Skocz do zawartości

Rekonstrukcja"- NSZ


Rekomendowane odpowiedzi

Przebrani za NSZ-etowców posyłali do piachu Rosjan i komunistów

Lubili partyzantkę i patriotyzm. Bawili się w rekonstrukcje: oficerki, mundury z czasów wojny, flagi z czarnym krzyżem Narodowych Sił Zbrojnych. Najpierw przebrani za NSZ-etowców posyłali do piachu Rosjan i komunistów. Rok później wzięli puszkę z farbą i zniszczyli pomnik tych, których już raz posłali do piachu. Gdy złapała ich policja, powołali się na prezydenta Dudę.

Zrobili to wrześniową nocą 2017 r. we wsi Rząbiec w powiecie Włoszczowa, w województwie świętokrzyskim. Szybko wpadli.

W komisariacie wyrazili skruchę i dobrowolnie chcieli płacić grzywnę. Przyznawali, że byli po piwku, mówili, że się wstydzą.

Lubili partyzantkę i patriotyzm. Bawili się w rekonstrukcje: oficerki, mundury z czasów wojny, flagi z czarnym krzyżem Narodowych Sił Zbrojnych. A wtedy w porywie obywatelskich emocji oblali farbą pomnik ponad 70 ofiar NSZ.

Prokurator chce, żeby trzej młodzi mężczyźni ponieśli za to karę. Bronią ich specjaliści od polityki historycznej: czy istnieje paragraf na szczerą miłość do Ojczyzny?

Zniszczyć, żeby przyspieszyć

Prawda jest taka, że gdyby Paweł tak nie cisnął swojej czarnej astry, być może nikt by ich nie zatrzymał. Ale Paweł gnał przez malutki Rząbiec jak opętany. Wcześniej odkręcił tablice rejestracyjne (na wypadek gdyby komuniści zamontowali na pomniku jakieś kamerki), więc wkrótce astrę gonił nieoznakowany radiowóz aspiranta sztabowego Cezarego G. z Włoszczowy.

Czy Paweł planował oblanie pomnika pomordowanych AL-owców dzień przed capstrzykiem, na który przyjadą weterani, urzędnicy, ksiądz, pop i ktoś z ambasady Rosji? Nie wiadomo. Na pewno nie skalkulował, że w związku z capstrzykiem w okolicy jest pełno tajniaków.

Aspirant sztabowy wezwał posiłki i odstawił pasażerów astry na komendę: 22-letniego Pawła P., 21-letniego Pawła W., 23-letnią Joannę K. i 22-letniego Łukasza S. Z policyjnej notatki: „Jak oświadczyli, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę dekomunizacyjną i zgodnie z tą ustawą pomnik w miejscowości Rząbiec powinien zostać usunięty, a skoro w dalszym ciągu znajduje się w miejscowości Rząbiec, to postanowili go zniszczyć, aby przyspieszyć działanie związane z jego usunięciem”.

http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/wandale-z-rzabca-czyli-patriotyczne-wychowanie-w-polsce,artykuly,422201,1.html?src=HP_Section_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Opiekunowie wyprzedzili decyzję wojewody. Sami zdemontowali pomnik w Rząbcu

Po negatywnym stanowisku IPN na temat zmienionego napisu opiekunowie pomnika w Rząbcu sami zdemontowali monument. Jego elementy chcą jednak zachować.

Poinformowało o tym w sobotę Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. – To smutne, co się stało, ale rozumiem, że kluczowe było stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej. Wydane pomimo zmian w treści napisu na pomniku – komentuje Rafał Pankowski z Nigdy Więcej.

Okazuje się, że pomnik zdemontowano na zlecenie osób dotychczas dbających o jego zachowanie: prywatnych właścicieli terenu, sołectwa oraz Stowarzyszenia Spadkobierów Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, które się nim opiekowało.

[...]

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,23305460,opiekunowie-wyprzedzili-decyzje-wojewody-sami-zdemontowali.html#Z_Czolka3Img
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie... to w obecnych czasach, stawiając pomnik i rozpisując przetarg na wykonanie, dodałbym niezmiernie istotne kryterium wyboru oferenta:

c) łatwość montażu/demontażu - 80%

I w takim wypadku, co wybory, to jedna czynność. Ha, poszedłbym dalej - dlaczego by nie wykonać stałego postumentu oraz 2 wersji pomnika i co 4 lata zmiana bohatera cokołu. Kosztów by się zaoszczędziło, i nerwów....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że najlepiej będzie na każdym pomniku tego typu zainstalować tablicę świetlną połączoną łączem transmisyjnym do stosownego oddziału IPN/urzędu gminy. W zależności od wiejących prądów i nakazów patriotycznych wystarczy wówczas doklepać stosowną regułkę pamiątkową na urzędowym kompie i nacisnąć klawisz ENTER".
Zamiast upierdliwej tablicy pamiątkowej po prostu wyświetlałoby się to, co akurat jest trendy - np. na Westerplatte napis ku czci Lecha Kaczyńskiego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie