Skocz do zawartości

Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Teraz trafi do muzeum


sonicsquad

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym ze zbiorników wodnych na terenie Wrocławia znaleziono wrak czołgu Panzer IV. Niemiecki czołg z czasów II wojny światowej był zatopiony na głębokości 2 metrów.

We wtorek rano, po kilkunastogodzinnej akcji wydobycia, wrak trafił na teren Wrocławskiego Muzeum Militaryjów. Tam po oczyszczeniu zostanie prawdopodobnie sprzedany.

-Zysk będzie spory bowiem zachowała się większość elementów czołgu - mówi Sławomir Jeti który jest kustoszem muzeum. Do oczyszczenia elementów czołgu użyjemy ulubionej metody stosowanej przez kolekcjonerów militariów czyli szlifierki kątowej. Przynosi ona najładniejszy efekt a jest stosunkowo niedroga. Za to efekt połysku będzie najlepszy.

Odkrywcą wraku jest Joachim Hebda. Kilka dni temu mężczyzna podczas odłowu ryb z miejscowej fontanny, zauważył złomiarzy wyciągających fragmenty pojazdu wojskowego. Po rozmowach ze zbieraczami złomu wskazali oni miejsce, gdzie leżał zatopiony czołg. Dostali za to komplet felg stalowych do Stara 266 wraz z kompletem śrób.
W akcji wydobycia uczestniczyło Wrocławskiego Muzeum Militaryjów, gdzie ostatecznie trafi znalezisko.

Czołg Wehrmachtu i Waffen SS

Panzerkampfwagen IV z armatą 75 mm był podstawowym czołgiem dywizji pancernych Wehrmachtu i Waffen SS we wszystkich operacjach II wojny swiatowej. Według Iana Baxtera, autora książki Wojska pancerne Hitlera", Niemcy zbudowali łącznie 8 472 egzemplarze PzKpfw.IV. Pojazd był budowany w kilku wersjach, które różniły się uzbrojeniem oraz opancerzeniem.

Pierwsze wersje czołgu Ausf A. wyposażano w krótkolufowe działa kalibru 75 mm KwK L/24. Natomiast od wersji F. pojazdy uzbrajano w długolufowe 75-milimetrowe armaty KwK 40 L/43 i KwK 40 L/48.

Ze wstępnych oględzin znalezionego w Kluczewie czołgu wynika, że jest to KzKpfw. IV Ausf. J. Był to ostatni wariant tego pojazdu. Wozy te wprowadzono do jednostek Panzerwaffen w marcu 1944 r. Według Iana Baxtera na front wysłano 2 292 takie pojazdy.

Ochrona granic

Po II wojnie światowej PzKpfw.IV służyły w liniowych jednostkach wojskowych m.in. Hiszpanii, Turcji, Bułgarii, gdzie były nieruchomymi punktami ogniowymi mającymi chronić granice tych krajów.
Ostatni raz bojowo PzKpfw. IV zostały użyte w 1967 r. podczas wojny sześciodniowej". Wojska syryjskie wykorzystały je do obrony Wzgórz Golan przed atakiem Izraelczyków.
W muzeach broni pancernej na świecie znajduje się obecnie kilkadziesiąt egzemplarzy PzKpfw.IV.

Na razie nie wiadomo, z której niemieckiej jednostki pochodził czołg znaleziony we wRocławiu. W lutym 1945 r. znajdowało się tutaj stanowisko dowodzenia 10. Dywizji Pancernej Waffen SS Odkrywzung. Jednostka ta miała na wyposażeniu czołgi PzKpfw.IV.

http://www.polskiejeradyjo.pl/5/3/Artykul/354167,Wykopano-niemiecki-czolg-z-II-wojny-swiatowej-Teraz-go-sprzedadzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z kolegą z pobliskiego złomowiska na które przychodzi Pan Janek - znany w środowisku wrocławskim poszukiwacz i miłośnik....
Pan Janek był pierwszą osobą która jeszcze w latach 80'tych penetrowała czołg. W czasie pierwszej penetracji światła się jeszcze świeciły, silnik był gorący a na miejscu kierowcy-mechanika stała menażka pełna gorącej grochówki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Janek był pierwszą osobą która jeszcze w latach 80'tych penetrowała czołg. W czasie pierwszej penetracji światła się jeszcze świeciły, silnik był gorący a na miejscu kierowcy-mechanika stała menażka pełna gorącej grochówki...."

Pan Janek blefuje!
Grochówkę to jedli nasi, Szkopy wpierdz...lali eintopf!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie