Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Wrak niezwykłego U-bota znaleziony u wybrzeża Danii
2018-04-13 18:27:26

Wrak rzadkiego egzemplarza niemieckiego U-bota z czasów II wojny światowej odnaleziono w wodach cieśniny Skagerrak, niedaleko wybrzeża Danii - informuje thelocal.dk.
Odnaleziony właśnie wrak to szczątki okrętu U-3523 zatopionego przez brytyjski bombowiec B24 Liberator 6 maja 1945 roku - w dniu wyzwolenia Danii spod okupacji niemieckiej.

- To bardzo specjalny U-bot. Był to najbardziej nowoczesny okręt podwodny zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Był bardzo zaawansowany technicznie i znacznie wyprzedzał swoje czasy - mówi Gert Normann Andersen, dyrektor Muzeum Wojen Morskich z Jutlandii.

- Tylko dwa spośród 118 takich U-botów zdążyły faktycznie wejść do służby - dodał Andersen.

Jedyny zachowany egzemplarz tego typu U-bota można oglądać w Niemieckim Muzeum Marynarki w Bremerhaven. To tam bazowała większość niemieckich okrętów podwodnych w czasie II wojny światowej.

Wrak U-3523 odnaleziono dziewięć mil morskich od miejsca, w którym - jak dotąd przypuszczano - zatopiono ten okręt.

- Jednostka była wykorzystywana jako okręt szkoleniowy. Ale 5 maja, kiedy wojna się skończyła, ktoś podjął decyzję o jej wyjściu w morze. Dlaczego uciekali i gdzie chcieli dopłynąć - nikt tego nie wie - podkreśla Andersen.

Zniknięcie U-3523 było łączone z pogłoskami, iż część czołowych nazistów uciekło z Niemiec przed zakończeniem wojny do Ameryki Południowej - wraz ze złotem i zrabowanymi w Europie dziełami sztuki.

Na razie nie ma planów podniesienia zatopionego U-bota z dna morza.

http://www.rp.pl/Historia/180419685-Wrak-niezwyklego-U-bota-znaleziony-u-wybrzeza-Danii.html

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.