Skocz do zawartości

Ustawienie baterii dział


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuję informacji na temat sposobu ustawiania baterii dział na pozycji ogniowej w Wojsku Polskim 39r. Mam na myśli konkretnie baterie Schneiderów. Ostatnio znalazłem dołek z 9 łuskami od 75mm i ciekawi mnie gdzie obok niego mogą znajdować się miejsca ustawienia pozostałych dział. Chyba, ze ustawiane były chaotycznie i nie było żadnego wzoru ustawiania całej baterii.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiano działa zależnie od sytuacji, terenu, czasu na przygotowanie stanowiska itd. Najszybciej ustawiało się działa w linii co kilkadziesiąt metrów. Obok zamieściłem skan z polskiego tłumaczenia francuskiego regulaminu dla armaty wz 97. Regulamin nakazywał zajmowanie stanowiska w takich miejscach, by dawały maksymalną możliwość zamaskowania dział i zminimalizowanie skutków ostrzału przeciwnika jednocześnie nie utrudniające prowadzenia ognia przez baterię. Czyli regulaminowo działa powinny być za każdym razem ustawione inaczej, zależnie od danej sytuacji i czasu na przygotowanie baterii do walki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... miałem nadzieję, na trochę dokładniejsze informację... Ale i tak MarekA serdecznie dziękuję Ci za podzielenie się swoją wiedzą.

Pozdrawiam

P.S> Może ktoś ma jeszcze jakiej informacje na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin ma 400 stron i przypomina trochę podręcznik do matematyki. Kilka przedwojennych regulaminów posiadam, to są zbiory zaleceń ilustrowanych przykładami a nie zbiory gotowych rozwiązań. Myślę, że można przyjąć, iż ustawiając działa w baterii do walki, wybierano najczęściej najprostsze rozwiązania. Dane do strzelania podawano dla działa kierunkowego, dla pozostałych trzech obliczano tabele z poprawkami. W przypadku ustawienia dział w linii, były to tylko dwie poprawki: odległości od działa kierunkowego i różnicy wysokości. Odległość pomiędzy działami powinna być równa szerokości frontu ostrzeliwanego przez pojedyncze działo, czyli maksymalnie 50m. Skoro znalazłeś dołek z łuskami, to w promieniu do 50m powinien być kolejny, jeśli go znajdziesz łatwo będzie znaleźć pozostałe dwa. Ja zaczął bym od przeszukania terenu w odległości od 30 do 50m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie