Skocz do zawartości

TAJEMNICA RODZINNA


nicram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie...
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tajemnicy rodzinnej...
Moj pradziadek(Aleksander Czok ur.29.III.1898 w Tomaszowie Lubelskim Syn Józefy Kurzempy i Franciszka Czoka)tak naprawde nie był synem Franciszka tylko żołnierza armii rosyjskiej.Tak więc nazwisko ma po przybranym ojcu... Niesety mój pradziadek nie chciał nigdy o tym mówić... pozostały tylko zdjęcia jego ojca w mundurze ...nie wiem czy jest jakakolwiek szansa na znalezienie danych ...na pagonach widać symbole ale nigdzie nie moge znaleść żadnych informacji .Zdjecia były robione st. petersburgu. podobno miał siostre która mieszkała w paryżu. W załączniku przesyłam zdjęcie poszukiwanego..

http://img121.imageshack.us/img121/5349 ... 0001kj.jpg

dziękuje za pomoc
nicram1@autograf.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zostało zrobione na papierze firmowym w Hotelu Nevsky 66 lub dla hotelu przez fotografa dla nich pracującego. Hotel istnieje do dziś,prawdopodobnie zdjęcie jest przyklejone do papieru a pod zdjęciem jest imię i nazwisko, kiedyś nie wywoływano od ręki więc raczej pewność ,że pod spodem jest podpisane. Z daty wynika że twój praprzodek został poczęty przed reformą oznaczeń wojskowych. Zdjęcie przedstawia na 100% porucznika - jeden pasek i trzy gwiazdki. Oznaczenie podobne jest do 15 wskazywało by na pułk stacjonujący w Zambrowie. Ale za to 5 Strzelców Imperium Rosyjskiego w Radomiu dość blisko Tomaszowa Lub. Na pagonach często stosowano litery co precyzowało pułk np. kozacki, fiński itp. jeśli na zdjęciu pierwszy symbol to nie jedynka to może to być rosyjska litera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to porucznik (podesauł) 15 pułku kozaków dońskich z Tomaszowa Lubelskiego, 1 Dywizja Kawalerii Kozaków Dońskich (Zamość), XIX Korpus Armijny (Brześć Litewski)

Inne pobliskie 15":
- 15 Szlisselburski pułk piechoty gen. feldmarsz. ks. Riepnina z Zambrowa
- jednostki warszawskiego XV KA (pułki: 15 dragonów - Pierejesławski, 15 ułanów - Tatarski, 15 huzarów - Ukraiński, do tego 15 dywizjon haubic i 15 batalion saperów)

Pobliskie, ale mało prawdopodobne - pomijając kolorystykę, 'pagony' przenosiły dodatkowe informacje:
- pułki mające dostojnych patronów zwykle miały wygrawerowane ich inicjały,
- pułki dragonów, huzarów i ułanów - odpowiednio dodaną pierwszą literę rodzaju formacji,
- jednostki echniczne" - dodatkową symboliczną oznakę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ty masz pomysł ,że żydek miał za Rosji carskiej zakład foto w centrum St. Petersburga. Zanim coś palniesz to sprawdź, datę powstania hotelu niezmienny od 150 lat. Chociaż wg twego toku myślenia to zakład fotograficzny podnajmował miejsce dla hotelu. GrzeM porozmawiaj z kimś z dawnego Leningradu to ci dużo powie o mieście. A ogólnie to temat dotyczy tajemnicy rodzinnej a nie debaty nad hotelem.

Ap-ropo odklejania zdjęcia to może je tylko prześwietlić pod mocnym światłem i okaże się czy warto coś z tym robić.

Co do pułków armii carskiej to jak dobrze kojarzę porucznicy pułków związanych z kawalerią na pagonach nosili tzw. warkocz z trzema gwiazdkami - wiąże to sie z pewną legendą odróżniało to z daleka takiego porucznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że ostatnio z kimś z dawnego Leningradu" rozmawiałem przedwczoraj (przeżył blokadę) - ale to przecież nie ma żadnego znaczenia.
Natomiast jeśli jesteś w stanie udowodnić, że kartonik z napisem H.Perl - St. Petersbourg Nevsky 66" jest papierem firmowym hotelu Nevsky 66" to to po prostu zrób. I jeszcze wytłumacz, co w takim razie oznacza H. Perl".

A, przy jeszcze jedno: Żydek" - pisze się wielką literą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyd (= członek narodu), Murzyn (= człowiek rasy czarnej), Papuas, Metys (= Indianin z domieszką krwi białej), Słowianin, Kreol (= urodzony w Ameryce Łacińskiej i na południu USA biały potomek kolonizatorów i emigrantów europejskich), Masaj,
ale: żyd (= wyznawca judaizmu), murzyn (= ktoś bardzo opalony; ktoś wykonujący za kogoś jakąś pracę), metys (= zwierzę — mieszaniec).
UWAGA: W wypadku deprecjonujących, lekceważących lub żartobliwych nazw członków narodowości typu kitajec, jugol poleca się pisownię małą literą, choć rozpowszechniony zwyczaj pozwala pisać je wielką, zwłaszcza gdy jest to uzasadnione etymologicznie: angol, jugol, kitajec, niemiaszek, pepik a. pepiczek, rusek, żydek. Podobnie, tzn. małymi literami, należy zapisywać rzeczowniki biały, czarny, żółty, czerwony, które potocznie oznaczają kolor skóry i odnoszą się do ludzi poszczególnych ras. Analogicznie piszemy wyraz negr, będący pejoratywnym określeniem człowieka rasy czarnej.

ROZPOWSZECHNIONY ZWYCZAJ TO NIE TO SAMO CO POPRAWNA PISOWNIA

Nie zjadaj liter bo ciężko pojąć te wypociny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat petersburskiego fotografa podjąłem jako przyczynek do historii pradziadka. Bo pochodzenie zdjęcia też - tak myślę - może się okazać podpowiedzią.

Moi teściowie mają w zbiorach fotkę jakiegoś swojego praszczura, który był w Pitrze na swego rodzaju zjeździe wójtów-przodowników. Oczywiście jeszcze za cara. Odbitka jest również sygnowana przez zakład Perla, Newski Prospekt 66.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jescze jedno zdjęcie, pradzaidka lub pra pra dziadka...
Czy ktoś może wie co to za mundur ?
Znalazłem to zdjęcie i nie wiem czy to mój pradziadek ur 1898 który był zastępcą komisarza w Tomaszowie Lubelskim czy to jego ojciec żołnierz armii carskiej...

http://img710.imageshack.us/img710/5678/18956582.jpg

pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma szarawary z lampasem, buty bez obcasów jak do czerkieski i jeździ na krótkich strzemionach więc może to oficer pułku kozackiego? Nie pasuje mi tylko wojak trzymający konia. Co prawda ma pasek jak do czerkieski ale długiego, niekawaleryjskiego mosina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym polecił genealogiczne forum rosyjsko języczce http://forum.vgd.ru/ Nie sądzę aby w Polskich archiwach były informacje o stanach osobowych carskich pułków. Trzeba szukać raczej w rosyjskich archiwach. Może na tym forum coś podpowiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Bez nazwiska będzie bardzo ciężko choć nie beznadziejnie.
Archiwa wojskowe zawierają akta ze zdjęciami jak w
legitymacji wojskowej,około 1900r z pewnością już były.
Ja posiadam podobne zdjęcie w mundurze ale i nazwisko.
To będzie dużo szukania i może być kosztowne bez osobistego
dostępu do archiwum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie