Skocz do zawartości

Poszukujemy rodzin żołnierzy zamordowanych w Katyniu.


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

Mój znajomy z USA przysłał mi taki tekst i prosił o zamieszczenie na forum:

23 nieśmiertelniki

Nazwiska 23 Polaków wydrukowano w 137 numerze „Gońca Krakowskiego „ w dniu 16 czerwca 1943 roku. Ekshumacja w lesie katyńskim została zakończona dwa tygodnie wcześniej. Zwłoki leżały w grobach: Rosjanie do cmentarza dobiorą się dopiero jesienią m.in. przy pomocy….amerykańskich spychaczy, dostarczonych wśród 30.000 pojazdów mechanicznych z dostaw „Lend – Lease”. ..
Ale przed zakończeniem ekshumacji nie zdążono podać w gazetach nazwisk wszystkich zidentyfikowanych, więc rodziny przez kilka miesięcy 1943 roku nadal trafiały na swoich bliskich. „Niewyjaśniona zagadka 23 znaków rozpoznawczych „ pisał w czerwcu specjalny wysłannik Agencji „Telepress”. Pod tymi słowami znajdowały się nazwiska, daty urodzenia oraz miejscowości, w których zwane popularnie „ nieśmiertelnikami” znaczki rozpoznawcze opisano w dokumentacji Rejonowych Komend Uzupełnień. Każdy ze zmobilizowanych dostał znaczek: w jednym z krakowskich RKU - Tadeusz Przybyło ur. 1914, w Koninie - Władysław Guzowski (ur. 1916 ), w Nowym Sączu: Emil Kiełbasa (1916 ) i Józef Pres ( 1915 ), w Jędrzejowie - Mieczysław Chwastek ( 1915 ), w Chojnicach - Teofil Mikołajczyk ( 1914 ), w Tarnopolu – Skałacie Franciszek Jasionowski ( 1910 ), w Tarnopolu - Mikołaj Jasionowski (1914 ), w Iłży - Wiktor Kotsut ( 1915 ), w Skałacie - Aleksander Gumienny ( 1915 ), w Sanoku lub Sandomierzu – Władysław Szupik (1906 ), w Miechowie – Bronisław Padacz ( 1914 ) i Jan Węgiel (1914), w Kopyczyńcach – Juljan Skałecki ( 1901 ), w Koninie – Władysław Guzowski ( 1916 ), w Zbarażu Pinkowcach – Stefan Szłapak ( 1911 ), w Hrubieszowie – Stanisław Lewiński ( 1919 ), w Czortkowie aż pięciu: Mieczysław Gaworski ( 1915 ), Piotr Dobrowolski ( 1905 ), Szczepan Jędrzejewski lub Jędrzejowski ( 1913 ), Józef Didur
( 1913 ), Michał Borowski ( 1914) i Józef Hładij ( 1914 ).
Po kilku latach poszukiwań udało się ustalić, że wymieniony w „Gońcu Krakowskim” Ludwik Stokłosa, ur. 16.10. 1914 w Pszczynie Śląskiej był synem Albiny oraz Pawła i służył w Korpusie Ochrony Pogranicza.
Do Czortkowa, Tarnopola, Zbaraża nie jest łatwo dotrzeć, ale w Miechowie, Nowym Sączu, Jędrzejowie, Hrubieszowie, Chojnicach czy Iłży mogą nadal mieszkać krewni, bracia, siostry, dzieci, wnuki czy wnuczki. Być może chcą nawet dzisiaj poznać prawdę o losach właścicieli 23 „ nieśmiertelników”, w 1943 roku ujawnionych w lesie katyńskim ?
Może mieszkają w tym samym, co Ty bloku czy kamienicy ? W domu naprzeciwko lub obok Twojego, na tej samej ulicy ? Może spotykasz ich tam, gdzie pracujesz lub uczysz się ? Może z ich nazwiskami zetknąłeś się w Internecie ?
Pomóż i Ty w odpowiedzi na pytanie z artykułu w gazecie nazywanej „gadzinówką”, ale podającej prawdziwe nazwiska nie wiadomo gdzie poległych lub zamordowanych obrońców Rzeczypospolitej !

STANISŁAW M. JANKOWSKI

Szukamy rodzin żołnierzy zamordowanych w Katyniu.
Proszę o informacje.
Yard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie