Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku
2016-09-27 20:04:20

Pracownicy firmy, która dokonywała rozbiórki byłej siedziby biura projektów górniczych Separator przy ul. Reja, dokonali interesującego odkrycia. Po przewiezieniu gruzu z rozbiórki na teren firmy zauważyli, że w solidnym kamieniu, który był podwaliną jednej ze ścian została wydrążona prostokątna nisza. Ukryto w niej metalowe pudełko o wymiarach 100x145x75 mm, w którym było osiem niewielkich monet.

Pudełko z zawartością zostało przekazane do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, który powiadomił o znalezisku konserwatora zabytków. Ekspert, który dokonywał oględzin monet stwierdził, że to pieniądze pruskie, pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku. Ustalił również ich nominały: 1/6 talara, 1/12 talara, 1/24 talara, 1/48 talara, 1 krajcar, 2 grosze, 1 grosz oraz jedna moneta srebrna lub srebrzona w kiepskim stanie, której nominału nie udało się ustalić. Po uprawomocnieniu się decyzji konserwatora zabytków, na początku października znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które będzie mogło prezentować je zwiedzającym.

Wcześniej monety mają być poddane zabiegom konserwatorskim.Pracownicy urzędu ochrony zabytków zasugerowali również, że do zbiorów muzeum powinien również trafić kamień, w którym ukryte było pudełko. Wiele wskazuje bowiem na to, że był on formą kamienia węgielnego - najstarszego na jaki dotychczas natrafiono w Wałbrzychu. Wartość materialna znaleziska nie jest wielka. Ma ono jednak wielką wartość historyczną. Można przypuszczać, że metalowe pudełko z monetami było czymś w rodzaju kapsuły czasu, którą do wydrążonej w kamieniu niszy włożyli budowniczowie willi Treutlerów, w której później miało swoją siedzibę biuro projektów górniczych Separator. Obiekt zburzono w związku z planowaną budową zachodniego odcinka obwodnicy Wałbrzycha.


http://www.gazetawroclawska.pl/...k/a/ale-odkrycie-pudelko-z-monetami-przy-rozbiorce-budynku-zdjecia,10675854/

 Linki sponsorowane
RE: Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku
2016-09-27 20:04:44

Skarb...

RE: Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku
2016-09-27 21:51:39

I teraz siedzą przy flaszce i kręcą głową nad własną wspaniałomyślną decyzją.

RE: Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku
2016-09-27 22:52:28

Taaa
ktoś kitrał w dobrej skrytce blaszaka z "tylko" 8 moniakami groszowymi..

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.