Skocz do zawartości

Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 308


Rekomendowane odpowiedzi

Grób nieznanego polskiego lotnika, znajdujący się w brytyjskiej kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, kryje szczątki porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Tak wynika z genetycznych badań porównawczych, przeprowadzonych przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28 września 2017 roku specjaliści ze szczecińskiej uczelni ekshumowali szczątki nieznanego polskiego lotnika spoczywające na cmentarzu w Le Crotoy, aby przebadać szkielet, artefakty oraz by pobrać próbki niezbędne do przeprowadzenia badań porównawczych DNA. Prace były realizowane pod nadzorem miejscowych władz francuskich, przedstawiciela Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych, w obecności pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konsul z Ambasady RP w Paryżu.

Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie wcześniej zabezpieczono DNA od rodzin czterech lotników, którzy stracili swe życie w okolicach Le Crotoy przed 12 kwietnia 1943 roku.

Porucznik Tadeusz Stabrowski po raz ostatni zmuszony wodować na Kanale La Manche. Udało mu się wydostać z Spitfire’a. Niestety wodnosamolot ratownictwa morskiego, wysłany po niego, stracił go z oczu w czasie podejścia do lądowania na wodzie i go nie uratował. Morze oddało ciało porucznika Tadeusza Stabrowskiego na brzeg francuski 12 kwietnia 1943 roku w okolicy Le Crotoy, gdzie został pochowany jako nieznany polski lotnik.

Identyfikacja żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dzięki porównawczym badaniom DNA, to efekt współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Ambasady RP w Paryżu oraz historyków lotnictwa.

Ceremonia wojskowa na cmentarzu w Le Crotoy, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku lotnika, wstępnie planowana jest na 11 marca 2018 roku, dokładnie 75. lat od śmierci pilota.

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/zidentyfikowano-szczatki-polskiego-lotnika-z-dywizjonu-308-8059.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

W sprzedaży pojawiła się właśnie niezwykła historia przywrócenia tożsamości por. pil. Tadeuszowi Stabrowskiemu pochowanemu w Le Crotoy w 1943 r. Dwujęzyczna publikacja wydana z okazji ponownego pochówku polskiego pilota zidentyfikowanego na podstawie badań genetycznych przez P
dostępna na www.lotniczyantykwariat.plomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Por. pil. Tadeusz Stabrowski zaginął 11 marca 1943 r. Jego ciało zostało odnalezione 12 kwietnia 1943 r. na plaży kilka kilometrów na północ od Le Crotoy, w miejscu zwanym La voie de Rue. Został pochowany jako bezimienny pilot na cmentarzu komunalnym St. Firmin w Le Crotoy. Na jego nagrobku zapisano: „Polski lotnik znany tylko Bogu”. Od 2017 roku nie tylko Bóg zna jego tożsamość – badania genetyczne przeprowadzone przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie potwierdziły, że to Tadeusz Stabrowski spoczął na zawsze w Le Crotoy.

P/O Tadeusz Stabrowski was lost in action on March 11, 1943. His body was found on April 12, 1943, on a beach a few kilometers north of Le Crotoy, in a place called La voie de Rue. He was buried as a nameless pilot at the St. Firmin Cemetery at Le Crotoy. On his tombstone was written: „Polish airman known only to God.” However, since 2017, not only God knows his identity – genetic research conducted by the Pomeranian Medical University in Szczecin confirmed that it was Tadeusz Stabrowski who was put to eternal rest at Le Crotoy.

dostępna na: www.lotniczyantykwariat.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie