Skocz do zawartości

SEH SZANIEC


bobi10

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawa akcja jednego ze stowarzyszeń .

Szaniec 1863 rezydentem wzgórza Wawelskiego
Konserwatorzy pracujący w krypcie Wazów na Wawelu znaleźli pozostałości murów katedry hermanowskiej z przełomu XI i XII w. oraz fragmenty ścian kaplicy biskupa Prandoty, pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, z lat 60. XIII wieku.
Sensacyjne odkrycie, o którym donosi Dziennik Polski z dnia 6 marca 2018 stało się przyczynkiem do głębszego zbadania tajemnic Krypt Wawelskich. Za zgodą Komisji Konserwatorskiej w dniu 29 maja 2018 roku, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Szaniec 1863 przeprowadziło pierwsze i jak dotąd jedyne nie inwazyjne badania przy pomocy georadaru. Wyniki badań okazały się bardzo obiecujące. 27 lipca zaproszono firmę Gpr24.com.pl w celu weryfikacji danych odczytów. Nasze Stowarzyszenie przeprowadziło pierwsze badania georadarowe w obrębie krypt Katedry Wawelskiej, które miały na celu rozpoznanie ewentualnych pozostałości romańskiego wejścia południowego do katedry oraz reliktów Kaplicy Prandocinskiej. Ponadto przeprowadzono badania georadarowe posadzki w Krypcie Wazów oraz Krypcie pod Więżą Srebrnych Dzwonów. W wyniku tych badań ujawniono struktury pod obecnym poziomem, które mogą świadczyć o istnieniu krypt grobowych najpewniej o chronologii romańskiej lub gotyckiej. Próbne odwierty pozwoliły dotrzeć do głębszych warstw pod posadzką i zweryfikować badania georadarowe. Pobrane próbki materiałów po poddaniu analizie pomogą w zobrazowaniu historii Katedry. Ponadto zastosowano endoskop, który wpuszczono w odwierty.
Nad całością czuwał Proboszcz Katedry Wawelskiej Ksiądz Prałat Zdzisław Sochacki, Konserwator Ignacy Jakubczyk oraz archeologowie Tomasz Wagner i Janusz Firlet.
Jutro kilka fotek z akcji cdn...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu przeczytaj jeszcze raz . Dla ułatwienia , fragment :

W wyniku tych badań ujawniono struktury pod obecnym poziomem, które mogą świadczyć o istnieniu krypt grobowych najpewniej o chronologii romańskiej lub gotyckiej. Próbne odwierty pozwoliły dotrzeć do głębszych warstw pod posadzką i zweryfikować badania georadarowe. Pobrane próbki materiałów po poddaniu analizie pomogą w zobrazowaniu historii Katedry .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie