Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Historia do I Wojny Światowej
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-15 20:12:40

Witam chciał bym się dowiedzieć o szlakach Handlowych które biegły na terenach polski czy można zakupić jakieś mapy lyb książki związane z tematem szlaków handlowych lub czy jest może coś w internecie o szlakach jakieś mapy opisy bo szukałem lecz mało jest na ten temat w necie.Pozdrawiam.

 Linki sponsorowane
RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-26 22:01:00

Nie ma takich map,sam drążyłem temat jako mieszkaniec Bramy Morawskiej przez którą prowadziły wszystkie znaczące szlaki handlowe z północy na południe gdzie dobra tej pierwszej trafiały do regionów rozwiniętych tej drugiej.
Mapy a raczej opisy zawierają ogólnikowe informację o miastach,regionach i krainach no i o mostach,brodach którymi takie szlaki prowadziły.
Do zgłębiania wiedzy temat rzeka,sam się zaczytuję z przyjemniścią ale do odnalezienia w terenie i ewentualna korzyść z penetracji choćby wykrywką,totalnie bez sensu i skazane na porażkę.
BART30

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-26 23:19:15

http://www.ihpan.edu.pl/?id=2

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-26 23:23:32

http://www.ihpan.edu.pl/?id=205

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-26 23:35:02

I tu byś się zdziwił,wiele obecnych banalnych leśnych traktów czy piaszczystych nieutwardzonych dróg przez przysiółki i zadupia to fragmenty szlaków które miały 300-400 lat temu znaczenie międzynarodowe,wybitnie na na Mazowszu i Podlasiu

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-27 10:31:21

Gdyby nie np zmiany biegu rzek- brody.
Gdyby nie zmiany znaczenia części założeń miejskich.
Gdyby nie zmiany gospodarcze.

Sporo takowych zmiennych, które miały/mają wpływ na zmianę utartych szlaków. To mimo wszystko nie jest Jedwabny Szlak.

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-04-29 11:42:25

Nie pamiętam tytułu, ale min. w Roczniku Mazowieckim są opisy dawnych szlaków handlowych na Mazowszu. Reszta to mapy i wycieczki terenowe. Nie spotkałem map z zaznaczonymi wyłącznie starymi traktami, ale jednocześnie nie mam też najmniejszych problemów z odtworzeniem przebiegu najstarszych dróg, nawet tych z XVI czy XVII wieku. Zaznaczam, że nie było tu wybitnych znalezisk- taki teren :)

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-05-01 10:16:11

Nie było na terenie Polski czegoś takiego jak "szlaki handlowe". Były zwyczajne trakty, czyli szlaki komunikacyjne, ale czegoś takiego jak Jedwabny Szlak nigdy nie było. Nawet zwany "trakt bursztynowy" okazał się mitem. Jedynym polskim szlakiem handlowym była Wisła, którą spławiano trzy nasze największe bogactwa: zboże, drewno i smołę. Dzięki tym trzem towarom Polska była przez kilkaset lat największą potęgą Europy, a jeśli chodzi o smołę, to miała na nią nieformalny monopol (sic!) i eksportowała ją do Anglii, Holandii i Hiszpanii, gdzie w epoce odkryć geograficznych zużywano olbrzymie jej ilości do konserwacji okrętów.

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-05-01 10:45:03

Tak, były to trakty komunikacyjne łączące poszczególne miejscowości, Jak wiemy też, szlaki te wykorzystywane były głównie w celach handlowych a nie rekreacyjnych- czyż nie?

W mojej okolicy jeden ze starszych szlaków nazwany był w XIX Wołowym i nie płynie tu Wisła...

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-05-01 10:55:49

Można oczywiście drogę nazwać "szlakiem wołowym", ale oznacza to tylko tyle, że raz w roku pędzono tamtędy bydło na targ. Jeżeli przez "szlak handlowy" rozumiesz wielką arterię, którą masowo podążali kupcy po jakieś dobro rzadkie, to takich szlaków w Polsce nie było.

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-05-01 11:08:16

Nie porównuję polskich szlaków handlowych do azjatyckich czy południowoeuropejskich a jedynie rozpatruje nasz rodzimy rynek... Zapewniam Cię, że wołowy nie był wykorzystywany wyłącznie raz do rogu, jednocześnie nie mam na myśli arterii i ruchu jak na Marszałkowskiej. Trzeba po prostu prześledzić obrót towarów, zaludnienie, rozwój miast w dawnej Polsce a znajdziemy odpowiedź na zadane pytanie w temacie wątku.

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2012-05-01 11:34:17

Do codziennego ruchu towarów wykorzystywano większość dróg, tak więc w tym znaczeniu można je oczywiście nazwać "szlakami handlowymi", ale to jedynie kwestia nazewnictwa. Jeśli chciałbyś odszukać fragmenty oryginalnych traktów średniowiecznych, to muszę Ci powiedzieć że jest to możliwe. Zajmowałem się tym kilka lat temu, a podstawę moich badań terenowych stanowił artykuł naukowy dotyczący domniemanego przebiegu średniowiecznego traktu łączącego stolicę Księstwa Pomorskiego (Świecie nad Wisłą) ze Starogardem i być może z Gdańskiem. Interesował mnie odcinek położony blisko mej wioski, a ponieważ trakt biegł w znacznej mierze przez nieprzebyte połacie Borów Tucholskich, przeto istniała szansa, że pewne jego relikty istnieją po dziś dzień. Rzeczywiście, znalazłem kilka fragmentów znakomicie zachowanych, w tym znany z dawnych kronik odcinek omijający Jezioro Kałębie, trudny do przebycia w okresie roztopów. Udało mi się też wyjaśnić pewną zagadkę. Otóż autorzy artykułu wyrażali swe zdziwienie, że trakt omijał jedną z wielkich, starych wiosek, będącą znacznym rynkiem zbytu towarów. Droga omijała centrum i rynek wioski, szła po obrzeżach. Ustaliłem, że w tamtym czasie centrum wioski leżało gdzie indziej, nad wyschniętym dziś jeziorkiem, a trakt szedł właśnie tamtędy i zachował się po dziś dzień jako polna droga. Dzisiejszy rynek powstał nieco później w innym miejscu.

RE: Szlaki Handlowe na terenach Polski
2013-02-02 17:22:51

Jeśli interesuje Ciebie Śląsk to jest książka Nowakowa J. "Rozmieszczenie komór celnych i przebieg dróg handlowych na Śląsku do końca XIV wieku". Generalnie fajna książka, żeby zapoznać się z tematem, lecz do wyszukiwania konkretnych miejscówek na kopanie, to nie nadaje się.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.