Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów
2018-04-05 21:37:18

Kolekcja lubańskiej broni w XIX – wiecznej studni

Jeszcze nie przebrzmiały informacje o odkrytych na terenie Lubania poniemieckich sztolniach, a już mamy kolejne niezwykle ciekawe znalezisko. Wczoraj w trakcie prac archeologicznych w innej części miasta, wydobyto z XIX-wiecznej studni około 50 sztuk broni białej i palnej oraz wiele innych ciekawych artefaktów.

Znaleziska dokonano w studni należącej do nieistniejącego już budynku sali sportowej. Obecnie prowadzona jest tam budowa dużego parkingu, w związku z tym teren od samego początku objęty był nadzorem archeologicznym, pełnionym przez Muzeum Regionalne w Lubaniu.

- W lutym 2018 Muzeum Regionalne dostało zlecenie na przeprowadzenie nadzoru archeologicznego w czasie prac budowlanych na placu przy ul. Piramowicza. Nadzór pełniony jest od początku inwestycji we wszystkich sektorach tego wykopu. Od początku było wiadomo, że na terenie budowy znajduje się XIX-wieczna studnia o głębokości około 7,5 metra. Oczywistym było, że jako jednostka pełniąca nadzór archeologiczny, będziemy musieli ją wyeksplorować. Te prace wykonaliśmy w dniach 3-4 kwietnia. W trakcie prac odkryliśmy depozyt w postaci zbioru broni białej i palnej przede wszystkim z XIX wieku i I wojny światowej. W studni znajdowały się również liczne przedwojenne hantle z pobliskiej sali sportowej oraz elementy radzieckiego uzbrojenia z czasów bitwy lubańskiej. Przedmioty zostały zdeponowane w magazynie zabytków i zostaną poddane konserwacji - mówi Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. - Należy dodać, że prace były prowadzone zgodnie z metodyką prowadzenia badań archeologicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie studni znaleziono również amunicję i inne przedmioty z okresu II wojny światowej. Wszystkich zainteresowanych większą liczbą informacji zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się we wtorek 10 kwietnia o godz. 12:00 w Sali Ślubów lubańskiego ratusza. Wtedy także zostaną zaprezentowane wybrane zabytki - dodaje dyrektor muzeum.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że biała broń pochodzić może z dawnej sali pamięci, która była zlokalizowana w dzisiejszym budynku MOPS-u. Kolekcję najprawdopodobniej ukryto w ostatnich miesiącach II wojny światowej, tuż przed bitwą pancerną o Lubań.

Prace przy budowie parkingu z jednej strony elektryzują historycznymi znaleziskami, z drugiej dostarczyły emocji mieszkańcom ulic Piramowicza i Szkolnej. Dziś na plac budowy wkroczyli saperzy, aby usunąć znalezione podczas wykopalisk niewybuchy. W związku z zagrożeniem wybuchem dowódca patrolu rozminowania zarządził ewakuację około 70 osób zamieszkujących pobliskie budynki i pracujących w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Podjęliśmy dziś jeden granat kalibru 82 mm, jest to radziecki granat moździerzowy z czasów II wojny światowej oraz czerep granatu moździerzowego, jedną lotkę czyli stabilizator granatu moździerzowego oraz granat polski wzór 33 - mówi dowódca Patrolu Rozminowania, st. chor. szt. Radosław Mazur z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca. - Granat moździerzowy i granat ręczny nie były w najlepszym stanie, przy nieumiejętnym zachowaniu zagrożenie wybuchem było wysokie. Saperzy nie poprzestali na zabezpieczeniu granatów, przez kolejne kilkadziesiąt minut prowadzili poszukiwania przy użyciu urządzeń do wykrywania metali, gdyż w trakcie prac wydobyli kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej również z czasów II wojny światowej.

http://eluban.pl/miasto/7979,w-lubaniu-odkryto-studnie-pelna-artefaktow.htm

 Linki sponsorowane
RE: W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów
2018-04-10 14:43:43

Trochę zdjęć artefaktów pod poniższym linkiem
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/76709/Niezwykle-znalezisko-w-Lubaniu-z-II-pol-XIX-w-ZDJeCIA

RE: W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów
2018-04-10 14:49:41

hełm to Polak czy Rusek ?

RE: W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów
2018-04-10 21:14:54

Lokalne "Fakty" TVP Wrocław zamieściły dziś reportaż z Lubania
http://wroclaw.tvp.pl/36745391/w-lubaniu-znaleziono-50-sztuk-starej-broni

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.