czasów I Cesarstwa? Sporo takich cmentarzy również z okresu wojny francusko-pruskiej 1870-71. Stąd moje wątpliwości.

Próbowałem sprawdzić Krzywosądz i trafiłem na kapliczkę... ale poświęconą powstańcom styczniowym, więc pytanie: skąd wiadomo, że ta wzmiankowana związana jest z epoką napoleońską?

Wierzchowice koło Głogowa - no cóż, wypada żałować, że nie można podać lokalizacji.

Pozdrawiam i ciągle liczę na pomoc.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 00:35:00

Jak zeszło na Chojnice, to w tychże okolicach (Czarna Woda?), jest droga nazywana "Drogą Francuską", czy podobnie, bo budowana przez Francuzów (info z jakiejś książeczki dotyczącej regionu). Może ktoś wie więcej, jak nie to będę musiał znaleźć stare notatki:)

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 08:36:00

Troszkę schodzimy na inny tor. Miało być o nekropoliach napoleońskich, a nie o miejscach gdzie przebywali czy obozowali francuzi. W historii miast mało jest info na temat tych mogił. Obrona Głogowa przez francuską załogę trwała jakieś 3 miesiące, a poddali się z powodu głodu. Nie wiadomo ilu poległo dokładnie ani gdzie są ich groby. Historia jest zbyt uboga i milczy.
Może zatem jednak rozwiniemy wątek o obozowiska? Temat epoki napoleońskiej jest bardzo interesujący może dowiemy nowych faktów potwierdzonych fantami z tego okresu.

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 09:21:00

Cześć !!
Pozwolę sobie odpowiedzieć na post dotyczący "drogi francuskiej" jeżeli ktoś by chciał coś dodać to chętnie przeczytam, gdyż to jest już wszystko co wiem na ten temat.
Droga ta podobno nazywała się "Drogą Napoleona".Skracała drogę przez B.Tucholskie, zbudowana na rozkaz cesarza.
Przebieg ok. 60 km: Plaskosz-Gołąbek-Gacno-Trzebiny-Osie-Tleń-Nowe.
Miejscami była brukowana,w późniejszym czasie kamień cześciowo wykorzystano do budowy nowych dróg.
Przebiegała mostami przez trzy rzeki:Brdę,Czarną Wodę i Mątwę.
Podobno jest jej zdjęcie w książeczce pt: "Die Tuchler Heide "in Wort und Bild".Aut.: J. Mu:hlardt wydanej w Gdańsku w 1908 roku.
Może komuś udało by się ją zeskanować i umieścił by foto ?
Czytałem że to nie jest jedyna droga wybudowana przez WA, drugi trakt ma biec z Torunia poprzez Paparzyn do Grudziądza.

Pzdr. fedrunkRE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 09:36:00

Nanook1978 - nie miało byc tylo o nekropoliach ale o innych miejscach, więc obozy też wchodzą w temat.
Fedruk - super, dzięki za informacje. Z tego co pamiętam, było też o szpitalu, czy obozie dla budujących drogę.Wiesz cos na ten temat?

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 10:06:00

Skoro tak to dla informacji. Wielki obóz koło Głogowa za wsią Brzostów, obóz w Królikowicach koło Bytomia Odrzańskiego (miejsce jest zaznaczone na mapach jako "francuska sosna"), tak naprawdę rośnie tam dąb zasadzony przez fancuzów podczas urodzin cesarza. Obóz sie wówczas spalił z powodu widowiskowych fajerwerków), niestety poszukiwania niepotwierdziły tego, brak jakichkolwiek fantów w tym miejscu. Może historycy sie pomylili z lokalizacją miejsca?. Może ktoś coś na ten temat wie?

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 10:23:00

Twierdza Modlin - pierwsze fortyfikacje w widłach Bugu i Narwii wykonali właśnie Francuzi. Najbardziej znanym obiektem jest tzw. Reduta Napoleona. Trafiło się kilka napoleońskich guzików.
PZDR.
Daniel

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-17 21:05:00

W sprawie opisanej powyżej "Drogi Napoleońskiej"
Znajdowała się (podaję stan z 1913) na trasie z Osia przez Zatokken (?) do Klinger (?), 9 km (od Osia) "Blisko
dzisiejszej szosy (Osie-Klinger) leży stary szlak pocztowy prowadzący z Tucholi do Nowego, zwany Drogą Napoleona. Prowadzi on z Tucholi przez Plaskau (?) i Junkerhof (?) do starej stacji pocztowej Klinger Krug (?). W 1812 r. droga ta była do tego stopnia piaszczysta, ze po stromym podjeździe nie można było toczyć armat i mieszkańcy byli zmuszeni wybrukować wjazd pod górę. Francuski bruk (tej drogi) zachował się częściowo." (ilustracja obok)
Pozdrawiam

RE:Pomniki i cmentarze napoleońskie
2003-11-19 13:24:00

Witam Wszystkich i dziekuję Castiglione za fotkę !!

Czy drogi budowane przez WA miały jakieś cechy charakterystyczne np. szerokość,czy były tyczone prosto, wzór cesarstwo rzymskie ?
Plaskau - Płazowo
Klinger - Tleń
Junkerhof - wchłonięte przez Tucholę ?
Zatokken - ?

I jeszcze jedno pytanie :
W jakiej odległości od obleganego miasta budowano wtedy obozy wojskowe, właśnie od czego to zależało ??
Czy przy takim obozie nie mogą znajdować sie również groby żołnierzy ? A moze chowano ich na miejscowych cmentarzach, a jezeli byli np.prawosławni ?

Pzdr. fedrunk

RE:Pomniki i cmentarze napoleoñskie
2003-11-19 14:17:00

Na południe od Łodzi jest taka wieś Kalinko i podobno droga przez nią przechodząca została zbudowana dla Napoleońskich wojsk.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-19 16:04:00

Dzięki fedrunk za rozwikłanie tych niemieckich nazw miejscowości. To nie mój teren, więc miałem z tym pewne kłopoty. Co do Tlenia - ponoć jest tam taki obiekt, który miejscowi zowią "Górką Francuską". Czy wiadomo coś Ci o tym? A może ktoś inny pomoże? Ponoć takie "górki" znaleźć można też w Iłownicy i Ostrowitem. Liczę na to, że ktoś z tych okolic się zlituje i napisze kilka zdań na ten temat.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-28 08:54:00

Witam!
W związku ze sprawą War-Inwestu stałem sobie wczoraj w kolejce do sędziego sądu gospodarczego i ... wdałem sie w rozmowę ze starszą Panią stojącą w kolejce przede mną. Jak się okazało oboje nosimy to samo pospolite polskie nazwisko. Nawet urzędowy rosyjski spis szlachty Królestwa Polskiego z 1851 r. wymienia przedstawicieli 9 rodzin posiadających kilka różnych herbów, a byli to tylko ci, którzy zdołali przed władzami rosyjskimi udowodnić swoją przynależność do stanu szlacheckiego i nie odebrano im szlachectwa w ramach represji po Powstaniu Listopadowym, co uczyniono z większością drobnej szlachty.
Od słowa do słowa i okazało się, że przodek tej Pani był żołnierzem armii napoleońskiej o nazwisku Denis, który wracając spod Moskwy w 1812 r. - ranny czy też chory - zatrzymał się we wsi Czarna Woda pod Siedlcami i tam już założył rodzinę.
Czy ktoś z was również słyszał o potomkach zołnierzy armii Napoleona I żyjących współcześnie w Polsce?
Pozdrawiam
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-28 09:26:00

Witam serdecznie w moich okolicach jest pomnik upamietniajacy bitwe pomiedzy arcyksięciem Ferdynandem a księciemJozefem Poniatowskim.Ta miejscowośc to Wrzawy w samych widłach Wisly i Sanu. ( CYTAT)
::: Do spotkania doszlo pod Gorzycami i Wrzawami
Ks Józef , dowodząc wojskiem osobiście odparł wprawdzie zwyciesko atak nieprzyjaciela,ale wobec sił przeważających musial sie cofnąc na prawy brzeg Sanu.
Teraz przystapił arcyksiążę do zdobycia Sandomierza.
załoga Sandomierza dowodził generał Sokolnicki;;;

pozdrawiam ..amigo..

Niestety nie dysponuje foto,ale jesli uda mie je zdobys postaram sie przeslac na meil zainteresowanym osobom.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-28 09:37:00

Jeszcze raz ja, może nie na temat ale w widłach tych dwóch wspanialych rzek przez jakiś czas stacjonował Karol Gustaw ,,zablokowany z jednej strony przez sandomierz ( Lubomirski) a z drugiej przeprawy Sanu bronił Sapieha.Ale jak to zwykle bywa bronił broni i nie obronił. Karol uciekł do Prus . Co prawda nie na temat ale wystarcz miec mape miejsce pod względem taktycznym jest super .

pozdrawiam amigo
P.S. sorry za literowke ale temat jest niesamowity
interesuje mnie historia mojego miasta i okolic. Wiec prosze o zrozumienie

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-28 11:18:00

Oto kopiec z pamiątkowym obeliskiem, usypany na miejscu walk z 1809 roku w widłach Wisły i Sanu.
Pomnik pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

pzdr

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-28 16:53:00

Macek - dzięki za zdjęcie, chociaż wolałbym... bez osób towarzyszących :) Może ktoś dysponuje takowym?

Amigo - do Wrzaw już dotarłem jakiś czas temu. Mam nawet na ten temat trochę informacji. Jeśli Cię to interesuje, zapraszam do lektury:

Bitwa pod Wrzawami (zwana też bitwą pod Gorzycami) rozegrała się 12 czerwca 1809 r. w rejonie wsi Wrzawy, Gorzyce i Dąbrowa na lewym brzegu Sanu. Liczące (wg Sołtyka) około 7.300 żołnierzy siły ks. Poniatowskiego przeprawiły się przez rzekę w celu odsieczy Sandomierza. Arcyksiążę Ferdynand dysponował przewagą liczebną (ok. 8.500-10.000 żołnierzy). Zamierzone przez polskiego wodza działania były mimo wcześniejszych ustaleń sabotowane przez rosyjskiego "sprzymierzeńca" - dywizję Suworowa. Austriacy zajęli Gorzyce skąd prowadzili ataki na pozycje polskie we wsi Wrzawy i na pobliskich groblach. Walki były bardzo zacięte i trwały od wczesnego popołudnia do godz. 22.00 w nocy. W jednym z kontrataków zniszczona została niemal doszczętnie kompania grenadierów 1 p.p. Księstwa Warszawskiego odpierając najpierw natarcie grenadierów węgierskich a następnie szarżę szwoleżerów austriackich. Jednak próbującą obejść pozycje polskie kawalerię austriacką powstrzymał ks. Poniatowski stając osobiście na czele kompanii 2 p.p. Bitwa zakończyła się taktycznym sukcesem arcyksięcia Ferdynanda, gdyż w decydującym momencie Rosjanie odsłonili skrzydło wojsk Poniatowskiego narażając je na obejście i uniemożliwiając wsparcie żołnierzy walczących we Wrzawach. Przez następny dzień obie strony pozostały na swoich pozycjach, aż w nocy z 13 na 14 czerwca Polacy wycofali się za rzekę paląc za sobą most w okolicach Czekaja. Według Sołtyka straty polskie wyniosły 30 zabitych, 50 rannych i 40 wziętych do niewoli, natomiast Austriacy mieli stracić kilkuset żołnierzy zabitych i rannych oraz 100 jeńców. Skutkiem porażki pod Wrzawami był m.in. upadek Sandomierza.

Miejsce "bitwy wrzawskiej" upamiętnia obelisk wzniesiony w XIX wieku ku czci poległych żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego. Strzelisty pomnik ustawiony jest na kopcu usypanym nieopodal wału wiślanego. Ufundował go w 1879 roku Kalikst Horoch - ziemianin, właściciel Wrzaw. Na cokole pomnika z czterech jego stron umieszczone są okolicznościowe napisy:

Pamięci
Walecznych Rodaków
Obrońców swobód Ojczystych
Poległych w Bitwie Na Tych Polach
Stoczonej 13 czerwca 1809 r.
Za czasów
Księstwa Warszawskiego
Pod Dowództwem Księcia
Józefa Poniatowskiego
Naczelnego Wodza Wojsk Polskich
Pomnik Ten
Na Wieczną Pamiątkę
Obywatel - Obrońcom
Żołnierz - Żołnierzom
Kalikst Horoch
Postawił w 1879 roku
Jak długo w sercach naszych
krew Onych przodków Płynie
Tak długo tych Walecznych
Pamięć nie zaginie.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-11-28 21:28:00

Dokladnie tak było , mam nadzieje ze na wiosne skocze w teren na jakieś małe poszukiwania. I bede mial sie czym pochwalic. Treaz niestety sezon sie skończył ,ale za to jest czas na zdobywanie informacji netem.

pozdrawiam amigo

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2003-12-11 02:59:00

W Kołobrzegu z lat 1870-1871 grób francuskich żołnierzy, którzy zginęli tu w liczbie stu osiemdziesięciu. Pochowanych w tym miejscu przez swych towarzyszy broni. Pozostała do dzisiaj płyta nagrobna z tych lat znajduje się w centrum miasta nad Parsętą (obok biblioteki).
hydro

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-23 23:43:00

W dalszym ciągu poszukujemy informacji o pomnikach, nekropoliach, nagrobkach, epitafiach i tablicach pamiątkowych z czasów napoleońskich. Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje na ten temat. Jednocześnie prosimy o kontakt osoby, które zechcą nam pomóc, a mieszkają w okolicach miejscowości:

Andrzejewo k. Ostrowa Maz.
Babice k. Pruszkowa
Belsk k. Grójca
Błaszki k. Kalisza
Brwinów k. Pruszkowa
Chmielnik (dawne kieleckie)
Ciężkowice
Czerna k. Krakowa
Czersk k. Piaseczna
Głuchowo koło Kościana
Goniembice k. Leszna
Gorysławice k. Pińczowa
Goworowo k. Ostrołęki
Górki k. Łosic
Gręboszów k. Dąbrowy Tarnowskiej
Grodzisk Mazowiecki
Izdebno Kościelne
Jasieniec k. Grójca
Jeżowo
Klembów k. Wołomina
Kluczewsko k. Włoszczowej
Kłodawa k. Koła
Krzeszowice
Łgów k. Jarocina
Lipno
Lusowo k. Poznania
Lutkówka
Łomna k. Nowego Dworu Maz.
Małkowo (Małków?) koło Sieradza
Mikołajew k. Sochaczewa
Modlin
Nadarzyn k. Warszawy
Niechanowo k. Gniezna
Nowa Słupia
Orońsko k. Radomia
Paprotnia k. Sochaczewa
Piaseczno k. Warszawy
Pruszyn k. Siedlec
Raciąż k. Sierpca
Rąbin k. Kościana
Samborzec k. Sandomierza
Sancygniów k. Pińczowa
Sarnaki k. Łosic
Secemin k. Włoszczowej
Sieradz
Skrzyńsko k. Opoczna
Sochaczew
Stężyca k. Ryk
Szadki k. Sieradza
Szewna k. Opatowa
Wąsosze k. Konina
Zaborów k. Pruszkowa
Zielona k. Żuromina
Żelechów-Ojrzanów
Żychlin k. Konina

Czekamy na kontakt pod adresem: wspolpraca@napoleon.gery.pl lub wlonab@wp.pl

PS. Fedrunk, jeśli doczytasz tego posta proszę o kontakt, bo dostaje zwroty e-maili z Twojego adresu.
--
Pozdrawiam
Castiglione

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-26 15:28:00

Witam
Czy zachowały sie jakieś ślady bitwy o przeprawę w Ostrówku nad Wisłą - na przeciwko Góry Kalwarii, znanej również jako bitwa pod Górą, stoczonej przez WP w nocy 2/3 maja 1809 r. Czy jest tam jakiś pomnik, pozostałości umocnień, tablica pamiątkowa, mogiły na miejscowym cmentarzu itp.? Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam:-)
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-26 18:28:00

Witam
Co do Ostrówka to nic cie nie zachowało bo nawet reliktów szanica nie ma a co mówic o mogiłach to raczej tez nic bo na cmetarzu w Górze K tez nic nie ma poszkukam jeszcze i sie odezwe

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-26 21:44:00

Hmm..., trochę to dziwne, bo istnieje szlak turystyczny Otwock – Karczew – Glinki – Ostrówek – Piotrowice – Sobiekursk – Janówek – Karczew - Otwock. Zgadnijcie jak się nazywa? ... "Szlakiem cmentarzy wojennych - Ostrówek 1809" ! Więc może jednak coś się tam zachowało :)

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-27 09:04:00

Witam!
Na cmentarzu w Górze Kalwarii też się nic z tego okresu nie zachowało. Znam go dosyć dobrze, bo jest to miejsce wiecznego spoczynku moich dziadków. Zresztą nie wydaje mi się prawdopodobne, żeby ktokolwiek wówczas zadawał sobie trud i przewoził zwłoki do Góry, która pozostała zresztą wówczas w rękach austriackich, a polskie oddziały pomaszerowały dalej do Galicji.
Co do szańca - to w ostatnio wydanym pamiętniku płk. Antoniego Białkowskiego znalazłem wzmiankę, że Polacy zaraz po zdobyciu szańca zabrali się do jego rozrzucania, w czym skutecznie im przeszkadzała austriacka artyleria, strzelająca z wysokiej skarpy na której znajduje się Góra.
Pozdrawiam:-)
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-29 22:16:00

Dziękujemy wszystkim, którzy się do nas odezwali z propozycją pomocy w odszukaniu pamiątek i pomników napoleońskich. Dzięki Wam odzyskujemy wiarę w ludzi :)
W dalszym ciągu prosimy o kontakt osoby, które zechcą nam pomóc. Nasz kontakt: wspolpraca@napoleon.gery.pl lub wlonab@wp.pl
A oto kolejna lista miejscowości. Jeśli ktoś mieszka w pobliżu i zechce nam pomóc, prosimy o kontakt.

Chełm
Ciachcin k. Płocka
Ciechanów
Dub k. Tomaszowa Lubelskiego
Dzierzgowo k. Przasnysza
Fajsławice koło Krasnegostawu
Gołymin
Gościeradów koło Kraśnika
Gręboszów (Grambschuetz) koło Namysłowa
Grudusk koło Ciechanowa
Janów Lubelski
Jutrocice Dolne (Nieder Jeutritz) koło Nysy
Kamionka koło Lubartowa
Kępa Polska k. Płocka
Koperniki (Koeppernick) koło Nysy
Koźle (Cosel)
Krasne koło Ciechanowa
Kraszewo koło Ciechanowa
Lipowiec Kościelny k. Mławy
Lubartów
Michów koło Lubartowa
Mińsk Mazowiecki
Miszewo Murowane k. Płocka
Mława
Nadolce k. Tomaszowa Lubelskiego
Niemce koło Lubartowa
Opinogóra
Parysów koło Garwolina
Płońsk
Pokój (Carlsruhe O.S.) koło Opola
Potulice k. Bydgoszczy
Radzanowo k. Płocka
Reńska Wieś (Reinschdorf) koło Koźla
Rybitwy koło Opola Lubelskiego
Sławęcice (Slawentzitz lub Ehrenforst) koło Koźla
Stebłów (Stoeblau) koło Krapkowic
Szreńsk k. Mławy
Tarnogóra koło Krasnegostawu
Wilga koło Garwolina
Winnica k. Pułtuska

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-30 16:30:00

Witam!
W okresie letnim czesto przejeżdżam przez Gościeradów, Rybitwy i Wilgę. Co sie tam wydarzyło i w czym mogę pomóc?
Pozdrawiam:-)
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-30 19:23:00

Przed laty w okolicy Sierakowa w Wielkopolsce widziałem przy szosie obelisk /krzyż ?/ z napisem informującym, że tu spoczuwają żołnierze napoleońscy. Pozdrawiam

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-01-31 10:14:00

SZZ, szczegóły, o które prosisz wysłałem via e-mail. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
Sieraków (Sierakowo?), hmm... - sprawdzimy, bo jakoś dotąd nie trafiliśmy w tamte strony.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-02-01 18:38:00

I kolejna lista miejsc, gdzie być może znajdują się pamiątki po wojnach napoleońskich. W dalszym ciągu prosimy o pomoc i kontakt: wspolpraca@napoleon.gery.pl lub wlonab@wp.pl

Chruszczobród koło Zawiercia
Cieszków (Freyhan) koło Milicza
Częstochowa
Koziegłówki koło Myszkowa
Kromołów koło Zawiercia
Łomża
Miechowa (Omechau) koło Kluczborka
Miedźna koło Pszczyny
Milicz (Militsch)
Niegowa koło Myszkowa
Repty Nowe koło Tarnowskich Gór
Szczepankowo koło Łomży
Szczepankowo koło Łomży
Śledzianów koło Drohiczyna
Zambrów
Żmigród (Trachenberg)

--
Castiglione

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-04-15 23:14:00

W GRUDUSKU koło Ciechanowa na bramie cmentarza grzebalnego stała kiedyś figurka dobosza napoleońskiego z bębnem i plecakiem, odlana z metalu w 1 poł. XIX w. Niestety dobosz z Gruduska zaginął. Według relacji miejscowego proboszcza, na przełomie lat 80-tych i 90-tych przyjechała w nocy "ekipa" i wymontowała rzeźbę dobosza z cmentarnej bramki. Słuch po niej od tej pory zaginął. I tak pożegnaliśmy się z niezwykle oryginalną pamiątką z epoki napoleońskiej.
Proboszcz podejrzewa, że byli to złodzieje a nie złomiarze, i że dokładnie wiedzieli co kradną (być może na zamówienie). Nic mu natomiast nie wiadomo na temat historii tej rzeźby i powodu umieszczenia jej na cmentarzu w Grudusku.
Może ktoś z poszukiwaczy coś wie na ten temat?
--
Castiglione
http://napoleon.gery.pl

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-04-16 10:28:00

Do Castiglione
Byłem w poniedziałek wielkanocny w kościele w Rybitwach, niestety był zamknięty na głucho. Z tyłu kościoła znajduje się kaplica grobowa generała Niesiołowskiego. W oknie kaplicy, podzielonym na 6 części była wybita lewa dolna część, którą zasłonięto XIX-wieczną, prawdopodobnie mosiężną tabliczką trumienną, na której odczytałem m.in. - na podstawie śladów tłoczenia liter od tyłu co następuje ....Niesiołowski, generał Wojsk Polskich, ur. 4 grudnia 1768 r., u dołu, w kartuszu herbowym, znajdował się herb - 3 ryby ułożone poziomo jedna nad drugą. Mam nadzieję, że do mojego kolejnego przyjazdu do Rybitw nie ukradnie jej jakieś bydlę.
Poza tym na cmentarzu kwatera 150 żołnierzy austriackich i 75 rosyjskich poległych w 1915 r. z ciekawymi żeliwnymi krzyżami.
Pozdrawiam
SZZ

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-04-16 17:10:00

Dzięki za pamięć SZZ :)
Robiłeś może jakieś zdjęcia? Pamiętam, że obiecałeś zajrzeć również do innych miejscowości. Jest szansa?
--
Castiglione

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-05 21:19:00

Nieopodal Morąga, przy drodze w kierunku Miłakowa, znajduje się pomnik upamiętniający śmierć rosyjskiego generała. Roman Karlowicz Anrep poległ 25 stycznia 1807 r. w bitwie przeciw wojskom francuskim marszałka Jean-Baptiste Bernadotte’a. Generał podczas rozpoznawania wojsk nieprzyjaciela, nieopatrznie wysunął się do przodu i zginął od celnego strzału w głowę francuskiego żołnierza. Na obelisku umieszczono tablicę z tekstem w dwóch językach:

DEM
KAISERL. – RUSS. GENERAL LIEUT.
REINHOLD VON ANREP
HIER GEFELLEN
AM 13 JANUAR 1807
BEI DER VERFOLGUNG
DER FEINDLICHEN ARMEE.

GENERAL LIEJTIENANT
ROMAN KARLOWICZ ANREP
PRI PRIESLIEDOWANII
NIEPRIJATIELA PAŁ
13 JANWARIA 1807 GODA.

co w wolnym przekładzie oznacza: Generał porucznik Roman Karłowicz Anrep poległ 13 stycznia 1807 r. podczas rozpoznawania nieprzyjaciela. Różnica dat (13 i 25 stycznia) wynika stąd, iż na pomniku umieszczono datę według kalendarza juliańskiego, obowiązującego wówczas w Rosji. Obelisk ten wart jest uwagi, ponieważ jest chyba jedynym zachowanym w powiecie ostródzkim zabytkiem z czasów epoki napoleońskiej. Sześć śladów po kulach na tabliczce z napisem to prawdopodobnie pamiątka z pobytu wojsk radzieckich w Prusach Wschodnich po 1945 roku.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-05 21:21:00

tak wygladal pomnik kilka lat temu. Obecnie jest odnowiony, ale nie mam zdjecia.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-05 21:57:00

cze oki 10km od gory jest gorka w ktorej podobno leza n.a 2 takim miejscem jest gorka za sokolowem pod. przy przeprawie przez bug przy szkole [na gorce jeszcze niedawno stal kibel-zalosne]przy zadnej nie ma tablic przy jednej miejscowi robili droge i kopali kosci pzdr

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-05 22:05:00

W Wiatrowie, bądż Łojewie (gmina Damnica Słupska). w parku pałacowym był podobno grób (pagórek) żołnierzy francuskich- napoleońskich? zwieńczony orłem napoleońskim. Tak piszą przewodniki. pozdr.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-05 22:05:00

witam
W tym miejscu była mogiła zamarzniętych odwrotowców.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-06 21:15:00

Dzięki serdeczne za informacje z Morąga. Mogę odwdzięczyć się tylko krótką informacją na temat Anrepa:

von Anrep Reinhold K.(?-1807) Pochodził z osiadłej w Estonii rodziny westfalskiej. Brał udział w walkach na Morzu Śródziemnym w składzie ekspedycji amirała Uszakowa. W 1801 r. odbierał Francuzom Neapol. W 1805 r. jako gen.lejt. armii rosyjskiej dowodził desantem na Korfu. Uczestniczył w bitwie pod Austerlitz. Pod koniec 1806 r. walczył na Białostocczyźnie, a na początku 1807 r. w Prusach Wschodnich. Poległ w starciu z wojskami korpusu Bernadotte’a w styczniu 1807 r.

Byłbym bardzo wdzięczny za fotografię przedstawiającą obecny stan obiektu.
Pozdrawiam serdecznie
C.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-06 23:08:00

Skórcz k/ Starogardu Gdańskiego- podobno Prusacy przy budowie linii kolejowej znajdywali szczatki francuskie w pobliżu cmentarza????? pozdr

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-06 23:52:00

W Żaganiu na peryferiach miasta w drodze do Stalagu Luft III po lewej stronie za torami znajduje nsię cmętarz żołnierzy napoleońskich.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-07 07:30:00

Do Castiglione:
Witam, jestem z Kościana.Postaram się sprawdzić Rąbiń i Głuchowo i zrobić zdjęcia.
Czy wiesz coś na temat obecności wojsk Napoleońskich w tych rejonach?Czyli od Poznania przez Kościan po Leszno. Sprawdzę jeszcze Goniembice ale o ile się nie mylę był tam jakiś kamienny stół na którym ponoć Napoleon jadł obiad.
Proszę o informacje na maila: sylvek01@interia.pl
Pozdrawiam

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-07 22:22:00

Dzięki za dobre chęci. Jutro odezwę się na e-mail i podam szczegóły. Co do Twoich okolic, to jachichś większych bitew i potyczek tam raczej nie było. Co najwyżej nasze pospolite ruszenie naparzało się z Prusakami, ale raczej nic wielkiego. Może jakieś przemarsze wosjk. Bitwy i cały ten zgiełk to dalej na Wschód. Na Mazowszu i Mazurach. I jeszcze na Dolnym Śląsku.
Pozdrawiam
C.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 00:27:00

Witam, na jednej z list jest: Miedźna koło Pszczyny
Co tam ma być za pamiątka po wojnach napoleońskich?Wiecie coś czy szukacie w ciemno?Cmentarz?
Mieszkam "rzut beretem" od Miedźnej-mogę popytać. Tylko o co? O cmentarz? To może coś się znajdzie na terenie koło cmentarza kościelnego.
O co pytać konkretnie?
pozdrawiam

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 08:08:00

O Napoleona.
Pozdrawiam

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 15:27:00

Miedźna koło Pszczyny - figura przydrożna wzniesiona w 1806 r., kamienna, otoczona kamiennym ogrodzeniem. Krucyfiks na wysokim cokole z gzymsowaniem oraz płaskorzeźbą Matki Boskiej Bolesnej (może też jakaś mogiła?). To tylko przypuszczenia, ale zbieżność dat wskazuje na powiązania z epoką napoleońską. W tych okolicach toczyły się walki Francuzów z Prusakami, może to być też jakiś polski oddział, który się tam zapędził. Tak więc jeśli to możliwe i mógłbyś rozpytać, byłbym wdzięczny.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 16:14:00

Czerna koło Krakowa (raczej koło Krzeszowic)klasztor karmelitów, na cmentarzu groby oficerów wojska Księstwa warszawskiego, ale późniejsze, zmarli jako staruszkowie mieszkający pod opieką zakonników
Chruszczobród koło Zawiercia (na południe od Siewierza)- grób generała Gabriela Taszyckiego, uczestnika powstania kosciuszkowskiego, póxniej aktywnego także w czasie wojen napoleońskich.
To tyle co mi się kojarzy, niestety nie mam w tej chwili zdjęć.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 18:56:00

Jeśli idzie o Czerną, to mam w pełni udokumentowany grób gen. Aleksandra Błędowskiego fundowany przez Stanisława Klickiego. Prawdziwe dzieło sztuki! Jesli wiesz coś o innych - byłbym bardzo zainteresowany.
Taszycki zmarł w 1809, więc zbyt wiele nie zdziałał w epoce napoleońskiej, nie notują go żadne spisy armii Księstwa, choć może organizował jakieś pospolite ruszenie w czasie pierwszej wojny polskiej.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 19:35:00

Witam,co do rejonów Zawiercia-Kromołów-Myszków-Żarki i okoliczne wioski. Obecnie z tego co mi wiadomo nie zachowały się żadne tam ślady namacalne pobytu wojsk napoleońskich.
Jesli juz to bardziej Koziegłówki koło Myszkowa lub Chruszczobród.
Wiem tylko że w latach 50tych XX wieku w okolicznej wiosce kolo zawiercia natrafiono na skrzynie zakopane z kosztownościami po wojskach napolenskich wycofujacych sie z pod Moskwy. Francuzi podbno są pochowami w zbiorywych mogiłach w lasach za Zawierciem

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 20:09:00

Z wymienionych przez Ciebie miejscowości:
Kromołów koło Zawiercia - w kościele nagrobek Konstantego Gostkowskiego, generała Wojsk Polskich i Zuzanny z Jordanów (1817), w formie obelisku, z herbami Gozdawa i Trąby. Nagrobek przeniesiony z cmentarza kościelnego.
Bardzo mi zależy by sprawdzić kim był i czy miał związki z epoką napoleońską.
Poza tym bardzo interesująco wyglądają te groby w lasach koło Zawiercia. Czy wiesz coś więcej na ten temat? Czy jest tam jeszcze widomy ślad tych mogił?

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-08 23:37:00

Ostatnio dotarła do mnie informacja o cmentarzu z okresu napoleońskiego, ale wycieczka w teren niewiele pomogła w zweryfikowaniu - las, las, las... Może ktoś z was posiada informacje o walkach w okolicach Nowogardu i Dobrej Nowogardzkiej (woj. Zachodniopomorskie), i zechciałby się tą wiedzą podzielić? Czasy Napoleona nie są tym co lubie najbardziej i nawet nie wiem w jakich publikacjach szukać takich danych :-(

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-09 00:44:00

Mogę podać Ci pozycje, gdzie najprawdopodobniej są interesujące Cię informacje: Kroczyński Hieronim, Wojsko Polskie na Pomorzu Zachodnim i Krajnie w 1807, Warszawa 1990. Z tego co pamiętam sporo tam było na temat Nowogardu. Coś o obronie zamku Ebersteinów przez Pruskaków, o walkach freikorpsu Schilla w lutym 1807 z dywizją włoską gen. Teuliego. I może coś jeszcze?

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-09 09:37:00

Dzięki za podopowiedź. Z kroniki Nowogardu na jaką udało mi się trafić wynika, że dość dużo się tam działo (http://www.kalendarium.com.pl/Kalendarium%202.htm). Cmentarz miałby być jednak ok. 17 km na południe od Nowogardu i może być 'skutkiem' jakiejś małej potyczki która mogła pozostać bez echa.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-09 11:49:00

witaj Żukowice koło Głogowa ponoć wielu żołnierzy napoleońskich zmarło na cholerę a pozatym wiem gdzie były obozowiska napoleońskie,czasem fajne fanty się trafiają.pozdrawiam.ps.wiesz coś na temat Głogowa w temacie napoleońskim?

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-10 19:59:00

Do Castiglione:
pytałem o tę Miedźną, ale tam nikt nie kojarzy Napoleona z przekazów dziadków, babek,prababek itd. Głowę dają,że to figura wzniesiona przez ich polskich przodków, obok pól, gdy nie było jeszcze głównej szosy asfaltowej.Po co? Do modlitw podczas prac w polach.
Ale mam inny pomysł, jesli Ci BARDZO zależy na rozeznaniu tego tematu. Mianowicie popytałbym w miejscowych prafiach, czyli kościołach Miedźna, Brzeźce. Jeśli miało coś po napoleońskich wojskach zostać, to co? Groby. A kto będzie wiedział najlepiej? Kościół katolicki.Oni mają wszystko w swoich księgach pisane. Parafie polskie dziś, które były kiedyś np. niemieckie-przejęły ich księgi.Dlatego, jeśli jakieś groby napoleońskie były-pytaj w kościołach, na pewno księgi z rąk do rąk przechodziły i są.Kontakt znajdziesz albo w książce telefonicznej, informacji 913 TP S.A. albo w swojej parafii. Negocjacje z klerem mogą być niełatwe-ale owocne.
Sam pytałem kiedyś o nieistniejący już drewniany kosciół polski na terenach dzisiejszej Ukrainy-u siostry zakonnej w jakiejś tam organizacji w Krakowie.Wysyłasz kopertę ze znaczkiem i masz info kompletne (jeśli wie) o parafiach w obrębie czy regionie krakowskim czy mazowieckim-jakoś tak to mają podzielone. Podejrzewam,że jakbyś powiedział,że jesteś zapalonym historykiem to by Ci odpisała coś o napoleońskich nagrobkach.
Proponuję zacząć, jeśli chcesz od kontaktu z parafią Miedźna albo Brzeszcze (bo nie wiem dokładnie gdzie tam jest kościół-te wioski są obok siebie). Jeśli chciałbyś coś z terenu krakowskiego-mogę poszperać po starych mailach i jeśli będę miał-przesłać kontakt do tej zakonnicy. Tylko pamiętaj o kopercie zwrotnej i znaczku. Wcześniej do niej dzwoniłem.
No to tyle.Wiele nie pomogłem.
Jakby co-pisz.
pozdrawiam
palu

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-10 20:25:00

Pałałek :)
Dzięki serdeczne za info z Miedźnej. Jeśli mogę prosić, to podaj ten kontakt. Spróbować nie zawadzi.
Negocjacje z klerem są rzeczywiście niełatwe :( Wiem z autopsji, bo niejednokrotnie miałem okazję. Choć i miłe wyjątki też się zdarzały.

A co do Głogowa... Głogów przez rok był broniony przez francuskich żołnierzy generała dywizji barona Laplane'a w okresie 1813-1814. Była to ostatnia francuska twierdza, która kapitulowała na Śląsku. Warto dodać, że kapitulacja miała miejsce dopiero 17 kwietnia 1814, już po upadku Paryża. Francuski garnizon Głogowa w liczbie 1800 ludzi wyszedł z twierdzy i oddał się do niewoli. Do dziś jest tam tablica pamiątkowa, która upamiętnia to wydarzenie.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-10 23:27:00

dzięki Castiglione,pozdrawiam.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-13 20:12:00

Castiglione, sorki, ale wywaliłem onegdaj ten kontakt do Krakowa :(( Przykro mi.
Ale jak mówiłem-parafia w Miedźnej ma nr telefonu. Dzwoń na info telefoniczną-uzyskasz. Może miejscowy kleryk coś podpowie.
Pzdr.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-28 16:21:00

Cześć może dodam coś z Wielkopolski [może się powtórzyć] ... -Poznań ,kośćiół św.Wojciecha -"Skałka Poznańska" w podziemiach pochowano: wojewoda,senator i gen. w leg.Dąb. Józef Wybicki , gen. Amilkar Kosiński wspótwórca leg. , płk. Andzej Niegolewski uczestnik szarży w wąwozie Somosierra - Poznań , Cmentarz ZasłuZonych Wielkopolan weterani wojen napoleońskich[?] - Kalisz ul. 23 Stycznia klasztor pobernardyński w 1813r szpital wojskowy,zmarłych żołnierzy francuskich i bawarskich pogrzebano na cmentarzu przykośćielnym ,tam "obelisk Napoleona' kolumna z krucyfiksem. -Oćiąż w kośćiele płyta nagrobna płk. Władysława Podczaskiego żoł. nap. i uczestnika wyp. na Moskwe -Sieraków przy szosie po prawej st. krzyż i tablica [1981] na zbiorowej mogile żoł.armii Napoleona którzy zginęli 1812r. -Kalisz ul.Babina dawne koszaey 8 pułku piech.Legii Nadwiślńskiej Kś. Warsz. -Rąbń na cmentarzu przy kośćiele spoczywa gen. D Chłapowski -Poznań [ciekawostka] Muzeum Sztuk Użytkowych- kosmyk włosów Napoleona orginał kupiony od kamerdynera Nap. oraz nożyce z herbem Nap. używane wjego kancelarii - jest jeszcze kilka miejsc gdzie przebywał Napoleon i jego armia w Wlkp. na razie tyle yard

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-28 20:41:00

Dzięki YARD :) Skałkę znam dokładnie. Na cmentarzu zasłużonych w Poznaniu znalazłem pięciu napoleończyków. Podobnie Kalisz i Rąbiń.
Natomiast dałeś mi niezłą zagadkę z tymże płk. Władysławem Podczaskim. Według moich informacji w kościele w miejscowości SARNAKI koło Łosic znajduje się tablica epitafijna Joachima (sic!) Podczaskiego pułkownika wojsk polskich (zm. 1855) z brunatnego marmuru. Ty podajesz Ociąż i inne imię. Czy mógłbyś coś więcej na ten temat? Byłbym bardzo wdzięczny.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-28 22:29:00

witam!

w temacie wojen napoleońskich dodać należy także Bitwę nad Kaczawą z 1813 r. dokładny opis przygotowany swego czasu przeze mnie wraz z dokumentacją zdjęciową, którą mogę także przygotować w kilka dni, mógłbym udostępnić. Jest wiele miejsc w których stoją pamiątkowe słupy i są miejsca, gdzie jeszcze niedawno wraz z kolegami znajdowaliśmy ciekawe fanty. Bitwa rozegrała się 26.08 1813 roku na płaskowyżu pomiędzy rzekami Nysa Szalona i Kaczawa (stąd nazwa). miejscowości które zostały obięte bitwą to m.in. Dunino, Winnica i wiele innych. Są także pozostałości po pałacach i szpitalach wojskowych, ale to nie miejsce na dokładny opis bitwy. zainteresowanych proszę o kontakt na maila.

Pozdr
Zocik

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-29 10:25:00

witam.w rejonie Gdaanskich Lipiec,gdy kladziono torowisko do Pruszca Gdanskiego przed 1 wojna sw.natknieto sie na smutna pamiatke z tego okresu.(zolnierzy napoleonskich).moze ktos wie dokladnie w ktorym miejscu?pozdr.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-29 10:26:00

ZOCIK-moze jakies fotki znalezisk na @?jesli nie sprawi to problemu,pozdr

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-29 19:46:00

Do Castiglione: dzwoniłeś do Miedźnej do parafii? Ciekaw jestem czy coś tam wiedzą w temacie?
pozdrawiam

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-29 20:09:00

Witam!

zdjęć nie mam - wtedy nie miałem cyfrówki :-((
teraz mam ctfrówkę ale bawię się w mola książkowego i raczej szukam w literaturze niż w terenie :-(((

wyobraźcie sobie że zrobiłem sobie PI i tylko dwa razy znalazłem czas aby pojechać w teren :-(((

dziś natomiast, według listy od Castiglione zrobiłem pierwsze zdjęcia. mam nadzieję,że się przydadzą.

pozdr
Zocik

ps.
Gunship, chyba dostałem od Ciebie wira.
pozdr

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-30 12:31:00

Witam do Castiglione na razie nic nie znalazłem na temat J. lub W . Podczaskiego szukam . do YoWheris na temat działań w Wlkp. w lutym i marcu 1813r doszło do kilku potyczek między wojskami napoleońskimi [przeważnie polskimi] a rosyjskimi .do większych starć pod Rogoznem ,Parkowem ,Obornikami ,Poznaniem i Sierakowem oraz potyczek np. pod Obrzyckiem ,Pniewami ,Międzychodem i Pszczewem .W bitwie pod Sierakowem w nocy z 11 na 12 02 1813r kozacy zaatakowali 17 pułk ułanów litewskich. zgineło i dostało się do niewoli 147 polaków minn.ks. Romuald Giedroyć. Może krzyż w Sierakowie i kurhan to pamiątka po tej bitwie? YARD .

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-30 12:41:00

Czolem
Slyszalem o pomniku ( teraz to juz tylko resztki ) w miejscowosci Lemierzyce gm. Slonsk; na wprost szkoly Podstawowej; przy pomniku posadzona zostala lipa ( albo juz jej nie ma albo pozostal pien )...od mieszkancow slyszalem, ze pomnik i posadzona lipa zwiazane byly z przemarszem Napoleona ( za inf. nie recze ale moze jakis stare fotki na ktorych czesc pomnika jest gdzies zdobede...)
Pzdr
Sv

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-09-30 20:37:00

pałełek: Jeszcze nie. Nie z braku chęci, raczej z braku czasu. Jak coś będę wiedział na pewno się odezwę.

ZOCIK: Jeszcze pytasz? Jestem wręcz zachwycony :)

YARD: Jeśli coś znajdziesz na temat Podczaskiego koniecznie się odezwij. To rzeczywiście bardzo ciekawa sprawa. I jeśli dowiesz się czegoś o tym Sierakowie, też daj znać.

Sv: Te Lemierzyce są mi kompletnie nieznane. Jeśli więc znajdziesz tę fotkę lub uda Ci się zrobić zdjęcie tych pozostałości to również będę bardzo zainteresowany.
--
Pozdrawiam
C

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-07 20:48:00

Dzięki Yard.W niedzielę wlecę do Ciebie.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-07 20:59:00

Skomand-w latach 70 na szczycie pomnika była kula armatnia.Również w ściany były wmurowane kule ale mniejszego kalibru.Wiem kto ostrzelał tablicę w 1945r.Gość oglądał efekt swojego ostrzału w1956r.Do lat 80 miałem rodzinę w Jurkach.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-07 23:21:00

Jeżeli chodzi o pomnik gen. Anreppa pod Morągiem to w zasadzie wygląda jak dawniej, tyle że chłopaki z zawodówki w ramach chyba praktyk odmalowali go na biało. Jak bedę przejeżdżał to cyknę fotkę.
Poza tym pomnikiem we wsi Jurki ( czyli tam gdzie lokowana jest cała bitwa ) jest jakiś pomnik przy szkole w centrum wsi obecnie bez żadnej tablicy - próbowałem się dowiedzieć z jakiej okazji to to postawiono ale na dzień dzisiejszy zero informacji. Mam pewne podejrzenia, że też jest związany z ofiarami bitwy. Ale jestem na miejscu i trzymam rękę na pulsie - mam wielkie ambicje rozgryźć tą bitwę do końca :)

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-08 17:27:00

Będę zobowiązany za aktualną fotkę z Morąga, a przy okazji może też z owych Jurek?
Panowie, a bywa ktoś może w Dowspudzie? Szukam jakiegoś upamiętnienia (tablica, pomnik) generała Paca (tego od pałaca, hehe). Ponoć pod szkołą jego imienia jest jakiś kamień i tablica, a może coś jeszcze zostało?
--
Pozdrawiam
C.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-08 20:54:00

Witam!!

A gdzie jest owa Dowspuda?

pozdr
Zocik

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-09 16:56:00

Dowspuda to suwalszczyzna na skraju Puszczy Augustowskiej. Od Ciebie trochę daleko :)
Obok zdjęcie ruin pałacu wzniesionego przez gen. Ludwika Paca.
--
Pozdrawiam
C.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-11 20:50:00

Do drhaja. Nie widziałem pomnika w Jurkach przy szkole, ale podejrzewam że raczej jest to pomnik poświęcony poległym w I WŚ mieszkańcom wsi. Po I WŚ w każdej praktycznie wschodnipruskiej wsi istnial taki pomnik. Część z nich przetrwała do naszych czasów. W okolicach Morąga jest ich co najmniej kilka (Kwitajny, Markowo, Łączno, Kalnik...).

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-14 13:39:00

Witam -- do Castiglione- szukałem info. w sprawie płk. Władysława Podczaskiego ,znalazłem ale troche nie na temat . Ppłk. W. Podczaski od 15.04.1831r dowodżil 20pp zorganizowanym w woj. mazowieckim.i to tyle ,ale jeszcze szukam. yard

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-15 16:43:00

Dziękuję za pamięć :)
To ja jeszcze coś dodam, może to Cię na coś naprowadzi:
Podczaskich było wg Gembarzewskiego wśród kadry oficerskiej Księstwa dziewięciu. Władysław odnotowany jest jako ppor 3 p.p., a następnie od 1 lutego 1813 r. por. 1 p.p. Brak danych na temat dalszych awansów. Być może był spokrewniony z Joachimem gdyż razem służyli w 3 p.p. Byli w tym pułku jeszcze Damazy, Feliks, Teodor i Wincenty. Ten ostatni być
może ściągnął resztę, bo był w tym pułku majorem. U Gembarzewskiego Władysław Podczaski nie jest odnotowany w armii Królestwa Polskiego.
Gdybyś podesłał zdjęcie tego obiektu byłoby może łatwiej znaleźć coś więcej.
--
Pozdrawiam
C.

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-26 01:26:00

Na liście miejscowości jest nazwa "Gręboszów". Jest to wieś, która była własnością napoleończyka, oficera pułku szwoleżerów, późniejszego generała Józefa Załuskiego. Mam szereg informacji na temat jego biografii, w tym także jego pomnika nagrobnego - czy to bedzie interesujace?
Mogę także przedstawic informacje na temat innego napoleończyka, późniejszego pulkownika Gabriela Siemonskiego i także jego pomnika nagrobnego. Obaj zmarli na poczatku II polowy XIX wieku.
Prosze równiez o bliższe dane i wskazówki dotyczące Cieżkowic - o kogo to ewentualnie może chodzic? - sprawdze na miejscu. Pozdr i czekam na sygnał - do milego!!

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-26 13:32:00

W mojej okolicy znam dwie mogiły zbiorowe
1 Połczyn Zdrój
2 Szczecinek
Są tam dwa obeliski ale współczesne.
A w Połczynie to autor pomnika przeszedł sam siebie Do obelisku dokleił hełm francuski z okresu I wojny światowej:-{). Radosna twórczość czasami mnie przeraza. hakas

RE:Pomniki i cmentarze napoleonskie
2004-10-26 15:28:00

jurkord :) Już odezwałem się na e-mail, bardzo licżę na ten kontakt.
hakas: dzięki Ci Panie :) Nareszcie ktoś z okolic Szczecinka. Od roku szukam takiego kontaktu.
Mam zdjęcie takiego pomnika, ale za nich nie mogę odczytać tekstu z tablicy. Czy mógłbyś to zrobić (może w formie fotografii - zbliżeń pomnika)?
I czy mógłbyś coś więcej o tym Połczynie?

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-11 17:05:00

Przypominam ten nieco zmurszały już temat, bo wciąż prowadzimy nasze poszukiwania i liczymy na dalszą pomoc, którą tu wielokrotnie już otrzymaliśmy.
Kilka nowych miejsc do weryfikacji:

* Duszniki Zdrój - Kościół parafialny Św. Piotra i Pawła - Na przykościelnym cmentarzu znajdują się nagrobki polskich oficerów wojsk napoleońskich.

* Góry Pińczowskie ok.11 km od Pińczowa.
Majątek Dembińskich (tych od Henryka)
Na miejscowym cmentarzu Amelia Dembińska wzniosła w 1839 r. okazałą, klasycystyczną kaplicę grobową. W ściany kaplicy wmurowane są tablice epitafijne. Zejście do krypt grobowych znajduje się w bocznej przybudówce. Przed kilkunastu laty w pobliżu tej kaplicy znajdowała się zapadła mogiła z położoną nań metalową tablicą i napisem: "Tu leży Jan Prószkowski, żołnierz gwardii Napoleona, niezmienny przyjaciel domu, w którym lat 50 przesłużył; zmarł w wieku lat 78, dnia 5 kwietnia 1862 r". Dziś już tej mogiły nie ma, tablicę zaś umieszczono w kaplicy.

* Osieczna - 1,2 km na północ od agronomówki zachowały się ślady grobów żołnierzy napoleońskich.

* Wisznice - stary cmentarz. Najcenniejsze są grobowce: Ignacego i Juliusza Sosnkowskiego,

Ignacy Sosnkowski ur. 19 IX 1790 r. w Sosnkowie (pow. płocki). W młodym wieku, gdyż w grudniu 1806 r. wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego. Szybko awansował w hierarchii wojskowej: 13 VI 1807 r. został podporucznikiem, 2 VII 1810 r. – porucznikiem, 18 XI 1811 r. – kapitanem. Brał udział w wojnach 1807, 1809, 1812, 1813 i 1814. W 1812 r. otrzymał Krzyż Virtuti Militari a rok później Legię Honorową. Po powrocie do zajętego przez Rosjan kraju, 13 II 1815 r. wstąpił do armii Królestwa Polskiego. W czasie powstania listopadowego ciężko ranny pod Olszynką Grochowską dostał się do niewoli rosyjskiej.

W Wisznicach pochowano również Aleksandra Sapiehę, ale ponoć nic nie ocalało z jego grobu.

* Zimowiska k.Ustki - 3 dębowe deski z wypisanymi złotymi literami nazwiskami poległych w kościele w Zimowiskach. Najstarsza upamiętnia 6 mieszkańców parafii, którzy zginęli prawie 200 lat temu w wojnach napoleońskich.

Jeśli jest ktoś, kto mógłby pomóc w weryfikacji tych (lub innych miejsc) prosimy o kontakt.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-11 17:35:00

Widziałem parę lat temu te nagrobki na cmentarzu w Dusznikach - to cmentarz przykościelny (przy kościele św. Piotra i Pawła). Było tych grobów co najmniej dwa. Na pewno na jednym z nich była informacja, iż pochowany tam oficer był odznaczony Krzyżem Wojskowym (czyli VM). Niestety szczegółów nie pamiętam (nie zapisałem sobie nazwisk, stopni etc. nie pamiętam też ile dokładnie było tych nagrobków). Być może będę w Dusznikach w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Jeśli tak sie stanie, to cyknę parę fotek tych grobów.

Pozdrawiam
Leuthen

PS Czytałem dość dawno w jakimś przewodniku po Sudetach, że gdzieś w rejonie pogórskim/górskim na Dolnym Śląsku jest pochowany polski generał - weteran wojen napoleońskich (prawdopodobnie w którymś ze "Zdrojów", gdzie się kurował) - żebym to ja pamiętał, jak się nazywał i gdzie to wyczytałem...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-11 17:41:00

Leuthen:
"żebym to ja pamiętał, jak się nazywał i gdzie to wyczytałem..."

Za to ja pamiętam :) Chodzi zapewne o Szczawno Zdrój i generała Łączyńskiego (brata Marii Walewskiej). Wszystko na ten temat znajdziesz tu: http://napoleon.gery.pl/polska/laczynskiolczak.php

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś informacje i zdjęcia z Duszników. Czas nie jest istotny, bardziej pamięć, więc odezwę się do Ciebie w tej sprawie za jakiś czas.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 07:21:00

witam!!
ja również interesuję się tematem więc dorzucę wątek Białostocczyzny. Kilka lat temu przeczytałem że podczas budowy cerkwi (kapliczki?) we wsi Wojszki natrafiono na szkielety ,rzekomo obok znajdując orła napoleońskiego. Jeśli ktoś byłby zdecydowany wyjaśnić sprawę będe wdzięczny. Jest oczywiście tutaj więcej miejsc zwiążanych z tym okresem ale na temat tego nie znalazłem informacji.
Yasioo

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 16:10:00

witamy! oto zdjęcia z połczyńskiego cmentarza o którym pisał HAKAS, w tym miejscu pochowani sa żołnierze napoleońscy którzy zmarli w trakcie odwrotu z Moskwy, bliższych danych nie udało nam sie ustalić, jak się cos dowiemy to skrobniemy...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 16:13:00

widok na mogiłę. Pod krzyżem tam gdzie Jezus wmurowany był
hełm o którym wspomniał Hakas, a który padł ofiarą "kolekcjonera"?

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 16:14:00

inne ujecie..
pozdr. z Połczyna WoNsY trzy :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 18:55:00

Witam, wiem gdzie jest mogiła żołnierzy i znam miejsce gdzie jest obelisk niedaleko Rumi.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 20:12:00

więcej info na meila sivydym2@poczta.neostrada.pl

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-12 20:26:00

Wons:
Bardzo jesteśmy wdzięczni za zdjęcia. To rzeczywiście ciekawy obiekt. Jeśli można, kilka pytań:
Czy w tej mogile leżą wyłącznie żołnierze napoleońscy?
Czy napis na obelisku również nawiązuje do pochówku z lat 1812-1813?
Czy wiesz może z jakiego okresu pochodzi to upamiętnienie?
Czy można liczyć w przyszłości na zdjęcia wykonane bez śniegu?
Będę bardzo zobowiązany za pomoc.
Przy okazji, czy wiesz coś może na temat tego obelisku ze Szczecinka?

yasioo:
Niestety Wojszki, to dla nas zupełna nowość. Jeśli mógłbyś podesłać coś więcej z Białostocczyzny, byłoby świetnie.

sivydym: już odezwałem się via e-mail. Czekam na ciąg dalszy.

Pozdrawiam serdecznie
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-13 11:16:00

Jak tylko zejdzie śnieg, porobimy fotki i je zamieścimy. W tej chwili niby wiosna, a za oknami pada śnieg:) Jak znajdziemy jakieś pewniejsze dane, damy znać. Jak zawitam do Szczecinka to też porobię fotki i je zamieszczę.
W Połczynie jeży ponoć kilkudziecięciu żołnierzy. Słyszałem od pewnej kobiety, że jak była mała, a mogiła nie była oznaczona, ktoś ją rozkopywał. Znalazła ponoć guzik napoleoński i jakąś monetę, nie wiem czy taka istnieje i czy dobrze napiszę: "boliwar". ponoć jej rodzice ją sprzedali za niezłą kasę. tyle z opowieści. jak będę coś więcej wiedział, naposzę.
pozdr. wonsY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-13 11:19:00

to upamiętnienie pochodzi prawdopodobnie z początku lat dziewięćdziesiątych, albo końca osiemdziesiątych. Nie jestem tego pewien, pamiętam, że jako mały chłopak bardzo się zachwycałem hełmem, który tam został wmórowany. poprzedniego kształtu pomnika nie pamiętam, ale poszukam w kronice Połczyna.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-13 17:02:00

Dziękuję serdecznie za info :)
Ta moneta to może "napoleonodor" ???
Oby do wiosny. Za informacje z kroniki Połczyna byłbym bardzo wdzięczny.
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-13 18:22:00

Ja nie mam pojęcia, a ta pani nie pamięta, bo była małym dzieckiem. Z tą kroniką nie obiecuję że szybko załatwię, jestem na studiach :), ale może Starszy z Rodu wonsów jak będzie miał wolne to sprawdzi. oby do wiosny.
powodzenia.
GrZeS'

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-13 18:53:00

witam!!
Chętnie napisze o miejscach mogił żolnierzy napoleońskich. W tej chwili cały wolny czas staram się poświęcić badaniom nad dziejami powstania styczniowego i w tym temacie o mogilach wiem sporo - są odpowiednie książki, docieram do dawnych opracowań dzięki znajomym, którzy bardzo pomagają. W temacie mogił przekazy mogą być bardzo mylne - mogiły z powstania styczniowego jawią się jako napoleońskie i odwrotnie. Miejsca o ktorych wiem że dotyczą bitew napoleońskich skrywają nieoznaczone mogiły więc napisanie o nich w w miarę dokładny sposób mogłoby przynieść niepożądane skutki. Obiecuję przemyśleć odpowiedni sposób i napisać w wolnej chwili.Jak najbardziej oby do wiosny.
Yasioo
p.s. mój mail to: yasiooxx@wp.pl

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-14 18:43:00

Sivydym:
W Rumi znalazłem całkiem jeszcze świeży pomnik Dąbrowskiego i Wybickiego (z 2004 r.), więc jeśli i ten uda Ci się sfotografować, będę zobowiązany. Oczywiście to miejsce w pobliżu Rumi również mnie interesuje.

wons:
z kroniką Połczyna również mogę zaczekać - nie ma pośpiechu. Byleby coś z tego wyszło. Jeśli możesz jeszcze uściślić. Czy ta zbiorowa mogiła kryje wyłącznie żołnierzy napoleońskich czy również z późniejszych wojen.

yasioo:
te informacje o mogiłach napoleońskich, z powodów wyżej opisanych, kieruj może bezpośrednio na adres: wspolpraca@napoleon.gery.pl lub wlonab@wp.pl

C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-15 16:49:00

Witam.
Czy interesują kol. fotki z Rąbinia k. Kościana?
W niedziele byłem i wykonałem kilka foto.
Na grobie Dezyderego Chłapowskiego współczesna płyta nagrobna z napisem:
Dezydery Chłapowski
Jenerał wojsk polskich

Ozdobiony krzyżami Virtuti Militari I Legii Honorowej
Baron Cesarstwa francuskiego
ur. w Turwi 23 maja 1788
um. dnia 27 marca 1879
R i P
Obok grób Joanny z Grudzinskich Księżna Lowicka itd.
Moze foto innych płyt nagrobnych?
Foto trochę póżniej :)
YARD

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-15 20:48:00

YARD:
Jak najbardziej interesują :)
grób Dyzia i grób płk. Wacława Gutakowskiego, szwagra Joanny Grudzińskiej. Jej samej również. Wolałbym na e-mail w dobrej rozdzielczości, ale tutaj też możesz zamieścić jeśli chcesz.
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-16 22:48:00

Zdjęcia...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-16 22:49:00

2.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-16 22:50:00

3.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-16 22:51:00

4.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-17 07:31:00

Oj Yard. Ani nie dałeś znać że jedziesz.Daj znać co z wypadem w niedzielę. Podzrowienia.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-17 16:57:00

W okolicy Kadzidłowa k/Ukty (Mazury) jest w lesie prawie całkiem zniszczony cmentarzyk (chyba że coś leży na ziemi,było sporo śniegu), jak mówią miejscowi, francuski, bo podobno jak jeszcze były tam jakieś krzyże to stało na nich po francusku. Cm. jest łatwy do znalezienia, choć nie ma go na 50-tkach z lat 80-tych, nie mylić z cmentarzem Staroobrzędowców niedaleko. Ja to raczej bym optował za pochodzeniem z I WŚ, ale fakt że się francuzi kręcili w okolicy :)
Jak interesuje to dam lokalizację na priva żeby jakaś swołocz nie rozkopała.
W sumie to sam jestem ciekawy.....
pzdr,slw

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-03-18 18:37:00

slw:

Niestety nie jestem w stanie nic napisać na temat Kadzidłowa k/Ukty (a czasami nie k/Mikołajek?). W czasach napoleońskich jakiejś szczególnie dużej bitwy w tym miejscu chyba nie było, więc skąd ten cmentarzyk? Chyba, że to będą niedobitki wracające z Rosji w 1812. Co do dokładnej lokalizacji, to poproszę na priv. Adres e-mail znajdziesz w pierwszym poście tego tematu.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-01 15:46:00

Ponieważ śniegi już zeszły i pewne wiele osób rusza w teren ośmielam się przypomnieć temat, bo kilka osób obiecało wiosną dalsze informacje i zdjęcia.
Licząc na dalszą pomoc...
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-02 14:48:00

czy doszedł mail w temacie Ukty? bo coś mi ta poczta czasem...
Jaeśli nie to poproszę o namiary:
slawros@poczta.onet.pl
pzdr,slw

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-06 19:20:00

Ratujmy płytę gen. Rheinwalda

Na wewnętrznej ścianie fortu Stern w Głogowie znajduje się jedna z najcenniejszych pamiątek okresu napoleońskiego w Polsce. Jest ona o tyle cenna, co zapomniana i zniszczona. Ten kamienny zabytek wydaje ostatnie tchnienie. O ile nie zostaną podjęte w ciągu najbliższego czasu najprostsze działania konserwatorskie z istniejących jeszcze reliktów inskrypcji nie pozostanie żaden ślad.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-06 19:21:00

Warto cokolwiek więcej powiedzieć o samym zabytku, jak i gen. Rheinwadzie. Otóż piaskowcowa płyta wmurowana jest w centrum wewnętrznego łuku fortu Stern znajdującego się na wschód od Starego Miasta, na terenie bazy PKS, przy ul. Piastowskiej. Teren bazy jest dozorowany, w związku z czym dostęp do zabytku bywa utrudniony. Pomieszczenia fortu, jak i ten fragment bazy autobusowej jest zupełnie opuszczony i nie pełni już żadnych użytecznych funkcji, chyląc się powoli ku kompletnej ruinie. Samo otoczenie zabytku pełne jest gruzu, porzuconego złomu, jak i śmieci. Sprawia to tym gorsze wrażenie. Zarówno zabudowania fortu oraz sama płyta Rheinwalda nie są wpisane do rejestru zabytków, stąd też jakakolwiek interwencja konserwatora zabytków nie ma podstaw prawnych.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-06 19:23:00

Sama prostokątna płyta jest mocno zerodowana. Jej dolny fragment był zakryty tynkiem, a duże fragmenty zachlapano zaprawą murarską. Pierwotnie płytę osłaniało niewielkie zadaszenie, a krawędzie pomalowane były czarną farbą. W górze znajdował się herb Rheinwalda z krzyżem Legii Honorowej w dole. Obecnie widać jedynie jego zarysy. Tekst na płycie głosił:

C I - G I T.
J. C. L. RHEINWALD
Général français.
baron de l'Empire,
Command' de la Legion d'honneur
Gouverneur de Glogau
Il fut bon Pere ...dre Epoux
et merita par sa loyaute
et son humanite
l'estime des habitants
Il mourut. le 22 JUIN
1810 ăgé de 48 ans

To jest: Julien-Charles-Louis Rheinwald, generał francuski, baron Cesarstwa, Komendant Legii Honorowej, gubernator Głogowa. Był on dobrym ojcem i ... mężem, a przez swoją prawość i swoje człowieczeństwo zasłużył na szacunek mieszkańców. Zmarł on 22 czerwca 1810 w wieku 48 lat.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-06 19:25:00

Wedle biogramów gen. Rheinwalda zmarł on mając 50 lat, a nie 48, jak podano na tablicy. Generał brygady Julien-Charles-Louis Rheinwald urodził się 22 stycznia 1760 r. w Saint-Johann na obecnym pograniczu francusko-niemieckim, w obszarze zwanym później Zagłębiem Saary. Do wojska zaciągnął się w wieku 17 lat, a pierwszym jego oddziałem był pułk piechoty anhalckiej. W 1791 r. był juz porucznikiem 3 Pułku Piechoty, walczył w Korpusie Wogezów i Armii Renu, w której dosłużył się stopnia pułkownika i funkcji szefa sztabu lewego skrzydła całej armii. Generał brygady został mianowany prowizorycznie 30 marca 1799 r., a wcześniej objął funkcję szefa sztabu gen. Augereau w Armii Niemiec i Armii Szwajcarii. Później pełnił rozmaite funkcje sztabowe, aż w 1806 r. mianowano go komendantem wojskowym kolejno Stuttgartu, Spiry, Frankfurtu. Dnia 19 stycznia 1807 r. otrzymał funkcję komendanta Brzegu nad Odrą, a 22 lutego 1809 r. Głogowa. Tutaj zmarł po ataku apopleksji dnia 22 czerwca 1810 r. Nie będę rozwijał całego biogramu Rheinwalda, gdyż za Sixem był on już prezentowany na łamach portalu.

Tekst: Mariusz Olczak
Zdjęcia: Paweł Łachowski, Neuer Glogauer Anzeiger

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-04-06 19:26:00

Osoby, które chciałyby włączyć się do akcji ratowania płyty proszę o kontakt z Pawłem Łachowskim z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, mail: tzg@poczta.glog.pl lub gloger@o2.pl

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-05-12 14:28:00

Witam.
do Castiglione: Byłem w Niegolewie. Pałacyk stoi było wnim przedszkole , teraz jest otwarty , z tyłu mieszkają dwie rodzinki.Obok przy wjeżdzie do parku duża kaplica [cała].
Pomnika brak, zniszczyli go Niemcy podczas II W Ś., w miejscu pomnika figura Matki Boskiej.
W Buku na starym [małym] cmentarzu grobowiec Niegolewskich [do sprawdzenia] .Foto już niedługo]

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-05-13 10:40:00

http://kprzybyl.mega.com.pl/
http://napoleon.gery.pl/osen/finkenstein.php

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-05-17 17:27:00

Wielkie dzięki Yardzie za wieści z Niegolewa. Żal bardzo tegoż pomnika bohaterów Somosierry :( Sądząc z przedwojennych ilustracji sprawiał niezłe wrażenie.
Oczywiście bardzo jesteśmy zainteresowani śladami grobowca Niegolewskich. Tyle, że sam Andrzej (ten od szarży) leży w Poznaniu wśród zasłużonych. Ale może jakieś ślady po jego pochówku też tam znajdziesz?
Czekam jeszcze na zdjęcia z Poznania z cmantarza zasłużonych i obiecane ilustracje z okresu wojny.
Pozdrawiam wszystkich odkrywców :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-07 17:03:00

Witam
http://lib.amu.edu.pl/wystawy/_wystawy.htm
Może być ciekawa wystawa , jutro rano idę zobaczyć , może zrobie jakie foto.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-07 20:17:00

do Castiglione:

witam po dłuższej nieobecności (...). daj znać na priv, ruszam w teren i napewno coś Ci sfotografuję.

pozdr
Zocik

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-10 00:23:00

Witam
Długi jest to wątek i dlatego jeżeli się powtarzam to sorry.
W Kozłówce ( niedaleko Lublina, dokładnej Lubartowa - siedziba rodu Zamojskich, doskonale zachowana, zapraszam do zwiedzania) znajduje się w parku - pomnik. Nie pamiętam dokładnie jego treści ale był mniej więcej taka: Tu są pochowni żołnierze Wielkiej Armii Francuskiej zmarli po odwrocie z pod Moskwy. Pomnik wystawiono w 1937?.

Bogdan

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-10 02:09:00

Castiglione - napisz do człowieka o nicku Fiodor - on jest z okolic Dowspudy - tej od Pałacu Paca. Na bank pomoże, pozdro.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-10 22:32:00

Tu też mamy obelisk, ale już powojenny :)

http://img244.echo.cx/img244/9648/dsc035566qw.jpg

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-10 22:33:00

To powyższe to przy drodze Szczawno Zdrój - Struga.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-11 11:53:00

Ho, ho, ho... Temat znów ożył, choć nieco już straciłem nadzieję.

Yard:
Czekam cierpliwie na obiecane materiały.

Zocik:
Dziękuję za deklaracje dalszej pomocy, bo była ona nieoceniona. Wkrótce się odezwę. Być może w wakacje będę na Dolnym Śląsku, to może osobiście podziękuję.

BogdanLacki:
Kozłówkę już mamy udokumentowaną. To bardzo ciekawy obiekt, więc dzięki za próbę pomocy.

simon07:
Chętnie skontaktuję się z Fiodorem, ale nie za bardzo mam pomysł jak? Niestety jego e-mail nie wyświetla się na forum Odkrywcy :(

Mikus:
Pomnik bitwy nad Strugą jest nam znany, ale nie dysponowałem zdjęciem, więc wielkie ukłony w Twoją stronę za pokazanie z czym mamy do czynienia :)

A przy okazji... Czy jest ktoś z województwa śląskiego, kto mógłby pomóc w sprawie następujących miejscowości:

Jaworze Dolne
Kuźnia Raciborska-Rudy
Siemianowice-Michałkowice
Szczekociny
Tarnowskie Góry
Woźniki-Piasek
Żarnowiec

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-19 14:50:00

W lesie 2,5 km na zach.od Konarzewa (pd-zach od Krotoszyna)
znajduje się tzw.krzyż napoleoński,podobno wystawiony w 1812 r.na mogile żołnierzy francuskich zmarłych w czasie zarazy .
pozdrowienia
kadam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-19 19:12:00

Witam!!!

Castiglione - moge pomoc jesli chodzi o Stężycę obok Ryk ( a raczej Dęblina) i Szewną obok Opatowa (a raczej Ostrowca Św) :)


Z powazaniem vonadamski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-19 20:20:00

Witam. W Malborku na nie istniejacym juz cmentarzu, ktöry znajdowal sie miedzy kosciolem a szpitalem, chowani byli zolnierze napoleonscy,ktörzy zmarli na jakas panujaca wtedy epidemie.Zachowaly cie jeszcze, a napewno zachowala sie jedna tablica nagrobna .Znajduje sie ona na murze graniczacym teren bylego cmentarza z ulica (nie znam nazwy)w kazdym razie ulica prowadzaca w kierunku Wielbark.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-20 12:58:00

Czynny udział w powitaniu Napoleona brali udział przedstawiciele ziemi kościańskiej. W dniu 19 listopada 1806r. w delegacji polskiej witającej Napoleona w Berlinie byli: Jaraczewski, Jakub Kęszycki (kościański rotmistrz powiatowy) i Józef Chłapowski z Turwii. Gdy kilka dni później Napoleon przybył do Poznania, przemawiał do niego Celestyn Sokolnicki.
W listopadzie i grudniu 1806 r. w Wielkopolsce stały trzy korpusy armi francuskiej, liczące 130 tys. Żołnierzy. Trzeba było dawać im kwatery, furaże i żywność z wielkim obciążeniem także mieszkańców Kościana.
W Kościanie gdzie formowano też nowe pułki, twórcą inicjatyw wykazał się wspomniany Sokolnicki, wybrany na prezesa wojewódzkiej komisji do zbierania na ten cel ofiar społeczeństwa. Szlachta zobowiązała się do wystawienia jednego żołnierza z 10 dymów, z umundurowaniem, bielizną i miesięcznym żołdem. Sokolnicki zobowiązał się w dniu 22 listopada umundurować i dać żołd dla tylu żołnierzy ile posiada folwarków. Kobiety wzywano do składania złota i klejnotów. W wyniku tych zabiegów w Kościanie zorganizowano 4 pułk piechoty, w którym najpierw dowodził Stanisław Poniński, a później Ignacy Zieliński. Pułk ten wchodził w skład nowo powołanej legii poznańskiej. Do Kościana skierowano także część 1 pułku jazdy. Miejscowi rzemieślnicy szyli dla żołnierzy mundury.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-20 13:07:00

Od początku 1807r. zajęto się również zorganizowaniem władzy polskiej na wyzwolonych od Prusaków terenach.W dniu 14 stycznia Napoleon powołał Komisję Rządzącą jako rząd tymczasowy. Komisja ta mianowała sędziów w Sądzie Ziemiańskim w Kościanie: Macieja Chłapowskiego, Koczorowskiego z Gościeszyna i Antoniego Sczanieckiego, a na stanowisko pisarza sądowego - Paschalisa Radolińskiego.
Poza tym sędziami pokoju w Kościanie mianowano Celestyna Sokolnickiego i Stanisława Mycielskiego. W tym samym roku mianowano też na stanowiska: Komorników sądowych - Józefa Dąbrowskiego i Kaienę, rejenta - Wawrzyńca Lutomskieg, archiwisty - Antoniego Jasieńskiego, Adwokatów - Tadeusza Albrychta, Konstantego Łukasiewicza, Piotra Magnuskiego, Feliksa Tymińskiego, Kramplicza i Wrońskiego.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-20 13:12:00

W 1808 roku na zgromadzeniu gminnym wybrano deputowanego do sejmu. Z powiatu kościańskiego był to Jakub Kęszycki, późniejszy dowódca gwardii narodowej podczas najazdu austriackiego w 1809 r. i wreszcie pułkownik w 4 pp galicyjsko-francuskim.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-20 13:23:00

w 1812 roku przez Kościan przechodziły wojska napoleońskie w drodze z Głogowa i Wschowy do Poznania. Wśród nich był pułk szwoleżerów, w którym służbę pełnił Dezydery Chłpowski.Wojska te wkońcu czerwca 1812r. rozpoczęły marsz na Moskwę. Na ich utrzymanie podczas przemarszu Kościan mial dostarczyć tylko 2000 racji żywnościowych i 500 racji furażu. W rzeczywistości świadczenia te były wielokrotnie wyższe, a żołnierze przeprowadzali samowolne rekwizycje.
Po pół roku, w lutym 1813r. w pościgu za wycofującymi się wojskami napoleońskimi, do Wielkopolski wkroczyły wojska rosyjskie. Władzę przejęła Rada Najwyższa Tymczasowa. Na mieszkańców Kościana spadły nowe obciążenia na rzecz zwycięskiej armi. W lutym 1813 r. przez Kościan przeszły pułki KozakówDenizowa, Szlosarowa i inne w liczbie ponad 8 tys. ludzi. W maju stacjonowało ponad 6 tys. kozaków dońskich z artylerią, a w czerwcu około 42 tys. żołnierzy z różnych pułków, jak np. podolskiego, newskiego, litewskiego, jegierskiego, petersburskich dragonów.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-20 17:14:00

Witam wszystkich !
Widzę że pojawiają się głosy kolegów nieżle zorientowanych w sprawach pobytu wojsk napoleońskich w Wielkopolsce.Korzystając z okazji chciałbym zapytać czy ktoś ma informacje n/t rzekomej wizyty Napoleona w majątku Chłapowskich w Turwi (k.maja 1812r.),oraz pobytu marszałka Davouta w Grabonogu k. Gostynia.(1812r.)
kadam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-21 08:24:00

Muszę poszukać, wiem że gdzieś miałem to opisane.Nie mam teraz dostępu ale na przyszły tydzień postaram się coś znaleźć

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-23 18:53:00

Drodzy Odkrywcy, czy ktoś z Was nie mieszka w pobliżu Skrzyńska, 2 km na pn. wsch. od Przysuchy, przy linii kolejowej Radom-Koluszki? Spoczywa tam Jean Baptiste Mallet-Malletski de Grandville, bardzo ciekawa postać związana z epoką napoleońską. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś mógł tam zajrzeć i wykonać fotografię.
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-26 12:00:00

Skrzyńsko już nieaktualne. Okazało się co prawda, że to nie nagrobek, a epitafium Malleta. Zdjęcie obok :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-29 19:54:00

Co prawda nie do końca w temacie ale... myślę, że będzie to interesujące dla miłośników epoki napoleońskiej...

Już po raz czwarty serwis http://napoleon.gery.pl zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Epoce Empire’u. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 1-14 lipca 2005 r. Jak zwykle przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody. Wśród nich znajdą się „1812 – Wielki Odwrót” Paula Brittena Austina, (2 egz.) „Uczeni Bonapartego” Roberta Sole’a, (10 egz.) „Pamiętniki wojskowe 1812-1814” Józefa Grabowskiego (3 egz.), trzy prenumeraty Magazynu Historycznego „Mówią Wieki” oraz specjalny numer „Mówią Wieki” – „Ów rok 1812” (30 egz.). Nagrody ufundowali: Wydawnictwo FINNA, Wydawnictwo Akademickie DIALOG oraz redakcja Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”.

Zapraszamy na strony konkursowe:
http://napoleon.gery.pl/ksiazki/konkurs4.php

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-06-29 20:46:00

Gorzów Wielkopolski - podczas kopania fundamentów pod tzw. "Biały Kościół" w latach 70-80-tych podobno natrafiono na cmentarzyk żołnierzy napoleońskich.
Słyszałem też o mogile napoleońskich w okolicach wsi Bledzew (Lubuskie), ale nie udało mi się tego potwierdzić.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-05 15:41:00

Witam

Bywam w Błaszkach k. Kalisza. Czy cos Cię interesuje konkretnego? Mogę to sprawdzić.

Pozdrawiam
Vaderian (Lodz)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-26 23:49:00

Dawno mnie tu nie było...

vaderian, w tym wypadku chodzi o weryfikację tej informacji:

BŁASZKI koło Kalisza
W kościele nagrobek klasycystyczny gen. Józefa Lipskiego (zm. 1817) marmurowy, z herbem Grabie i rzeźbami kariatyd.
Józef Lipski (?-1817) generał ziemski ziemi sieradzkiej. Walczył w insurekcji kościuszkowskiej, a w 1806 r. był jednym z organizatorów powstania w Wielkopolsce. Mianowany wówczas rotmistrzem pospolitego ruszenia ziemi sieradzkiej.

Zdjęcie, to już byłby szczyt marzeń :)

beyo, a czy jest to w jakiś sposób upamiętnione w Gorzowie ?tablica? ?nagrobek? ?kopiec?

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-28 11:56:00

Okidoki, jak tylko będę w Błaszkach zajże do kościółka i dam znać. Jeśli uda sie zrobić fotki to zamiszczę.
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-29 08:50:00

Witam
Jestem ze Szczecinka i dopiero teraz zobaczyłem ten temat. Sam osobiście znalazłem guzik, została tylko zewnętrzna blaszka a środek był prawdopodobnie drewniany. Ponieważ było to ze 20 latek do tyłu, a wtym czasie moje kochane dzieci zaopiekowały się i ślad zaginął. Wracając do tematu opieram się na informatorze wydanym w 2005 r.
Kwatera tzw. cmentarza francuskiego, kryjącego szczątki 119 żołnierzy napoleońskich, zmarłych z wycieńczenia w czasie odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy (1812-II 1813). Upamiętnia ich pomnik- popiersie młodego żołnierza napoleońskiego w charakterystycznym ,,pierogu" na głowie, dłuta Z. Wujka, wystawiony we wrześniu 1997r.
Pozdr.
Waldek

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-29 17:57:00

Waldi,
Cieszę się, że jest ktoś ze Szczecinka. Ode mnie to z 1000 km lotem wrony. Jeśli mógłbyś dokładnie odczytać napis lub (jeszcze lepiej) zamieścić wyraźniejsze zdjęcie od tego, co powyżej, byłbym bardzo zobowiązany. Ale i tak dzięki za informacje.
Ukłony
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-29 19:54:00

http://www.szczecinek.org/images/galeria-wspolczesna/P2220124.JPG
Narazie tak na szybkiego znalazłem takie zdięcie,ale jutro specialnie zrobię wypadzik i obcykam to wrzucę.
Pozdrawiam
Waldek.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-29 21:36:00

Castiglione, widze że interesuje Cię epoka napoleońska dlatego podaję link na portal miłośników miasta Szczecina gdzie jeden z wątków dotyczy miasta pod "zaborem" napoleońskim. http://sedina.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=3404

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-30 15:31:00

Witam
Oto zdięcia pomnika w Szczecinku.

http://img358.imageshack.us/img358/8005/p83009025oq.jpg
http://img293.imageshack.us/img293/8505/p83009047vg.jpg
http://img296.imageshack.us/img296/4538/p83009058kz.jpg

Pozdrowienie
Waldek.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-30 21:02:00

Waldku, nawet nie wiesz, jak Ci jestem wdzięczny za piękne zdjęcia. Mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciwko, jeśli opublikuję te zdjęcia na Napoleon.gery?

J-23
Dzięki serdeczne za link. Znalazłem tam coś bardzo interesującego, czyli stare przedwojenne zdjęcie kolumny zwycięstwa 1813, która stoi na tzw. Górze Napoleona. Szkoda tylko, że jej dzisiejszy stan woła o pomstę do nieba :(
Przy okazji zamieszczam zdjęcia tego obiektu.
Tu stan przedwojenny.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-30 21:03:00

Tu zbliżenie...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-30 21:08:00

A tak wygląda to dziś :(

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-08-31 10:17:00

Witam
Cieszę się bardzo że moje zdięcia przypadły Ci do gustu, więc rób co uażasz za stosowne.
Pozdrawiam
Waldek.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-09-02 21:51:00

Zapraszam zainteresowanych do lektury ciekawego artykułu "Jeńcy Wielkiej Armii w Namysłowie": http://napoleon.gery.pl/polska/namslau.php
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-17 21:01:00

2005-04-06 19:26:00:
"Osoby, które chciałyby włączyć się do akcji ratowania płyty proszę o kontakt z Pawłem Łachowskim z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, mail: tzg@poczta.glog.pl lub gloger@o2.pl"

I dzieje się coś? Jakieś efekty działań Pana Pawła?
Pozdrawiam! :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-18 00:08:00

pierwszy raz widzę ten apel o współpracę przy ratowaniu płyty.chyba nie był publikowany na stronie TZG?
czy było utworzone jakieś konto,lub subkonto?
czy był szacowany koszt restauracji?
jeżeli ktoś ma tę więdzę to proszę o informację,
czy akcja jest aktualna?
pekar

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-18 01:06:00

Wiem, że groby żołnierzy napoleońskich jeszcze po II wojnie światowej były w miejscowości Chojęcin koło Bralina (dziś Płd. Wielkopolska). Dziś stoi tu motel.
*
Obelisk upamiętniający zmarłych żołnierzy Napoleona i krzyż znajdują się również w lesie koło miejscowości Darnowiec koło Rychtala (też Płd. Wielkopolski). JACK, Bralin

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-19 15:47:00

Castiglione widziałem, że szukasz informacji na temat Dowspudy. Postaram się pomóc w miarę możliwości, co prawda nie mam teraz stałego dostepu do netu i będe pewnie odpisywał w weekendy. Na razie daje zdjęcie pałacu z lutego 2005, z prawej od portyku słabo widoczna wieża.http://www.odkrywca-online.com/picsforum11/paac.jpg
Pozdrawiam!

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-21 13:03:00

Oj, ta moja "monotematyka"..... I co tam w Głogowie słychać w sprawie płyty w Sternie?????!!!!!
Pozdrawiam :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-24 19:47:00

Przepraszam, że dopiero dziś ale temat był zapomniany i nie spodziewałem się, że znów odżyje...
Zaczne od fortu Stern. Z tego co wiem był tam problem z
administratorem terenu i chyba to stopuje inicjatywę lokalnej społeczności :( Niestety, mimo prób kontaktu z mojej strony p. Łachowski się nie odzywa, więc nie mam żadnych aktualnych informacji na temat płyty gen. Rheinwalda. A szkoda, bo inicjatywa umarła nim się narodziła.

Fiodor:
Dzięki za zdjęcie i czekam na więcej. Ale bardziej niż sam pałac interesuje mnie to, czy w Dowspudzie jest jakieś upamiętnienie dotyczące gen. Paca, jakaś tablica pamiątkowa, pomnik etc. Czy mógłbyś to sprawdzić?

Bralin:
Dziękuję za informacje. Na pewno sprawdzimy :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-25 14:01:00

Witaj!
Tak w Dowspudzie jest pomnik i kopiec poświecony pamięci generała. Także w Dowspudzie jest szkoła średnia która nosi jego imię. Zdjęcia postaram się załatwić jak będę w domu czyli za jakieś 2 lub 3 tygodnie.
Pozdrawiam!

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-25 14:13:00

Witam! Moje pytanie może odbiega od tematu postu, ale jeśli ktoś wie cokolwiek na temat szpitala polowego z 1807r. w Dobrzykowie pod Płockiem prosze o informację!
Pozdrawiam Janczar!

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-25 14:24:00

Jest jeszcze jedna tak zwana góra Napoleona, o której raczej żaden z poszukiwaczy nie wie oczywiście oprócz mnie. Pozdrawiam Enes

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-25 22:21:00

CASTIGLIONE
A czy wymienione miejscowości (Chojęcin, Bralin Darnowiec) macie na trasie wędrówki armii Napoleona? Musieli tędy iść.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-26 10:09:00

nie pamiętam czy już pytałem o górę w Osowej Górze czy gdzieś w okolicach. Ponoć jest tam jakaś studnia z której czerpal między innymi Napoleon wodę. Czy coś wam wiadomo w tym temacie?

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-28 16:59:00

Witam !
Żródełko znajduje się w Mosinie na terenie dawnej wsi Pożegowo obecnie osiedle ? o tej nazwie.Teraz w tym miejscu przebiega niebieski szlak turystyczny z Mosiny do Stęszewa." Przy dróżce spotykamy tam ocembrowane zródełko
,ocienione konarami potężnej lipy.Miejsce to nazywane jest
Studnią Napoleona ,bowiem miejscowa tradycja głosi,że ponoć z tej studzienki popijał wodę cesarz Francuzów w trakcie objazdu okolic Poznania" Wypady te opisuje w swoich wspomnieniach Dezydery Chłapowski.Obok Mosiny
w Wielkopolsce z osobą Napoleona wiążą się też min.Kamień Napoleona w Lipnie ,gdzie wracający spod Moskwy cesarz jadł obiad oraz mała wysepka na jeziorze w Iwnie gdzie ponoć popijał kawę.
YoWheris obiecałeś mi kiedyś informacje dotyczące min pobytu Cesarza w Turwi
Pozdrowienia
Kadam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-28 17:20:00

Złotoryja 2005.Bitwa z 1813 roku

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-28 17:36:00

Sorki Kadam, zupełnie mi wyleciało z głowy, lecz muszę przeszperać książki w domu. Narazie jestem na wyjeździe. Jak nie zapomnę to poszukam w moim bałaganie w weekend. Tyle że najpierw muszę się dokopać do tych książek (ach te przeprowadzki).
Pozdrawiam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-30 10:55:00

Witam!

Wywołany do „tablicy” i zaproszony do dyskusji przez znajomego (który napisał mi, iż jestem „szczypany” na forum) – odpowiadam.
Na razie praktycznie jednoosobowo zajmuje się sprawą nie tyle ratowania co męczenia ludzi w sprawie płyty Rheinwalda w głogowskim forcie Stern Kilkoro ludzi deklarowało raczej przychylność niż konkretną pomoc. Przynajmniej na razie.
Nie bezpośrednie (to znaczy ja ich osobiście nie prowadziłem) rozmowy z dyrekcją właściciela terenu – czyli PKS-u (a właściwie Intertransu) są trudne. Na razie stanęło na NIEOFICJALNYM stwierdzeniu, że gdyby to właściciela nic nie kosztowało (znaczy renowacja), no to zobaczymy, zobaczymy...
Jeżeli za nickiem Castiglione stoi pan Mariusz – to proszę o cierpliwość. Po pierwsze nie było dotąd odpowiedzi tylko na jeden list, a nie wielu (jak by sugerowało określenie „prób”). Do odpowiedzi szykowałem się w najbliższym czasie – a jej treść jest zbliżona do tej powyżej. Jeżeli natomiast jest to inna osoba to proszę o ponowienie kontaktu – dotąd NIKT inny nie kontaktował się ze mną w sprawie płyty – a wszystkie kontakty mnie żywo interesują.

Pozdrawiam serdecznie.

Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-30 13:06:00

No to teraz glogauerzy - do roboty. Wzywam Was do apelu.... Panie Pawle ze mnie pierwsza stówka poleci jak tylko padnie hasło z nr konta (moze uruchomcie subkonto TZG ?)

Pozdrawiam
Wiesław

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-30 21:04:00

przyjemy artykuł:
http://www.wlnp.pl/1,%20Serini,%20Masoneria%204.htm

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-11-30 22:36:00

Witam dopiero teraz obejrzałem ten wontek i chcę powrócić do tematu Miedźnej,który już się przewinął,cała moja rodzina od strony żony stamtąd pochodzi i hasło Napoleon nie jest im obce,fakt że wszystko w mity obrosło ale jeśli przekaz ustny istnieje coś musiało być,rodzinka mieszka zaraz koło parafi więc księdza znają dobrze i myśle że jeśli coś tam naprawde w tym okresie się działo to bede w stanie pomóc,ludki miejscowe to zaraz o skarbach gadają z tego okresu ale jak gadają to dobrze bo coś po głowach chodzi pzdr Rafi

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-01 11:28:00

Witam!

Jeżeli TZG oficjalnie włączy się do akcji informacje pojawią się na stronie internetowej stowarzyszenia.

Paweł

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-02 00:45:00

Witam!
Nie wiem czy do mnie się Pan zwraca o ponowienie kontaku,gdyż to ja pisałem do Pana z propozycją wsparcia inicjatywy ratowania płyty w Sternie.W kazdym bądz razie moja propozycja jest aktualna.Tak jak pisałem w mailu najwłasciwsze byłoby utworzenie przez TZG subkonta tylko na ten cel,szersze rozreklamowanie inicjatywy{również w mediach lokalnych},a po uzbieraniu środków na ten cel zaangazowanie wyspecjalizowanej pracowni konserwacji zabytków{robią również wstępne kosztorysy}.Po konserwacji płyta mogłaby wrócić na swoje miejsce.
pekar-Piotr Karwecki

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-02 11:15:00

Witam!
Nie Panie Piotrze - nie zwracałem się do Pana. Pamiętam listy od Pana i odpowiadałem na nie.
Mój zapis dotyczył informacji na Forum od Castiglione z 24 listopada. Co ciekawe - teraz ja wysłałem list na jego mail i nie otrzymuję odpowiedzi. Szkoda - bo naprawdę interesuje mnie każdy kontakt w sprawie płyty Rheinwalda. Ale najbardziej zależy mi na uratowaniu tego zabytku.
Najchętniej sam bym sfinansował renowację i zabezpieczenia – gdyby byłoby mnie na to stać. Są to oczywiście ogromne koszty. Ale większym problemem było to, iż zabytek znajduje się na terenie firmy i interwencje zewnętrzne nie były w przeszłości mile widziane. Teraz - ponoć – się to zmienia. Czyli pierwsze kroki „w dobrym kierunku” są poczynione.
Jeżeli akcja będzie się rozwijać – tak jak już wspomniałem – informacje pojawią się na stronie internetowej Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i gdzie tylko się da!
Pozdrawiam.
Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-02 15:31:00

Szanowny Panie Pawle.
Na list Pana odpowiedziałem wczoraj i... nie mam pojęcia dlaczego nie dotarł. Pewnie z tych samych powodów, co poprzednie. Może utknął w folderze spam? Potwierdzenie tego, że list wyszedł znajdzie Pan na załączonej ilustracji.
Nic to..., skoro nie dotarł, to pozwolę go sobie tu powtórzyć:

"Czytałem już post na forum Odkrywcy, ale nie miałem jeszcze czasu odpowiedzieć. Próby kontaktu podejmowałem kilkakrotnie w kwietniu 2005, w czasie, gdy w moim serwisie ukazał się artykuł Mariusza Olczaka: (www.napoleon.gery.pl/polska/glogau.php)
Wysyłałem e-maile na oba podane tam adresy. Niestety bez skutku. Cieszę się, że sprawa ponownie odżyła, bo od kilku lat, wspólnie z przyjacielem prowadzimy poszukiwania obiektów "napoleońskich" na terenie całej Polski z zamiarem obszernej publikacji na ten temat, a płyta Rheinwalda to jeden z cenniejszych tego typu zabytków w naszym kraju. Sądząc z obecnego stanu, wkrótce nie będzie już o czym pisać...
Doskonale rozumiem trudności obiektywne z tym związane, ale myślę, że nie można tego zostawić własnemu losowi. Tym bardziej cieszę się, że Pan się odezwał.
Zaraz po publikacji artykułu na temat płyty Rheinwalda otrzymałem kilkanaście listów z zapytaniem o nr konta, gdzie są gromadzone pieniądze na renowację. Doskonale zdaję sobie sprawę, że to byłaby tylko niewielka cząstka kosztów, ale... od czegoś przecież trzeba zacząć. Zresztą wczorajszy cytat z forum Odkrywcy też o czymś świadczy:

"Panie Pawle ze mnie pierwsza stówka poleci jak tylko padnie hasło z nr konta"

A myślę, że takich osób znalazło by się więcej. Napoleon.gery.pl ma dzienną oglądalność w granicach kilkuset osób, więc odpowiednio poprowadzona akcja na temat ratowania płyty na pewno przyniosłaby jakiś skutek. Tym bardziej, że wśród stałych gości serwisu jest sporo
osób - prawdziwych entuzjastów epoki, którym takie sprawy leżą na sercu.
Nie wiem, jaki skutek finansowy przyniesie taka akcja, ale jeśli nie spróbujemy, to nigdy się tego nie dowiemy.
Pozdrawiam,

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-05 08:18:00

Witam Panie Włodku!
(Jak odczytuję z załączonej "fotki")

Niestety nie otrzymałem żadnej korespondencji od Pana. Naprawdę nie wiem co jest tego przyczyną. W przeszłości zdarzyło się to jeden raz kiedy ktoś z Uniwersytetu Wrocławskiego wysyłał mi maile a one nie docierały (ale jest to potwierdzony przypadek, gdy ktoś nawiązał kontakt inną drogą – inne próby, z oczywistych względów, nie są mi znane). Moje pytanie skierowane do serwisu internetowego w tej sprawie dało odpowiedź, iż możliwą przyczyną takiej sytuacji jest blokowanie poczty przez skaner antywirusowy. Tak sformułowana odpowiedź bardzo zdenerwowała osobę o której wspomniałem – co było przyczyną tego, iż nie wyjaśniono tego problemu.
Ale do rzeczy. Proszę ponowić kontakt poprzez adres tzg@poczta.glog.pl lub wysyłać kopie maili na ten adres – może się uda. Korespondencja przez Forum niestety jest dość kłopotliwa – nie zawsze zaglądam na stronę Odkrywcy, chociażby z braku czasu. Ale poniżej przekażę tekst kierowany

ZARÓWNO DO PANA JAK I INNYCH CZYTELNIKÓW TEGO FORUM:

Nie zamierzam poprzestać tylko na apelach w sprawie płyty Rheinwalda. Oczywiście obecnie realizuję pierwszy punt planu ratowania zabytku – czyli, wcześniej wspomniane „męczenie” właścicieli terenu. Kiedy nastąpią następne kroki postaram sie aby było o tym głośno.
Na razie rezygnuję z podawania konta na które zbieralibyśmy pieniądze. Nie dlatego, że by się nie przydały – dokładnie odwrotnie – każdy grosz będzie sie liczył. „Problem” jest zupełnie innej natury. Chodzi o koszty. Z naszego doświadczenia wiem, iż takie subkonto (w zależności od banku) potrafi kosztować 30 zł miesięcznie (sic!). Czyli jeżeli ktoś wpłaci stówę to po trzech miesiącach jej już nie będzie!!! Dlatego jeżeli pojawi się konto to raczej jak najbliżej terminu realizacji przedsięwzięcia. A razie to się nie opłaca – zarobi tylko bank.
Gdy tylko zacznie sie akcja – będziemy liczyć z Rheiwaldem na wsparcie.

Pozdrawiam wszystkich

Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-08 09:12:00

Witam wszystkich!

Cieszę się, że zostałem wcześniej „wciągnięty” przez kolegę Wiesława do uczestnictwa w tym forum. Mobilizuje mnie to do systematycznej pracy, a przy okazji do informowania na bieżąco osoby zainteresowane tematem.

No to do rzeczy. Rozmawiałem wczoraj z właścicielem firmy zajmującej się konserwacja zabytków w tym elementów kamiennych. Wytłumaczył mi, iż prace i co za tym idzie koszty ratowania zabytku typu płyta Rheiwalda można podzielić na dwie cześci.
A.Przygotowanie tzw. planu konserwacji czyli : pobrania próbek, wykonania ekspertyz, opracowania projektu konserwacji, co jest dopiero podstawą do wnioskowania do Konserwatora Zabytków o pozwolenie na prace itd. - koszt 3.000 – 5.000 zł
B.Same prace konserwatorskie, zabezpieczające i rekonstrukcyjne – koszt 30.000 – 40.000 zł

Jak widać koszty są ogromne. Ale i tak najpierw trzeba sfinansować ekspertyzy i dokumentację.

Pozdrawiam

Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-08 12:59:00

Szanowny p. Pawle.
To bardzo budujące, że temat ratowania płyty ruszył z miejsca i tak postępuje naprzód. Całkowicie się zgadzam, że wpierw należy rozwiązać sprawy organizacyjne, a potem rozpocząć ewentualną zbiórkę funduszy. Zresztą to już tylko oficjalną drogą czyli przez TZG.
Kwota jest spora, więc trzeba będzie szukać różnych źródeł finansowania. Ze swej strony zacząłem akcję informacyjną na forum serwisu Napoleon.Gery.pl i już po pierwszym dniu zainteresowanie sprawą jest naprawdę spore. Są też deklaracje pomocy konkretnej czyli finansowej. Niektóre może niewielkie, ale będzie się liczył każdy grosz.
Ważne, by ludzie zainteresowani podobną akcją wiedzieli, że coś w temacie się dzieje i będą mogli w przyszłości pomóc. Zresztą internet to nie jedyne medium. W przyszłości można będzie pomyśleć o zainteresowaniu tematem regionalnej prasy, czy TV.
C

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-08 15:26:00

Fajnie, wreszcie jakieś konkretne informacje :) Tylko na nic wszystko jeśli nie znamy stanowiska w tej kwestii właściciela terenu (Intertrans Głogów). Intertrans włącza się w niekiedy w drobne "wydarzenia" zwiazane z historią i promocją miasta. Ale ciekawe co sądzi "szefostwo" na temat samej płyty i idąc dalej całego Fortu Stern?
Pozdrawiam :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-09 09:36:00

Witam!

Ja oczywiście będę uparcie stał przy swoim stanowisku, że sprawa ratowania płyty Rheiwalda nie „ruszyła z miejsca” tylko ciągle, choć mozolnie, idzie do przodu.
To jest trochę jak z podrywaniem dziewczyny. Każdy by chciał aby efekty były praktycznie natychmiast. A tu trzeba się dłuuuugo nachodzić, nawydawać pieniędzy – a efekt nie zawsze jest taki jak oczekujemy. ;)

Ale poważnie. Panie Włodku – proszę jeszcze raz spróbować nawiązać kontakt mailowy na adres

tzg@poczta.glog.pl z kopią na gloger@o2.pl

może wreszcie się uda bezpośrednio wymieniać informacje.

A co do szefostwa Intertransu (PKS Głogów) to pracuję nad tym.

Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-09 10:11:00

List wysłałem z nowego adresu. Mam nadzieję, że tym razem dotrze. Proszę potwierdzić.
Wiem, że jest tu zakaz umieszczania linków, ale bardzo proszę moderatorów o przymknięcie oka w tym wypadku. To link do tematu dotyczącego ratowania płyty gen. Rheinwalda
Wszystkich zainteresowanych uratowaniem tego zabytku zapraszam do dyskusji:

http://forum.gery.pl//index.php?act=ST&f=26&t=61535&st=0#entry860856

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-15 08:51:00

CASTIGLIONE - pytam ponownie
Wysyłałem na Twoją skrzynkę zapytanie, ale nie mam odpowiedzi. Jeszcze raz: Czy znane Ci są nazwy miejscowości przez które podążali francuscy żołnierze: Chojęcin, Bralin, Remiszówka, Darnowiec. Tu były ich groby, ludzie coś tam mówią o postoju Napoleona... To dziś Południowa Wielkopolska. PROSZĘ o odpowiedź.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-15 21:39:00

Przykro mi, ale nie mogę Ci pomóc. W dostępnych mi źródłach wymienione miejscowości w ogóle nie występują, ani przy okazji działań 1806-1807 ani w 1813. Jeśli mogę coś doradzić, to spróbuj poszukać czegoś w wydawnictwach regionalnych. Byc może tam coś będzie. Tereny, o które pytasz są mi praktycznie nie znane i sam nie potrafę odpowiedzieć na Twoje pytanie. Groby, o kórych wspominasz mogą być związane z odwrotem wojsk napoleońskich po kampanii 1812. Oni umierali w wielu miejscach, być może również w tych miejscowościach. Nigdy natomiast nie spotkałem się z informacją, aby stoczono tam jakieś bitwy czy choćby potyczki.
Pozdrawiam
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-29 14:14:00

Dopiero dziś ( świąteczna atmosfera w pracy ) dotarłem do tego tematu. W Dankowie k/Kłobucka na cmentarzu parafialnym znajduje się grób żołnierza armii Księstwa Warszawskiego. Niestety b. rzadko tam bywam nie nie pamiętam szczegółow.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-29 16:35:00

Namysłów woj. opolskie,miejsce obok spitala pow.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-29 17:00:00

http://napoleon.gery.pl/polska/namslau.php

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2005-12-29 20:18:00

Nie wiem, czy już ktoś o tym wspominał bo nie śledzę tematu od początku. Mogiła poległych w bitwie nad Kaczawą znajduje się z tego co wiem pod salą gimnastyczną szkoły w Krotoszycach.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-04 19:15:00

Odnośnie Szczecina:) nie wiem czy jest znany wątek z osiedla zawadzkiego:) bodajże mogiła 12 żołnierzy, niedaleko myjni delfinek, pomnik ładny stoi,ale nowy:)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-04 22:43:00

Budzyń woj. wielkopolskie. Kilka (kilkanaście) grobów żołnierzy wracających z Rosji. Oprócz nieznacznie zaznaczającej się formacji drzew nie pozostało nic.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-05 20:40:00

Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie tematem. Projekt trwa już kilka lat i przerósł nasze oczekiwania. Udało nam się odnaleźć kilkaset obiektów i miejsc napoleońskich w Polsce i ciągle przybywa nowych... Ciągle też zwracamy się o pomoc w weryfikacji naszych ustaleń. Tym bardziej cenna jest Wasza pomoc.

Czlowieksniegu: informacja z Dankowa jest bardzo ciekawa. Gdybyś kiedyś tam zawitał, to ustal proszę o kogo chodzi. Jeśli to możliwe, to może dorzuć fotografię.

boguś: ten artykuł z Namslau, który linkujesz osobiście dodałem do sieci ;)

Sereklegnica: pole bitwy nad Kaczawą mamy już bardzo dobrze opracowane. W serwisie jest nawet duży artykuł na ten temat i to dzięki pomocy uzyskanej właśnie tutaj:
http://napoleon.gery.pl/polska/katzbach.php - wersja polska
http://napoleon.gery.pl/polska/katzbachde.php - wersja niemiecka

eldoradekkk - to nowość, której jeszcze nie mamy w kwerendzie. Bardzo proszę o więcej szczegółów i może zdjęcie tego obiektu. A może wiesz, czy ta kolumna z góry Napoleona nadal znajduje się w tak opłakanym stanie?

I na koniec jeszcze... Szkoda, że wciąż nie ma nowych informacji z Głogowa :(
C

PS. Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim osobom, które odezwały się na e-mail, a szczególnie p. Henrykowi Podczaskiemu, Grzegorzowi Bejcarowi i Markowi.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-08 15:15:00

Witam z mroźnego Głogowa!

Tak jak już wcześniej wspominałem na forum – jeżeli będą się pojawiać ISTOTNE I WAŻNE informacje w sprawie płyty generała Rheinwalda będę się odzywał. I taka sytuacja właśnie się pojawiła.

Zarząd Towarzystwa Ziemi Głogowskiej przeprowadził wstępne rozmowy zarówno z biurem Konserwatora Zabytków jak i właścicielem terenu. Uzyskaliśmy w obydwu miejscach zapewnienie o przychylności względem naszego projektu – to znaczy, że nie będzie przeszkód w naszych planach.
Oczywiście nie ma z tamtych stron deklaracji w sprawie ponoszenia kosztów takiego zadania. To pozostało w naszej gestii. Postaramy się teraz napisać kilka wniosków o fundusze do urzędów i instytucji (Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski możliwe że Ambasada Francji itp.). Dla tego na tym etapie zwracamy się o pomoc do wszystkich Forumowiczów. Nie - nie chodzi o pieniądze – bo na nie przyjdzie czas.
W tym momencie najważniejsza jest sprawa odszukania instytucji, fundacji lub nawet firm, które mogłyby wspomóc inicjatywę ratowania płyty Rheinwalda.

Czekam na głosy oraz sugestie w tej sprawie pod adresami e-maili:

gloger@o2.pl

lub

tzg@poczta.glog.pl - uwaga ten adres jest "zawodny" - sugeruję raczej pierwszy.

Pozdrawiam

Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-20 08:59:00

Witam wszystkich serdecznie!

Całkiem nie tak dawno przyganiano mi, że nie odzywam się na tym forum – a tu jak tak dalej pójdzie to go prawie zupełnie zmonopolizuję. :)

Ale do rzeczy. Jeżeli chodzi o płytę Rheinwalda – to mrozy i śniegi skutecznie przyhamowały nasze dalsze działania.

Za to mam do wszystkich inne pytanie związane z tematem „Cmentarze i pomniki napoleońskie”.
Chodzi mi o dawny cmentarz (prawie na 100% związany z czasami napoleońskimi) który znajdował się około 16 km na południowy-wschód od Głogowa. Na jego miejsce wyznaczono skraj lasku pomiędzy wsiami Rzeczyca (przed wojną Rietschütz), Żabice (Schabitzen) i Trzęsów (Rostersdorf). Było to około 1,5 km od centrum Rzeczycy przy polnej drodze do Kaczyc (Kattschütz). Cmentarz ten nosił nazwę „Französischer Friedchof“ czyli Francuski cmentarz. Co ciekawe nazwa taka jest umieszczona tylko na jednej mapie powiatu głogowskiego (a widziałem ich naprawdę wiele i to z różnych okresów). Ta o której teraz wspominam jest mapą ścienną wykonaną na początku lat 30-tych XX w. W moich poszukiwaniach ustaliłem tylko jeden fakt. Jest on związany dość luźno z tym miejscem. Mianowicie to, iż niejaka baronowa Bonin po śmierci swojego męża opiekowała się rannymi w szpitalu polowym znajdującym się w okolicach Rzeczycy. Wiadomo, iż działo się to w okresie wojen napoleońskich prawdopodobnie podczas kampanii 1813 r. Lecz w takim wypadku byłby to szpital i co za tym idzie cmentarz wojsk sprzymierzonych a nie francuskich – zamkniętych wtedy w twierdzy głogowskiej. Ale możliwe, iż nazwa Francuski dotyczy raczej okresu niż pochowanych tam osób.
Na tym kończą się moje informacje oraz domysły. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje, które pozwoliłoby mi na wyjaśnienie tej sprawy.
Od razu uprzedzam, iż stwierdzenia, że trzeba się skontaktować z miejscowym muzeum lub stowarzyszeniami względnie poszukiwać informacji w lokalnych wydawnictwach są spóźnione. Mieszkam w Głogowie, mam kontakty z miejscowym muzeum oraz stowarzyszeniami i przejrzałem lokalne wydawnictwa. Efekty przedstawiłem powyżej.

Wszelkie osoby chcące mi pomóc proszę o kontakt:

gloger@o2.pl lub tzg@poczta.glog.pl

Paweł Łachowski

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-20 09:02:00

Tutaj dam jeszce zbiżenie na cmentarz.

Jeszcze raz proszę o pomoc w poszukiwaniu informacji na jego temat.

Pozdrawiam

Paweł

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-20 17:15:00

Cześć Paweł,

Zajmuję się opisanym przez Ciebie zagadnieniem od jakiegoś czasu i chcę Ci zwrócić uwagę na kilka faktów.

Posiadam w swoich zbiorach ponad 50 skanów map Głogowa i okolic z okresu ostatnich 200 lat i na żadnej z nich nie ma zaznaczonego tego cmentarza. Występuje tylko i wyłącznie na mapie, która wisi na ścianie w siedzibie TZG. Nie znaczy to oczywiście, że sam go tam dorysowałeś, ha,ha,ha :))) Przypuszczam jednak, że cmentarz ten nie ma nic wspólnego z okresem napoleońskim.

Bardziej skłaniam się ku tezie, że chodzi tu o cmentarz jeńców francuskich wziętych do niewoli w czasie wojny 1870-1871. Wielu z nich było więzionych później w twierdzy głogowskiej i to przez bardzo długo. Z czasem ich sytuacja musiała ulec poprawie, bo na przykład dysponuję skanem zdjęcia portretowego żołnierza francuskiego, którą wykonano w głogowskim atelier fotograficznym w latach 80-tych XIX wieku.
Posiadam też relację prasową z 1905 roku, opisującą prace przy rozbiórce przestarzałych fortyfikacji Festung Glogau. Jest w niej wspomniane, że przy burzeniu Preussische Thor i okolicznych obiektów zaistniała obawa, że zniszczone zostaną groby pochowanych tam żołnierzy francuskich, jeńców z wojny 1870-1871. Jednym z nich był jakiś inżynier, który poczynił jakieś zasługi dla miasta Głogowa(sorry, za brak szczegółów, ale piszę z pamięci). W uznaniu tych zasług mogiły inżyniera jak i jego towarzyszy zostały przeniesione na Evangelische Friedhof (obecnie teren ronda). Wraz z nimi z należytymi honorami pochowano również inne prochy żołnierzy francuskich z terenu miasta. Dla wszystkich wystawiono ogromne mauzoleum, którego ruiny były widoczne jeszcze długo po II wojnie światowej...

Skąd cmentarz francuski poza Głogowem? Tego nie wiem, ale gdyby chodziło o czasy napoleońskie, to po pierwsze tak jak pisałeś byłby raczej na terenie twierdzy, a nie poza nią. Po drugie, trafiłby na jakieś mapy choćby z połowy XIX wieku. No ale to są tylko moje dywagacje na ten temat...

Czekam na lepszą pogodę i choćby jeden wolny weekend, bo nie miałem od 2 miesięcy:) Postaram się odnaleźć ten cmentarz, tak jak kilka innych w okolicy. Tylko, że tamte nie były francuskie...

pozdrawiam

LEWY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-01-21 12:31:00

Witam!

Oczywiście nie mam żadnych dowodów na to, iż po pierwsze – istniał taki cmentarz i po drugie – jeżeli istniał w jakim okresie powstał.
Tak jak wspomina Lewy, cmentarz jest uwidoczniony tylko na JEDNEJ mapie (chyba, że istnieją inne o których nie wiemy).
Co do okresu to też trudno coś powiedzieć. Ktoś nawet mógłby wysunąć opinię, iż cmentarz nie powstał ani podczas kampanii napoleońskiej, ani podczas wojny prusko-francuskiej 1870-1871 – tylko podczas ... I wojny światowej. Argumenty? Proszę bardzo. Z tego co wiem to w XIX w. trzymano jeńców raczej na terenach idealnie nadających się do przetrzymywania, czyli twierdz znajdujących się daleko od frontów. Głogów był właśnie takim miejscem. Trzymano jeńców w istniejących kazamatach lub podobnych miejscach bez potrzeby budowania specjalnych, nowych budowli a i wojska do pilnowania internowanych było pod dostatkiem. Od czasu do czasu jeńcy umierali i ich grzebano – ale na miejscu – był tu przecież cmentarz garnizonowy. Znam nawet przypadek, iż na tym cmentarzu znajdowały sie mogiły żołnierzy duńskich przetrzymywanych w Głogowie jako jeńców podczas wojny prusko-duńskiej w 1848-1849. Tez na cmentarz garnizonowy przeniesiono nagrobek i prochy „inżyniera” Deluleta (o którym wspomina Lewy). Wątpię aby wieziono ciała żołnierzy aż 16 km od Głogowa.
Ale wracając do pomysłu z I wojna światową. Mamy tu inną specyfikę. Po pierwsze Głogów był też daleko od frontów i znowu idealnie nadawał się do przetrzymywania jeńców. Pamiętając o tym, że od 1902 r. w Głogowie rozebrano większość fortyfikacji to i na trzymanie jeńców było mniej miejsca. Z tego co kiedyś gdzieś wyczytałem (ale tu mogę coś źle pamiętać – może mnie ktoś poprawi) w czasie I wojny światowej na większą skalę zaczęto stosować obozy jenieckie w postaci jakiej znamy z wielu filmów – baraki otoczone drutem kolczastym itp. Takie obozy można było stawiać praktycznie wszędzie – może i obok Rzeczycy? To też tłumaczyłoby fakt, iż „Cmentarz francuski” pojawił się na mapie z lat 30-tych XX w. Oczywiście jest to tylko śmiała hipoteza – ale kto wie?

Natomiast kończąc – tak jak wspomniałem poprzednio nazwa „francuski” może być pochodzenia – jakby to powiedzieć – ludowego. Po prostu ludzie nazywają różne miejsca nieraz w przedziwny sposób. Tak było przed wojna z głogowska wieżą artyleryjską. Władze wojskowe miały nazwę oficjalna – Turm Redit (czy jakoś tak), natomiast przedwojenni głogowianie nazywali tą budowlę „Fort Malakoff” - nawet nie pamiętam z jakiego powodu, miało to jakiś zwiazek z wojną krymską (!!!).

Paweł

P.S. LEWY – czy mógłbyś mi przesłać jakąś kopię tej „relacji prasowej” z 1905 r. Dotyczącej przeniesienia prochów Francuzów.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-02-27 20:53:00

Witam! Mrozy powoli ustępują a co tymczasem słychac w Głogowie w Forcie Stern, Panie Pawle? :)
Pozdrawiam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-01 09:19:00

Kolumnę w Kaliszu pewnie już znasz( koło kościoła o.o Jezuitów) natomiast niedaleko Kalisza we wsi Borów przy drodze jest miejsce pochówku iluś tam żołnierzy z tego samego okresu tzn 1812.
Ja poszukuję wszelkich informacji na temat pobytu wojsk Napoleońskich w Kaliszu może jakaś podpowiedź gdzie szukać.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-01 09:28:00

To jest właśnie ta kolumna po lewo, jak dorwe zdjątko z Borowa to wstawię.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-01 15:52:00

Mrozy puszczają i nie ale dobrzeże trzymacie rekę na pulsie w sprawie głogowskiej płyty.
Ale nieśmiało podrzucę jeszcze drugie jajo - płyta "po francuska" w fosie miejskiej informująca o wyjsciu załogi francuskiej po poddaniu twierdzy napoleońskiej w 1814r.

Wydaje mi sie, ze trzeba byłoby te zabytki traktować łącznie. szczególnie jak mamy szukać kasy u Francuzów.

Niżej link do artykułu o tablicy w fosie.
http://www.glogow.pl/tzg/historie/tablica_fosa.htm

Pozdrawiam

Wiesław

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-01 18:15:00

Kolego Wiesławie! W sprawie tej drugiej płyty z fosy miejskiej raczej nie szukałbym kasy u Francuzów. W czasie okupacji Francuzów Głogów i jego mieszkańcy bardzo ucierpieli. Umieszczając w kurtynie fosy tablicę upamiętniającą wyjscie załogi z twierdzy, chwalili Boga pod niebiosa! :) Jeszcze na początku XX wieku głogowianie obchodzili uroczyście dzień, w której okupanci opuścili miasto. Tak więc sam widzisz, na miejscu Francuzów nie bardzo bym chciał dawać kasę na renowację czegoś co jest "hymnem pochwalnym" nadchodzących cudownych dni dla głogowian, juz bez tych paskudnych "żabojadów"..... ;)

Wnętrze fosy jest systematycznie remontowane przez Urząd Miejski Głogowa. Czy i kiedy kurtyna fosy wraz z płytą zostanie wyremontowana, nie wiem.
Pozdrawiam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-02 10:33:00

Kolego Pevnost, powoli, wtręt o srodkach np. francuskich był tylko wtrętem.
Zaproponowałem by zabytki renowacyjnie traktować łącznie, natomiast nieodnosiłem się do tego kto kogo. W Głogowie mamy tak mało pamiatek z przeszłosci, ze trzeba wszystkie hołubić.
Pozdrawiam serdecznie.

Wiesław

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-02 15:54:00

Witam
Chciałem przekazać informację o potyczce pod wsią Trzesieka koło Szczecinka między Wojskami Napoleońskimi a Rosyjskimi. Wiadomość tą otrzymałem od nie żyjącego już pana Sołowicza tego co pospołu napisał książkę Wał Pomorski. Szukałem u nas w archiwach ale nic nie znalazłem.

Pozdrawiam
Waldek

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-06 19:38:00

Witam panowie! Chciałem już dawno napisać o miejscach , gdzie spoczywają szczątki żołnierzy napoleońskich, ale nie chciało mnie zalogować ( zmieniłem login i jestem ;-))
Otórz we wsi Jemielnica (gmina Strzelce Opolskie) znajduje się mogiła napoleończyków. Stoi na uboczu wsi, przy drodze wiodącej na pola. Udało mi się dowiedzieć, że wojska Napoleona wracając ze wschodu często chorowały na różne dziwne rzeczy. Między innymi w Jemielnicy około 500 wojaków leżało w przykościelnym szpitalu i ci , którzy umarli zostali pochowani niedaleko kościoła. Do tej pory mogiłą opiekuje się jakieś francuskie towarzystwo, ale chyba już zapominają, bo od dawna nikt tam nie porządkował. Jeżeli kogoś , kto zbiera informacje o tego typu rzeczach to zainteresuje to zapraszam, a każdy miejscowy z chęcią pokaże miejsce na tzw. ZAWODZIU, gdzie jest ta mogiła. Pozdrawiam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-07 17:54:00

WIESŁAW:osmieliłeś się coś zauważyć w Głogowie{płyta w fosie}i zwrócić uwagę-jak śmiałeś?????????????????????
Do tego ma prawo tylko Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.
Jesli tego nie wiedziałeś to uświadomił Ci Pevnost.
Dostałeś wykład z historii,a gdyby Ci odpisał ktoś inny mógłby to być wykład z braku kultury.
Pekar
z zawiści mało się nie posrają......

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-07 23:40:00

Pekar, staraj się pisac na temat!
Zachowujesz się jakbys "dostał po łapkach" ;)
Pozdrawiam!

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-08 12:22:00

Nie wiem, czy ktoś nie podał już tej miejscowości, w której znajdowały się lub się znajdują groby żołnierzy napoleońskich.
Chodzi o miejscowość GÓrzna k/ Złotowa, obecnie w północnej części województwa wielkopolskiego.
Z tego co wiem są tam lub byłu groby żołnierzy Napoleona.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-08 12:24:00

Nie wiem, czy ktoś nie podał już tej miejscowości, w której znajdowały się lub się znajdują groby żołnierzy napoleońskich.
Chodzi o miejscowość Górzna k/ Złotowa, obecnie w północnej części województwa wielkopolskiego.
Z tego co wiem są tam lub byłu groby żołnierzy Napoleona.

Ponadto z Krajenki - miasto k / Złotowa pochodził adiutant Napoelona.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-08 13:33:00

Oto fragment opowiadania Pana Jana Pogorzelca, w którym opisane jest miejsce, o którym wspomniałem powyżej :

"W czasie budowie drogi do lasu w Borowie w miejscu, gdzie dziś znajduje się przystanek autobusowy, robotnicy natrafili na mogiłę zbiorową. Początkowo uważano, że pochowano tam zmarłych na cholerę mieszkańców Borowa. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że w mogile pochowani byli żołnierze francuscy z Armii Napoleona. Pracy jednak nie przerwano, kości zostały rozrzucone po całym terenie wykopu, ziemię ubito, położono beton i dziś pamiętają o tym już tylko nieliczni mieszkańcy Borowa."

wiem tylko że w tym miejscu jednak stoi jakiś krzyżyk przypominający o tym wydarzeniu.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-08 13:35:00

....a coś dawno twórca postu sie nie odezwał, jeżeli nzs czyta niech napisze jak prace nad spisem idą.

Pozdro

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-13 15:45:00

W okolicach wsi Piotrowice Świdnickie oraz Żarowa na górze skalnej
(dawny kamieniołom zwany równiwż stawem ogórkowym)znajduje się pomnik (pewno zapomniany)wszystkich wojen przechodzących przez te tereny.Co prawda jest to pomnik Pruski ale dotyczy także wojen Napoleońskich.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-25 09:53:00

cyt. ...a coś dawno twórca postu sie nie odezwał, jeżeli nas czyta niech napisze jak prace nad spisem idą.

Idą mozolnie do przodu, choć zima skutecznie zablokowała wyjazdy w celu weryfikacji miejsc. To ciągle jeszcze praca rozplanowana na kilka lat, ale mam nadzieję, że efekt końcowy będzie ciekawy.
Przy okazji bardzo proszę panów z Głogowa o rozwiązywanie konfliktów z własnego podwórka prywatnie, bo ten temat w żadnym razie nie został po to stworzony.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-26 13:41:00

Chciałbym nawiązać do grobu owego tajemniczego "inżyniera" zmarłego w Głogowie. Wspomina o nim Gloger1:
"Znam nawet przypadek, iż na tym cmentarzu znajdowały sie mogiły żołnierzy duńskich przetrzymywanych w Głogowie jako jeńców podczas wojny prusko-duńskiej w 1848-1849. Tez na cmentarz garnizonowy przeniesiono nagrobek i prochy „inżyniera” Deluleta (o którym wspomina Lewy)."

I LEWY:
"Jest w niej wspomniane, że przy burzeniu Preussische Thor i okolicznych obiektów zaistniała obawa, że zniszczone zostaną groby pochowanych tam żołnierzy francuskich, jeńców z wojny 1870-1871. Jednym z nich był jakiś inżynier, który poczynił jakieś zasługi dla miasta Głogowa(sorry, za brak szczegółów, ale piszę z pamięci). W uznaniu tych zasług mogiły inżyniera jak i jego towarzyszy zostały przeniesione na Evangelische Friedhof (obecnie teren ronda). Wraz z nimi z należytymi honorami pochowano również inne prochy żołnierzy francuskich z terenu miasta."

Otóż na cmentarzu miejskim w Głogowie (w tzw. Carré des Français) powinien znajdować się nagrobek Louisa DELURET, szefa batalionu korpusu inżynierów, zmarłego 10 sierpnia 1813 w Głogowie podczas kampanii saskiej na skutek epidemii. Deluret należał do garnizonu twierdzy i miał wielkie zasługi w fortyfikowaniu Głogowa. Nagrobek czy płyta pamiątkowa (?) została umieszczona na cmentarzu 28 grudnia 1903 z honorami wojskowymi. Inskrypcja na nagrobku w języku francuskim:

" VOUS QUI CHERCHEZ LA VERTU ACCOMPAGNÉE DU COURAGE ET LE SAVOIR UNI Ŕ LA MODESTIE, RENDEZ HOMMAGE AUX CENDRES DE LOUIS DELURET NÉE Ŕ LIMOGES CHEF-LIEU DU DÉPARTEMENT DE LA HAUTE-VIENNE - LES FATIGUES DE LA GUERRE L'ONT ENLEVÉ Ŕ SES AMIS Ŕ L'ÂGE DE 40 ANS. IL EST MORT Ŕ GLOGAU LE 10 AOŰT 1813, EN COLONEL AU CORPS IMPÉRIAL DU GÉNIE, EN CHEVALIER DE LA LÉGION D'HONNEUR, APRČS AVOIR SERVI D'UNE MANIČRE DISTINGUÉE PENDANT LA MOITIÉ DE SA VIE, AUX TROUPES ET DANS LES PLACES."
Nie wiadomo, czy płyta zachowała się do dnia dzisiejszego.
Pozdrawiam,
JWK

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-26 15:12:00

W poprzednio załączonej inskrypcji w jęz. francuskim z płyty nagrobnej Louisa DELURET, podczas kopiowania i wklejania, wkradło się kilka błędów w znakach akcentowych. Poniżej prawidłowy tekst inskrypcji z płyty, która już prawdopodobnie nie istnieje:
" VOUS QUI CHERCHEZ LA VERTU ACCOMPAGNÉE DU COURAGE ET LE SAVOIR UNI À LA MODESTIE, RENDEZ HOMMAGE AUX CENDRES DE LOUIS DELURET NÉE À LIMOGES CHEF-LIEU DU DÉPARTEMENT DE LA HAUTE-VIENNE - LES FATIGUES DE LA GUERRE L'ONT ENLEVÉ À SES AMIS À L'ÂGE DE 40 ANS. IL EST MORT À GLOGAU LE 10 AOÛT 1813, EN COLONEL AU CORPS IMPÉRIAL DU GÉNIE, EN CHEVALIER DE LA LÉGION D'HONNEUR, APRÈS AVOIR SERVI D'UNE MANIÈRE DISTINGUÉE PENDANT LA MOITIÉ DE SA VIE, AUX TROUPES ET DANS LES PLACES. "
Pzdr,
JWK

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-03-26 15:33:00

A o to kilka informacji potwierdzających śmierć Louisa DELURET. Tekt pochodzi z "Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes", Glogau 1913, głogowskiego historyka Juliusa Blaschke [tekst otrzymałem od p. P. Łochowskiego z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej]. Na str. 455:
"Przypadający na 15 sierpnia 1813 roku dzień narodzin Napoleona był, z powodu wkrótce oczekiwanego ponownego wybuchu wrogości, na rozkaz - rozpoczęły się już 10.8.1813 - salwami armat, paradą, posiłkiem i rozrywkami wśród żołnierzy na łąkach odrzańskich, ucztą w ogrodzie zamkowym i fajerwerkami. Przy iluminacji miasta znajdującej się na dachu zamku gwiazdy nie udało się zapalić, co lud tłumaczył jako znak gasnącego szczęścia cesarza. "
Przypis do powyzszego tekstu:
"Tego samego dnia zmarł francuski inżynier pułkownik Deluret, który zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w bastionie dominikańskim, gdzie został śmiertelnie raniony. Gdy wały na miejscu tym zostały zniesione królewska komendantura poleciła wykopać szczątki Delureta i obok tablicy pamiątkowej przenieść 28 grudnia 1903 na cmentarz garnizonowy."

Szukałem biogramu Louisa DELURET w "Dictionnaire des Colonels de Napoleon" Quintins, ale w chwili śmierci Deluret był w stopniu szefa batalionu (chef-de-bataillon), ten: "EN COLONEL AU CORPS IMPÉRIAL DU GÉNIE" w inskrypcji był trochę na wyrost. Pewnie stąd również ten sam błąd w niemieckiej Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes: "Tego samego dnia zmarł francuski inżynier pułkownik Deluret,..."
Pozdrawiam,
JWK

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-04-02 02:38:00

W dniu 4 stycznia 2006 eldoradekkk podał informację, że w Szczecinie na Osiedlu Zawadzkiego koło automyjni, znajduje się miejsce pochówku 12 żołnierzy napoleońskich, upamiętnione nowym krzyżem.
Chciałbym skorygować tą informację.
We wskazanym miejscu, chyba w drugiej połowie lat 90-tych postawiono coś w rodzaju pomniczka z krzyżem.
Okoliczny teren jest rzeczywiście terenem byłego cmentarza zmarłych żołnierzy francuskich, ale byli to Francuzi zmarli w 1870 roku, w obozie jenieckim który znajdował się w pobliskim Krzekowie. W obozie tym było około 17 tysięcy Francuzów, wziętych do niewoli w czasie wojny francusko-pruskiej. Na cmentarzu o którym pisze eldoradekkk pochowano pierwszych 224 zmarłych z powodu chorób jeńców z tego obozu. Podobno następnych chowano już na innym cmentarzu wojskowym (w obecnej dzielnicy Dąbie ? - wówczas było to odrębne miasteczko: Altdamm).
Natomiast w czasie wojen napoleońskich, pruska twierdza Szczecin została zdobyta w 1806 roku przez kawalerzystów generała Lasalle i została oddana Prusakom po bitwie pod Lipskiem, pod koniec roku 1813. Przez 7 lat w Szczecinie stacjonował dość duży garnizon wojsk napoleońskich - w tym także okresowo polskie pułki piechoty. Znając ówczesne realia zdrowotne, napewno wielu żołnierzy zmarło w tym czasie z powodu chorób. Nie udało mi się ustalić, gdzie chowano tych zmarłych.
Być może eldoradekkk ma rację pisząc, że cmentarz ten był wcześniej miejscem spoczynku także żołnierzy napoleońskich. Byłbym bardzo wdzięczny za informację, z jakiego źródła pochodzi wiadomość o 12 grobach z epoki napoleońskiej.
Z pozdrowieniami i wyrazami szacunku - kalmar

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-04-03 10:31:00

Witaj kalmarze,
W Szczecinie w epoce napoleońskiej dwóch wyższych oficerów Wielkiej Armii zmarło i zostało pochowanych. Gdzie? Być może na Cmentarzu Centralnym? Może masz jakieś wiadomości, lub możliwości ich zdobycia, gdzie wówczas grzebano oficerów franc. Być może zachowały się groby w starej części cmentarza.
Poniżej krótkie biografie owych oficerów:

CHEVALLIER, (Antoine-Louis) Ur. 1 Maj 1761, Paryż; Kapitan 2-go batalionu ochotników Loire-Inférieure: 6 Sierpień 1792; W Armii Wschodnich Pirenejów (l’Armée des Pyrénées Orientales): 1793; Dostał się do niewoli podczas kapitulacji fortu Bellegarde: 24 Czerwiec 1793; Uwolniony: koniec 1795; ADC generała La Genetière, gubernatora Gujany francuskiej: 3 Luty 1796; Szef batalionu: 4 Marzec 1796; Po powrocie do Francji (12 Grudzień 1797), ADC generała César Berthier: 9 Maj 1798, ADC generała Grouchy: 5 Listopad 1798; Wziął udział w kampanii we Włoszech, ranny w bitwie pod Novi: 15 Sierpnia 1799; Podinspektor przeglądów w Paryżu: 18 Październik 1800; Adjutant-commandant (pułkownik): 22 Grudzień 1803; Kawaler Legii Honorowej: 5 Luty 1804; Oficer Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; W sztabie Armii Wybrzeża Oceanu (l’Armée des Côtes de l’Océan): 1804-1805; W sztabie Wielkiej Armii podczas kampanii 1805-1806; Zmarł: w Stettin (Szczecin), 11 Października 1807 na skutek złamania lewej nogi podczas wypadku (upadek z konia?).

TRIBOUT, (Nicolas) Ur: 28 Czerwiec 1757, Bistroff (Moselle); W służbie od 1775, Wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, ranny w oblężeniu Yorktown: 1781; Podporucznik 99 pułku piechoty: 1 Kwiecień 1791; Porucznik: 15 Wrzesień 1791; Kapitan: 29 Maj 1792; W Armii Szampanii (l’Armée de Champagne): 1792; W Armii Północy (l’Armée du Nord): 1793; Szef batalionu 99 pułku piechoty: 21 Grudzień 1793; Szef brygady (pułkownik) nowo formowanej 178 półbrygady piechoty: 20 Grudzień 1794; W Armii Sambry i Mozy (l’Armée de Sambre-et-Meuse), Renu (l’Armée du Rhin), Renu i Mozeli (l’Armée de Rhin-et-Moselle): 1794-1796; Szef brygady (à la suite) 17 półbrygady piechoty liniowej: 11 Luty 1796; W Armii Niemiec (l’Armée d’Allemagne) i Szwajcarii (l’Armée d’Helvétie): 1796-1798; W Armii Neapolu (l’Armée de Naples): 1799; Prowizoryczny komendant 17 półbrygady piechoty liniowej: 18 Styczeń 1800; Szef brygady (potwierdzony) 17 półbrygady piechoty liniowej: 26 Październik 1800; Przeniesiony na reformę: 2 Październik 1802; Ponownie w służbie jako komendant placu (commandant d’armes) w Stagno: 23 Wrzesień 1803 i póżniej w Forli (Italia); Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Wycofał się ze służby: 28 Marzec 1807; Ponownie w służbie, w sztabie Armii Hiszpanii (l’Armée d’Espagne): 28 Listopad 1809; Po dwóch latach służby w Hiszpanii, ponownie wycofał się na reformę: 27 Listopad 1811; Wznowił służbę w Wielkiej Armii podczas kampanii rosyjskiej jako komendant placu (commandant d’armes): 4 Sierpień 1812; Po zdobyciu Smoleńska, komendant placu; Zmarł 23 Stycznia 1813 w Stettin (Szczecin) na skutek ran i trudów kampanii.
Pozdrawiam,
JWK

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-04-18 23:26:00

Przez dwa tygodnie nie miałem czasu zagladać na forum - przepraszam. Bardzo dziękuję JWK za informacje o oficerach armii napoleońskiej zmarłych w Szczecinie. Obiecuję, że temat lokalizacji napoleońskiego cmentarza w Szczecinie będę drążył - jak tylko coś konkretnego ustalę dam znać.
Z pozdrowieniami - kalmar

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-04-25 08:51:00

Witam !
Czy ktoś może słyszał o zołnierzach francuskich pozostających w Polsce po
odwrocie wojsk napoleońskich w okolicach Lipska, Kozienic, Puław. Jest tam
kilka mogił na polskich cmentarzach o francusko "brzmiących" nazwiskach.
Będę wdzięczna. W zamian mogę sprawdzić informację z Malborka.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-04-26 08:43:00

We wsi Warzęgowo koło Strupiny w powiecie Wołów przy krzyżu w centrum wioski znajduje się prosta tablica, umieszczona tam na powrót jako zabytek (nie wiem gdzie byłsa wcześniej). Żadna wielka sensacja - po prostu 1813 - 1913 w wieńcu laurowym. Chyba pomnik pruskiego patriotyzmu sprzed prawie 100 lat? W okolicy walk chyba nie było.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-04-27 00:11:00

Witam . Do Castiglione: Czy w postcie z 11,03,2005r chdzi o Osieczną w Wlkp. niedaleko Leszna?? Jeśli tak to jest w moim "zasięgu". :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-05-05 00:19:00

Niestety nie :( Ta Osieczna leży 30 km na południowy zachód od Starogardu Gdańskiego w Borach Tucholskich.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-05-05 12:28:00

Wygląda na to, że cmentarz w Chojnicach doczeka sie "remontu"...

Do niedawna miejsce spoczynku żołnierzy "niezwyciężonej" armii, którzy zmarli w Chojnicach podczas odwrotu z Rosji, znaczyły sterty śmieci i chaszcze.
(...)
Jeszcze do ubiegłego roku miejsce to w niczym nie przypominało nekropolii, a nieświadomi przechodnie wyprowadzali tu psy. Dopiero w ubiegłym roku, po interwencji lokalnych mediów, wokół cmentarza znów zrobiło się głośno. Miejskie służby uporządkowały teren i wycięły drzewa i krzewy, a alejki znów stały się czytelne. To jednak dopiero początek.

http://www.chojnice.pl/news/1609_Pamiec_po_dwustu_latach

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-10-07 21:03:00

Witam,w poscie z dnia 28,09,2004r pisałem o krzyżu w Sierakowie [Wielkopolska].Dziś zrobiłem foto, i oto jest.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-10-07 21:10:00

Krzyż znajduje się przy szosie Kwilcz-Sieraków przed Sierakowem ,po drugiej str. szosy jest ośrodek wypoczynkowy i jezioro.
Tak z pamięci ,w 181? kozacy dopadli tam pułk hr.Gedroycia no i naszym się dostało.Rosjanie szli od strony puszczy, w nocy przeprawili się po lodzie i zaskoczyli polską jazde na biwaku.Jak kto ma dokładniejszy opis to prosze.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-10-31 11:01:00

Dzięki wielkiej pracy p. Tadeusza Nowaka i skromnego udziału Napoleon.gery.pl w przyszłym roku w Namysłowie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy 17 Dywizji gen. Puthoda (przede wszystkim Legionu Irlandzkiego). Tadeusz Nowak zdołał zainteresować tematem kilka instytucji (w tym konsulat Irlandii i L'Association pour la Conservation des Monuments Napoleonniens) i cała inicjatywa zmierza do szczęśliwego finału.
Oto treść napisu, który pojawi się na tablicy:
---------------------------
Żołnierzom
3 Pułku Cudzoziemskiego
Legionu Irlandzkiego i współtowarzyszom broni
z 17 Dywizji gen. Puthoda, bohaterom pól bitewnych Budziszyna, Lwówka Śląskiego, Wilczej Góry k. Złotoryi, Wrocławia, Płakowic nad Bobrem, walczącym w 1813 r. o wolność Śląska i Łużyc, poświęcamy tę tablicę,
by nie zapomniano, że w tym budynku klasztornym i zamienionym na więzienie kościele byli internowani miłujący wolność Irlandczycy, Francuzi, Polacy i bonapartyści innych narodowości.

Towarzystwo Polsko-Irlandzkie * Fundacja Kultury Irlandzkiej
Konsulat Irlandii w Poznaniu

Namysłów, 14 lipca 2007 r.
---------------------------
Chciałoby się rzec... oby w Głogowie skończyło się podobnie...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-02 14:16:00

Do Catiglione-> niestety Yard już mnie ubiegł :) w sprawie Sierakowa (mieszkam niedaleko)
http://www.sierakow.pl/content.php?cms_id=114&lang=pl&PHPSESSID=d74fd7aeb167e0e30108f16c538d242f
tu masz tylko wzmiankę pod datą 1812 o tym jak grupkę napoleońskich żołnierzy dorwała rosyjska konnica i ich wycięła do nogi w okolicach wioski Grobia (czyżby nazwa miała coś wspólnego z grobami?).
Pozostał pamiątkowy krzyż przy drodze Sieraków-Kwilcz (odbicie od trasy Poznań-Gorzów)- fotki Yard już dawał wcześniej.
W Puszczy Noteckiej są też tzw.Francuskie Góry i Francuska Droga (byłem tam latem) ale droga już utwardzona :(
Jeśli będziesz potrzebował jeszcze jakieś dokładniejsze info to daj znać na mail'a- postaram się pogadać z "odpowiednimi osobami" :)
Pozdrawiam!

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-03 13:13:00

witam

ostatni widzialem pomnik upamiatniajacy bitwe nad kaczawa w Duninie, ale neistety nie zrobilem fotki i widzialem pozozstalaosci po pomniku w Budziwojowie kolo chojnowa.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-13 18:04:00

Witam , raz jeszcze Wielkopolska.
Nie widziałem info o tym głazie na forum .
Pniewy [pow. szamotulski]
Reszte prosze doczytać na foto :)
Info z gazetki "Turysta Wielkopolski" - rozdawali na Krzesinach w hangarze obok F-16
Yard

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-13 18:49:00

Nad Kaczawą tych pomników jest sporo ale jeden najbardziej okazały. Na szczycie jest piramidka z kul armatnich ale niestety pozbawiona już kilku najmniejszych sztuk z wierzchołka...
Tak to wygląda.
[URL=http://img466.imageshack.us/my.php?image=zdjcie039me8.jpg][IMG]http://img466.imageshack.us/img466/8158/zdjcie039me8.th.jpg[/IMG][/URL]
Z kolei z pomnika w Budziwojowie pod Chojnowem zostało tyle (zdjęcie z Marca):
[URL=http://img110.imageshack.us/my.php?image=5pomniknw3.jpg][IMG]http://img110.imageshack.us/img110/1779/5pomniknw3.th.jpg[/IMG][/URL]
W miejscu gdzie stał "słynny" wiatrak został wał z ziemi i wysypisko śmieci...
PS.
Podobno w Chojnowie w ścianie jakiegoś budynku jest wbita od 1813 kula armatnia... ma ktoś może jej zdjęcie? Kiedyś szukałem ale nie znalazłem. Wiem przy jakiej ulicy ale na forum lepiej tego nie podawać bo kula może wylądować na złomie...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-13 18:51:00

Nie poszło więc daję jeszcze raz. Pomnik w Duninie
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img110.imageshack.us/img110/3370/zdjcie039cg7.jpg[/IMG][/URL]

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-13 18:52:00

Jak wstawić zdjęcie? Z imageshack nie idzie a do załadowania na forum za duże...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-13 18:54:00

Tak chyba będzie grało.
Dunino: http://img110.imageshack.us/img110/792/zdjcie039ty4.jpg
Budziwojów:
http://img462.imageshack.us/img462/5771/5pomniksu2.jpg

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-13 19:01:00

Sorry za następny post z rzędu ale nie wie ktoś może co to za grób przy drodze w Piątnicy pod Legnicą? Słyszałem że żołnierski ale starszy niż II wojna światowa. Więc do głowy przychodzą mi jeszcze tylko wojny napoleońskie (w 1813 w Piątnicy był obóz) i Wojny Śląskie.
Ciekawi mnie jeszcze czy zachował się krzyż z grobu rosyjskiego oficera w Studnicy. W lecie często tamtędy przejeżdżałem ale jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-11-14 14:51:00

Gdzies czytalem ze we wsi Dzieżby (chyba - jeszcze sprawdze) kolo Sokolowa Podlaskiego (jakies 15-20 kilometrow na wschod) na cmentarzu jest pomnik albo grob zolnierzy napoleonskich. Polegli lub zmarli chyba podczas odwrotu spod Moskwy.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2006-12-16 13:45:00

Trafiłem na informację z 1913 r., że w murze kościoła św. Michała w Sandomierzu wmurowana była kapliczka upamiętniająca śmierć ks. Lubomirskiego, który zginął od kuli austriackiej 15 czerwca 1809 r. W związku z tym mam pytanie: czy bywa na forum ktoś z Sandomierza i mógłby zweryfikować tę informację?
C.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-02-15 11:48:00

Może niezupełnie w temacie... ale mam nadzieję, że ktoś skorzysta:

Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej chciałby wyróżnić internautów z miejscowości położonych na szlaku 200 dni Napoleona. Napisz do nas, jeśli jesteś mieszkańcem jednej z wymienionych miejscowości:

Bartoszyce, Boguchwały, Ciechanów, Czarnowo, Dobre Miasto, Dwórzno, Elbląg, Gdańsk, Gołymin, Górowo Iławieckie, Gutkowo, Ignalin, Kalisty, Kamieniec Suski, Kwidzyn, Lidzbark Warmiński, Lubomino, Łopacin, Malbork, Miłakowo, Mława, Morąg, Nasielsk, Okunin, Olsztyn, Ostróda, Pałuki, Pasym, Przasnysz, Pułtusk, Skolity, Sople, Strzegowo, Wielbark, Wojciechy, Wolnica, Zalewo.

Pierwszych 50 internautów, którzy przyślą nam swe adresy pocztowe otrzyma pamiątkowe kalendarze upamiętniające szlak z Pułtuska do Tylży.
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres:
napoleon@firma.gery.pl

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-02-15 17:04:00

W Siemianowicach Slaskich na obrzezach parku miejskiego znajduje sie figurka Matki Boskiej, zwana przez miejscowa ludnosc "Panienka". Przekazy pokoleniowe mowia o pochowanych tam zolnierzach napoleonskich, ktorzy w czasie "Wielkiego Odwrotu" zmarli na skutek odniesionych ran, chorob lub wyczerpania. Na kapliczce nie ma zadnej pisemnej wzmianki o tych wydarzeniach. Byc moze znajduje sie jakas dokumentacja w archiwach koscielnych. W latych 70-tych, w czasie przebudowy owczesnej ulicy 1-go Maja przesunieto niestety kapliczke o ok. 3 metrow w kierunku zachodnim i byc moze miejsce pochowku znajduje sie obecnie pod nawierzchnia asfaltowa.

Pozdrawiam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-02-15 20:22:00

Witam.
Na terenia Namysłowa (Opolszczyzna) znajduje sie zbiorowa mogiła zołnierzy napoleońskich. Szczegóły znajdziecie na stronie Kopaczy z naszego miasta tj. http://buszowanie.republika.pl/ ------> Francuzi
pzdr Tomek.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-08-25 23:26:00

jeśli dalej ten temat jest drążony to coś znalazłem przegladając prasę lokalną w Kalendarium krótka notkę:
"25 listopada 1806 r. (198 lat temu)
Przez Międzychód przechodziła armia francuska pod wodzą cesarza Napoleona I BONAPARTEGO. W okolicy miasta Francuzi stoczyli w latach 1806-1808 kilka potyczek z wojskiem pruskim (polegli w nich żołnierze pochowani zostali na terenie obecnej "Gazowni" - jeszcze w 1905 r. stała w tym miejscu kapliczka)."
mam nadzieję że i toto się przyda do aktualizacji śladów "małego kaprala" :)
Pozdr.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-08-30 15:10:00

Otrzymałam ostatnio informację, że w lesie, w okolicy miejscowości Zbrojewo (gm. Drawsko Pom., Powiat Drawski - Pomorze Środkowe)znajduje się miejsce pochówku francuskich żołnierzy armii napoleońskiej, poległych jak wieść niesie w 1807 r., być może podczas jakiejś potyczki z Prusakami...? Udałam się na to miejsce i "odkryłam" jedynie stare kamienne fundamenty, prawdopodobnie po kapliczce oraz luźno porozrzucane kamienie i większe głazy.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-08-30 16:29:00

w Miejscowości DOBA 20 km od Giżycka istnieje zapomniany w polowie nieodkryty cmentarz w lesie. Są tam groby, resztki nagrobków, niektóre z datami i nazwiskami polskich żółnierzy z 1812 roku.

Miejscowi cos wiedzą na ten temat ale się nie interesuja zbytnio, a ja nie miałem czasu zbadać dokładniej miejsca.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-08-30 19:44:00

ta fotka zrobina przy starym cmentarzu ten kamien jest nawet w ksiazce Olczaka

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-08-31 07:15:00

Witam!
Zacytuję sobie może kawałek tekstu:)
"Jest tam pamiątka bitwy kozaków z Francuzami w 1813 r. ..................... Poległych pochowano we wspólnej mogile i postawiono krzyż. .......... Kazał zaorać te miejsce i na dzień dzisiejszy jest to pole,lecz krzyż stoi.
Pozdr.281

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-01 10:05:00

cytat
Niewątpliwą wągrowiecką ciekawostką jest grobowiec w kształcie piramidy ( wysokość ponad 6 m ) z kamieni ciosowych - rotmistrza Franciszka Jerzego Łakińskiego. Urodził się w 1767 r. w Szczerbinie pod Łobżenicą, otrzymał staranne wykształcenie, był oficerem wojska pruskiego. W latach 1808 - 1814 walczył w polskich oddziałach napoleońskich, gdzie dosłużył się stopnia rotmistrza, krzyża Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej. Po latach tułaczki po Europie Zachodniej w 1830 r. powrócił do kraju i osiadł w Wągrowcu

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-01 10:07:00

pomnik jego konia podobno pod nim znajdują się też szczątki konia pomnik znajduje się ok 50m od tej piramidki

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-01 23:03:00

Witam, ja troszkę może nie do końca w temacie, ale chodzi o ten sam okres i zagadki z nim związane. Czy ktoś z Was rozpoznaje miejsca przedstawione na poniższych rysunkach? Ich autorem jest Richard Knotel, oba dotyczą obszaru Dolnego Śląska...

LEWY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-01 23:08:00

Charakterystyczny rynek, charakterystyczna byc może wieża ratusza i kamieniczki. Czytelny szyld z nazwą lokalu. Na niebie kometa Halleya, przelot z roku 1811. Może ktos kojarzy to miejsce? Na pewno nie jest to Bytom Odrzański, bo sam sprawdzałem...

LEWY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-01 23:17:00

Potyczka z 1813 roku. Teren przykościelny, widoczne fragmenty cmentarza. Bardzo charakterystyczne nagrobki w ścianie kościoła, pochodzące zapewne z przełomu XV i XVI wieku. Świątynia wykonana, przynajmniej częściowo, z kamieni polnych. Przypory, strzeliste gotyckie okna. Przyparci do muru żołnierze są ostrzeliwani także przez artylerię (w tle widoczna eksplozja pocisku armatniego w górnej części kościoła). Czy ktoś wie co to za miejsce? Na pewno nie jest to Kurów Wielki ani Jakubów, bo też osobiście sprawdzałem...

LEWY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-02 10:38:00

Ja znam 2 miejsca w mojej okolicy gdzie kościół stał się areną walk:
1. Kościół w Studnicy - co najmniej raz był broniony przez francuską ariergardę, bodajże po zerwaniu zawieszenia broni w Pielaszkowicach. Tyle że wtedy był drewniany i spłonął. Ale wieża była kamienna więc może...
2. Kościół w Rokitnicy - areną walk był kilkakrotnie, z tego co pamiętam najpierw w maju "osłaniał" odwrót Prusaków i Rosjan po pierwszej bitwie o Złotoryję, potem to samo tylko w sierpniu, po drugiej bitwie o Złotoryję a na koniec bronili się tam Francuzi wycofujący się po bitwie nad Kaczawą...

Ale szczerze mówiąc nie pamiętam wyglądu tych kościołów więc nie powiem czy to to...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-02 10:51:00

Właściwie Studnica mogłaby pasować... a owa scena mogłaby dziać się pod wieżą kościoła - wieża jest dość podobna, a biorąc pod uwagę przebudowę po zniszczeniach z 1813, mogłaby być nieco przebudowana. Z resztą oceń sam.
http://wroclaw.hydral.com.pl/91833,foto.html
To okno po lewej stronie rysunku Knotla mogło zniknąć po odbudowie, nagrobki w miejscu gdzie teraz jest wejście także.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-02 18:11:00

Szwajcar, nie żebym się czepiał, ale trochę Cię chyba poniosło:))) Nie dostrzegam niczego, co mogłogy dopasowac kościół w Studnicy do rysunku Knotela, ale dzięki za dobre chęci:)))

Jeszcze krótkie uwagi co do pierwszego rysunku, tego z kometą Halleya. Nazwa lokalu widniejąca na metalowym szyldzie to "ZUR DEN 3 KRONEN". Podobno jest to Bolesławiec, ale nie mam możliwości dokładnego zweryfikowania tego przypuszczenia. Może zagląda tu ktoś z Bolesławca?

LEWY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-02 18:27:00

Skojarzyło mi się z tymi przyporami;) I pomyślałem że rysunek nie musi być specjalnie dokładny, więc na upartego możnaby to podciągnąć aaale widać to co innego...

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-03 09:54:00

Witam.

Lewy - a nie jest to przypadkiem Jawor?

Marek

ps. jesli mnie ponioso to upsss

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-03 18:27:00

Necroskop, poniosło Cię:)))

Jawor jest i był dość dużym miasteczkiem, a w tym wypadku na pewno chodzi o wieś. W tekście do tego rysunku kilka razy występuje słowo "DORF" (wieś, wioska), choć niestety nie pada konkretna nazwa...

LEWY

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-04 11:26:00

......Jakby z punktu żółtego wykonano rysunek to szczegóły zaznaczone na czerwono się zgadzają,wieża też bardzo mocno podobna, nie pasuje mi jedynie punkt zielony(brak łuków) i dach ratusza (ale może uległ jakiejś przebudowie).
Ale może to tylko moja wyobraźnia ??? :-)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-04 17:33:00

Jak dla mnie nie pasuje. Nie taka wieża. Podeszłoby to pod Bolesławiec ale są 2 różnice:
1. Wieża w Bolesławcu jest o jeden "poziom" niższa ("Taras" czy jak to się nazywa jest od razu nad zegarem).
2. Jeżeli to Bolesławiec to po powstaniu tego rysunku ratusz musiałby być rozbudowany - to skrzydło za wieżą, na 2gim planie musiałoby być rozbudowane bo dzisiaj bardziej "wystaje", jest dłuższe. Ale ja wnioskuję na podstawie zdjęć i starych pocztówek.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-05 13:38:00

1.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-05 13:46:00

2.Szwajcar masz rację - miejsce podobe, ale chyba nie to , załączone przezemnie litografie i makieta powyżej przedstawiają Kalisz. Na rysunkach wieża nie jest cała
z powodu jakichś tam wydażeń.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-13 20:00:00

Porzucony Obelix znajduje się w Biechowie (Opolskie, Nysa)
Leży w zarośniętym sadzie na terenie dużego gospodarstwa rolnego. Nikomu nie potrzebny zapomniany.

Jeszcze jeden miedzy Nowakami i Radzikowicami (Opolskie, Nysa)
Ten stoi i ma sie dobrze.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-09-20 03:40:00

Myślę, że dużym ułatwieniem będzie obejrzenie pozostałych zdjęć Knoetela z tego cyklu. A jest ich jeszcze 28,
Polecam. http://www.napoleon-portal.de/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=56&func=viewcategory&catid=33

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-10-24 16:00:00

Nie wiem czy już było :) Na trasie Słupsk - Lębork w pobliżu miejscowości Mianowice jest obelisk upamiętniający potyczkę z dnia 18 marca 1807 roku pomiędzy pruskim oddziałem majora Schilla a Polakami walczącymi u boku Napoleona. Obelisk odsłoniła we wrześniu 1910 roku cesarzowa Augusta Wiktoria.
Jeżeli ktoś chce to na początku listopada wżucę pare fotek.
Pozdr

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-10-24 18:49:00

Na terenie Polski pozostały nie tylko cmentarze, ale również żywi żołnierze francuscy, którzy potem asymilowali się ludnością polskiego pochodzenia. Sam znam kilkadziesiąt osób, potomków jednego z takich żołnierzy.
Bliższe dane prześlę mailem.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-10-31 22:00:00

Witam. Od mojego wpisu odnośnie cmentarzy napoleońskich, ale Święto Zmarłych zmotywowało mnie do odwiedzenia Dankowa i spisania danych z nagrobka. I teraz odrobinę żałuję, gdyż tylko zamieszało mi to we łbie.
W uproszczeniu na nagrobku wyryto "Pułkownik Józef Grabiński, żołnierz Armii Polskiej, kawaler Legii Honorowej i Medalu Św. Heleny. Żył lat 70, zmarł 30.08.1859". Problem w tym ,że w dostępnych mi internetowych źródłach nie znalazłem pasującego pułkownika Grabińskiego, nie ma Go w spisach kawalerów L.Hon, ani wśród odznaczonych Medalem Św. Heleny? Jak to ugryźć?

P.S. Zdjęć nie ma - próbowałem z telefonu, ale deszcz skutecznie to uniemożliwił.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-01 13:01:00

Ostatnio namierzyłem miejsce, w którym pochowano podobno żołnierzy francuskich... niby tych, którzy wracali z Rosji... wycieńczeni i schorowani. Nie wiem czy to prawda :) więc sprawdzę...

Niebieskim kółkiem zaznaczony jest "lasek francuski", tak zwą go mieszkańcy. Wewnątrz lasu znajdują się doły podobne do zapadniętych grobów, tony śmieci i mnóstwo lisich nor :) mój pies po prostu szalał ;] Wszędzie porozrzucane są kości zwierząt... cały widok robi okropne wrażenie.

Chodząc w terenie dookoła lasku znalazłem tylko kilka monet z okresu międzywojennego. Nie przeczesałem piszczałką tych pól ze względu na brak czasu :) ...nawet przyznam się, że byłem tam z piszczałką tylko raz XD

Obok tego lasku w kółku czerwonym znajduje się "coś"... stawek kompletnie zarośnięty otoczony młodymi drzewami, między którymi leżą ogromne głazy... zapewne zebrane z tego pola... głazy te mają porobione otwory... było o takich głazach już na forum:)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-01 13:08:00

Na starej mapie widać lepiej ten stawek... ciekawe jaką funkcję pełnił... i te kamienie... zapewne to one są ułożone w tej prostej lini... a dziś wrzucone między drzewa przez robotników PGRu ;) Ciekawe miejsce :)

...mam nadzieję, że trafi się trochę fantów napoleońskich;]

pozdrawiam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-09 15:56:00

Witam. Jestem z Andrzejewa, ale w mojej okolicy nie ma nic związanego z Napoleonem. Chyba, że o czymś nie wiem.Może podpowiecie mi? Kolkanaście km dakej był kamień na którym wyryto napis, że przy nim odpoczywał Napoleon Bonaparte, ale już go nie ma. Nie wiem co się z nim stało, ale spróbuję się dowiedzieć.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-11 22:37:00

Witam,
na terenie gminy Kwilcz (ok. 10 km od Sierakowa - Wielkopolska), w sąsiedztwie elektrowni, przy szosie wznosi się niewysoki pagórek - kurhan zwieńczony krzyżem. Jest to prawdopodobnie zbiorowa mogiła żołnierzy napoleońskich, którzy zginęli z rąk Kozaków w 1813 roku w czasie odwrotu armii francuskiej z Rosji.
Posiadam broszurę informującą o pobycie Napoleona w Wielkopolsce (Poznań, Bytyń, Kwilcz, Rozbitek, Kamionna, Pniewy, Lwówek, Posadowo, Brody, Kościan,Racot, Turew, Rąbiń, Błociszewo, manieczki, Winna Góra). Jeżeli kogoś to interesuje , to proszę zostawić wiadomość dla "Kleopatry".

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-11 22:57:00

Polecam tą stronę dla zainteresowanych:
http://www.kobidz.pl/app/site.php5/getFile/724
(Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-11 23:10:00

Wiadomość dla dareQ,
nazwa wsi Grobia nie ma nic wspólnego z grobami, chodzi tutaj najprawdopodobniej o "groblę", na przestrzeni wieków język polski (system samogłoskowy i spółgłoskowy) uległ zmianom i stąd te różnice. Postaram sie znaleźć gruntowniejsze informacje w odpowiedniej literaturze.
Pozdrawiam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-12 18:05:00

Witam!
Wszystko co dotyczy pobytu wojsk napoleońskich w Wielkopolsce jest interesujące a zwłaszcza gdy dotyczy samego Cesarza .Jeżeli Masz jakieś interesujące publikacje o tych wydarzeniach znajdzie się tu wielu zainteresowanych a każda informacją będzie z pewnością mile widziana. Z wymienionych przez Ciebie miejscowości najbardziej ciekawią informacje o pobycie Napoleona w Turwi Rąbiniu Racocie Kościanie Manieczkach czy w Winnej Górze .Zwłaszcza ,że nigdy dotąd nie spotkałem się z takimi ( poza Kościanem i Turwią )
Pozdrawiam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-13 18:56:00

w miejscowosci Zimnewody niedaleko Legnicy znajduje sie przewrocony obelisk upamietniajacy zolnierzy pruskich poleglych w jakiejs potyczce z okresu wojen napoleonskich

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-23 17:02:00

Jeżeli ktoś posiada jakie kolwiek informacje na temat Andrzejewa/k Ostrowi Mazowieckiej, to będę wdzięczny. Mogę też się podzielić tym, co mam, ale nie posiadam żadnych informacji związanych z Napoleonem. Dzięki.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-23 19:26:00

nie chciało mi sie wertowac wszystkich postów. czy dalej potrzebujecie fotke pomnika z Niemiec k. Lublina? bede tam w poniedziałek

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-23 22:44:00

Tak Okejos potrzebujemy :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-24 15:47:00

Zdjęcie z Niemców mamy. Obiekt ów jest niezwykle ciekawy. To symboliczny nagrobek Adasia poległego pod Możajskiem 7 września 1812 r., który wystawiła jego matka. Nic o owym Adasiu nie wiadomo. Może udałoby się wypytać miejscowego proboszcza w tym temacie? Bylibyśmy niezmiernie wdzięczni.

Co do Andrzejewa, to w tamtejszym kościele znajduje się epitafium Stanisława Jabłonowskiego (zm. 1813) sędziego apelacyjnego Księstwa Warszawskiego i właściciela Mianowa, fundowane przez żonę, wykonane z czarnego marmuru z herbami Grzymała (Jabłonowskich) i Rawicz (Przyjemskich). Zdjęciem tegoż obiektu jesteśmy jak najbardziej zainteresowani.
C

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-25 10:23:00

zdjecie z Niemiec ;)
jakgłosi legenda nazwa niemcy wzieła sie od jenców krzyzackich którzy byli w tym miejscu przetrzymywanie po bitwie pod grunwaldem kiedy budowali w Lublinie kosciół jak dobrze pamietam św. Anny

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-27 06:37:00

www.trza.andrzejewo.info - pod tym adresem należy wejść w zakładkę "zabytki". Nie wiem jak tu się robi linki. To nie jedyne epitafium w kościele, ale za jakiś czas przybędzie więcej fotografji z zabytkami Andrzejewa.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2007-11-29 15:13:00

@Roszondas - dziękuję za namiary. Znalazłem to epitafium

@okejos - w takim razie czekamy na wieści z Niemiec ;)

A żeby nie było, że próżnujemy to zapraszam do lektury bardzo ciekawego artykułu Warcisława Machury: "Obiekty poświęcone żołnierzom niemieckim poległym i zmarłym w czasie wojen napoleońskich w latach 1807-1815"
http://napoleon.gery.pl/polska/pomorze.php

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-02-29 17:24:00

Może przyda się komuś to zdjęcie.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-02-29 17:28:00

Jeszcze raz :)

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-02-29 20:23:00

Panowie, poruszyliście tutaj temat Tlenia i okolic, a ponieważ znam ten teren dość dobrze, czuję się upoważniony do kilku wyjaśnień. Najpierw nazwy miejscowości, przez które biegł trakt napoleoński. Trafnie ktoś zidentyfikował Klinger jako Tleń, reszta się nie zgadza. Junkerhof to Trzebciny, a Zatokken to Zatoki, przy czym nie jest to miejscowość, lecz nazwa lasu nad Wdą, między Tleniem a Osiem. W Trzebcinach urządzono napoleońską pocztę przy trakcie, na jej miejscu stoi dziś leśniczówka, nie potrafię jednak powiedzieć, czy to ten sam bydynek- jest na pewno z XIX wieku, ale czy pamięta Napoleona, tego nie wiem. W Tleniu znajduje się jedyny w Polsce, oryginalny, zachowany bez zmian odcinek traktu napoleońskiego. Jest on długości około 1 kilometra, z jednej strony widoczny jest oryginalny rów, niestety, kamienny bruk chyba już jest niewidoczny, choć dokładnie tego nie badałem, może jest zarośnięty trawą. Góra Francuska jest w Tleniu, obok restauracji "Samotna nad Wdą" i stały na niej ponoć armaty. Kiedy wejdzie się na tę górę, to tam właśnie zaczyna się trakt napoleoński. U podnóża góry leży kamień ze współczesnym napisem. upamiętniającym Trakt, ale ten kamień leży tam już co najmniej od czasów pruskich i jeszcze do niedawna było na nim widać resztki niemieckich napisów. W lesie koło Osia znajdują się dwie polany związane z wojskami napoleońskimi. Na polanie zwanej Czerwona Polana są ponoć groby żołnierzy francuskich, a na polanie zwanej Zabite podobno rozstrzelano kilku napoleońskich dezerterów albo maruderów, którzy rabowali. W leśniczówce Osie kwaterował Józef Wybicki i to akurat na pewno nie jest legenda- zachowało się kilka dokumentów dotyczących kwaterowania wojsk polskich w Osiu, między innymi rachunki za siano dla koni, jakieś raporty kwatermistrzowskie, doniesienia o wybrykach żołnierzy itp. W okolicy Osia, w lesie koło Spławia leży tzw. kamień napoleoński, na którym wyryta jest korona i dwa krzyże rycerskie. Napoleon podobno jadł na nim śniadanie, co nie jest oczywiście prawdą. Kamień ten jest związany bądź z Krzyżakami, bądź z bitwą pod Drzycimiem między wojskami Władysława Hermana a Pomorzanami. Chciałbym jednak założyć osobny wątek dotyczący tego kamienia, zapodam wtenczas foty i przedstawię kilka swoich teorii. Pozdro z lasu.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-03-01 14:30:00

Dzięki Roszondas :)
Gdybyś jeszcze napisał, gdzie leży owa Glina???

@musamman2
Również dziękuję. Czasami trochę trudno się połapać, szczególnie, gdy się mieszka na drugim krańcu Polski.
Bylibyśmy bardzo zobowiązani za zdjęcia z terenów, które tak szczegółowo opisałeś.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-03-02 12:19:00

Jeśli chodzi o napoleońskie ślady W Borach Tucholskich, to w wiosce Krępka koło Ocypla na murze budynku był wydrapany napis francuski, głoszący mniej więcej: "wrócimy tu jeszcze, nie bójcie się nas, dziękujemy za dobre przyjęcie". Napis ten istniał jeszcze w okresie międzywojennym, a jak jest teraz- nie wiem. Może ktoś tam blisko mieszka, to niech sprawdzi. Pozdro z lasu.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-03-05 19:17:00

Glina, to wioska położona w pobliżu Ostrowi Mazowieckiej. Dokładniej, to tak miądzy Małkinią Górną a Brokiem.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-04-21 20:23:00

@ musamman2

W Krępkach akurat już byliśmy...
Krępki (Krampka) to niewielka wioska znajdująca się w lasach nieopodal Ocypla, pomiędzy Skórczem i Czerskiem. Tuż za wioską, niedaleko wiaduktu nad zamkniętą linią kolejową do Skórcza, stoi przy leśnej drodze do Ocypla metalowy krzyż z tabliczką upamiętniającą miejsce pochówku 14 żołnierzy francuskich z 1807 r. W miejscu tym jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowały się osobne groby z krzyżami otoczone ogrodzeniem. Dbali o nie mieszkańcy Krępek, aż do przełomu lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to na polecenie lokalnych władz cmentarzyk został zniwelowany, a na jego miejscu posadzono las. Pamięć o tych grobach przetrwała jednak u jednej ze starszych mieszkanek tej wioski - p. Sugalskiej. Opowiedziała ona niedawno tę historię p. Maciejowi Łobockiemu, który zaczął poszukiwać informacji na temat dokładniejszej lokalizacji grobów poległych Francuzów. Udało mu się dotrzeć do robotników leśnych którzy dawniej sadzili tam las, i którzy zeznali, że w pobliżu grobów specjalnie posadzili brzozy. Dzięki temu oraz wspomnieniom starszych mieszkańców Krępek udało mu się w przybliżeniu zlokalizować miejsce pochówków. Po uzyskaniu zezwolenia obecnego właściciela gruntu - Agencji Własności Nieruchomości Skarbu Państwa, p. Łobocki w zeszłym roku postawił na własny koszt metalowy krzyż z informacyjną tabliczką.
Niewiele niestety wiadomo o samych pochowanych tam żołnierzach, bowiem informacje na temat ich narodowości i czasu kiedy zmarli bądź zginęli pochodzi z przekazów ustnych od starszych mieszkańców Krępek. Niemniej informacja ta wydaje się dość wiarygodna w świetle podania jakie w 1922 r. ks. dr Antoni Liedtke i ks. dr Romuld Frydrychowicz zamieścili w publikacji pt. "Podanie ludowe na Pomorzu z czasów wojen Napoleońskich po większej części zebrane przez uczniów Collegium Marianum w Pelplinie". Znalazł się tam (s. 23-24) następujący przekaz: "Wioska Krampka lub Krępki leży nad Czarną Wodą w powiecie starogardzkim na północ od Ocypla. Tam widać resztki starego muru, na którym jest francuski napis wyryty, pochodzący z czasów wojen napoleońskich a opiewający, że gdyby Francuzi jeszcze raz mieli dotąd przybyć, to tutejsi mieszkańcy nie potrzebowaliby się niczego od nich obawiać, bo ich tak bardzo dobrze przyjęli. To też podczas ostatniej wojny światowej (I wojny światowej) ludzie sobie to tu chętnie przypominali". Dziś nie ma śladu ani po owym murze, ani po napisie. Również obecni mieszkańcy nie pamiętają, aby takowy istniał. Być może więc, że albo został on zniszczony podczas ostatniej wojny, albo też w opowiadaniu tym, którego źródłem był jeden z uczniów Collegium Marianum pochodzący z pobliskiego Lubichowa, w istocie jest mowa o jakichś inskrypcjach w języku francuskim które znajdowały się niegdyś przy grobach żołnierzy. Dobrze jednak, że dzięki trosce współczesnych mieszkańców tej wioski, pamięć o nich nie zaginęła wraz ze zdewastowanymi grobami.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-01 15:18:13

Z okazji 1 listopada prezentujemy zdjęcia żołnierzy napoleońskich z Polski i zagranicy w temacie Festum omnium sanctorum: http://forum.gery.pl/index.php?showtopic=58592

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-01 20:45:18

Grób gen. dyw. Piotra Teulie w Stramnicy koło Kołobrzegu.Generał był dowódcą dywizji włoskiej w czasie oblężenia Kołobrzegu w 1807r.Ranny w Kołobrzegu zmarł w swojej kwaterze w Stramnicy.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-01 21:00:31

Nie przeczytalem wszystkich postow,wiec nie wiem czy ktos wspomnial o grobach zolnierzy z okresu napoleonskiego w Lambinowicach kolo Opola.Na terenie obozu jest cmentarz na ktorym znajduja sie 52 groby zolnierzy Napoleona III wzietych do niewoli i przetrzymywanych w tym obozie w czasie wojny prusko-francuskiej.Jest tam tez krzyz z tego okresu.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-01 22:05:26

Niewiem czy podał ktos -Cmentarz Kutuzowa w Bolesławcu,oraz grób Kozaka w miejscowosci Kruszyn koło Bolesławca.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-03 13:09:16

@iron66

"Grób gen. dyw. Piotra Teulie w Stramnicy koło Kołobrzegu..."

To bardzo interesująca informacja. Rycina jest zapewne przedwojenna. Czy jesteś w stanie zweryfikować, czy grób lub jakieś jego pozostałości nadal w Stramnicy istnieją?

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-03 21:33:05

Witam .Za około dwa tygodnie powinienem udać się w tamten rejon,to sprawdzę i jak coś będzie to wkleję fotki(wydaje mnie się że widziałem gdzieś fotki stanu obecnego ,ale nie jestem pewien).Jak sprawdzę to podam.Pozdrowienia.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-04 09:47:01

Sulęcin. Napoleoński Bruk równolegle do drogi Sulęcin-Wędrzyn

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-09 19:31:17

Chciałbym zaprosić do obejrzenia moich najnowszych odkryć napoleońskich z terenu Pomorza Środkowego:
a. tablica w Zaleskich pow. Słupsk http://www.inne.machura.slupsk.pl/page39.html
b. tablica w Ramlewie pow. KOłobrzeg http://www.kolobrzeg.machura.slupsk.pl/page22.html

Warcisław Machura
http://www.wojna.machura.slupsk.pl

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-10 21:11:06

Castiglione
Witam.Dzisiaj udałem sie do Stramnicy i wygląda na to,że jedynym śladem po grobie jest wklejona wyżej rycina.Pytałem takze napotkanych mieszkańców,ale patrzyli na mnie z politowaniem,nie rozumiejąc o czym mówię.Jednym słowem w przyszłym roku będę musiał jeszcze raz tam pojechac i dłużej się porozglądać.Szukałem także jakiejś przydrożnej kapliczki w tej miejscowości,mniemając że tak okazały obiekt taki jak na rycinie mógłby byc na taką przerobiony,ale okazało się że ta jest budowy powojennej.Pozdrowienia.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-11-25 22:00:37

Witam ponownie
Czy jest tu może ktoś ze Skierniewic, kto zechciałby nam pomóc? Od dłuższego czasu poszukujemy zdjęć symbolicznego pomnika Jana Kozietulskiego, który w 1971 r. wystawiono w Skierniewicach oraz tablicy pamiątkowej poświęconej jego osobie, która ponoć obecnie znajduje się w Izbie Historii Skierniewic. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc.
Redakcja Napoleon Gery

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-12-03 14:12:51

Na terenie miejscowosci Jemielnica jest stary cmentarz zolnierzy napoleonskich ktorzy zmarli na tyfus.Jest tam zabytkowy drewniany krzyz i pomnik ufundowany w 1921 r.przez zolnierzy francuskich stacjonujacych w Strzelcach Opolskich.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2008-12-03 14:22:10

http://www.jemielnica.pl/.../do_druku.php3?cms=cms_jemie&lad=a&id_dzi=&id_men=16&id_dok=16&zalaczniki_zdjecia=
http://www.ceo.org.pl/portal/slady_o_programie_doc?docId=38318
http://lozawadzkie.wodip.opole.pl/polish/gminy/jemielnica/historia2.html
http://www.e-jemielnica.ovh.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=3

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-01-02 22:40:20

Nie czytałem całego postu-brak czasu, ale znam lokalizację zapomnianego cmentarzyska z czasów Bitwy pod Legnicą. Jest pewna kapliczka nawet, gdzie są eksponowane, niestety już mierne pamiątki po tej bitwie. Zainteresowanych proszę o kontakt. Teren jest bardzo rozległy, a miejsca potyczek odwrotowych-oddalone od miejsca bitwy. Był pomnik, nagrobek raczej, i pewnie jest tam zbiorowa mogiła, ale został zniszczony przez chłopo-wandali z jednej z wiosek. Z informacji byłego nauczyciela historii-wynika bardzo wiele.Ale to wiarygodny człowiek. Zna francuski i interesował się tym, jak ja jeszcze w pieluchę waliłem kupę. Nie podzielę się faktami na forum. Za dużo widziałem rozprutych grobów.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-01-25 19:27:19

Witam, w gazecie "Polska Głos Wielkopolski" z listopada 2008r znalazłem taki "nekrolog".
[sorry za mały off-topic]

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-01-25 22:02:08

a wszystko po to żeby dokonać prefacji zwłok pewnie!!!!!!!!!

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-01-26 04:10:33

Wycinek mapy Mestischblatt 1:25000 1889-1932.Bitwa pod Heilsbergiem 10 czerwca 1807,wzgórze 85,0 Alte Schanze(stary szaniec),na szczycie wzgórza widoczny symbol pomnika (denkmal),obecnie pomnik nie istnieje,obecnie teren wojskowy,zakaz wstępu!.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-01-26 05:36:30

Pomnik "Czarnego Huzara" w Heilsbergu ,obecnie nie istnieje.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-01-26 12:46:51

Castiglione:

W 2004 roku na początku wątku pisałeś o Miedźnej a ja do Ciebie.
Udało Ci się tam znaleźć jakiś ślad po Napoleonie, czy nie?

Pytam z ciekawości bo mieszkam niedaleko.

Pozdr.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-11-27 22:21:59

Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o pomoc w weryfikacji pamiątek napoleońskich na terenie naszego kraju. Obszar badań jest ogromny i nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć osobiście. Poniżej zamieszczamy listę miejscowości i obiektów, do których chcielibyśmy dotrzeć. Jeśli znajdą się osoby mieszkające w ich pobliżu i chcące nam w tym pomóc prosimy o kontakt na adres: wlonab@gmail.com lub napoleon@firma.gery.pl

ANDRZEJÓW k. Janowa Lubelskiego (gm. Godziszów)
Mogiła okresu wojen napoleońskich
BILSKO k. Janowa Lubelskiego (gm. Modliborzyce)
Cmentarz z okresu wojen napoleońskich
CHEŁMICA DUŻA k. Włocławka
Cmentarz parafialny
CHMIELNIK koło Pińczowa
Kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
CHRUSZCZOBRÓD koło Zawiercia
Cmentarzu przykościelny
CIESZKÓW (Freyhan) koło Milicza
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
DANKÓW k. Kłobucka
Cmentarz parafialny
DARNOWIEC k. Kępna
Mogiła w lesie
DOBROMIERZ k. Świdnicy
Cmentarz przy kościele p.w. św. Michała
DOWSPUDA k. Suwałk
Pamiątki po Pacu
GĄSAWA k . Żnina
Kościół parafialny
GIDLE koło Radomska
Cmentarz parafialny
GLINNO k. Poznania
Poligon Biedrusko
GORYSŁAWICE koło Pińczowa
Kościół parafialny
GOWOROWO koło Ostrołęki
Kościół parafialny
GÓRKI koło Łosic
Kościół parafialny i cmentarz parafialny
GÓRY PIŃCZOWSKIE koło Pińczowa
Cmentarz parafialny
GÓRZNA k. Złotowa
Mogiła w lesie
GRĘBOSZÓW (Grambschuetz) k. Namysłowa
Cmentarz parafialny
GROBIA k. Sierakowa
Mogiła przy drodze
IGNALIN pod Lidzbarkiem Warmińskim
Mogiły
KANIÓW k. Bielska (gm. Bestwina)
Mogiła w przysiółku Nad Wisłą
KIELCE
Stary cmentarz
KLUCZEWSKO k. Włoszczowej
Kościół parafialny
KOPERNIKI (Koeppernick, Köppernig) k. Nysy
Cmentarz przy kościele p.w. ś. Mikołaja
KOZIEGŁÓWKI koło Myszkowa
Przy kościele parafialnym
KOŹLE (Cosel)
Na terenie twierdzy baszta/fort Montalamberta
KRZEMIEŃ k. Sokołowa Podlaskiego
Kopiec i mogiła
LUBOSTROŃ k. Żnina
Pałac Skórzewskich
LUSOWO k. Poznania
Kościół parafialny
LWÓWEK k. Nowego Tomyśla
Kościół parafialny
ŁABISZYN koło Bydgoszczy
Cmentarz na wschód od kościoła p.w. św. Mikołaja
ŁĘCZYCA
Kościół O.O. Bernardynów i cmentarz ewangelicki
ŁOMŻA
Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej
ŁOWICZ
Pałacyk
ŁUBOWO k. Gniezna
Mogiły w pobliżu wsi
MICHÓW k. Lubartowa
Cmentarz parafialny
MIECHOWA (Omechau) k. Kluczborka
Drewniany poewangelicki kościół
MISZEWO MUROWANE k. Płocka
Cmentarz parafialny
MYŚLENICE
Cmentarz parafialny
NIEGOWA koło Myszkowa
Kościół parafialny
NOWA SŁUPIA koło Kielc
Cmentarz przykościelny
PASTERNIK koło Wielkich Bronowic (Kraków?)
Cmentarz na Pasterniku
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
Cmentarz parafialny
PNIEWY k. Szamotuł
Pomnik
PODEMSZCZYZNA k. Lubaczowa
Cmentarz parafialny
POTULICE k. Bydgoszczy
Kościół parafialny
PRUSZYN k. Siedlec
Przy kościele parafialnym
RACIĄŻ k. Sierpca
Kościół parafialny i cmentarz
RADOMSKO k. Łodzi
Mogiła
RADOM
Kościół p.w. św. Katarzyny i cmentarz (ul. Limanowskiego)
REŃSKA WIEŚ (Reinschdorf) koło Koźla
Mogiła obok wsi i cmentarz
RUMIA
Pomnik
RYBITWY k. Opola Lubelskiego
Kaplica przy kościele
SAMBORZEC k. Sandomierza
Kościół parafialny
SANNIKI k. Poznania
Pomnik
SARNAKI koło Łosic
Kościół parafialny
SECEMIN k. Włoszczowej
Kościół parafialny
SEJNY k. Suwałk
Cmentarz parafialny
SIEMIANICE k. Kępna
Kościół parafialny (na zewnątrz)
SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
Park przypałacowy (dawny), obecnie park
SIERADZ
Cmentarz i kościół zgromadzenia sióstr urszulanek
SŁAWSK k. Konina
Mogiła przy drodze
STĘŻYCA k. Ryk
Kościół parafialny
SZADEK k. Sieradza
Kościół parafialny
SZCZEPANKOWO k. Łomży
Kościół parafialny
SZCZEKOCINY
Cmentarz parafialny
SZEWNA k. Opatowa
Cmentarz parafialny
TROPIE k. Nowego Sącza
Obok kaplicy św. Andrzeja Świerada
TRZCIANKA k. Obornik
Kapliczka
WĄSOSZE k. Konina
Kościół parafialny
WOJSZKI k. Białegostoku
Cmentarz w okolicy wsi
WOLSZTYN
Nagrobek rodzinny
WOŹNIKI-PIASEK
Kościół ewangelicki
ZATOR koło Oświęcimia
Kościół p.w. św. Wojciecha i Jerzego
ZIELONA koło Żuromina
Cmentarz przykościelny
ŻERNIKI koło Żnina
Na zewnątrz kościoła

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-12-09 13:31:08

Górzna koło Złotowa-mieszkam niedaleko jest stary cmentarz obok kościoła, dowiem się czegoś i zrobię zdjęcia-pozdrawiam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-12-09 13:45:26

Castiglione- potwierdź, z łaski swojej, czy dotarł mój @ ze zdjęciami.

Taki OT sobie, niestety, zrobię.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-12-09 20:06:24

Witam,
Dzięki za odzew. Zdjęcia z Dankowa dotarły.
Mam jednak problem. Nie bardzo wiem, o którego Józefa Grabińskiego może chodzić. Ten najbardziej znany z legionów zmarł we Włoszech, a poza tym dosłużył się szlifów generalskich. Łoza podaje innego Józefa Grabińskiego – wachmistrza od szwoleżerów, jednak daje także datę jego urodzin i śmierci (1778-1831). Józef Grabiński był płk 12 ppl w 1831 r. Ten z Danowa nigdzie w znanych mi źródłach nie figuruje. Może na miejscu uda się coś ustalić?

Byłbym również bardzo wdzięczny za zdjęcia z Górznej.
Zresztą projekt wkracza powoli w finałową fazę, więc każda pomoc, z każdej miejscowości będzie bardzo cenna. Mamy już zebranych i udokumentowanych fotograficznie kilkaset obiektów, ale jak widać wyżej braki są jeszcze dosyć spore :(
Pozdrawiam Odkrywców
Castiglione

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-12-09 20:41:11

Kiedyś z Pomsee "trenowałem" temat Grabińskiego.

I taka była, znaleziona przez Pomsee pointa:


Józef Grabiński, ur. 18.3.1796 w Niklu w obwodzie bydgoskim. Wstąpił 1.1.1811 r. do 5 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego jako żołnierz, 2.5.1811 kapral, 18.3.1812 furier, 15.2.1813 sierżant, 1.11.1813 adiutant podoficer. Odbył kampanię 1812 - 1813 w Gdańsku, po kapitulacji twierdzy wzięty do niewoli rosyjskiej, w której przebywał do 14.4.1814 po czym wrócił do kraju. Wszedł 20.5.1815 do 2 pułku piechoty liniowej jako podchorąży, ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, 21.3.1817 ppor., 25.4.1825 porucznik.
W powstaniu: 2.6.1831 kapitan, 13.6.1831 major, 22.9.1831 ppłk, dowódca pułku. 9.3.1831 otrzymał krzyż złoty nr 209, 15.9.1831 krzyż kawalerski nr 2489. 30.9.1831 wziął dymisję. Przybył z woj. płockiego do Warszawy. 9.10.1831 stawił się przed Komisją Rządową Wojny ponowił przysięgę na wierność carowi.

Legii Honorowej na pewno nie miał. Pewnie pomylono ją z Virtuti Militari (dwukrotnie nadanym).[...]

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2009-12-10 12:58:47

http://zlotow.lo2.slupsk.pl/page13.html
Mały kamienny pomnik żołnierza napoleońskiego widniejący na zdjęciu przechowywanym w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Nie wiadomo dokładnie, czy pierwotnie ustawiony był on na cmentarzu w Górznej. (tekst: Hier / ruht ein / Fr. Soldat / 1812

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-01-27 22:37:16

Witam! W wykazie Trzcianka k. Obornik - kapliczka.
Myślę, że chodzi tutaj o Trzciankę byłe miasto powiatowe, obecnie w powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim woj.wielkopolskie.
U zbiegu ulic Grunwaldzkiej z Ogrodową w Trzciance usytuowana jest kapliczka, tzw. "boża męka", tuż obok dzisiejszej siedziby Nadleśnictwa Trzcianka. Na szczycie kapliczki zamontowana jest metalowa chorągiewka z datą 1811, a wystawiona została na pamiątkę pobytu wojsk napoleońskich w Trzciance,oraz dla upamiętnienia kilkuletniego "pobytu" Trzcianki w granicach Księstwa Warszawskiego. Ponoć Napoleon "podarował" Trzciankę jednemu ze swoich marszałków o nazwisku Berthier.Aktualnie nie dysponuję foto, ale gdyby była taka potrzeba to proszę o info.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 12:22:39

Witam
Chciałem przekazać informację o potyczce pod wsią Trzesieka koło Szczecinka między Wojskami Napoleońskimi a Rosyjskimi. Wiadomość tą otrzymałem od nie żyjącego już pana Sołowicza tego co pospołu napisał książkę Wał Pomorski. Szukałem u nas w archiwach ale nic nie znalazłem.

Pozdrawiam
Waldek


Z opóźnieniem ale lepiej późno niż wcale.

Tak na początek-to żadnej potyczki pod Trzesieką nie było między Rosjanami a Francuzami(to były tylko przypuszczenia,które zostały zweryfikowane).Po drugie śp. Janusz miał na imię Sławiński,a nie Sołonowicz.I nie napisał książki wraz z Bogdanem Perzykiem(drugim autorem jest Janusz Miniewicz) tylko użyczył swoich eksponatów -i zapisków-które znalazł przemierzając Wał Pomorski z wykrywaczem przez ponad 20 lat.A pomnik żołnierzy napoleońskich stoi symbolicznie w całkiem innym miejscu niż są pochowani żołnierze.

Gizio.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 15:59:02

Znalezione koło rzeki.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 16:01:19

Koło Kusowa.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 16:02:49

Głaz znajdujący się przy drodze z Dalęcina do Kusowa.Chyba związany z armią cesarza?

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 16:03:51

Głaz.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 16:06:04

Część klamry Napoleońskiej znaleziona na poligonie koło Czarnego.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-19 16:12:48

W swoim kajecie znalazłem taką informację.Z Dalęcina na Kusowo po prawej stronie znajduje się jeziorko.Za jeziorkiem znajduje się cmentarz żołnierzy napoleońskich.I właśnie z Dalęcina do Kusowa znajduje się głaz,którego zdjęcie zamieściłem wyżej.Nie daleko Kusowa w lesie znalazłem też fanta na zdjęciu nr 2.Na zdjęciu nr 1 fant znaleziony na drodze przy rzece nie daleko miejscowości Czarne.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-09-24 22:01:38

witam podobno w dąbrówce sieradzkiej jest taka kapliczka stojąca na rozwidleniu drug i po nią są pochowani żołnierze napoleońscy zbici przez rosjan czy jakoś tak.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2010-10-12 11:15:08

witam,
w okolicach zgierza, przy szkole jest podobno Pomnik (krzyż) postawiony w miejscu gdzie niegdyś podobno Napoleon odpoczywał.
Jeśli macie info to ok, ale jeśli nie to się odezwij na maila, to się któregoś pięknego dnia w weekend tam wybiorę i podrzucę Ci fotki

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2011-01-03 22:21:23

Witam . Słyszałem że w mojej miejscowości Miotek koło Kalet , kilka czy kilkanaście lat temu , podczas kopania wodociągu natrafiono na kości żołnierzy Napoleońskich , ale co się z nimi stało , nie wiem . Wiem też że w okolicy była jakaś potyczka , żołnierzy Napoleońskich z Moskalami lub Niemcami , na wiosnę pojadę w tamto miejsce i poszukam trochę , może to prawda , bo skąd te kości by się wzięły .

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2011-01-26 22:41:35

W Pelplinie jest pomnik upamiętniający owych żołnierzy przy konkatedrze.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2011-02-03 08:58:50

witam,
koledzy jak zakończyła się akcja ratowania płyty gen. Rheinwalda ? czy list otwarty do konsulatu Francji odniósł jakiś skutek?
pozdawiam

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2011-04-27 16:50:22

Witam,
posiadam informacje i zdjęcia związane z miejscowością Rybitwy koło Opola Lubelskiego.Jeśli coś potrzeba chętnie te info i zdjęcia udostępnię

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2011-08-21 21:03:35

Groszki Stare za Kałuszynem po środku wsi kapliczka kurhan mogiła wojsk napoleońskich.W kopciach koło Grębkowa w latach 70-tych podczas budowy drogi natrafiono na kości ludzkie,guziki pułkowe itp.szczątki złożono chyba na lokalnym cmentarzu.Gdzieś mogiła przy gościńcu napoleońskim w lasach wyszkowskich.I na wielu innych cmentarzach których pochówki nie zawsze odnotowywano.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2011-11-19 11:20:04

Należy jeszcze wspomnieć o Bydgoszczy dzielnicy Fordon. Tam znajduje się "Dąb Napoleona". link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbocze_Fordo%C5%84skie
Ponoć na pamiątkę jego wizyty usypano kopiec i zasadzono drzewo.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2014-04-09 14:49:35

Czy dalej potrzebujecie informacji? Mieszkam niedaleko Pruszyna

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2014-05-14 15:04:55

Las Grąbliński - las koło miejscowości Grąblin, przy drodze z Konina do Lichenia, znany jako miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.
Co by nie mówić, pomnik żołnierza napoleońskiego znanego z imienia i nazwiska.


Legenda:
Jak mówi legenda, polskiemu żołnierzowi – Tomaszowi Kłossowskiemu, rannemu w bitwie narodów (bitwie pod Lipskiem) w 1813, ukazała się Maryja. Uratowała go od niechybnej śmierci i poleciła odszukać taki wizerunek, który dokładnie ją odzwierciedla. Po powrocie na ojczystą ziemię Kłossowski odnalazł taki obraz i wystawił w lesie grąblińskim.
[z wikipedi]

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2014-10-19 19:06:24

Bitwa o Złotoryję 23 sierpień 1813

zapomniany epizod kampanii 1813

Pomnik pomnik pod Wyskokiem


http://www.youtube.com/watch?v=dL5yimbA_A4

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2014-10-19 19:08:55

I tablica informacyjna.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2014-10-19 19:13:41

Odsłonięcie odbudowanego obelisku w 200-setną rocznicę Bitwy o Złotoryję 23 sierpnia 1813 r. w Jerzmanicach Zdroju.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2015-10-10 19:27:14

Cmentarz przy kościele pw. św Michała archanioła w Błociszewie, k. Śremu.
Roch Jurga, uczestnik walk napoleońskich, fundator figury św. Rocha.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2016-06-14 12:13:44

Tutaj informacja z 1925 roku z 19 lipca z "Polski Zbrojnej" - czy wiadomo coś więcej o tym pomniku? Bo nie mogę znaleźć informacji w internecie.
Pozdrawiam.

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2016-08-23 12:23:38

Pomnik Napoleona - Rosochate Kościelne gm. Czyżew Osada powiat Wysokie Mazowieckie woj. podlaskie

RE: Pomniki i cmentarze napoleońskie
2018-05-23 23:35:23

Jestem odkąd pamiętam realistą i przez to przez niektórych określanym mianem pesymisty. Możliwe, że jest wiele w tym prawdy. Ale okazuje się, że niekiedy życie potrafi pozytywnie zaskoczyć.
Ponad 13 lat temu (!) próbowałem dać bieg akcji, czy właściwie trochę naiwnemu nawoływaniu, w sprawie ratowania płyty generała Rheiwalda, która niszczała w głogowskim Forcie Stern. Przed paru dniami, dość nieoczekiwanie, zakończyło się to sukcesem. Ten niezwykły element kamieniarski został dość gruntownie odnowiony i zamocowany w pierwotne miejsce. Dodatkowo zamontowano nad nim daszek, aby ograniczyć wpływy warunków atmosferycznych, które były tak niszczycielskie dla zabytku.
Z tego też powodu chciałem zainteresowanych, po tych wielu latach, poinformować o tym fakcie.
Paweł

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.066
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.