Skocz do zawartości

Toporek WH


Gebhardt

Rekomendowane odpowiedzi

Bybym niezmiernie wdzieczny i jakbys mogl podac najdluzszy wymiar to byloby super. Kompletuje info zeby zrobic modele zolnierzy Kompanii Szturmowej Marynarki na Westerplatte. W sekcji sztrzeleckiej takie wyposazenie teoretycznie mieli zastepca dowodcy, celowniczy i ladowniczy lkm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta interesuje mnie tez calosc wyposazenia pionierskiego WH w 1939, szczegolnie bebenki z lontem, zwijaki do tychze, torby narzedziowe, pudelka na splonki itd. Wszytko to pomoze w odtworzeniu jak najwierniej plutonu pionierow MSK na Westerplatte.

Tak na marginesie, to w ogole, a tymbardziej na tle ogolu sil zbrojnych Niemiec, zolnierze MSK wykazali sie przyzwoitoscia, rycerskim zachowaniem tak i w czasie wojny jak i po. Zalezy mi na tym aby ten oddzial jak najlepiej odzwierciadlic!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. ja w sprawie toporka moze ktos w koncu zamiesci zdjecie toporka WH , ja tez znalazłem w lesie toporek , ktory przypominał dawny strażacki , ale było to w miejscu stacjonowania jednostek niemieckich wiec chciałbym wiedziec czy to toporek wojskowy czy powojenny jakiegos strazaka . czczesc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 years later...
Odświerzę temat. boruta, Twój toporek jakos mi nie pasuje mi do żadnego wizerunku niemieckich toporków pionierów.
Dla porównania kilka zdjęć.
http://www.bilder-hochladen.net/files/37no-3-jpg.html
http://www.bilder-hochladen.net/files/37no-4-jpg.html
Czy ktoś posiada wymiary pokrowca na ten toporek oraz długość i proporcje trzonka?
http://img166.imageshack.us/img166/3668/20xhun9.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst skopiowany ze strony GRH Pionier 39
http://www.pionier39.pl/pioniere_ekwipunek.html

Toporo-młotki – toporki saperskie, z jednej strony zakończone ostrzem, z drugiej płaską powierzchnią do wbijania gwoździ oraz pazurami do wyciągania gwoździ (w oryginalnych egzemplarzach te przeważnie są odłamane). Najczęściej sygnowane pośrodku nazwą producenta. Noszone były w skórzanych pokrowcach na pasie, na lewym biodrze. Pokrowce wykonywane były z czarnej skóry, koperta w którą chowało się trzon topora zamykana była na dwa aluminiowe bądź żelazne guzki. Do niej po zewnętrznej stronie przyszyta była kolistego kształtu klapka zapinana na pasek z klamerką pod którą znajdowała się osełka do ostrzenia toporka. Koniec styliska wkładany był w skórzaną szlufkę na dole pokrowca, w połowie długości pokrowca znajdowała się szlufka w którą można było włożyć koniec pochwy bagnetu do 98k. Istniały dwie główne odmiany trzonków: profilowana dla lepszego chwytu i prosta (rozszerzająca się prostokątnie przy samej głowni). Toporo-młotki używane były przy różnego rodzaju pracach saperskich, wchodziły na wyposażenie pojazdów, wyposażano w nie także grupę niszczenia zasieków (wyciągarka do gwoździ) w grupach uderzeniowych, obsady broni ciężkich (np. moździerzy)."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie