Skocz do zawartości

W obiektywie wroga. Kolorowe zdjęcia Warszawy po powstaniu znalezione w niemieckim czołgu


Rekomendowane odpowiedzi

W obiektywie wroga. Kolorowe zdjęcia Warszawy po powstaniu znalezione w niemieckim czołgu

Oto kolorowe zdjęcia Warszawy zrobione tuż po upadku powstania warszawskiego. Przedstawiają zrujnowane bombardowaniami gmachy miasta - Pałac Saski, kamienice Krakowskiego Przedmieścia, ruiny Zamku Królewskiego. Według człowieka, który dostarczył je w 1971 r. tygodnikowi "Stolica, film odnaleziono w rozbitym niemieckim czołgu.
Było tak: na początku 1971 r. do redakcji tygodnika "Stolica zgłasza się Andrzej Grabowski. I przekazuje dziennikarzom materiał absolutnie unikatowy: kolorowe zdjęcia post-powstańczej Warszawy. Skąd je ma? Od kolegi. Skąd miał je kolega? Podobno znalazł w rozbitym niemieckim czołgu stojącym na warszawskiej ulicy.

"Rewelacyjne znalezisko z niemieckiego czołgu

Redakcja "Stolicy przyznaje, że więcej szczegółów nie zdołała ustalić - i w numerze 40/1971 umieszcza zdjęcia, opatrzone tytułem "Rewelacyjne znalezisko. I nic dziwnego. Fotografie Pałacu Saskiego na kilka miesięcy przed ostatecznym zniszczeniem czy Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, zrzuconego z cokołu na ulicę, robią ogromne wrażenie.

"Stolica zidentyfikowała wszystkie miejsca ze zdjęć i ustaliła, kierując się m.in. tym, że widoczne na fotografiach rośliny są zielone - musiały zatem zostać zrobione przed początkiem jesieni.

Fundacja "Warszawa 1939 przedstawiła wszystkie fotografie na filmie:

Gdzie są oryginalne zdjęcia?

Niestety, jak podkreśla w filmie fundacja, nieznane jest obecnie miejsce przechowywania oryginalnych zdjęć "Stolicy. Szukamy dalej. W redakcji obecnego miesięcznika "Stolica - reaktywowanego w 1996 r., nikt jednak nie odbiera telefonu mimo kilkukrotnych prób dodzwonienia się.

Na szczęście archiwalny numer tygodnika znajduje się w cyfrowych zasobach Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy. To tam odnajdujemy oryginalny artykuł opatrzony zdjęciami. Niestety tożsamość autora fotografii pozostaje tajemnicą."

Źródło:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,14364740.html#BoxSlotIIMT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie