Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Tajemnica Białego Jaru - kulisy tragedii z marca 1968 r.
2018-03-25 09:12:24

Wczoraj w pałacu w Bukowcu (gm. Mysłakowice, pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie) odbyło się seminarium związane z 50.rocznicą największej tragedii górskiej na ziemiach polskich, mianowicie lawiny w karkonoskim Białym Jarze w dniu 20 marca 1968 r.
Zginęło wtedy 19 osób: 13 obywateli ówczesnego ZSRR, 4 obywateli NRD (tzw. Niemców wschodnich) oraz dwoje obywateli PRL (czyli Polaków).

Wokół tej tragedii narosło przez lata wiele mitów, niejasności i kontrowersji. Jednym z takich wątków było "Złoto Wrocławia", "Gustav i Heinrich strzegące skarbu" czy "pojedynek sił specjalnych". Kto był wczoraj w pałacu w Bukowcu, mógł poznać FAKTY. I ja tam byłem (ale nie piłem wina i miodu, ino zwykłą herbatę ;)), przysłuchując się referatom, słuchając ludzi, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej (dziś to już starsi, nobliwi panowie). Publiczność liczyła ponad 150 słuchaczy. Dominowały tzw. "czerwone polary" (tj. przewodnicy i ratownicy górscy), byli też ich krewni, znajomi etc. (tj. tzw. środowisko). Na ich tle pewnie się wyróżniałem :D

Można było otrzymać bezpłatnie ciekawe materiały: nr 1(17)/2018 "Zeszytów Historycznych" wydawanych przez Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy" (wydawca: Związek Gmin Karkonoskich) pt. "Lawina 1968". Cały nakład (150 sztuk) został rozdany, że tak to ujmę, na pniu (cudem udało mi się wyrwać 3 egzemplarze!). We wrześniu b.r. mają się ukazać materiały z tego seminarium. Polecam uwadze zainteresowanych tematem. Faktami - nie spiskowymi teoriami i fantazjami.

Reasumując: miałem udaną sobotę, bo zarówno uczestniczyłem w tym seminarium, jak i wędrowałem po urokliwych Rudawach Janowickich (wiosna zawitała już także w góry :-)).

 Linki sponsorowane
RE: Tajemnica Białego Jaru - kulisy tragedii z marca 1968 r.
2018-03-27 17:12:19

Cześć Leuthen. Czy wpadły Ci w ucho jakieś nowe fakty, ciekawostki? Miałeś okazję zamienić słowo z którymś z ratownikami czy po prostu byłeś rekreacyjnie?

RE: Tajemnica Białego Jaru - kulisy tragedii z marca 1968 r.
2018-03-27 19:06:23

"Cześć Leuthen"
Cześć pumpernikiel :-)

"Czy wpadły Ci w ucho jakieś nowe fakty, ciekawostki?"
Tak, wpadły.

"Miałeś okazję zamienić słowo z którymś z ratownikami czy po prostu byłeś rekreacyjnie?"
Byłem po to, by się dowiedzieć nowych rzeczy i się dowiedziałem (sporo ciekawej wiedzy jest też w materiałach, o których wspomniałem w poprzednim poście, a które dopiero przejrzałem, a następnie pożyczyłem znajomej). Rozmawiałem tylko z jednym goprowcem, ale nie wiem, czy on był uczestnikiem akcji z '68. Wiek by pasował, natomiast rozmawialiśmy o czymś innym ;)
Nie byłem na całym seminarium - posłuchałem referatów, potem obejrzałem wystawę na piętrze pałacu tuż po jej otwarciu (zdjęcia z lawiniska AD 1968, wycinki prasowe dot. tragedii).
Nie byłem na panelu dyskusyjnym z uczestnikami wydarzeń, bo w tym czasie wędrowałem już po wczesnowiosennych Rudawach Janowickich.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.