Skocz do zawartości

Shermany w Polsce


vonadamski

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miejsc rozbicia shermanów (płyty , kostki gąsienic, części elektryczne i radiowe) znalazłem w okolicy Radzymina i Wołomina, poza tym kopie tu się sporo innych rzeczy przekazanych ruskim przez naszych braci zza oceanu.

Michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - dokładnie: M4 Sherman były stosowane w walkach pod Warszawą w 1944 r. (potwierdzają to badania Bogusława Perzyka - vide: Battlefields around Warsaw" w After the Battle" Nr 56).
Sam też znalazlem łuskę art. Made in USA pod Słupnem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć>krzysiek
Jakie części od czołgów znajdywałeś, bo ja tylko znajdywałem łuski, szczątki kartonowych tub z metalowym denkiem z napisami amerykańskimi(napisów nie pamiętam, ale mogę się dowiedzieć), oraz pociski 75mm ppanc i bodajże plot-z pierścieniami nastawnymi. Wszystkie pociski i łuski rozcalone, pewnie niszczone w latach 70 przez saperów z pobliskiej jednostki wojskowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam nie znajdowałem części do Shermanów ani łusek. O tych łuskach (podobno kilkadziesiąt sztuk) i częściach pancerza wiem od kumpla. Mogę się dowiedzieć gdzie to znalazł i co to było. Słyszałem też, że w Białymstoku na któryś skup złomu przywieziono kilkadziesiąt łusek mosiężnych od Shermana.

A Ty znajdowałeś coś w podlaskiem czy gdzie indziej? Wiem na pewno, że Shermany były na wyposażeniu III Korpusu Pancernego Gwardii, tego, który został otoczony i zniszczony w okolicach Radzymin-Wołomin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach osiemdziesiatych obiło mi sie o uszy, że na początku stanu wojennego w jakiejś wsi w okolicach Łukowa (koło Siedlec)znaleziono rosyjskiego Stewarda(mogłem przekręcić)lub Matildę. Ponoć był całkowicie sprawny, stał w starej stodole, gdzie go pozostawiła kompania naprawcza AC w 1944.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Chodzi o to ze bede wykopywal Shermana razem z Muzeum Orla Bialego byc moze w obecnosci filmowcow Pana Wołoszańskiego. Jeśli poszukacie moich postów zobaczycie zdjątka części wieży tegoż czołgu.
Jeśli chodzi o informację to chcę sprawdzić z jakiej jednostki pochodził, kiedy został zniszczony itp. Dlatego tez proszę o wszelkie informacje na temat walk Shermanów we wschodniej Polsce. Z wiadomych przyczyn nie podam miejsca zalegania znaleziska. Interesuje mnie oczywiscie 44 rok bo z moich informacji i główkowania wynika ze to bylo wtedy:)
Czekam z utęsknieniem na wszelkie skany, strony itd:D

Z poważaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Von adamskiego.
teren sprawdzony magnetometrem tam jest tylko pół wieży przy której ktoś kopał i kupa śmieci z rozbitego czołgu. znalazłem tylko ckm zamontowany na wiezy był kompletny. miłej zabawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...
Nierówna walka

Według archiwalnych dokumentów, sowiecka kompania pancerna składająca się z 9 czołgów w lutym 1944 roku miała za zadanie zablokowanie nacierającego oddziału doborowej dywizji pancernej SS Wiking. Cała kompania poległa a Niemcy ruszyli dalej wyrywając się z korsuńsko-szewczenkowskiego kotła. Wydobytym po 60 latach od zniszczenia czołgiem Sherman dowodził 19 letni lejtnant Aleksiej Morozow z pod Moskwy. Czołg i armatnie mięso" - 3 kołchoźników traktorzystów otrzymał ledwie na dobę przed walką, czwartego do kompletu nie znaleziono. Kołchoźnicy świeżo zmobilizowani na wyzwolonych terytoriach Ukrainy nie otrzymali umundurowania, nie wydano im książeczek wojskowych...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie