Skocz do zawartości

Trembowla-plan


Edgar G.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czyżby swojak? co do Trembowli to z przyjemnością udzielę wszelkich posiadanych wiadomości. Mapa nie będzie koledze potrzebna, bo to niewielka miejscowość i od punktu orientacyjnego jakim jest dworzec kolejowy (nie zmieniony w zasadzie) idąc ulicą Zofii Chrzanowskiej (teper Kniazia Wasylka :()można trafić na wszystkie kolejne punkty. Polecam np. przewodnik do województwie tarnoploskim (szukać w google), tam krok po kroku od dworca można zwiedzać przedwojnną Trembolę. Trembowla bardzo ucierpiała ostatni raz podczas wojny 1920 r., wrzesień 39 oraz 1941 i 1944 oszczędziły ją w przeciwieństwie do Tarnopola, więc wiele można zobaczyć w stanie praktycznie niezmienionym, co prawda nie ma już napisu na górze Pokrówce, pomnika Bartosza z Trembowli, pomnika ułanów Dziewiątego Pułku, a z pomnika Zofii Chrznowskiej został cokół (z ocalałym napisem) ale miejsca kolega pozna i rozpozna bez problemów. Ośrodkiem polskości jest kościół św. Piotra i Pawła pieczołowicie przywracany do dawnej funkcji przez obecnego proboszcza (pochodzi z Lwowa więc o samej Trembowli przedwojennej za wiele nie wie). Choć miasto mocno spatynowane latami sowieckimi, zachowało swój urok powiatowego miasteczka z lat międzywojennych,, no i Gniezna płynie ta sama... W razie pytań chęnie służę wszelką pomocą i zapraszam do dyskusji na priv.
negotium@wp.pl
pozdrawiam
J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jeager w ten czwartek w TVP1 w serii Zamki kresowe byl film o Trembowli widziałeś? W jednym z numerów Przeglądu kawalerii i broni pancernej z lat 60 tych lub 70 tych jest zdjecie oficera pułku jeżdżącego konno po murach zamkowych. Warto dodać, ze kościół pw śś Piotra i Pawła projektował restaurator Wawelu prof. Adolf Szyszko-Bohusz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc,poszukam tego przewodnika po województwie tarnopolskim.Chciałem posiadać taki plan,gdyż wtedy wiem z pewnością,gdzie sie znajduję i co tu było wcześniej.Swoją drogą ciekawe,czy tak mała miejscowość jak Trembowla miała wydany taki plan?Oczywiście cała moja rodzina pochodzi z województwa tarnopolskiego i lwowskiego,więc swojak;-)
Film o zamku w Trembowli oglądałem,jest to zresztą świetny cykl,podobnie jak Salon Kresowy" na TV Polonia także stworzony przez Pana Jerzego Janickiego.Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edgar G. aktualny plan Trembowli znajdziesz w przewodniku Grzegorza Rąkowskiego pt. Podole. Tam tez znajdziesz opis tych samych obiektów co w przedwojennym przewodniku po województwie tarnopolskim. Warto by jednak może z pomocą kol. Jeagera pokusić się o naniesienie na plan lokalizacji takich obiektów jak koszary 9 p. uł. (Grześ Rąkowski wogóle nie interesuje sie wojskowością), starostowo powiatowe, wydział powiatowy, powiatowa komenda policji państwowej, sąd powiatowy, powiatowa kasa oszczędności czy siedziba Sokoła (akturat zdjęcie siedziby Sokoła mam ale nie znam lokalizacji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

programu niestety nie oglądałem (to jeden z nielicznych minusów nieoglądania telewizji ;)) gdyby ktoś to miał jakoś nagrane to chętnie skorzystam. Co do nanoszenia, myślę że może się to udać, bo większość obiektów znajdowała się w okolicach ul. Chrzanowskiej, w tym między innymi Sokół, który prezentuję w stanie obecnym obok (prawie nienaruszony stan- oczywiście utrącona rzeźba na zwieńczeniu wejścia głównego)- obecnie będzie wystawiany na sprzedaż gdyby ktoś reflektował :). Magistrat stoi tam gdzie stał przez całe lata (mam wrażenie na podstawie zdjęć i pocztówek, że chyba jego wieża została zniszczona w 1920 r., bo na zdjęciach z 1918 r. jest jeszcze identyczna jak na początku wieku, potem na tych z lat 20 jej nie widać, a potem pojawia się na fotografiach z lat 30 tych, już w stanie takim jak obecnie) czyli przy placu Adama Mickiewicza (teper Szewczenki) na przeciwko wejścia do Kościoła Karmelitów (obecnie cerkiew i seminarium prawosłane pod zwierzchnictwem Moskwy. Do koszar można dojść idąc z Podzamcza ulicą równoległą do Chrzanowskiej (Siczowych Striłców, Pokriwka?) Niestety nie mam 100% pewności, że oglądany przeze mnie obiekt to one (czy ma ktoś zdjęcia przedwojenne?)- kawałek dalej miał znajdować się jeszcze jeden obiekt zajmowany przez wojsko, do którego nie miałem już czasu dojść. W każdym bądź razie częściowo są to dawne wyremontowane, koszary kirasjerów. Jutro mając dostęp do szybszego łącza postaram się wstawić parę zdjęć poglądowych dnia dzisiejszego w Trembowli. pozdrawiam
J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej znany obok Zamku obiekt dawnej Trembowli, czyli cokół pomnika Zofii Chrzanowskiej - niezbyt szczęśliwy kilkakrotnie budowany i odbudowywany - sama figura został zniszczona w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach we wrześniu 39 r. ale cokół pozostał, razem z polskimi napisami. Zwraca uwagę charakterystyczny czerwony granit z trembowelskich kamieniołomów (Zaścianocze), piękny materiał budowlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze inny fragment muru, który oparł się Turkom i Tatarom, choć był słabszy i mniejszy niż Kamieniec Podolski, znany z Trylogii, który w tym samym czasie upadł... przed wojną wiedza na temat obrony Trembowli była dużo większa i nawet uroczyście obchodzono rocznice, co można wyczytać np. z IKC czy Światowida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie